Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 21:50:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: NOM w Krakowie
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 11 Drukuj
Autor Wątek: NOM w Krakowie  (Przeczytany 33395 razy)
trivelt
uczestnik
***
Wiadomości: 124

« dnia: Lipca 21, 2010, 16:30:41 pm »

Laudetur Iesus Christus!

Pytanie przede wszystkim do mieszkańców: czy znają Państwo jakieś krakowskie kościoły, gdzie NOM sprawowany jest pobożnie i zgodnie z przepisami, najlepiej jeszcze z jakimś dobrym, katolickim kazaniem? Jak wiadomo zdarzają się sytuacje, w których niemożliwe jest uczestniczenie we Mszy Świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a czasami po prostu wybieram się na liturgię w formie zwyczajnej. Moja fascynacja liturgią nie trwa jeszcze zbyt długo więc chociaż w Krakowie mieszkam już kilkanaście lat, to jeszcze nie uczestniczyłem we Mszy chyba nawet w połowie tutejszych kościołów.

Przykładowo bardzo dobre wrażenie robią Msze celebrowane w dni powszednie u Dominikanów (ja byłem o 12:00). Części stałe po łacinie, inne pieśni w większości także w tym języku, ciekawe kazanie również w dni zwykłe. W niedziele o 12 łaciny jest już niestety trochę mniej, jednak homilie są dosyć ciekawe - wygłaszane przez prof. dr hab. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP: http://www.dwunastka.krakow.dominikanie.pl/dwunastka.php?str=hom

Jako ciekawostkę dodam, że uczestniczyłem też kiedyś m.in. Eucharystii w Bazylice Bożego Ciała u Kanoników regularnych laterańskich - tam zaskoczyło mnie coś, co w innych parafiach raczej nie jest na porządku dziennym. Księża po wejściu do prezbiterium pomiędzy ołtarz posoborowy a przedsoborowy z umieszczonym w nim tabernakulum najpierw przyklęknęli w stronę tego drugiego a później odwrócili się aby wykonać pokłon ku NOM-owemu ołtarzowi.

Pozdrawiam
Trivelt
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 21, 2010, 16:40:55 pm »

Co do NOMu to nie polecam w ogóle. Ale jeśli już Pan chciałby iść, to chyba u franciszkanów na franciszkańskiej jest całkiem znośnie. Nie polecam iść do wspomnianej Bazyliki Bożego Ciała. Tzn może czasem jest i ok, ale byłem na Mszy która mnie trochę zniesmaczyła.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 21, 2010, 16:44:03 pm »

Witam, ja nie jestem z Krakowa ale :


Cytuj
Księża po wejściu do prezbiterium pomiędzy ołtarz posoborowy a przedsoborowy z umieszczonym w nim tabernakulum najpierw przyklęknęli w stronę tego drugiego a później odwrócili się aby wykonać pokłon ku NOM-owemu ołtarzowi.

To co pan opisał to norma  :)

274. Przyklęknięcie, które wykonuje się przez zgięcie prawego kolana aż do ziemi, oznacza uwielbienie. Dlatego obowiązuje ono przed Najświętszym Sakramentem i przed Krzyżem świętym, od jego uroczystej adoracji w liturgii Wielkiego Piątku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

W czasie Mszy świętej kapłan celebrujący przyklęka trzy razy: po podniesieniu Hostii, po podniesieniu kielicha i przed Komunią świętą. Szczegółowe przepisy obowiązujące we Mszy koncelebrowanej zostały podane w odpowiednim miejscu (por. nry 210-251).

Jeśli zaś w prezbiterium jest tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, kapłan, diakon i inni usługujący przyklękają po przyjściu do ołtarza i przed odejściem od niego, nie zaś podczas samej celebracji Mszy świętej.

Poza tym przyklękają wszyscy, którzy przechodzą przed Najświętszym Sakramentem, chyba że idą w procesji.

Usługujący, którzy niosą krzyż procesyjny lub świece, zamiast przyklęknięcia wykonują skłon głowy.

Na początku i końcu Mszy Świętej cała asysta klęka, podczas samej Ofiary najważniejszym punktem staje się miejsce celebracji - Ołtarz.
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 21, 2010, 16:51:06 pm »

Podobno u Dominikanów tez jest całkiem znośnie, ale nie wiem jak bardzo znośnie.
Poza tym w Krakowie nie wypada chodzić na NOM mając KRR każdego dnia, a w niedzielę aż 3 ;-)
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 21, 2010, 16:55:23 pm »

Poza tym w Krakowie nie wypada chodzić na NOM mając KRR każdego dnia, a w niedzielę aż 3 ;-)
Wlicza Pan FSSPX? Bo z tego co wiem, to x. Grygiel odprawia w niedziele 2 Msze u czcigodnych oo. Bonifratrów :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 21, 2010, 16:59:23 pm »

Poza tym w Krakowie nie wypada chodzić na NOM mając KRR każdego dnia, a w niedzielę aż 3 ;-)
Wlicza Pan FSSPX?

Oczywiście że wliczam. Tam zacząłem i nadal tam bywam ;-)
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 21, 2010, 17:22:49 pm »

NOM godnie (jak dla NOMu w kazdym razie) - obowiazkowa komunia na kleczaco, kazanie na temat itd. odprawia proboszcz na Woli Justowskiej (ktory dawniej byl na Wawelu). Gorzej jak odprawia tam inny ksiadz niz proboszcz. Fatalny natomiast w tej dzielnicy jest NOM na Bielanach i Olszanicy (standkomunia, kazania beznadziejne, a Olszanica to jeszcze gitarki - braciszkom modernizm odwalil do reszty)...
I przylaczam sie do powyzszych informacji - majac 3 Msze Swiete Wszechczasow w niedziele, conajmniej jedna w dzien powszedni szukac NOMu to jakas aberracja. 
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 21, 2010, 17:33:29 pm »

Mszy w Krolewsko-Stolecznym Miescie Krakowie co prawda dosc sporo jednak na 8 nie kazdemu tak latwo sie wyrobic. Osobiscie nie polecam fanciszkanow na Azorach. Sam lubilem chodzic w tygodniu na Msze przy olltarzu M. B. Piaskowej, bodajze o 16.30 (nie ma stolika prad oltarzem).
PS. Skad ta idiotyczna tendencja z kolejkami komunijnymi na srodmiesciu?
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 21, 2010, 18:02:30 pm »

http://www.youtube.com/watch?v=rE4qRPUePiY :)
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 21, 2010, 18:08:32 pm »

W sumie to nawet 4 tridentiny są w Krakowie  ;D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 21, 2010, 18:21:47 pm »

Wszak ks. Trytek jeszcze.
A swoją drogą on jako sedeprywacjonista teraz wymienia w Kanonie papieskie imię?
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 21, 2010, 18:42:11 pm »

Wszak ks. Trytek jeszcze.
A swoją drogą on jako sedeprywacjonista teraz wymienia w Kanonie papieskie imię?
To on do sedeprivate przeszedł? Zdecydowałby się w końcu ;)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 21, 2010, 21:31:23 pm »

Takie głosy słyszałem.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 21, 2010, 21:33:50 pm »

Może x. Rafał powróci do FSSPX? :)
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 21, 2010, 21:37:45 pm »

Miłego smażenia się w piekle. 8)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Strony: [1] 2 3 ... 11 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: NOM w Krakowie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!