Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 11:16:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "Krzyż przy Pałacu Prezydenckim to zły pomysł" - ks. Sowa
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: "Krzyż przy Pałacu Prezydenckim to zły pomysł" - ks. Sowa  (Przeczytany 63829 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #90 dnia: Sierpnia 03, 2010, 23:41:12 pm »

Krzyż na pl. Piłsudskiego to krzyż - pomnik upamiętniający papieską Mszę św. Został ogłoszony konkurs architektoniczny i wygrał krzyż. Nawiasem mówiąc, proszę mi pokazać inne władze miejskie, które miały ostatnio odwagę postawić w centrum miasta krzyż.

Krzyż na Giewoncie czy krzyże przydrożne to krzyże postawione po to, żeby pamiętać o Chrystusie, idąc do pracy czy do szkoły. Jestem za, sam mieszkam niedaleko takiego krzyża.

Ale jednocześnie jestem przeciwko krzyżom stawianym na miejscu śmierci motocyklistów czy kierowców. Co to niby ma być? Cmentarz? Krzyż, kask i znicz. Trzeba odprawić Mszę św. za duszę zmarłego a nie wieszać kask.

Natomiast krzyż przed Pałacem Prezydenckim to jakaś prowizorka z politycznymi podtekstami. Poza tym w tym miejscu nie ma miejsca na żaden pomnik (co najwyżej tablicę).Jak ktoś zostanie potrącony na pasach, to również postawią Państwo tam krzyż? Na pamiątkę? Możemy wszędzie stawiać krzyże - tylko, że wtedy doprowadzimy sprawę do absurdu - tak jak dzisiaj.

Ja nie stwarzam żadnych niuansów. Ja je po prostu czuję w sercu.

Ale dla Was wszyscy mający inne zdanie są chyba tylko i wyłącznie lewakami: "ałtorytety" i "Szimuś cHołównia".
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #91 dnia: Sierpnia 03, 2010, 23:44:24 pm »

Dla mnie ośmieszaniem Kościoła jest sytuacja, gdy pomysł o usunięciu krzyża popiera hierarchia kościelna, jednocześnie wypinając się na większość swych wiernych.

Na jaką większość? Hola, hola, robił pan jakieś badania?
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #92 dnia: Sierpnia 03, 2010, 23:46:54 pm »

Dla mnie ośmieszaniem Kościoła jest sytuacja, gdy pomysł o usunięciu krzyża popiera hierarchia kościelna, jednocześnie wypinając się na większość swych wiernych.

Telewizja wsi24 podała wieczorem, że abp Nycz ogłosił, że "Kościół warszawski nie jest stroną w sporze". Co miał na myśli mówiąc "Kościół warszawski" - nie wiem.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #93 dnia: Sierpnia 03, 2010, 23:49:37 pm »

Harcerze co umieścili krzyż to polityczni gracze??  :o
Daje Pan do mych przykładów uzasadnienia i ok. Ale takie samo"ok uzasadnienie" można dać do krzyża przed pałacem. Nie co dzień przecież ginie prezydent a chyba nie uczcimy jego pamięć palemką albo zniczem jak ateusza.  Zresztą o czym my mówimy, krzyz był prowizoryczny od początku do czasu umieszczenia tablicy, której jak 4 miesiąc mija nie widać. Jeżeli tak niuanse Pan czuje to proszę powiedzieć ,dlaczego  zdecydowane się usunąć krzyż zanim cokolwiek sprawa sie rozstrzygnie z tablicą pamiątkową. Czy do czasu całej sprawy krzyż ten przeszkadzał, czy  zanim PO zdecydowało sie na taką akcję i rozpętało aferę, przyszło Panu do głowy ,że ten krzyż jest jakimś politycznym manifestem???
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #94 dnia: Sierpnia 03, 2010, 23:53:55 pm »

Harcerze go umieścili i harcerze chcieli przenieść. Zostało im to uniemożliwione.

Niech powstanie tablica, proszę bardzo. Ale żadna forma upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej nie może doprowadzać do podziałów narodu. Krzyż został użyty jako szantaż. "Usuniemy krzyż, jeżeli postawicie pomnik".

Szantaż krzyżem jest nie do zaakceptowania. Dlatego właśnie uważam, że nie można tej sytuacji porównywać ani do Giewontu ani do krzyży przydrożnych.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #95 dnia: Sierpnia 03, 2010, 23:55:27 pm »

Dla mnie ośmieszaniem Kościoła jest sytuacja, gdy pomysł o usunięciu krzyża popiera hierarchia kościelna, jednocześnie wypinając się na większość swych wiernych.

Na jaką większość? Hola, hola, robił pan jakieś badania?
Bez badań. Po prostu katolikowi krzyż raczej nie przeszkadza.
Proste pytanie? Czy do czasu gdy PO rozpętało aferę ten krzyż Panu przeszkadzał? Czy też uważał Pan go jako coś naturalnego do czasu gdy pojawi się tam jakiś murowany kamień pamiątkowy. Czy katolikowi do czasu gdy w mediach puszczono tezę o politycznej agresji w postaci tego krzyża, przyszło do głowy, że po zakończeniu żałoby trzeba się go pozbyć. Jedyne głosy jakie przed całą sprawą słyszałem to były głosy Środy i innych czwartków.
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #96 dnia: Sierpnia 03, 2010, 23:59:50 pm »

. Po prostu katolikowi krzyż raczej nie przeszkadza.
Proste pytanie? Czy do czasu gdy PO rozpętało aferę ten krzyż Panu przeszkadzał? Czy też uważał Pan go jako coś naturalnego do czasu gdy pojawi się tam jakiś murowany kamień pamiątkowy. Czy katolikowi do czasu gdy w mediach puszczono tezę o politycznej agresji w postaci tego krzyża, przyszło do głowy, że po zakończeniu żałoby trzeba się go pozbyć. Jedyne głosy jakie przed całą sprawą słyszałem to były głosy Środy i innych czwartków.

