Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:11:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Ormianie
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Ormianie  (Przeczytany 26643 razy)
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #15 dnia: Lipca 18, 2010, 20:45:08 pm »

Ale FSSPX to nie jest inny Kościół  ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
MilesChristi
uczestnik
***
Wiadomości: 145


« Odpowiedz #16 dnia: Lipca 18, 2010, 20:50:33 pm »

W jakim sensie dowód? Bo nie widzę związku między kwestią ważności spowiedzi u FSSPX a kwestią interkomunii. :P
Zapisane
Kimże jest Ta,
która świeci z wysoka jak zorza, 
piękna jak księżyc,
jaśniejąca jak słońce, 
groźna jak zbrojne zastępy?

(Pnp 6,10)

Ave Maria!
MilesChristi
uczestnik
***
Wiadomości: 145


« Odpowiedz #17 dnia: Lipca 18, 2010, 20:57:27 pm »

Szafarze katoliccy(czyli FSSPX) godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim(według modernistów), gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani(na takiej zasadzie działa FSSPX, "na prośbę wiernych", a nie jako parafia).

Bez odbioru.
Pragnę jedynie zauważyć, że ponad 20 kanonów dalej jest wyjaśnione, kto może być katolickim szafarzem sakramentu pokuty udzielającym ważnych rozgrzeszeń. :P Zatem z dowodu nici. W świetle KPK z 1917 r. byłoby podobnie, jeśli chodzi o spowiedź u FSSPX.
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2010, 21:03:38 pm wysłana przez MilesChristi » Zapisane
Kimże jest Ta,
która świeci z wysoka jak zorza, 
piękna jak księżyc,
jaśniejąca jak słońce, 
groźna jak zbrojne zastępy?

(Pnp 6,10)

Ave Maria!
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #18 dnia: Lipca 18, 2010, 21:36:05 pm »

Ormianski KOsciol Apostolski jest tak na prawde tzw. katolickim kosciolem starozytnym. Odpadl wczesniej od jednosci z Rzymem niz prawoslawni i nie ma z prawoslawnymi jednosci/interkomunii.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #19 dnia: Lipca 18, 2010, 21:47:32 pm »

" w roku 506 Synod Ormianski odrzucil nauki Soboru Chalcedonskiego, w ktorym nie uczestniczyl zaden z biskupow ormianskich. (...) byl w tym czasie zajety gl. stawianiem czola nestorianskim tendencjom " o.R.Roberson "Chrzescijanskie Koscioly Wschodnie: Orientalne Koscioly Prawoslawne*  "

*ormianski, koptyjski, etiopski, syryjski, malankarski
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #20 dnia: Lipca 18, 2010, 21:59:56 pm »

Cytuj
Ormianski KOsciol Apostolski jest tak na prawde tzw. katolickim kosciolem starozytnym. Odpadl wczesniej od jednosci z Rzymem niz prawoslawni i nie ma z prawoslawnymi jednosci/interkomunii.
To ja już kompletnie nic nie rozumiem. Czyli to nie są ani katolicy ani prawosławni?
Katolicki kapłan odprawia Mszę dla ormianów odłączonych? To jakieś jaja?
x.Wesołek pełnił posługę dla "Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego", a nie dla "apostołów" ?
Dobrze, że Pan Marcin powiedział.
Niech Pan poczyta chociaz wikipedia o kosciolach wschodnich. Co ma z tym wspolnego x. Wesolek?
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Lipca 18, 2010, 22:09:26 pm »

.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #22 dnia: Lipca 18, 2010, 23:46:19 pm »

Cytuj
Ormianski KOsciol Apostolski jest tak na prawde tzw. katolickim kosciolem starozytnym. Odpadl wczesniej od jednosci z Rzymem niz prawoslawni i nie ma z prawoslawnymi jednosci/interkomunii.
To ja już kompletnie nic nie rozumiem. Czyli to nie są ani katolicy ani prawosławni?
Jak już napisano, nie są. Ja tylko ze swej strony dodam, że wspólnot, które się oderwało przed prawosławnymi jest trochę w tym także i owa wspólnota. Nie mówi się tyle o nich, bo nie były to schizmy tak straszne jak Schizma Wschodnia. Chociaż w sumie o Schizmie Zachodniej też mało się mówi...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #23 dnia: Lipca 19, 2010, 07:38:04 am »

czy ktos zna tlumaczenie albo/i transliteracje tego tekstu?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #24 dnia: Lipca 19, 2010, 12:20:07 pm »

