Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 03:58:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza Trydencka w Radomiu
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Msza Trydencka w Radomiu  (Przeczytany 19985 razy)
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« dnia: Marca 30, 2009, 11:03:56 am »

Od 3 miesięcy regularnie uczestniczę wraz z moją rodziną w Tradycyjnych Mszach św. odprawianych przez ks. kanonika Stanisława Kulę w kościele farnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Zdania na temat poziomu odprawianych Mszy przez księdza kanonika, które znalazłem na forach są różne, ale przeważają opinie negatywne. Ponieważ wcześniej nie uczestniczyłem w mszach odprawianych w tradycyjnym rycie, nie mam bezpośredniego porównania i nie mogę wydać obiektywnej opinii. W związku z tym chciałbym nawiązać kontakt z osobami z Radomia i okolic zainteresowanymi szerszym powrotem tradycyjnej liturgii w Radomiu, a w szczególności wiernych należących do parafii Cerekiew pw. Św. Bp. Stanisława Męczennika.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Marca 30, 2009, 14:11:12 pm »

będziemy wdzięczni, jeśli napisze Pan coś więcej o aktualnym stanie liturgji celebrowanej przez x Kulę, frekwencji itp.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 30, 2009, 14:43:25 pm »

Nie jestem specjalistą ale wyłapałem sporo uchybień m.in.:  Czytania i Ewangelia  wg. kalendarz posoborowego, brak Ewangelii wg. Św. Jana na zakończenie mszy (!?), ministranci średnio zorientowani. Poza tym takie „drobiazgi” jak brak biretu, nie używanie ambony itp. Można też wyczuć, choć może jestem niesprawiedliwy, niechęć x. kanonika do odprawiania tradycyjnej mszy. Frekwencja jest średnia: ok. 50 osób. Może wynikać  to z bardzo małej wiedzy wśród ludzi o tym, że można uczestniczyć w takiej mszy. Wielu znajomych wyraża zdziwienie (ale i zainteresowanie), kiedy im mówię, że w Radomiu jest regularnie odprawiana Msza Trydencka. Nie wiedzą o tym nawet w księgarni diecezjalnej (sic!). Kiedy zapytałem o mszał rzymski pani sprzedawczyni i będąca przy ty siostra zakonna były bardzo zaskoczone, a jedynie co mogły mi zaoferować to cieniutki poradnik dla wiernych jak uczestniczyć we mszy po łacinie, ale już w formie posoborowej.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Marca 30, 2009, 14:48:08 pm »

brak biretu i ambony to nie są nadużycia

uzywanie wlasciwego kalendarza to duzy krok we własciwą stronę
ups - nowy kalendarz - czyli ryt ks. Kuli w pełni rozwita :/

może spróbuje Pan zmotywować Xiędza jakoś pozytywnie, bo nie wszystkie reakcje tradycjonalistów na jego osobę były własciwe czy szczególnie dyplomatyczne ...
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2009, 14:53:32 pm wysłana przez Krusejder » Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 30, 2009, 14:49:09 pm »

Nie jestem specjalistą ale wyłapałem sporo uchybień m.in.:  Czytania i Ewangelia  wg. kalendarz posoborowego, brak Ewangelii wg. Św. Jana na zakończenie mszy (!?), ministranci średnio zorientowani. Poza tym takie „drobiazgi” jak brak biretu, nie używanie ambony itp. Można też wyczuć, choć może jestem niesprawiedliwy, niechęć x. kanonika do odprawiania tradycyjnej mszy. Frekwencja jest średnia: ok. 50 osób. Może wynikać  to z bardzo małej wiedzy wśród ludzi o tym, że można uczestniczyć w takiej mszy. Wielu znajomych wyraża zdziwienie (ale i zainteresowanie), kiedy im mówię, że w Radomiu jest regularnie odprawiana Msza Trydencka. Nie wiedzą o tym nawet w księgarni diecezjalnej (sic!). Kiedy zapytałem o mszał rzymski pani sprzedawczyni i będąca przy ty siostra zakonna były bardzo zaskoczone, a jedynie co mogły mi zaoferować to cieniutki poradnik dla wiernych jak uczestniczyć we mszy po łacinie, ale już w formie posoborowej.
Modyfikacja Rytu 1965 ???
A modlitwa u stopni ołtarza ???
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #5 dnia: Marca 30, 2009, 15:05:38 pm »

