Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:52:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Droga liturgii
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jaka przyszłość liturgii spełniałaby Twoje oczekiwania?
Tylko powrót Tridentiny wg stanu 1962 bez żadnych zmian w kalendarzu liturgicznym i wyeliminowanie NOM - 12 (12,6%)
Tylko powrót Tridentiny, ale zaktualizowanej o nowych świętych lub nowe prefacje, przy wyeliminowaniu NOM - 24 (25,3%)
Taki stan jak obecnie - Tridentina dozwolna, a NOM pozostaje liturgią powszechną - 1 (1,1%)
Tridentina zostaje zaktualizowana o nowych świętych lub prefacje, NOM pozostaje bez zmian liturgią powszechną - 2 (2,1%)
Tridentina pozostaje dozwolona i zaktualizowana, a NOM utradycyjnia się zachowując swoją powszechność - 22 (23,2%)
Tridentina zaktualizowana staje się liturgią powszechną, a NOM "nadzwyczajną" - 22 (23,2%)
Tridentina zostaje scalona z NOM w jeden ryt rzymski przez równorzędne, obustronne kompromisy - 12 (12,6%)
Głosów w sumie: 89

Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: Droga liturgii  (Przeczytany 13974 razy)
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #60 dnia: Sierpnia 23, 2020, 15:30:04 pm »

NOM na najbliższy czas może pozostać. Musimy jedynie pracować nad jego ,,potrydentyzowaniem”; gdzie się da. Moim zdaniem Tradycja sama się odbuduje. Prosty schemat: starsi księża celebrują NOM, młodsi KRR i podrajcowany NOM (w większości przypadków), starsi księża nie będą żyli wiecznie, wiec ci co są obecnie młodsi będą edukować następne pokolenie (uff!,dużo pisania :D).Może za jakieś 40, 50 lat doczekamy się tradycyjnego papieża? Pan Bóg jeden wie.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #61 dnia: Sierpnia 23, 2020, 20:01:36 pm »

Wariant jeden i pół. Nowi święci tak ale i z tym ostrożnie, prefacje nie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2020, 20:06:15 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #62 dnia: Sierpnia 24, 2020, 19:18:04 pm »

Na starym forum była podobna ankieta. Myślę, że warto porozmawiać ponownie na ten temat.

Dlaczego brakuje propozycji pre55 oraz pre1911?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #63 dnia: Sierpnia 24, 2020, 23:26:09 pm »

To i może jeszcze prekonstantyńskiej  ;D ;D ;D ?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #64 dnia: Sierpnia 25, 2020, 11:12:20 am »

Na starym forum była podobna ankieta. Myślę, że warto porozmawiać ponownie na ten temat.

Dlaczego brakuje propozycji pre55 oraz pre1911?
A czym one różniły się (oprócz braku św. Józefa w Kanonie i w pre1911 braku możliwości odpowiadania przez ludzi) od tego z 1962 roku?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #65 dnia: Sierpnia 26, 2020, 03:22:13 am »

Wielki i Święty Tydzień, kalendarz, plikaty. Przed PX oficjum, nuty, rytuał.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #66 dnia: Sierpnia 26, 2020, 12:26:04 pm »

Wielki i Święty Tydzień, kalendarz, plikaty. Przed PX oficjum, nuty, rytuał.
A, to akurat wiedziałem;D Myślałem, że czymś jeszcze :D
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #67 dnia: Sierpnia 27, 2020, 17:22:11 pm »

Wielki i Święty Tydzień, kalendarz, plikaty. Przed PX oficjum, nuty, rytuał.

Pominąłeś reformę rubryk z 61-égo (bodajże); a więc: "pre55" to także konieczność powtarzania po cichu przez celebransa Lekcji i Ewangelii odśpiéwywanych przez subdjakona i djakona. Przypuszczam, że przeciętny biskup na Soborze Watykańskim II hasło usuwania zbędnych powtórzeń (SC 50) mógł zrozumieć jako dalszé cięcia w tym kiérunku, to znaczy usunięcié obowiązku powtarzania śpiewów chóru (antyphony i śpiewy miedzylekcyjné z części zmiennych, stałé: Kyrie, Gloria, Credo, Agnus Dei).

