Ano dlaczego i kiedy księża powinni chodzić w sutannach?
Powinni chodzić, po to je mają. Nie twierdzę, że podczas jazdy na rowerze muszą ją mieć na sobie, ale jeśli ktoś sobie robi "oficjalną" fotkę to mógłby w sutannie. Większość panów... znaczy się księży wykładowców z KULu i tym podobnych ma marynarki.Są też chlubne wyjątki i duchowni, którzy nawet na świecką uczelnię chodzą w sutannie (pozdrowienia dla ks. FLdB).
Większość panów... znaczy się księży wykładowców z KULu
Cytat: Kamil w Kwietnia 02, 2009, 11:39:57 amJak to na rower nie? A ojciec Mateusz może A tak poważnie, to w Polsce jeszcze nie jest chyba tak źle. Może księża rzadziej chodzą w sutannach niż kiedyś, ale też najczęściej zastępują ją strojem "krótkim" (tzn. koszula+koloratka), a nie totalnie świeckim.A powinni w sutannach chodzić bo to oznaka ich stanu. Tak jak np. obrączka symbolizuje małżeństwo. Na naszym podwórku wygląda to tak (Szczecin).W mojej parafii i parafii kolegi z pracy. Xięża poza parafią chodzą w strojach świeckich. Wyjątek stanowią Ci xięża którzy uczą religii. Na religię chodzą w garniturach i koloratkach.Proboszcz parfii (zakonnik) gdzie są zainstalowani pallotyni nawet w biurze parafialnym przyjmuję w ubraniu świeckim.Xiądz Kazieczko probosz parafii katedralnej również w garniturze i w koloratce. Podobnie xięża wykładający na wydziale teologicznym.Natomiast xiędza Krzystka (szycha w Szczecinie) to tylko w stroju świeckim.Radek Buczyński
Jak to na rower nie? A ojciec Mateusz może A tak poważnie, to w Polsce jeszcze nie jest chyba tak źle. Może księża rzadziej chodzą w sutannach niż kiedyś, ale też najczęściej zastępują ją strojem "krótkim" (tzn. koszula+koloratka), a nie totalnie świeckim.A powinni w sutannach chodzić bo to oznaka ich stanu. Tak jak np. obrączka symbolizuje małżeństwo.
Każdemu - nawet najgorszemu - księdzu należy się szacunek. Słowo "pan" jest aluzją do domniemywania nieważności święceń?