Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 07:11:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ciało Chrystusa na posadzkach kościołów !!!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 Drukuj
Autor Wątek: Ciało Chrystusa na posadzkach kościołów !!!  (Przeczytany 66836 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #285 dnia: Lipca 08, 2011, 11:11:17 am »

Zakonsekrowanie "tych części które będą spożyte przez wiernych" jak dla mnie nie podchodzi pod intencję warunkową. Jak głębiej sprawę przemyślałem to nie widzę nic przeciwko temu...

Do ważności sakramentu potrzebna jest z ustanowienia Chrystusowego („TO jest bowiem Ciało Moje”, „TEN jest Kielich...”) intencja jednoznacznie wskazująca materię (np. „hostia wielka + wszystkie hostie w puszce”). Kapłan w momencie konsekracji nie jest w stanie przewidzieć, które fragmenty hostyj ukruszą się do momentu spożycia ich przez wiernych, stąd nie potrafi ich wskazać (Merkelbach t. III n. 212.3, n. 81.3b)

Wątpliwość może być co do zasadności tej intencji: czy da się pogodzić intencję "zakonsekrowania w ten sposób" z intencją "jaką zawsze miał Kościół gdy to czynił". Używanie paten komunijnych wskazuje na to, że Kościół miał zawsze intencję zakonsekrowania całej hostii, razem z partykułami których wierni nie spożyją.

Małe doprecyzowanie: intencja wymagana do ważności sakramentu musi spełnić kilka warunków. Warunek ze strony podmiotu to: wola „czynienia tego, co czyni Kościół” - ale w sensie OGÓLNYM, a nie w sensie praxis Kościoła Rzymskiego. Wie Pan, że heretyk z ważnymi święceniami, nawet nie wierzący w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii, a przekonany że prawdziwym Kościołem Chrystusowym jest jego sekta, może sprawować Najświętszą Ofiarę, jeśli tylko jego sekta zachowała właściwą materię i formę sakramentu. (Merkelbach t. III n. 83)

Druga sprawa: żadna z partykuł oderwanych od hostyj, leżących w MOMENCIE KONSEKRACJI na korporale czy w puszce nie jest konsekrowana, chyba że kapłan wzbudzi intencję rozciągającą na nie konsekrację (co byłoby jednak grzeszne z uwagi na ryzyko ich znieważenia – Noldin Schmitt t. III n. 115.2) Tak więc nie w każdej partykule spoczywającej na patenie jest Chrystus.
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2011, 11:19:16 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #286 dnia: Lipca 09, 2011, 22:22:09 pm »

...czyli, jeżeli nie ma intencji konsekrowania całych hostyj, to msza jest nieważna. Wystarczy jednak, że ma intencję konsekrowania bez bzdurnych warunków dużej hostii z pateny, to Msza jest już ważna.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #287 dnia: Lipca 10, 2011, 17:07:02 pm »

Msza ważna, ale wierni de facto do Komunii nie przystępują...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #288 dnia: Lipca 21, 2011, 16:08:11 pm »

Moralista nauczał Sakramentologii???
Przed Soborem, zdaje się, inaczej to szeregowano. Moralista = wykładowca sakramentologii moralnej.
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2011, 16:24:28 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #289 dnia: Lipca 22, 2011, 16:24:40 pm »

Odpowiedź Ojca Jacka:



Chyba trochę obok tematu...
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
tosia
Gość
« Odpowiedz #290 dnia: Lipca 22, 2011, 16:54:27 pm »

Odpowiedź Ojca Jacka:

 Chyba trochę obok tematu...

Dlaczego tak Pan uważa. Nie jest z boku. Ja rozumiem to dokładnie, że chodzi o to, o czym było wcześniej. Znaczy to, że w tym wypadku nie ma żadnej konsekracji, tak jak wyżej było mówione. I do tego ten ksiądz jest heretykiem. 
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #291 dnia: Lipca 22, 2011, 16:58:09 pm »

Z podręcznika książki "Zobowiązujące znaki łaski" ks. Adama Kokoszki (sakramentologia moralna, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Biblos", Tarnów, 2003).



Tom I, s. 42



Tom II, s. 28
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #292 dnia: Lipca 22, 2011, 17:02:26 pm »

Dlaczego tak Pan uważa. Nie jest z boku. Ja rozumiem to dokładnie, że chodzi o to, o czym było wcześniej. Znaczy to, że w tym wypadku nie ma żadnej konsekracji, tak jak wyżej było mówione. I do tego ten ksiądz jest heretykiem.

