Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:36:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Droga liturgii
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jaka przyszłość liturgii spełniałaby Twoje oczekiwania?
Tylko powrót Tridentiny wg stanu 1962 bez żadnych zmian w kalendarzu liturgicznym i wyeliminowanie NOM - 12 (12,6%)
Tylko powrót Tridentiny, ale zaktualizowanej o nowych świętych lub nowe prefacje, przy wyeliminowaniu NOM - 24 (25,3%)
Taki stan jak obecnie - Tridentina dozwolna, a NOM pozostaje liturgią powszechną - 1 (1,1%)
Tridentina zostaje zaktualizowana o nowych świętych lub prefacje, NOM pozostaje bez zmian liturgią powszechną - 2 (2,1%)
Tridentina pozostaje dozwolona i zaktualizowana, a NOM utradycyjnia się zachowując swoją powszechność - 22 (23,2%)
Tridentina zaktualizowana staje się liturgią powszechną, a NOM "nadzwyczajną" - 22 (23,2%)
Tridentina zostaje scalona z NOM w jeden ryt rzymski przez równorzędne, obustronne kompromisy - 12 (12,6%)
Głosów w sumie: 89

Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Droga liturgii  (Przeczytany 13973 razy)
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« dnia: Marca 31, 2009, 13:21:58 pm »

Na starym forum była podobna ankieta. Myślę, że warto porozmawiać ponownie na ten temat.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1 dnia: Marca 31, 2009, 13:24:49 pm »

Tridentina dozwolona i zaktualizowana, a NOM lekko utradycyjniony z ograniczona dowolnoscia liturgiczna i naduzyciami. Wydaje mi sie to optymalnym rozwiazanie i mozliwym do zrealizowania. NOM pozostanie liturgia powszechna, nie ma szans na powrot tradycyjnej liturgii na to miejsce. Najwiecej co mozna osiagnac to podany przez mnie stan (moim zdaniem)
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2 dnia: Marca 31, 2009, 13:48:22 pm »

Mój wybór: Tridentina pozostaje dozwolona i zaktualizowana, a NOM utradycyjnia się zachowując swoją powszechność

Poprzez utradycyjnienie NOMu widziałbym:
obowiązek celebracji we właściwym kierunku,
obowiązek czytania introitu, offertorium i Komunii,
zniesienie II ME i
ograniczenie do minimum wszelkiej różnorodności (jedno wezwanie przed Pater Noster, jedna prefacja na daną "okazję", i jedno Orate Fratres, Ecce Agnus Dei itd).
I zniesienie wszelkich kazań poza tym po Ewangelii.

Zapewne niektóre z tych moich postulatów obejmują NOMowe rubryki - jeśli tak, to nie zauważyłem ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2009, 13:51:57 pm wysłana przez Maswerk » Zapisane
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 31, 2009, 13:56:59 pm »

Zaznaczyłem
Tridentina zaktualizowana staje się liturgią powszechną, a NOM "nadzwyczajną",
mając oczywiście również na myśli NOM utradycyjniony zgodnie z postulatami p. Maswerka :)
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Marca 31, 2009, 14:33:21 pm »

fajnie - ale czemu brak odniesień do liturgji SV2 i rytu 1965 ? czy są to sprawy aż tak nieistotne i niszowe ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 31, 2009, 14:51:26 pm »

Skoro pytanie ankiety dotyczy spełnienia oczekiwań, zaznaczyłem opcję "zaktualizowany KRR rytem powszechnym, NOM (utradycyjniony) nadzwyczajnym",
ale nie łudzę się, że maksimum zdroworozsądkowych oczekiwań to opcja "utradycyjniony NOM rytem powszechnym, zaktualizowany KRR dozwolonym i będącym w użyciu szerzej niż jest to obecnie".
Przez aktualizację KRR i utradycyjnienie NOM rozumiem to, co wyżej Panowie napisali.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 31, 2009, 15:23:12 pm »

Skoro nie ma mszału 56 to zagłosowałem na: Tylko powrót Tridentiny wg stanu 1962 bez żadnych zmian w kalendarzu liturgicznym i wyeliminowanie NOM.

