Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 10:13:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Jak zachować się...?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Jak zachować się...?  (Przeczytany 20052 razy)
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« dnia: Kwietnia 01, 2009, 20:24:05 pm »

Chciałbym dowiedzieć jak powinien zachować się świecki witając się:
1. z księdzem biskupem
2. z przełożonym/prowincjałem danej wspólnoty

Mianowicie chciałbym wiedzieć co powinniśmy powiedzieć na przywitanie, jakim zwrotem kierować się już w rozmowie?
Czy powinniśmy jakiś konkretny gest wykonać podczas przywitania?
Zapisane
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 01, 2009, 21:36:27 pm »

Nie czytałem nigdy co prawda żadnego sawuar wiwru, ale tak na wyczucie:

WItam się jakimś katolickim "Szczęść Boże" (najczęściej, bo krótkie  ;)) i czekam, aż wystawią rękę. Podaję, nie całuję  :P

Co do zwrotów:
1. Prowincjał - w zależności on zakonu, zazwyczaj po prostu "Ojcze"
2. Biskup - Księże Biskupie

Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 01, 2009, 21:58:13 pm »

Biskupa należy pocałować w pierścień, na palcu.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 01, 2009, 22:05:16 pm »

Dziś biskup sprawował Najświętszą Ofiarę u mnie w parafii. Wpadł do zakrystii, nie myśląc popozdrowiłem - "szczęść Boże", ale zaraz chwilowe zastanowienie, że tak to mogę mówić do znajomych księży, w ostateczności do kapłanów ogólnie, ale czy tak wypada zwracać się do x. biskupa?
Co do prowincjała, obecnie korzystałem ze zwrotu "Reverendissime Pater" - "Najczcigodniejszy Ojcze". Jak takie pozdrowienie będzie brzmiało w języku angielskim?

**> mac >
Przyklęknąć i pocałować? Czy na stojąco? Pytam, ponieważ nigdy nie spotkałem się z tym zwyczajem.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 01, 2009, 22:13:07 pm »

Przyklęknąć i pocałować? Czy na stojąco? Pytam, ponieważ nigdy nie spotkałem się z tym zwyczajem.

Wypada przyklęknąć na lewe kolano :)
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 01, 2009, 22:14:13 pm »

Witając się z księdzem (każdym, nie tylko biskupem) powinno sie użyć zwrotu "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
Do biskupa wypada zwracać się "Ekscelencjo".


Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 01, 2009, 22:17:53 pm »

A do kardynała "eminencjo", a do papieża "wasza świątobliwość".
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 01, 2009, 22:25:57 pm »

Przyklęknąć i pocałować? Czy na stojąco? Pytam, ponieważ nigdy nie spotkałem się z tym zwyczajem.

Wypada przyklęknąć na lewe kolano :)
Czemu na lewe? Ja z przyzwyczajenia bym na prawe klęknął.

Oho, pan Fidelis nas zaraz posieka na kawałki... ;D
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 01, 2009, 22:28:28 pm »

Wypada przyklęknąć na lewe kolano :)
Czemu na lewe? Ja z przyzwyczajenia bym na prawe klęknął.

Dokładnie. Także bym na prawe przyklęknął. Może Panu Nathanaelowi chodziło na lewe w przypadku biskupa lewicowego. ;)
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 01, 2009, 23:17:40 pm »

Na lewe bo na prawe się przykleka przed Sanctissimum.

I z całowaniem ręki zasadniczo dać sobie spokój, bo najczęsciej biskupi prowadza "święta walke" o to by ich nie pocałowac...
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 02, 2009, 00:20:52 am »

Chciałbym dowiedzieć jak powinien zachować się świecki witając się:
1. z księdzem biskupem
2. z przełożonym/prowincjałem danej wspólnoty
Normalnie, pamietajac o szacunku dla niego z powodu jego godnosci. Nie trzeba jakiejs czolobitnosci, padania na kolana, naciagania rak, nawet ekscelencjowania (wydaje mi sie, ze lepsze jest sformulowania: "Ksieze biskupie, kardynale" itd).
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 02, 2009, 06:13:33 am »

Dziś biskup sprawował Najświętszą Ofiarę u mnie w parafii. Wpadł do zakrystii, nie myśląc popozdrowiłem - "szczęść Boże", ale zaraz chwilowe zastanowienie, że tak to mogę mówić do znajomych księży, w ostateczności do kapłanów ogólnie, ale czy tak wypada zwracać się do x. biskupa?
Co do prowincjała, obecnie korzystałem ze zwrotu "Reverendissime Pater" - "Najczcigodniejszy Ojcze". Jak takie pozdrowienie będzie brzmiało w języku angielskim?

Reverend Father mozna powiedziec, chociaz w rzeczywistosci wystarcza zwykle Father.
Pozdrawiam
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 02, 2009, 07:41:15 am »

[...]
Normalnie, pamietajac o szacunku dla niego z powodu jego godnosci. Nie trzeba jakiejs czolobitnosci, padania na kolana, naciagania rak, nawet ekscelencjowania (wydaje mi sie, ze lepsze jest sformulowania: "Ksieze biskupie, kardynale" itd).

Myślę, że to też zależy od charakteru spotkania. Jeśli jest mniej formalne, np. spotkanie w zakrystii czy na plebanii, to po grzecznym powitaniu z użyciem dostojniejszego zwrotu (Wasza Ekscelencjo/Eminencjo) jeśli widzimy, że dostojny rozmówca nawiązuje z nami bardziej bezpośrednią i mniej oficjalną formę rozmowy, można przejść na swobodniejszą formę "księże (arcy-)biskupie / kardynale". Oczywiście podczas rozmów bardziej oficjalnych, np. podczas audiencji gdy coś oficjalnie chcemy załatwić, rozmawiamy z użyciem form najbardziej dostojnych.
Podobnie ma się rzecz z całowaniem pierścienia, to zależy od danej sytuacji. Wypada to uczynić, szczególnie przy oficjalnych spotkaniach albo gdy witamy się lub jesteśmy przedstawiani po raz pierwszy. Ale z drugiej strony nie będziemy czynić tego na siłę gdy widzimy, że biskup wyraźnie sobie tego nie życzy. I oczywiście należy pamiętać o tym, że przy powitaniu to zawsze osoba bardziej dostojna jako pierwsza podaje rękę na powitanie.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 02, 2009, 07:52:00 am »

Witając się z księdzem (każdym, nie tylko biskupem) powinno sie użyć zwrotu "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
Do biskupa wypada zwracać się "Ekscelencjo".



Też tak myślę. "Szczęść Boże" powinno się używać jako pozdrowienia (powitania) wśród świeckich.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 02, 2009, 08:32:13 am »

Biskupa należy pocałować w pierścień, na palcu.

To nosi się jeszcze w innych miejscach? Zapomniał pan dodać, że na palcu u ręki.
A na ekscelencję i całowanie trzeba sobie zasłużyć. Myślę, że biskupowi będzie obojętne, czy ktoś zwraca się do niego księże biskupie czy wasza ekscelencjo - byle nie "mordo ty moja".
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Jak zachować się...? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!