Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 04:40:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pieśń wielkopostna
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Pieśń wielkopostna  (Przeczytany 7717 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« dnia: Marca 27, 2009, 08:59:50 am »

Czy ktoś wie, skąd pochodzi pieśń ze słowami "Jeżeli chcesz Mnie naśladować, To weź swój krzyż na każdy dzień. I chodź ze Mną zbawiać świat dwudziesty już wiek." (teraz się śpiewa "kolejny już wiek")

W Warszawie ani razu jej nie słyszałem, a to moim zdaniem najpiękniejsza pieść wielkopostna. Nie ma jej w śpiewnikach... ktoś coś o niej wie? Kto ją napisał i w jakich okolicznościach?

Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3687

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 27, 2009, 09:24:48 am »

Autorką tekstu i melodii jest Pani Prof. dr hab. Zofia Konaszkiewicz (w twórczości znana pod pseudonimem: Zofia Jasnota)
http://www.chopin.edu.pl/polskie/osobowe/konaszkiewicz.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 27, 2009, 09:27:20 am »

Dzięki. No proszę, a ja myślałem, że to pieśń conajmniej z początku XX wieku. Szkoda, że tylko gdzieniegdzie przedarła się ona do świadomości wiernych.

A to tylko pokazuje, że zwolennicy tradycji nie powinni się zamykać na nowe. Bo nowe również może być piękne. Wystarczy rozróżniać dobre od złego. Żyjemy w XXI wieku a nie w XVIII
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2009, 09:30:38 am wysłana przez Adam » Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 27, 2009, 11:36:59 am »

Cytuj
Dzięki. No proszę, a ja myślałem, że to pieśń conajmniej z początku XX wieku. Szkoda, że tylko gdzieniegdzie przedarła się ona do świadomości wiernych.

A to tylko pokazuje, że zwolennicy tradycji nie powinni się zamykać na nowe. Bo nowe również może być piękne. Wystarczy rozróżniać dobre od złego. Żyjemy w XXI wieku a nie w XVIII

A co to za argument, ze to XXI wiek? Co to ma do piesni? Piesni z XVIII wieku to dzis rzadkosc. I kto mowi, ze nowe nie moze byc piekne?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #4 dnia: Marca 27, 2009, 13:47:54 pm »

Piesn nie jest brzydka sama w sobie, ale na msze sw. chyba nie pasuje - jest zbyt taka wyskokowa jesli chodzi o tempo i melodie (konserwatyzm sie we mnie odezwal...).

W niektorych miejscach zmienia sie "dwudziesty juz wiek" na "kolejny juz wiek"  ;D
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 27, 2009, 17:21:22 pm »

Czy ktoś wie, skąd pochodzi pieśń ze słowami "Jeżeli chcesz Mnie naśladować, To weź swój krzyż na każdy dzień. I chodź ze Mną zbawiać świat dwudziesty już wiek." (teraz się śpiewa "kolejny już wiek")
W Warszawie ani razu jej nie słyszałem, a to moim zdaniem najpiękniejsza pieść wielkopostna. Nie ma jej w śpiewnikach...

I chwała Bogu, że Pan jej nie słyszał, bo ta piosenka nie jest zatwierdzona do użytku liturgicznego.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
organowy
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Marca 27, 2009, 17:53:35 pm »

a to moim zdaniem najpiękniejsza pieść wielkopostna.


:-X A myśłałem, że na tym forum osoby mają prawdziwe poczucie piękna...:) Przecież tego gnitu nie da się słuchać, a o poprawnym akompaniamencie można zapomnieć... :-X Rytm spod budki z piwem, a melodia to w zasadzie nie melodia (biorąc pod uwagę naukę kontrapunktu) tylko biedna figuracja... ;D
Zapisane
organowy
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 27, 2009, 17:59:36 pm »

A poza tym jest w śpiewnikach...ale w pielgrzymkowych... ;D
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 27, 2009, 18:23:40 pm »

:-X A myśłałem, że na tym forum osoby mają prawdziwe poczucie piękna...:) Przecież tego gnitu nie da się słuchać, a o poprawnym akompaniamencie można zapomnieć... :-X Rytm spod budki z piwem, a melodia to w zasadzie nie melodia (biorąc pod uwagę naukę kontrapunktu) tylko biedna figuracja... ;D

Bardzo podoba mi się ta piosenka, czy pieśń jak ją nazwiemy. Niech Pan trochę przebiera w słownictwie!
Zapisane
organowy
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 27, 2009, 18:44:12 pm »



Bardzo podoba mi się ta piosenka, czy pieśń jak ją nazwiemy. Niech Pan trochę przebiera w słownictwie!
[/quote]

Akurat kwestia "podobania" się komukolwiek nie ma nic do rzeczy. Jeśli chodzi o słownictwo to proszę wybaczyć, ale akurat jestem organistą w jednym z kościołów i już trochę nerwy puszczają... ;) Wyrażę się więc bardziej kurtuazyjnie. JEST TO PIOSENKA (jak sam Pan zauważył) a podczas liturgii piosenek nie śpiewamy...przynajmniej u mnie... ;D
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #10 dnia: Marca 27, 2009, 18:46:58 pm »

No i bardzo dobrze. Jestem ogromnym przeciwnikiem wykonywania piosenek podczas świętej Liturgii. Gdzie ministrantuję mamy młodego organistę, który ma bardzo dobrze poukładane w głowie. Tylko Ks. Proboszcz podcina mu skrzydła.
Zapisane
organowy
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 27, 2009, 18:48:47 pm »

A to już standard... Też jestem młody i też proboszcz a zwłaszcza pewien wikary nie podzielają moich poglądów... ;D Cieszę się, że się rozumiemy...:)
Zapisane
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #12 dnia: Marca 27, 2009, 19:17:28 pm »

@Organowy

Świetny awatar  ;D
Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2910

« Odpowiedz #13 dnia: Marca 28, 2009, 17:26:06 pm »

Cytuj
Piesn nie jest brzydka sama w sobie, ale na msze sw. chyba nie pasuje - jest zbyt taka wyskokowa jesli chodzi o tempo i melodie (konserwatyzm sie we mnie odezwal...).

W niektorych miejscach zmienia sie "dwudziesty juz wiek" na "kolejny juz wiek"  Duży uśmiech
A w mojej parafii swego czasu organista zamieniał na "dwudziestypierwszy już wiek". :)
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #14 dnia: Marca 28, 2009, 20:02:30 pm »

Cytuj
Piesn nie jest brzydka sama w sobie, ale na msze sw. chyba nie pasuje - jest zbyt taka wyskokowa jesli chodzi o tempo i melodie (konserwatyzm sie we mnie odezwal...).
W niektorych miejscach zmienia sie "dwudziesty juz wiek" na "kolejny juz wiek"  Duży uśmiech
A w mojej parafii swego czasu organista zamieniał na "dwudziestypierwszy już wiek". :)
Noooo, cudownie sie to spiewa, hehe. Choc ja tej piesni chyba bym juz nei zaspiewal na mszy  ;D
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pieśń wielkopostna « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!