Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:22:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wigilia Paschalna
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Wigilia Paschalna  (Przeczytany 31789 razy)
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 04, 2009, 11:50:47 am »

Rezurekcja powinna być też w nocy, a nie w dzień.
Skąd ta pewność?

Stąd, że procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i to zmartwychwstanie symbolizuje, a Chrystus zmartwychwstał w nocy, dlatego na przykład mówi się na te święta "Wielkanoc"  :D
Ponadto procesja rezurekcyjna jest częścią obchodów świętej nocy Zmartwychwstania, częścią Wigilii Paschalnej - niezależnie od tego, czy jest bezpośrednio po Wigilii, czy kilka godzin później (wtedy ten czas jest teoretycznie czasem przedłużonej wigilii, czuwania - bo nie po to wstawia się monstrancję do grobu, aby za chwilę zamknąć kościół, tylko po to, by czuwali przy Panu Jezusie wierni - oczywiście to teoria, bo praktyka jest taka, że wszyscy idą spać i wstają chwilę przed rezurekcją. A ponadto Kościół mówi wyraźnie:
Cytuj
Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli
[Por.: Ceremoniał Biskupów, nr 332; Mszał Rzymski, Wigilia Paschalna, nr 3; List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych, nr 78]
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 04, 2009, 12:02:32 pm »

A skąd wiadomo że Zmartwychwstał na pewno w nocy?

Cytuj
by czuwali przy Panu Jezusie wierni - oczywiście to teoria, bo praktyka jest taka, że wszyscy idą spać i wstają chwilę przed rezurekcją
U nas jest czuwanie.

Ja jestem za procesją rano w niedzielę.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #17 dnia: Kwietnia 04, 2009, 12:22:08 pm »

A skąd wiadomo że Zmartwychwstał na pewno w nocy?

Z Ewangelii. Wczesnym rankiem już Go w grobie nie było.

Cytuj
Ja jestem za procesją rano w niedzielę.

Ale tu nie ma miejsca na własne zdanie, albo głosowanie kto jest za czym.
Ma być tak, jak nakazuje Kościół. A Kościół nakazuje, że jeśli ta procesja ma być,
 to albo bezpośrednio po Wigilii Paschalnej, albo nad ranem przed pierwszą Mszą - przed świtem niedzieli.

A w dzień (przez wszystkie Niedziele Wielkanocne) jest miejsce na inną procesję, która ma miejsce przed sumą.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #18 dnia: Kwietnia 04, 2009, 12:23:14 pm »

A skąd wiadomo że Zmartwychwstał na pewno w nocy?
Św. Jan pisze:
"A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu" J 20,1
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #19 dnia: Kwietnia 04, 2009, 13:43:37 pm »

Przecież za czasów zaborów to chyba wigilię paschalną obchodzono w całym Kościele rano w Wlk. Sobotę, potem była msza w wielkanocny poranek. Czyżby w Polsce lub gdzieś indziej na świecie przed czasem zaborów odprawiano rezurekcję w nocy?

Za Kitowiczem ("Opis obyczajów za panowania Augusta III"):

Rezurekcja albo procesja w dzień wielkanocny cum Sanctissimo z grobu wyjętym bywała taka, jaka jest i dzisiaj, trzy razy obchodząca dokoła po kościele wewnątrz albo dokoła kościoła po cmentarzu lub krużgankach kościelnych, według sposobności, jaka gdzie była. Zaczynała się ta procesja w miastach wielkich zazwyczaj o godzinie północnej z soboty na niedzielę. Gdzie atoli były katedry, zaczynała się w wieczór w sobotę o godzinie dziewiątej. Po wsiach i miasteczkach małych, do których parochii należały wsie, zaczynała się do dnia w niedzielę albo też na wschodzie słońca. (...)

W Warszawie, kiedy król mięszkał, który zawsze asystował rezurekcji z królową lub sam, jak kiedy znajdował się w kraju, zaczynała się rezurekcja o godzinie ósmej wieczornej. (...) po innych kościołach warszawskich zaczęta rezurekcja o godzinie jedenastej przed północkiem w kościele misjonarskim - ciągnęła się po kolei kościołów aż do świtania. Wielu było z pospólstwa, którzy mieli sobie za nabożeństwo biegać od kościoła do kościoła z jednej rezurekcji na drugą.

A to tego nie wiedziałem. Bardzo dziękuję Panu Bartku za te informacje!
W takim razie jasnym jest to, że procesja powinna być w Wielką Noc, a na pewno przed wschodem słońca. Ta tradycja jest ważniejsza od tej "nowej" z chodzeniem porannym. Wtedy zresztą nie mieli nawet problemów z czuwaniem potem, bo sama procesja trwała czasem nawet aż do świtu, lub gdy w jednym kościele się kończyła, w następnym się zaczynała itd...
Ewentualnie można zrobić tak jak u mnie w parafii było jeszcze niedawno - duża procesja w nocy po wigilii, potem druga mniejsza przed poranną mszą św. Taki consensus :)
Zapisane
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #20 dnia: Kwietnia 04, 2009, 15:34:57 pm »

Cytat: O. Nikodem OCD
W Wig. Paschalną czcimy czuwając Jego Zmartwychwstanie, którego czas znany był tylko Bogu. Ludzie nie byli świadkami tego wydarzenia. Rano natomiast skoro świt niewiasty udały się do grobu, który okazał się być pustym. I tam to właśnie Chrystus objawiła się jako żyjący Zbawca. Więc gdzie tu problem teologiczny?
No tak ;]

Właśnie się natknąłem na takie świadectwo u Cypriana (ur. ok 200 r.):
„Należało, aby Chrystus spełnił ofiarę pod koniec dnia, aby przez samą godzinę ofiary wykazać zachód i wieczór świata, jak powiedziano w Księdze Wyjścia: ‘Zabiją go całe zgromadzenie synów Izraela ku wieczorowi’ [Wj 12:6]. I znowu w Psalmach: ‘Podnoszenie rąk moich ofiara wieczorna’ (Ps 141:2). My jednak zmartwychwstanie Pana z rana obchodzimy” (List 63:16)

;]
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 04, 2009, 21:46:16 pm »

Ściema z tymi zaborami, bo do reformy Piusa XII to uroczystości Triduum były rano, dopiero reforma Wielkiego Tygodnia przywróciła popołudniowe celebracje.Zatem i procesji w nocy nie było.