A czy ojcowie bazylianie nie odprawiają w Warszawie na Miodowej Mszy bizantyjskiej?  ??? http://wiezowce.waw.pl/kosc_baz.php
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #25 dnia: Lipca 19, 2010, 12:32:45 pm »

nie rozumiem Pani wpisu. Odprawiają liturgię św.Jana Złotoustego w języku ukraińskim. A dlaczego mieliby nie odprawiać ???
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #26 dnia: Lipca 19, 2010, 12:34:08 pm »

A Mszy nie było  8)

Szkoda że w całej Warszawie nie ma rozsądnej alternatywy dla Mszy zreformowaniej  ::) o porze wieczornej.

No to trzeba będzie wypełnić lukę  ;)

Chodzi mi o ten wpis... Okazuje się, że jest o 17.30 Boska Liturgia... http://www.grekokatolicy.pl/artykuly/Parafie-UKGK-w-Polsce/Archidiecezja-Przemysko-Warszawska/Dekanat-Olsztynski/Warszawa.html  No choć to kiepski wieczór, przyznaję ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #27 dnia: Lipca 19, 2010, 12:38:11 pm »

A o to chodzi. Niestety teraz w wakacje ojcowie bazylianie nie celebrują mszy wieczornej o 17.30 w dni powszednie i  o 17.45 w niedzielę. Są tylko msze poranne  o 7 w dni powszednie i o 9 i 11 w niedziele.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #28 dnia: Lipca 19, 2010, 12:44:35 pm »

czy w kazdym watku trzeba o fsspx?

Wracając do filmiku to podpis jest taki
"Warszawa, 17.05.2009 r.
Msza św. celebrowana przez ks. Tadeosa Geworgiana, proboszcza lwowskiej parafii Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, w kościele rektorskim pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w "Res Sacra Miser" w Warszawie. Śpiewa chór katedry ormiańskiej we Lwowie SIGHMOS pod batutą Andrija Szkrabjuka."

Co do kwestii relacji OKA i KK to są chyba najlepsze jeśli chodzi o relację kościołów nie-katolickich z katolickim. Kościół ormiański jest kościołem narodowym to znaczy najważniejsze jest zachowanie języka, tradycji oraz autonomii. Ormianie nigdy nie dali się ani bizantyjczykom ani persom itd. W liturgii ormiańskiej zachowało się wiele bardzo archaicznych praktyk oraz co ciekawe nawet u niekatolickich Ormian poprzez wyprawy krzyżowe zostały przeszczepione katolickie elementy - jak modlitwa u stóp ołtarza, podniesienie (choć w innym momencie). Ormianie są jedynym kościołem wschodnim który używa chleba niekwaszonego, mitry ormiańskie są bardzo podobne do łacińskich, używa się monstrancji w których przechowuje się między innymi relikwie świętych.

Przed ludobójstwem Ormian w Turcji co ciekawe katoliccy Ormianie byli większością. Tak czy inaczej, oba kościoły trawi kryzys związany z małą liczbą kapłanów i tak naprawdę tu nie mam mowy o prozelityzmie. Apostolscy czasami chcą podbierać wiernych katolikom ale problem jest też taki że katoliccy Ormianie z powodu braku duszpasterzy Ormian mają wybór - pozostać katolikami ale wtopić się w łacinników ale pozostać wiernym tradycji i zostać apostolskimi? Prosty wybór?  
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #29 dnia: Lipca 19, 2010, 15:07:42 pm »

Dodam tu jeszcze dwie kwestje:

1. dawna Katedra ormjańsko-katolicka, obecnie użytkowana przez AKO, jest absolutnie jedynem miejscem we Lwowie, w którem czułem klimat dawnego Leopolis. Nie ma go w katedrze łacińskiej ani w żadnem z polskich miejsc.

2. dzięki wspomnianym przez p. Marcina dobrem relacjom międzyormjańskiem, dało się conieco ugrać w Polsce. No i agentura nie prześladuje tak mocno x. Issakowicza Zaleskiego, bo zawsze jakby co, jest pewna teoretyczna opcja alternatywna ...

Módlmy się zatem za naszych braci odłączonych, by wrócili do unji z Rzymem.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Ormianie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!