Rzeczywiście. Ja tę odpowiedź czytam: Kościół nie dysponuje takim rozwiązaniem, które gwarantowałoby brak obecności Pana Jezusa w tych partykułach, które nie zostaną spożyte przez wiernych.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #293 dnia: Lipca 22, 2011, 17:07:58 pm »

Tak, ale liczyłem że odniesie się wprost do zagadnienia intencji warunkowej. Bardzo skromna odpowiedź.

Dzięki za ks. Kokoszkę, panie Bartku, przyda się!
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #294 dnia: Lipca 22, 2011, 23:17:32 pm »

Cytuj
Druga sprawa: żadna z partykuł oderwanych od hostyj, leżących w MOMENCIE KONSEKRACJI na korporale czy w puszce nie jest konsekrowana, chyba że kapłan wzbudzi intencję rozciągającą na nie konsekrację (co byłoby jednak grzeszne z uwagi na ryzyko ich znieważenia – Noldin Schmitt t. III n. 115.2) Tak więc nie w każdej partykule spoczywającej na patenie jest Chrystus.

Btw - ciekawy dwugłos ks. Kokoszki i Noldina.
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #295 dnia: Lipca 23, 2011, 11:29:55 am »

(...) mieszają się nam później partykuły niekonsekrowane i konsekrowane. Dziwactwo. (...)
Jest sposób, żeby się nie mieszały.
Zaobserwowane:
korporał wielokrotnego użytku, niekrochmalony, ot taka biała ścierka przyprasowana kiedyś na 9 części.
Kościelny-ministrant przed rozłożeniem tegoż korporału potrząsa nim jak ścierką do ścierania kurzu, a jeżeli coś z niego spadnie, to to "coś" ( co? - to już nie wiem) strząsa z obrusa ołtarzowego na posadzkę prezbiterium.
I po kłopocie ::)
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #296 dnia: Lipca 23, 2011, 11:33:56 am »

(...) mieszają się nam później partykuły niekonsekrowane i konsekrowane. Dziwactwo. (...)
Jest sposób, żeby się nie mieszały.
Zaobserwowane:
korporał wielokrotnego użytku, niekrochmalony, ot taka biała ścierka przyprasowana kiedyś na 9 części.
Kościelny-ministrant przed rozłożeniem tegoż korporału potrząsa nim jak ścierką do ścierania kurzu, a jeżeli coś z niego spadnie, to to "coś" ( co? - to już nie wiem) strząsa z obrusa ołtarzowego na posadzkę prezbiterium.
I po kłopocie ::)

:o :o :o :o  :o

U mnie to ksiądz proboszcz nawet pateny nie puryfikuje, a jak położę na stary ołtarz (żeby wypuryfikowali), to ni ma komu.
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2011, 11:35:32 am wysłana przez thomas12345 » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
fidelis
adept
*
Wiadomości: 20

« Odpowiedz #297 dnia: Grudnia 28, 2011, 19:39:02 pm »

Chciałby się zapytać o następującą rzecz. Dziś podczas udzielania Komunii Św. kapłanowi spadł na posadzkę jeden konsekrowany komunikant. Co się powinno stać z takim komunikantem?
Pytam, bo gdzieś kiedyś czytałem, że powinien zostać umieszczony w naczyniu z wodą, a nie został umieszczony...
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #298 dnia: Grudnia 28, 2011, 19:53:53 pm »

Pytam, bo gdzieś kiedyś czytałem, że powinien zostać umieszczony w naczyniu z wodą, a nie został umieszczony...

To dokąd trafiła ta hostia po zakończonej Mszy?

http://ropczyce.rzeszow.opoka.org.pl/Wspolnota/Nr134/pytania.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
fidelis
adept
*
Wiadomości: 20

« Odpowiedz #299 dnia: Grudnia 28, 2011, 20:04:47 pm »

To dokąd trafiła ta hostia po zakończonej Mszy?

Wydaje mi się, że została spożyta przez kapłana, albo wiernego. Ale pewności nie mam. Jak ksiądz zakończył rozdawanie komunii i wrócił do ołtarza, to już jej nie miał.

Dziękuję za odpowiedź.
Zapisane
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ciało Chrystusa na posadzkach kościołów !!! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!