Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 13:18:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231954 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wigilia Paschalna
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Wigilia Paschalna  (Przeczytany 31947 razy)
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #30 dnia: Kwietnia 08, 2009, 09:08:37 am »

w moim mszaliku codziennym jest Mateusz28,1
W sobotni wieczór który świat ma pierwszy dzień tygodnia, przyszła Maria Magdalena i druga Maria do grobu. i dalej następuje opis Zmartwychwstania.
 
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Carolus
adept
*
Wiadomości: 12


"Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu."

« Odpowiedz #31 dnia: Kwietnia 08, 2009, 10:26:18 am »

Pytanie innej natury, odnośnie do celebrowania Wigilii Paschalnej wg NOMu. W którym momencie powinno się przepasać krzyż stułą? Od początku liturgii czy dopiero na procesję? Albo czy w ogóle krzyż powinien być na ołtarzu w czasie TEJ liturgii... rubryki mówią dopiero o krzyżu, że stawia się go przy ołtarzu po zakończonej procesji... a w centrum stoi wtedy palący się  Paschał... Ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Zapisane
"Liturgia nie może mieć żadnego celu, ponieważ istnieje ona nie ze względu na człowieka, ale ze względu na Boga!"  R. Guardini.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #32 dnia: Kwietnia 08, 2009, 11:08:30 am »

a czy w mszy Trydenckiej stułę zawiesza się na Krzyżu ołtarzowym.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
marcin
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Kwietnia 08, 2009, 13:05:22 pm »

a czy jeszcze nie tak dawno wigilia paschalna nie była w sobotę ... rano?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #34 dnia: Kwietnia 09, 2009, 08:30:30 am »

a czy jeszcze nie tak dawno wigilia paschalna nie była w sobotę ... rano?

No tak. Po niej nieszpory, a w południe kończył się post.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Kwietnia 09, 2009, 08:47:24 am »

Ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Jakoś mało kreatywności liturgicznej pan przejawia:)

Proponuje by stułę na krzyżu zawiesić dopiero w momencie gdy krzyż procesyjny wychodzi i formuje sie procesja.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #36 dnia: Kwietnia 09, 2009, 17:25:46 pm »

Pytanie innej natury, odnośnie do celebrowania Wigilii Paschalnej wg NOMu. W którym momencie powinno się przepasać krzyż stułą? Od początku liturgii czy dopiero na procesję? Albo czy w ogóle krzyż powinien być na ołtarzu w czasie TEJ liturgii... rubryki mówią dopiero o krzyżu, że stawia się go przy ołtarzu po zakończonej procesji... a w centrum stoi wtedy palący się  Paschał... Ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?

W trakcie liturgii Wigilii Paschalnej krzyż powinien stać na swoim miejscu (na ołarzu lub obok niego) bez stuły. Osłania się go stułą dopiero na procesję.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #37 dnia: Kwietnia 09, 2009, 17:26:48 pm »

a czy w mszy Trydenckiej stułę zawiesza się na Krzyżu ołtarzowym.

Nie, powinien stać obok ołtarza krzyż procesyjny ze stułą.
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #38 dnia: Kwietnia 12, 2009, 20:55:22 pm »

To ja może opiszę wigilię paschalną w mojej parafii:

Wszystko rozpoczęło się o 22, wyjściem w ciszy przed kościół, gdzie było ognisko. Paschał niewiem czy był woskowy czy sterynowy czy jaki tam, w każdym razie spalał się i pachniał jak kredki świecowe. W drodze do Kościoła Paschał zgasł, ale zapalono go ponownie od poświęconego ognia. Esxultet dośc ładnie zaśpiewany, choć w kilku miejscach ksiądz się potknął z melodią. BYły 4 czytania (chociaz w poprzednich latach było wszystkich osiem). Kazanie krótkie i treściwe. Liturgia chrzcielna normalnie. III ME, prefacja, modlitwy przed komunią śpiewane. Komunia na stojąco, z reguły do ust. Po Mszy procesja rezurekcyjna, na której wysiadło nagłośnienie :D), Te Deum (tak co druga zwrotka), krótkie podziękowania i do domu.

Najbardziej mnie rozbawiło kiedy oprócz pieśni wielkanocnych na komunię organista zaśpiewał "Kochajmy Pana", gdzie jest taki wers "I swoooje przeeed Niiiim uuuugniiiij kolaaaana, kooochajmy Paaaana, koooochajmy Pana"
A ludzie Komunię Św. na stojąco oczywiście przyjmowali xD
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
łukasz88
uczestnik
***
Wiadomości: 102


Sancte Pie X patrone meus, ora pro mei.

« Odpowiedz #39 dnia: Kwietnia 12, 2009, 21:21:05 pm »

Paschał niewiem czy był woskowy czy sterynowy czy jaki tam, w każdym razie spalał się i pachniał jak kredki świecowe.