św. Mateusz:
1 Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób.

Tak jak pisałem - niewiasty nei mogły raczej przybyć przed świtem, bo wtedy bramy miast były zamykane - w całym antycznym świecie tak sie odbywało

św. Marek:
1 Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa2. 2 Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło

św. Łukasz:
1 W pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2009, 22:06:52 pm wysłana przez Caesar » Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 04, 2009, 21:59:14 pm »

A u św. Jana, jak już cytowałam powyżej:
A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #23 dnia: Kwietnia 04, 2009, 21:59:49 pm »

<ciach>

No ale nie świętujemy tego, że te baby przyszły do pustego grobu, tylko samo Zmartwychwstanie  ;D
One przyszły wczesnym rankiem, a zmartwychwstanie było wcześniej, czyli w nocy, więc świętujemy w nocy.
To Chrystus jest tą Światłością, która rozświetliła tę noc, tym Wschodzacym Słońcem przecież!
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #24 dnia: Kwietnia 04, 2009, 22:10:26 pm »

Świętujemy w nocy Zmartwychwstanie, w czasie Mszy, a rano w procesji i podczas Mszy świętujemy poznanie tej wiadomości przez ludzi.
A jak pisałem powyżej - w czasach antycznych bramy miasta zamykano na noc i otwierano nad ranem, nie słyszałem nigdzie, aby Jerozolima się z tego wyłamywała. Zatem przed wschodem słońca raczej nikt z miasta by nie wyszedł. Tak czy siak - było to raczej nad ranem, a nie śpiewanie "Wesoły dzis nam dzień nastał" o 2 w nocy.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #25 dnia: Kwietnia 04, 2009, 22:57:11 pm »

Ściema z tymi zaborami, bo do reformy Piusa XII to uroczystości Triduum były rano, dopiero reforma Wielkiego Tygodnia przywróciła popołudniowe celebracje.Zatem i procesji w nocy nie było.

DWÓJA!

Do reform Piusa XII w Polsce urządzano rezurekcję w dwóch porach: "Sabbato sub vespere vel cras [i.e. in die Resurrectionis] summo mane". Np. katedra pelplińska miała ustaloną procesję rezurekcyjną na siódmą wieczorem w sobotę. Obie pory wynikały z organicznego związania obrzędów polskiej rezurekcji z Matutinum (a nie z Mszą!) Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

PS. Wg przedsoborowego rytuału wierni uczestniczą w procesji trzymając zapalone świece.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #26 dnia: Kwietnia 07, 2009, 21:21:49 pm »

Proszę mi tu nie dwójować i czytać co napisałem. Sam Pan napisał, że procesja była pod wieczór lub rano, zatem nie w nocy. I to samo ja napisałem - to nie wina zaborców, że procesje były rano, tylko tak był skonstruowany ryt, a na świecie ogólnie uroczystości Triduum były wcześniej niż wieczorem, zatem i procesje nie były w nocy.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #27 dnia: Kwietnia 07, 2009, 21:35:42 pm »

Sam Pan napisał, że procesja była pod wieczór lub rano, zatem nie w nocy.

Jestem zatem winien Panu uściślenie: taka była praktyka XIX- i XX-wieczna - do reform Piusa XII.
Wcześniej najpopularniejszą porą urządzenia rezurekcji była noc z soboty na niedzielę. Kitowicza już cytowałem, teraz z rubryk naszego Rytuału Piotrkowskiego ("Dominica Resurrectionis. Apertio Sepulchri et Processio"):
"In nocte Resurrectionis Dominicae circiter medium noctis, vel secundum exigentiam Officiorum Divinorum, antequam ad Matutinas vel quispiam alius pulsus fit..." [dalej opis obrzędu zejścia się kleru u Grobu Pańskiego, ant. Gloria tibi Trinitas z psalmem]
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #28 dnia: Kwietnia 07, 2009, 22:18:06 pm »

Teraz wszystko jasne. Jednakże jak pisałem to w czasie zaborów nie było procesji nocnych, więc nikt ich nie zakazywał? Chyba, że ma Pan jakieś inne dokumenty mówiące co innego.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #29 dnia: Kwietnia 08, 2009, 07:50:30 am »

Teraz wszystko jasne. Jednakże jak pisałem to w czasie zaborów nie było procesji nocnych, więc nikt ich nie zakazywał? Chyba, że ma Pan jakieś inne dokumenty mówiące co innego.

Myślę, że północna pora procesji w Rytuale Piotrkowskim od zaborów do 1928 roku była raczej martwą rubryką (nb. Rytuał Wrocławski z końca XIX wieku procesję ze śpiewem "Christus ist erstanden" :-) przepisywał już tylko na wieczór/rano). Wiemy przecież, że w epoce potrydenckiej nawet papieże traktowali pojedyncze słowa rubryk z czcią (zmiany raczej oddzielnymi dekretami niż korektą w księdze liturgicznej). Zapewne porę nocną zniesiono jakimś okólnikiem w pierwszych latach zaborów, aczkolwiek jeśli napotkam świadectwo z XIX wieku o procesji nocnej, to oczywiście dam znać!
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wigilia Paschalna « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!