Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 14:57:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231943 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Jak zachować się...?
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj
Autor Wątek: Jak zachować się...?  (Przeczytany 20093 razy)
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #45 dnia: Kwietnia 11, 2009, 12:39:41 pm »

Z tego co pamiętam ksiądz Stehlin odpowiadał "in aeternum"
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #46 dnia: Kwietnia 11, 2009, 12:53:07 pm »

A jak prawidłowo się odpowiada na Laudetur Iesus Christus? In aeternum czy in secula seculorum?

In saecula saeculorum. Amen


albo "et Maria Semper Virgo".
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #47 dnia: Kwietnia 11, 2009, 20:07:05 pm »

@ pauluss
Po prostu dlatego, że dla katolika określenie "ksiądz" oznacza kapłaństwo i ważne święcenia. Tak kiedyś uczono mnie na religii. Protestanci dla swoich "przewodniczących" używają różnych określeń i to nie moja sprawa. Dla mnie facet bez ważnych święceń to nie jest ksiądz.
To jest znowu wylacznie sprawa jezykowa. Jesli ewangelicy mowia do swoich duchownych przez ksiadz czy biskup, to nie maja na mysli waznosci swiecen w katolickim rozumieniu, a funkcje w swojej wspolnocie. I ja im tego prawa nie odbieram. Mowienie, ze slowo "ksiadz" oznacza czlowieka po otrzymaniu waznych swiecen jest katolicka nadinterpretacja. Do klerykow tez sie mowi "ksiadz" a nie otrzymali oni jeszcze swiecen.

Tu sie z ksiedzem zgodze. Kwestia jezykowych nawykow. W jezyku angielskim, bedzie tu zupelnie inaczej. Choc akurat zgodzi sie ksiadz, ze w jezyku polskim to okreslenie zarezerwowanie jest dla duchownych katolickich, ewentualnie prawoslawnych, uzywanie ich w stosunku do ewangelikow to nowomowa, oni maja przeciez pastora!
Badmy konsekwentni...
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #48 dnia: Kwietnia 15, 2009, 17:47:40 pm »

A ja nie wiem, jak ewangelicy czy inni protestanci mówią do swoich "duchownych" i mało mnie to obchodzi. Ale dobrze, spróbujmy.
Oglądałem kiedyś w TV program o metodystach. Wywiad z tamtejszym przełożonym. Wewnątrz wspólnoty używają nazwy "pastor", ale ponieważ ludziom się myli (niezwiązanym z metodystami), to nie obrażają się na "ksiądz". Acha, facet wystąpił w sutannie (!).

Czy do wszystkich kleryków mówi się "ksiądz", czy do tych po niższych chociażby święceniach ?

Znowu w TV - ale już ładnych parę lat temu. Film dokumentalny o różnych "kościołach" i wywiady z ich "duchownymi". Między innymi wystąpił facet w czarnym kapeluszu i czarnej koszuli z koloratką, ale... czerwoną. Chyba się Państwo domyślają, jaki "kościół" reprezentował (żeby nie było, że robię jakieś tajemnice - kościół szatana w Nowym Jorku). Polski tłumacz (film był amerykański oczywiście) przedstawił go jako "księdza".
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #49 dnia: Kwietnia 15, 2009, 18:45:21 pm »

Czy do wszystkich kleryków mówi się "ksiądz", czy do tych po niższych chociażby święceniach ?

W jezyku polskim pojecie "ksiadz" oznacza dwie rzeczywistosci : funkcje i tytul. Po pierwsze, ksiadz to kaplan, a wiec osoba posiadajaca drugi stopien swiecen wyzszych. Po drugie, ksiadz to osoba przynalezaca do stanu duchownego czyli w KPK'83 od diakonatu, w rycie rzymskim - od tonsury. W pierwszym znaczeniu mowi sie : "Kowalski to ksiadz, a Nowak to swiecki". W drugim znaczeniu zwraca sie per "prosze ksiedza" do osob duchowych, ktorych ubior nie wskazuje na przynaleznosc do zakonu (wtedy byloby to "prosze ojca" lub "prosze brata"), a wiec w praktyce do kazdej osoby w sutannie gdyz tonsury zazwyczaj udziela sie razem z obluczynami. Tytulowanie per "kleryk Kowalski", albo jeszcze gorzej pisanie per "kl. Kowalski" to w polszczyznie dziwolag jezykowy.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Jak zachować się...? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!