Powiem Panu, jak było. Kiedy tylko zobaczyłem ten krzyż, czułem dysonans i przypuszczałem, że to może się tak skończyć jak dzisiaj. Innymi słowy, tak, od początku uważałem, że ten krzyż powinien stamtąd zniknąć, zanim jeszcze wypowiedział się o tym Bronisław Komorowski.

Jestem przez to złym katolikiem? To chce mi Pan powiedzieć?
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #97 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:02:24 am »

Harcerze go umieścili i harcerze chcieli przenieść. Zostało im to uniemożliwione.

Niech powstanie tablica, proszę bardzo. Ale żadna forma upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej nie może doprowadzać do podziałów narodu. Krzyż został użyty jako szantaż. "Usuniemy krzyż, jeżeli postawicie pomnik".

Szantaż krzyżem jest nie do zaakceptowania. Dlatego właśnie uważam, że nie można tej sytuacji porównywać ani do Giewontu ani do krzyży przydrożnych.

Tamte krzyże też można zaliczyć do kategorii  "gdzie popadnie",  której Pan użył, wystarczy tylko odpowiednia laicka argumentacja (koszty konserwacji, niebezpieczeństwo na szosach, pół wsi to ateiści  Zresztą już przecież są głosy, by "to to" pousuwać. Dlatego wiec użyłem tego przykładu.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #98 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:04:52 am »

Nie, nie jest Pan. Pan jest tylko POPRAWNY POLITYCZNIE.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #99 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:05:32 am »

Tamte krzyże też można zaliczyć do kategorii  "gdzie popadnie",  której Pan użył, wystarczy tylko odpowiednia laicka argumentacja (koszty konserwacji, niebezpieczeństwo na szosach, pół wsi to ateiści  Zresztą już przecież są głosy, by "to to" pousuwać. Dlatego wiec użyłem tego przykładu.

"Gdzie popadnie" to była głównie wieś lub mało zabudowane tereny. Teraz kiedy te krzyże znalazły się w centrach miast, wara od nich. Nie wiem jednak nic o sytuacji, kiedy w przeszłości stawiano by krzyże przydrożne w środku miasta.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2010, 11:12:41 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #100 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:06:48 am »

Powiem Panu, jak było. Kiedy tylko zobaczyłem ten krzyż, czułem dysonans i przypuszczałem, że to może się tak skończyć jak dzisiaj. Innymi słowy, tak, od początku uważałem, że ten krzyż powinien stamtąd zniknąć, zanim jeszcze wypowiedział się o tym Bronisław Komorowski.

Jestem przez to złym katolikiem? To chce mi Pan powiedzieć?
To, że Pan to wyczuł dzisiejszą sytuację  świadczy, że ma Pan dobre wyczucie. Tyle i tylko tyle.  
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2010, 11:13:31 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #101 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:07:40 am »

Nie, nie jest Pan. Pan jest tylko POPRAWNY POLITYCZNIE.

Tak? A czy poprawne politycznie było ustawienie kilkumetrowego krzyża na placu Piłsudskiego?

A może poprawna politycznie jest chęć zapisania katolicyzmu w konstytucji?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2010, 00:09:13 am wysłana przez Adam » Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #102 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:14:07 am »

"Gdzie popadnie" to była głównie wieś lub mało zabudowane tereny. Teraz kiedy te krzyże znalazły się w centrach miast, wara od nich. Nie wiem jednak nic o sytuacji, kiedy w przeszłości stawiano by krzyże przydrożne w środku miasta.
Proszę podać zatem  granicę gęstości zabudowy, od której krzyże przydrożne można stawiać, bo prawo budowlane akurat ma w tym lukę jak widać.  

Cytuj
Nie wiem jednak nic o sytuacji, kiedy w przeszłości stawiano by krzyże przydrożne w środku miasta.
Po pierwsze my tu nie mówimy o krzyżu przydrożnym, więc ta uwaga jest nie na temat. Po drugie u mnie na osiedlu z lat 80-tych taki krzyż przydrożny  postawiono i stoi do dziś.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2010, 11:15:00 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #103 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:19:16 am »

P. Adamowi krzyże nie przeszkadzają - pod warunkiem, że będą przydrożne (i to w "mało zabudowanym terenie") albo na wsi. W miastach nie można. Bo z miasta (i to dużego !) wsi robić nie wolno. Nie po to się towarzystwo przeprowadzało, żeby krzyże oglądać.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #104 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:28:48 am »

No przecież już jakiś architekt miejski się wypowiedział, że to nie pasuje.
Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "Krzyż przy Pałacu Prezydenckim to zły pomysł" - ks. Sowa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!