Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 07:19:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ciało Chrystusa na posadzkach kościołów !!!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 Drukuj
Autor Wątek: Ciało Chrystusa na posadzkach kościołów !!!  (Przeczytany 66923 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #270 dnia: Lipca 06, 2011, 22:12:16 pm »

@ Invictus
U Noldina-Schmitta, n. 25.2.
Sakrament udzielony z warunkiem odwołującym się do przyszłości jest nieważny. Nie skutkuje bowiem natychmiast, gdy wykonuje się akcja sakramentu, jako że brak intencji udzielenia sakramentu. Nie skutkuje też później, gdy zaistnieje intencja szafarza po spełnieniu warunku, jako że nie istnieją już: materia i forma sakramentu. Zatem sakrament w ten sposób udzielony nigdy nie jest ważny.

U Merkelbacha to samo pod n. 81.3a)

Czyli warunek odnoszący się do przyszłości rozbija jedność: intencji, materii i formy sakramentu. Co wcale nie przesądza o nieważności konsekracyj tego konkretnego kapłana. Nie wiemy, jak dokładnie formułuje on intencję.

Panu thomasowi12345 radzę przede wszystkim pomodlić się w intencji rozmowy p. Invictusa z tym kapłanem, dla którego może się ona okazać naprawdę trudna. Wypowiada się Pan dość kategorycznie – jak rozumiem, wynika to z posiadanej wiedzy i nie będzie dla Pana problemem przetłumaczenie p. Invictusowi dwóch stronek z III tomu Merkelbacha? Skany dostarczę.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #271 dnia: Lipca 06, 2011, 22:21:22 pm »

@ Invictus
U Noldina-Schmitta, n. 25.2.
Sakrament udzielony z warunkiem odwołującym się do przyszłości jest nieważny. Nie skutkuje bowiem natychmiast, gdy wykonuje się akcja sakramentu, jako że brak intencji udzielenia sakramentu. Nie skutkuje też później, gdy zaistnieje intencja szafarza po spełnieniu warunku, jako że nie istnieją już: materia i forma sakramentu. Zatem sakrament w ten sposób udzielony nigdy nie jest ważny.

U Merkelbacha to samo pod n. 81.3a)

Czyli warunek odnoszący się do przyszłości rozbija jedność: intencji, materii i formy sakramentu. Co wcale nie przesądza o nieważności konsekracyj tego konkretnego kapłana. Nie wiemy, jak dokładnie formułuje on intencję.

Panu thomasowi12345 radzę przede wszystkim pomodlić się w intencji rozmowy p. Invictusa z tym kapłanem, dla którego może się ona okazać naprawdę trudna. Wypowiada się Pan dość kategorycznie – jak rozumiem, wynika to z posiadanej wiedzy i nie będzie dla Pana problemem przetłumaczenie p. Invictusowi dwóch stronek z III tomu Merkelbacha? Skany dostarczę.

Piszę dosadnie, bo jako oczywistą oczywistość uczono  mnie zawsze że hostię całą się konsekruje, a tu ktoś mówi że można kawałek - stąd moja reakcja, oczywiście zbyt przesadna za co przepraszam.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
tosia
Gość
« Odpowiedz #272 dnia: Lipca 06, 2011, 23:01:53 pm »

jak rozumiem, wynika to z posiadanej wiedzy 

A może mi Pan powiedzieć, jakiego rodzaju wiedza tajemna jest potrzebna w tym przypadku? 
Zapisane
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #273 dnia: Lipca 06, 2011, 23:13:35 pm »

Cytuj
A może mi Pan powiedzieć, jakiego rodzaju wiedza tajemna jest potrzebna w tym przypadku? 
Przepraszam, że się wtrącam, ale skoro pani sobie pozwoliła to ja również :)
Ogólna zasada mówi, że obowiązek udowodnienia spoczywa na oskarżającym (i chyba jest jakaś łacińska sentencja mówiąca o tym). Jeśli ktoś neguje jakieś stwierdzenie opierając się na przeczuciach i instynktach, używając argumentacji w stylu "ale to chyba dla katolika oczywiste" - to niech lepiej zamilczy.
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #274 dnia: Lipca 06, 2011, 23:35:00 pm »

Cytuj
Panu thomasowi12345 radzę przede wszystkim pomodlić się w intencji rozmowy p. Invictusa z tym kapłanem, dla którego może się ona okazać naprawdę trudna.

Zanim udam się na kolejną rozmowę postanowiłem napisać jeszcze list do o. Jack Salija w tej sprawie. Muszę więc poczekać na Jego odpowiedź.

Modlitwa bardzo mile widziana. Zwłaszcza, że rozmowa może spełznąć na niczym (mogę zostać potraktowany jako intruz-krytykant).
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
tosia
Gość
« Odpowiedz #275 dnia: Lipca 06, 2011, 23:41:18 pm »

Cytuj
A może mi Pan powiedzieć, jakiego rodzaju wiedza tajemna jest potrzebna w tym przypadku? 
Przepraszam, że się wtrącam, ale skoro pani sobie pozwoliła to ja również :)
Ogólna zasada mówi, że obowiązek udowodnienia spoczywa na oskarżającym (i chyba jest jakaś łacińska sentencja mówiąca o tym). Jeśli ktoś neguje jakieś stwierdzenie opierając się na przeczuciach i instynktach, używając argumentacji w stylu "ale to chyba dla katolika oczywiste" - to niech lepiej zamilczy.