O zmotywowaniu księdza trudno mówić. Moja mama, którą przyprowadziłem na ostatnią mszę chciała po mszy w zakrystii podziękować x. kanonikowi . Niestety zbył ją bardzo nieprzyjemnie, mówiąc, że nie chce mieć do czynienia z żadną „sodalicją”, choć mama nie wiedziała nawet co to jest. Był jej bardzo przykro bo była to jej pierwsza „łacińska” msza od przeszło 35 lat.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 30, 2009, 15:07:13 pm »

@ p. Krusejder

W "realu" ks. Kula wogóle nie chciał z nikim rozmawiać.
Z opisu p. Marcusa wynika, że przez rok zupełnie nic się nie zmieniło. Szkoda, bo zainteresowanie jak widać jest. Frekwencja ok. 50 osób o tak niewygodnej godzinie to nie jest zła frekwencja. Zwłaszcza, że wiele osób potencjalnie zainteresowanych postanowiło nie uczestniczyć w Liturgii wg ks. Kuli (parodia Mszy Trydenckiej).
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 30, 2009, 15:09:21 pm »

Przykre to bardzo :/

No to jedyna nadzieja w Rzymie na poprawę ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 30, 2009, 15:19:03 pm »

Chyba do Rzymu już coś poszło o ile się nie mylę.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 30, 2009, 15:22:01 pm »

Poszło (poleciało raczej), ale odpowiedzi do tej pory brak. Jak widać zmian na lepsze też.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 30, 2009, 15:55:46 pm »

No to jedyna nadzieja w Rzymie na poprawę ...
Niestety - Papież nie przyjedzie Odprawiać (a nawet jakby przyjechał, to przecież nie odprawiał by co niedziela ...). Potrzebny byłby dobry kapłan, który chciałby odprawiać Msze święte w tym rycie - bez tego nic nie wyjdzie...
Ale cieszy, że frekwencja mimo udziwnień - niezła...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #11 dnia: Marca 30, 2009, 18:34:22 pm »

Niestety zbył ją bardzo nieprzyjemnie, mówiąc, że nie chce mieć do czynienia z żadną „sodalicją”,

Wroclawian nie lubi  ?
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #12 dnia: Marca 30, 2009, 18:46:25 pm »

To tak jak u nas,dopoki nie znalezlismy ksiedza ok,ktory chce. To najwazniejsze.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
jedam
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Marca 30, 2009, 18:49:39 pm »

Tak się kończy wyznaczanie kapłana do celeracji przez biskupa. Biskupi najczęściej nie wybierają zbyt przychylnych Tridentinie kapłanów w wiadomym celu oczywiście.

Najlepiej zanim się zabierze ktoś do proszenia biskupa o Mszę niech znajdzie jakiegoś sensownego księdza który kocha i szanuje liturgię. Takiego dla którego wypełnianie rubryk będzie powodem do radości i dumy a nie ograniczy go w rozwoju jego spontaniczności i aktorskiego talentu.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #14 dnia: Marca 30, 2009, 19:19:23 pm »

Są księża, którzy potrafią. Ale jeśli chcą, to nie mogą, bo np. proboszcz się nie zgadza (ksiądz postawił warunek : jeśli zgodzi się proboszcz). Inni po prostu nie chcą (z różnych powodów, ale nie dlatego, że zostaną skrytykowani np. w internecie).
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza Trydencka w Radomiu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!