Jeżeli pachniał jak kredki świecowe to był raczej stearynowy lub z parafiny. Woskowy przy spalaniu daje charakterystyczną słodkawą woń.
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #40 dnia: Kwietnia 12, 2009, 21:52:53 pm »

Najważniejsze że nie był plastikowy :)
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
marcin
Gość
« Odpowiedz #41 dnia: Kwietnia 12, 2009, 21:57:32 pm »

u mnie w parafii i w Wielki Czwartek i Wigilie Paschalną Kanon Rzymski, piękna liturgia w sobote wieczorem, w sumie 6 czytań... komunia procesyjnie oraz dla części wiernych klęcząc. 2h i człowiek chce więcej... :)
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #42 dnia: Kwietnia 12, 2009, 23:24:31 pm »

To ja może też opisze przebieg w mojej parafii (w końcu to mój wątek :))

Zaczęła się o 21:00(zwykle jest o 22, ale może ze względu na prowadzenie przez ks. Biskupa w tym roku rozpoczęła się wcześniej).
Obrzędy początkowe z paschałem na zewnątrz. Nowy Paschał miał chyba z 2 m! Następnie wkroczenie z zapalonym paschałem do  ciemnej świątyni po czym wierni zapalili swoje świece od świętego płomienia(jak co roku kościół pełen wiernych).Wtedy zapalają się wszystkie światła i następuje uroczyście odśpiewany Exsultet, wszystko poprawnie i pięknie.
Były wszystkie czytania: 7 ze ST, psalmy śpiewane solo i a capella(oprócz pieśni Mojżesza - gitarki i bębny), na Gloria po raz pierwszy od Wlk. Czwartku zabrzmiały organy oraz wszystkie dzwony i dzwonki w kościele, Epistoła, przed śpiewem Alleluja wraz z psalmem, przed schodami do prezbiterium odbyła się pewna rozmowa jednego z kapłanów z dziećmi, a właściwie takie krótkie kazanie i ich piosenka o tym 'czym się różni ta Noc od innych nocy' po czym dzieci dostały od tegoż księdza cukierki. 3x wezwanie: Chrystus zmartwychwstał - prawdziwie zmartwychwstał, za każdym razem głośniej.
Ewangelia pięknie odśpiewana, kadzidło. Błogosławieństwo Ewangeliarzem.
Nastąpiła dosyć krótka homilia wygłoszona przez ks. Biskupa.
W modlitwie wiernych po każdym wezwaniu chór śpiewał Kyrie eleison.
Liturgia chrzcielna poprawnie(nie było nikogo do ochrzczenia). Litania do wszystkich świętych odśpiewana tradycyjnie. Na końcu łaciński akcent: Christe exaudi nos (zauważyłem też, że organista śpiewał Christe eleison, a nie Chryste). Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, pokropienie wodą święconą wiernych ze śpiewem "Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz..."(organy).
Długa procesja z darami z tańcem liturgicznym (jedyny raz w roku chyba) i śpiewaniem fragmentów Pnp przez chór(z gitarkami i bębnami). Ale bez jakichkolwiek komentarzy co kto przynosi itp.
Kadzenie ołtarza i wiernych.
Niestety zamiast kanonu jak rok temu III ME, ale sprawowana godnie, wolno i wyraźnie.
Komunia kolejkowa do ust.
Później jeszcze radosne śpiewy typu 'z klaskaniem i ruszaniem się'( coś w stylu neońskiego, ale bez przesady - żadnego tańca w prezbiterium czy czegoś podobnego nie było :))
Wszystkie modlitwy (oprócz samej ME) śpiewane przez Biskupa, a nie recytowane.
Na końcu wyniesienie Najśw. Sakramentu z Grobu Pańskiego i po modlitwie ks. bp zaintonował tradycyjną pieśń wielkanocną po czym uroczysta procesja z wszystkimi chorągwiami etc. wyszła z kościoła. Na procesji na zmianę śpiewano pieśń tradycyjną (przez księdza) i nową - bardziej "skoczną" przez siostrę zakonną i młodzież. Wierni podejmowali śpiew i takiej i takiej, więc nie było źle, ale przy 3 lub 4 zwrotce najczęściej już coś głosy rzedły. Ogólnie było jednak głośno. Pod koniec procesji chyba cała pieśń "Chrystus zmartwychwstan jest" i po wejściu do kościoła uroczysty cały hymn Ciebie Boga wysławiamy, modlitwa i błogosławieństwo Najśw. Sakramentem.
Całość trwała ok 4 godz. jak co roku, czyli coś do 1 w nocy, z czego ok. 0.5 godz. to procesja.
Nie wiem jak wam ale mi właśnie to się m. in. bardzo podoba w Wigilii Paschalnej  - długość, a także ta wyjątkowość w całym roku, jak dla mnie mogła by tak trwać do rana...
Po skończeniu w kościele jeszcze śpiewy. Ogólnie można powiedzieć liturgia na pół neońska z gitarami i bębnami, na pół "tradycyjnie" NOMowa z organami, w każdym razie uroczysta i robi duże wrażenie, na szczęście bez żadnych wykroczeń(chyba).
Szkoda tylko, że w tym roku nie było na końcu petard, w końcu wystrzały w Wielką Noc są akurat starą, polską tradycją (jeszcze z przed zaborów) ale widać kryzys daje się we znaki!

Trochę się rozpisałem...(może za dużo szczegółów ale co tam)



Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #43 dnia: Kwietnia 13, 2009, 12:38:10 pm »

na szczęście bez żadnych wykroczeń

Dziwny wniosek.
Proszę się lepiej zastanowić i odpowiedzieć sobie co w tym co Pan opisał nie jest wykroczeniem.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #44 dnia: Kwietnia 13, 2009, 13:08:31 pm »

No chodziło mi o zgodność z rubrykami.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wigilia Paschalna « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!