Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 09:48:08 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Ciemna Jutrznia.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Ciemna Jutrznia.  (Przeczytany 18563 razy)
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« dnia: Kwietnia 02, 2009, 22:29:07 pm »

Czy gdzieś w internecie jest polska wersja ciemnej Jutrzni z brewiarza 1962 na Wielki Czwartek, Piątek, Sobotę?

Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 02, 2009, 23:04:45 pm »

Czy gdzieś w internecie jest polska wersja ciemnej Jutrzni z brewiarza 1962 na Wielki Czwartek, Piątek, Sobotę?
W internecie raczej nie, ale jest w mszaliku o. Lefebvra z 1958, nie ma tam chyba różnic w stosunku do 1962.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 09, 2009, 15:33:10 pm »

Voila!
http://rapidshare.com/files/219281321/ciemne_jutrznie.zip.html

Do ciemnych jutrzni dodałem Jutrznię wielkanocną wraz z obrzędami rezurekcji dla diecezji polskich. Całość z mszalika tynieckiego z roku 1932 r. czyli sprzed reform Piusa XII, więc „środa wieczorem” to jutrznia czwartkowa itd.

Przekład: s. Marja Renata od Chrystusa oraz siostry niepokalanki, korekta przekładu: ks. dr Stefan Świetlicki i ks. Henryk Nowacki.

Może są chętni do wklepania fragmentów, np. homilii, na łamy NRL...?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 12, 2009, 14:48:43 pm »

Nowy link do tekstów ciemnych jutrzni:
http://rapidshare.com/files/220415630/ciemne_jutrznie.zip
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 19, 2010, 08:03:38 am »

Dla tych którzy nie załapali się w zeszłym roku:
http://www.multiupload.com/9QT0FEC6HV
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 19, 2010, 12:35:23 pm »

Ciemne jutrznie się w Beczce też odprawia... Nigdy nie byłam, ale są.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 19, 2010, 13:25:01 pm »

Ciemne jutrznie się w Beczce też odprawia... Nigdy nie byłam, ale są.

Ciekawe.
Z pewnością z przyczyn marketingowych nadużywają nazwy "Ciemna Jutrznia" na odmawianie czegoś tam z Liturgii Godzin.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 19, 2010, 13:32:32 pm »

Nie... to są prawdziwe ciemne jutrznie...
Cytuj
Ciemne Jutrznie to jedyne w swoim rodzaju nabożeństwo należące do obchodów Triduum Paschalnego. Obecne w liturgii klasycznej, w wersji zreformowanej straciło obecnie (niestety) swój niepowtarzalny charakter. Jednak bracia dominikanie z krakowskiego klasztoru celebrują je według dawnego zwyczaju: na melodie gregoriańskie śpiewają nie tylko psalmy, ale również Lamentacje, responsoria i przepiękną Orację Proroka Jeremiasza. Ciemne Jutrznie sprawowane w Bazylice Świętej Trójcy gromadzą wielu wiernych. W tym roku przez kurs śpiewu chcemy ułatwić im uczestnictwo w tej modlitwie.

Wraz z klasztorem oo. dominikanów zapraszamy na zajęcia, podczas których będziemy uczyć śpiewu hymnów, psalmów i responsoriów z Ciemnych Jutrzni. Uczestnicy kursu będą mogli włączyć się w śpiew chóru braci podczas liturgii ciemnych jutrzni w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Kurs rozpocznie się w kapitularzu klasztoru krakowskich oo. dominikanów (ul. Stolarska 12) w sobotę 20 lutego o godzinie 10.00. Zajęcia będą prowadzone we wszystkie soboty Wielkiego Postu. Zakończenie zajęć przewidziane jest na godzinę 13.00.

Uczestnictwo w zajęciach jest darmowe.

Dodatkowe informacje o Ciemnych Jutrzniach znajdziesz w artykułach na naszej stronie.
http://www.liturgia.pl/node/6033
http://www.liturgia.pl/node/7390

Tomasz Grabowski OP
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 19, 2010, 19:03:59 pm »

Cytuj
Z pewnością z przyczyn marketingowych nadużywają nazwy "Ciemna Jutrznia" na odmawianie czegoś tam z Liturgii Godzin


nie ma to jak głos znawcy tematu,
jak Pan zaśpiewa na środku kościoła "De Lamentatione Jeremiae Prophetae" w tonie VI, to możemy rozmawiać, bo widzę, że inaczej z niektórymi tu się nie da...
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 19, 2010, 19:57:31 pm »

Hola, hola:

Cytuj
Ciemne Jutrznie to jedyne w swoim rodzaju nabożeństwo należące do obchodów Triduum Paschalnego. Obecne w liturgii klasycznej, w wersji zreformowanej straciło obecnie (niestety) swój niepowtarzalny charakter. Jednak bracia dominikanie z krakowskiego klasztoru celebrują je według dawnego zwyczaju.[/b]

I Ciemne Jutrznie wzięto pod nożyczki abp Bugniniego.

