Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Stycznia 14, 2025, 07:55:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232879 wiadomości w 6646 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza jako przeżycie estetyczne - spadek liczby wiernych?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Msza jako przeżycie estetyczne - spadek liczby wiernych?  (Przeczytany 98 razy)
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 694


« dnia: Stycznia 02, 2025, 15:59:42 pm »

Rzadko bywam na Mszy w Tarnowie u św. Rodziny, chociaż to moja parafia. Jednak zauważam, że gdy odprawiał poprzedni celebrans - ks. Włodzimierz, było więcej wiernych. Część pewnie poszła za nim z uwagi na niego. Jednak mam wrażenie, że część nie przychodzi bo zewnętrzna otoczka jakby nieco gorsza.

Gdy bywam ostatnio, to brak organisty, jest kantor. Brak organisty = mniej potężnych utworów organowych. Siłą rzeczy jest - w potocznym rozumieniu - mniej uroczyście.

Sam celebrans - ks. Michał - czasami odnosi się wrażenie, jakby składał litery. Księże, to nie atak - każdemu się zdarza czasami zgubić w tekście czy przekręcić jakiś wyraz. Przy czym to znów powoduje spadek estetyki całej celebracji.

Ministrantów bywa mało, rzadziej kadziło, rzadziej procesja przez całą nawę - znów forma potocznie patrząc mniej uroczysta.

Czy Państwa zdaniem ma to ze sobą jakiś związek? To jak się "opakuje" Mszę Świętą wpływa na liczbę wiernych? A może nie? To, że nie powinno, to ja wiem. Jak jest?
Zapisane
Taki sobie o...
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 724


Lew z pokolenia Judy

« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 02, 2025, 18:56:58 pm »

W parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej przed mszą św. wierni którzy będą brali komunie św., to biorą pęsetę i dokładają komunikanty do kielicha. Pierwszy raz jak to zobaczyłem myślałem, że z księżyca spadłem.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 867


« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 02, 2025, 19:16:31 pm »

W parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej przed mszą św. wierni którzy będą brali komunie św., to biorą pęsetę i dokładają komunikanty do kielicha. Pierwszy raz jak to zobaczyłem myślałem, że z księżyca spadłem.
Taka praktyka była powszechna już w drugiej połowie lat '80 XX w. na wieczornych mszach duszpasterstwa akademickiego w Gdańsku Wrzeszczu.
Nie wiem, jak to było później.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza jako przeżycie estetyczne - spadek liczby wiernych? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!