Reforma rubryk to także, że tak mało po polsku rzeknę, legalizacja rubrycystyczna półśrodka-kantaty. Starsze rubryki traktują o Mszy prywatnéj i uroczystéj (z djakonem i subdjakonem), marginalnie ledwie wzmiankując coś pośredniégo.

Z nieistotnych kwiatków można dorzucić kommemorację przez Ostatnią Ewangelję.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #68 dnia: Sierpnia 27, 2020, 21:35:12 pm »

Wielki i Święty Tydzień, kalendarz, plikaty. Przed PX oficjum, nuty, rytuał.

Pominąłeś reformę rubryk z 61-égo (bodajże); a więc: "pre55" to także konieczność powtarzania po cichu przez celebransa Lekcji i Ewangelii odśpiéwywanych przez subdjakona i djakona. Przypuszczam, że przeciętny biskup na Soborze Watykańskim II hasło usuwania zbędnych powtórzeń (SC 50) mógł zrozumieć jako dalszé cięcia w tym kiérunku, to znaczy usunięcié obowiązku powtarzania śpiewów chóru (antyphony i śpiewy miedzylekcyjné z części zmiennych, stałé: Kyrie, Gloria, Credo, Agnus Dei).

Reforma rubryk to także, że tak mało po polsku rzeknę, legalizacja rubrycystyczna półśrodka-kantaty. Starsze rubryki traktują o Mszy prywatnéj i uroczystéj (z djakonem i subdjakonem), marginalnie ledwie wzmiankując coś pośredniégo.

Z nieistotnych kwiatków można dorzucić kommemorację przez Ostatnią Ewangelję.
O tym akurat też wiedziałem ;D Myślałem, że czymś jeszcze bardziej :D Chociaż, swoją drogą (przynajmniej tak mi się wydaje) jak raz byłem na mszy solennej, to celebrans powtarzał lekcję i Ewangelię, mimo, iż odprawiał wg. mszału z 1962 roku. ???
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #69 dnia: Sierpnia 29, 2020, 13:28:30 pm »

Myślałem, że czymś jeszcze bardziej :D

Jeszcze warto dodać, że tradycyjnie się klęczało w chórze w dni postné do Pax Domini sit semper vobiscum, a w sześćdziesiątce-dwójce do Pater noster (punkt 521c w rubrykach ogólnych po reformie).

Sześćdziesiątka-dwójka stosuje trochę inny alphabet. Wyjaśnię szérzéj:
a) historyczny alphabet łaciński, także nadal przez całé (całé!) średniowieczé: "adiutorium", "qui uiuis" (u/V to różné kształty jednéj litery; "j" pojawiło się jako warjant "i" na końcu wyrazu);
b) chyba renesansowy, obecny we mszałach potrydenckich: "adjutorium", "qui vivis" (wprowadzenié rozróżnień i/j oraz u/v);
c) współcześnie stosowany, do mszału wprowadzony chyba wraz z reformą rubryk: "adiutorium", "qui vivis" (usunięto rozróżnienié i/j, któré nikomu nie przeszkadzało, chyba, jak ktoś chciał sobie skrócić do "adjutorjum"; utrzymano rozróżnienié u/v w kształcie sprzecznym z wieloma lokalnymi wymowami).
Wydaje mi się, że jeszcze coś z pisowni, ale nie chcę ludzi przedwcześnie posądzać, więc jak się potwiérdzi, to jeszcze napiszę.

Chociaż, swoją drogą (przynajmniej tak mi się wydaje) jak raz byłem na mszy solennej, to celebrans powtarzał lekcję i Ewangelię, mimo, iż odprawiał wg. mszału z 1962 roku. ???

A zna Pan jakiéś podręczniki do liturgii napisané w latach 1961-1965? Wszystko, co czytamy, napisano wcześniéj.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2020, 13:32:10 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Droga liturgii « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!