Jakby ktoś chciał zachować NOM, to nie miałbym nic przeciwko, jeden NOM na kilka diecezji w środę wieczorem to nic złego  ;D Nie byłby jednak liturgią "nadzwyczajną" jak dziś KRR, a tylko wyrazem troski o jedność Kościoła.
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2009, 15:53:28 pm wysłana przez Edi » Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 31, 2009, 15:32:26 pm »

Zaktualizowany KRR i wyeliminowany NOM, to mój głos  :)
Zapisane
Ks. Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 31, 2009, 16:03:21 pm »

Jeden ryt rzymski...ostatnia odpowiedź.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 31, 2009, 16:34:26 pm »

Tridentina pozostaje dozwolona i zaktualizowana, a NOM utradycyjnia się zachowując swoją powszechność - to moje zdanie. Co do utradycyjnienia to widzę to tak:
- tam gdzie architektura pozwala: versus Deum, a tam gdzie się nie da stać tyłem do "Stołu" to celebra "na Benedykta" z krzyżem na środku i świecami;
- 0, nic, null, dowolności... dowolność to największa moim zdaniem bolączka Nowego Porządku Mszy.
- Ograniczenie ilości Modlitw Eucharystycznych do max 3 (I,III,IV) , a najlepiej dwóch: (I,IV) - Czwórka, obok kanonu wydaje się najsensowniejsza.
- Łacina w częściach stałych, modlitwach: Kolekcie, Sekrecie, Pokomunii; w Prefacji, Modlitwie Eucharystycznej, Antyfonach i tym wszystkim, co kapłani mówią szeptem. (Swoją drogą, po co wogóle tam narodowy język dozwolili)
- Powrót do dawnych modlitw Offetorium.

A poza tym wspólny kalendarz, raczej z nastawieniem na stary podział roku liturgicznego.
Zapisane
Taki sobie o...
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #10 dnia: Marca 31, 2009, 17:13:14 pm »

Mimo zaznaczenia opcji "Tylko powrót Tridentiny, ale zaktualizowanej o nowych świętych lub nowe prefacje, przy wyeliminowaniu NOM" nie wykluczałbym troszkę zreformowanej Liturgii gregoriańskiej. Mówię o kosmetycznych poprawkach.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 31, 2009, 18:05:10 pm »

Jeden ryt rzymski...ostatnia odpowiedź.

Wtedy jednak trzeba go będzie pisać biorąc w cudzysłów, bo to nie będzie autentyczny ryt rzymski.
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2009, 18:08:47 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #12 dnia: Marca 31, 2009, 18:27:19 pm »

Wybrałem: Tridentina pozostaje dozwolona i zaktualizowana, a NOM utradycyjnia się zachowując swoją powszechność.

Przy czym owe utradycyjnienie wyglądało by tak:

- to co jest tradycyjne i dozwolone przez obecny mszał - zrobić obowiązkowe (komunia na klęcząco, śpiewanie/mowienie antyfony na wejście, komunię, szersze używanie łaciny, chorału itd....)
- celebracja versus Deum
- przywrócenie większości cichych modlitw kapłana
- wprowadzenie ograniczenia na długość kazania i zakaz innych, "dodatkowych"
- w niedziele i święta Kanon obowiązkowy(a najlepiej całkowite zniesienie pozostałych ME)
- znak pokoju przed Offertorium(może to nie tak do końca 'utradycyjnienie' ale polepszenie)
- Kyrie eleison w jęz. greckim - obowiązkowo
- wszystkie modlitwy kapłana (głośne i ciche) a także krótkie odpowiedzi wiernych obowiązkowo po łacinie, reszta mocno zalecana
- tekst modlitwy wiernych ustalony w mszale na konkretne dni (niedziele Wlk. Postu, Adwentu, uroczystości itd.), oprócz tego teksty wezwań w konkretnych intencjach, które kapłan mógłby także dołączyć wedle uznania (coś na wzór dawnych modlitw okresowych we mszy)
- ogłoszenia i intencje mówione na kazaniu albo przed Mszą św.
- przywrócenie "starego" tekstu Confiteor i zniesienie pozostałych form rytu pokutnego



Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Marca 31, 2009, 19:38:33 pm »

No to ja nie zagłosuję ;)
Moja opcja to: Msza trydencka z dodanymi w miarę potrzeby świętymi (ojciec Pio, królowa Jadwiga i tp. nieliczne Osoby, abp Lefebvre (?))  rytem nadzwyczajnym, ryt 65 versus Deum rytem zwyczajnym po wprowadzeniu kilku zmian - zarówno ze Mszy jak i z NOMu
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #14 dnia: Marca 31, 2009, 20:46:20 pm »

A cóż z NOMu chciałby Pan wprowadzić do kultu Bożego?
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Droga liturgii « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!