Ale to ma Pan na myśli tego księdza z jego intencją warunkową? Czy kogoś innego?
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #276 dnia: Lipca 06, 2011, 23:42:19 pm »



A może mi Pan powiedzieć, jakiego rodzaju wiedza tajemna jest potrzebna w tym przypadku?
Jeśli   "tajemna" to chyba oczywiste, że Pan nie może powiedzieć...?

postanowiłem napisać jeszcze list do o. Jack Salija w tej sprawie.
Bardzo dobry pomysł. W wielu trudnych kwestiach o.Salij potrafi znaleźć rozwiązanie.
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #277 dnia: Lipca 06, 2011, 23:57:53 pm »

Jeśli to by okazała się prawda, to nie trzeba by było trzymać złączonych palców, tak więc czekamy na odpowiedź  :)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #278 dnia: Lipca 07, 2011, 08:46:32 am »

Zanim udam się na kolejną rozmowę postanowiłem napisać jeszcze list do o. Jack Salija w tej sprawie. Muszę więc poczekać na Jego odpowiedź.

Ja też skonsultuję się z pewnym kapłanem.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #279 dnia: Lipca 07, 2011, 14:24:39 pm »

Moralista nauczał Sakramentologii???
Teoretycznie może się i tak zdarzyć, ale wtedy powinien być w tym kompetenty.
Wydaje mi się więc, że ów moralita powiedział im jakąś swoją (bardzo swoją) opinię na swoim wykładzie.
Swoją drogą to podobno kiedyś na WT UAM w Poznaniu odwołano jakiegoś dogmatyka, który nauczał, że w cząstkach pozostałych na patenie po Komunii Św. nie ma już Pana Jezusa. Nie pamiętam jego nazwiska, ale za jego odwołaniem miał stać ks. Węcławski.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #280 dnia: Lipca 08, 2011, 00:19:52 am »

Cytuj
Ale to ma Pan na myśli tego księdza z jego intencją warunkową? Czy kogoś innego?
Kogoś innego... Zakonsekrowanie "tych części które będą spożyte przez wiernych" jak dla mnie nie podchodzi pod intencję warunkową. Jak głębiej sprawę przemyślałem to nie widzę nic przeciwko temu... Ale nie znam się na tym, dlatego wolałem się na ten temat nie wypowiadać i zapoznać się z argumentami osób, które mają jakąś wiedzę na ten temat. Natomiast wypowiedzi pana "thomas12345" tylko niepotrzebnie wydłużają ten temat i nic nowego nie wnoszą.

Wątpliwość może być co do zasadności tej intencji: czy da się pogodzić intencję "zakonsekrowania w ten sposób" z intencją "jaką zawsze miał Kościół gdy to czynił". Używanie paten komunijnych wskazuje na to, że Kościół miał zawsze intencję zakonsekrowania całej hostii, razem z partykułami których wierni nie spożyją.

Taka ciekawostka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cud_eucharystyczny#Cud_eucharystyczny_w_Buenos_Aires_1996
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #281 dnia: Lipca 08, 2011, 09:10:38 am »

Edit: Dołączam się do pytania. Co to za seminarium?
Coś jakby z przeproszeniem Najświętszej Panny "Redemptoris Mater"?

P.S. Bardzo mnie boli to nadyżycie Jej Tytułu.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
tosia
Gość
« Odpowiedz #282 dnia: Lipca 08, 2011, 09:22:34 am »

Kogoś innego... Zakonsekrowanie "tych części które będą spożyte przez wiernych" jak dla mnie nie podchodzi pod intencję warunkową. Jak głębiej sprawę przemyślałem to nie widzę nic przeciwko temu...

Diabłem podszyte i nie ma o czym mówić. Z tym księdzem jest bardzo źle. A proszę, jak wszyscy zaczęli się za tym uganiać, aby wyjaśnić, a może, a co to,  a kto to, a z tego punktu, a z tamtego, a taki aftorytet, a inny. A czas ucieka trawiony nad głupotami.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #283 dnia: Lipca 08, 2011, 09:43:47 am »

Kogoś innego... Zakonsekrowanie "tych części które będą spożyte przez wiernych" jak dla mnie nie podchodzi pod intencję warunkową. Jak głębiej sprawę przemyślałem to nie widzę nic przeciwko temu...

Diabłem podszyte i nie ma o czym mówić. Z tym księdzem jest bardzo źle. A proszę, jak wszyscy zaczęli się za tym uganiać, aby wyjaśnić, a może, a co to,  a kto to, a z tego punktu, a z tamtego, a taki aftorytet, a inny. A czas ucieka trawiony nad głupotami.

Przykro mi to mówić, ale nie spotkałem się u nikogo poza Panią z taką dysproporcja pomiędzy poziomem wiedzy a pewnością wygłaszanych sądów.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #284 dnia: Lipca 08, 2011, 11:07:48 am »

Dziś mnie zadziwił Ks. Proboszcz. Otóż od początku swojej posługi kapłańskiej zawsze (tak jak nauczono Go w seminarium!) wzbudza w sobie intencje konsekrowania tylko tych części hostii które spożyją wierni.. innymi słowy partykuł "z góry" nie konsekruje. Zadziwiające w swojej prostocie rozwiązanie!  :o 

Gorzej, jeśli wyświęcił go biskup, który wzbudził w sobie intencję ordynowania tylko tych diakonów, którzy będą pleść dyrdymały o konsekrowaniu Najśw. Sakramentu.

;)

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ciało Chrystusa na posadzkach kościołów !!! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!