Zapisane
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Marca 19, 2010, 22:28:08 pm »

zachował się jednak zwyczaj gaszenia świec/lampek po każdym psalmie (jest to specjalne oficjum dla dwóch braci w czasie modlitwy), śpiewania Kyrie  przez tzw. braci u stopni ołtarza na przemian z Miserere responsorzystów oraz, w niektórych klasztorach, uderzania antyfonarzami w pulpity na koniec Jutrzni...
a poza tym w Wieki Piątek zachowano tota die in cappa ordinis
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #11 dnia: Marca 20, 2010, 09:00:57 am »

Cytuj
Z pewnością z przyczyn marketingowych nadużywają nazwy "Ciemna Jutrznia" na odmawianie czegoś tam z Liturgii Godzin
nie ma to jak głos znawcy tematu

Po prostu w większości miejsc, w których ogłasza się "Ciemną Jutrznię" odmawia się co najwyżej Wezwanie, Godzinę Czytań i Jutrznię z książki pod tytułem "Liturgia Godzin" lub "Liturgia Horarum", a chyba oczywiste jest, że nazwa ta dotyczy wyłącznie oficjum odprawianego w formie nadzwyczajnej (jednak używa się jej z przyczyn marketingowych do liturgii w formie zwyczajnej, bo ludziom ta nazwa się podoba).

Cytuj
jak Pan zaśpiewa na środku kościoła "De Lamentatione Jeremiae Prophetae" w tonie VI, to możemy rozmawiać, bo widzę, że inaczej z niektórymi tu się nie da...

Ale ja nie umiem śpiewać i nie chcę się uczyć, więc nie zaśpiewam.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
kl.adam
bywalec
**
Wiadomości: 63


« Odpowiedz #12 dnia: Marca 20, 2010, 09:11:11 am »

Ale ja nie umiem śpiewać i nie chcę się uczyć, więc nie zaśpiewam.
A może watro by było nauczyć się i wysławiać Boga?
W tradycyjnym zakonie bądź seminarium wyrzucono by pana za taką postawę.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #13 dnia: Marca 20, 2010, 09:26:31 am »

A może watro by było nauczyć się i wysławiać Boga?

Być może. Z drugiej strony wysławiać Boga można także na inne sposoby.
Przyznam jednak, że w kościele śpiewam na miarę moich umiejętności, wykonując partie przeznaczone dla wiernych - mój głos się wtedy gubi, więc efekt nie jest aż tak tragiczny.

Cytuj
W tradycyjnym zakonie bądź seminarium wyrzucono by pana za taką postawę.

Tak, ale najpierw musiałbym w nim być, żeby mnie mogli wyrzucić. A nie mając daru muzycznego nie pchałbym się do żadnego seminarium, tym bardziej tradycyjnego. Uważam, że ksiądz musi śpiewać i jest to równie ważne niż pozostałe przymioty.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #14 dnia: Marca 20, 2010, 09:55:46 am »

Po prostu w większości miejsc, w których ogłasza się "Ciemną Jutrznię" odmawia się co najwyżej Wezwanie, Godzinę Czytań i Jutrznię z książki pod tytułem "Liturgia Godzin" lub "Liturgia Horarum", a chyba oczywiste jest, że nazwa ta dotyczy wyłącznie oficjum odprawianego w formie nadzwyczajnej (jednak używa się jej z przyczyn marketingowych do liturgii w formie zwyczajnej, bo ludziom ta nazwa się podoba).

No tak, ale dominikanie mają specyficzne uwarunkowania – choćby ten posoborowy dodatek do mszału i brewiarza, zastępujący niektóre obrzędy z Mszału Pawła VI tradycyjnymi obrzędami zakonu. Nota bene, tym z Księży i z Państwa odmawiających Brewiarz z 1962 r. czy starszy, którzy chcą lepiej zrozumieć np. istotę takiego obrzędu jak komemoracja, proponuję wybrać się kiedyś w Krakowie na Nieszpory i wytężyć uwagę, gdy po zaintonowaniu „Ave florum” bracia ruszą do św. Jacka.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Ciemna Jutrznia. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!