Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 23:44:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy wdowiec z czwórką dzieci może zostać księdzem katolickim???
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Czy wdowiec z czwórką dzieci może zostać księdzem katolickim???  (Przeczytany 21230 razy)
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #15 dnia: Czerwca 01, 2010, 08:54:11 am »

Tu problemem jest ukończone przez niego seminarium którego ja bym do końca nie nazwał katolickim. Nie ma tam duchowości katolickiej tylko DN. Co do której ja mam wielkie wątpliwości czy to jest duchowość i mentalność katolicka.

Pan ma, a biskup miejsca nie. Podać panu adres do niego by podzielił się pan z nim swoimi wątpliwościami. Może jakaś wspólna petycja forum krzyża do arcybiskupa?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #16 dnia: Czerwca 01, 2010, 08:54:50 am »

A podpisze ją Pan??
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #17 dnia: Czerwca 01, 2010, 21:41:46 pm »

Zastanawia mnie tylko jak się do tego ma zapis:
Kan. 1041 - Do przyjęcia święceń nieprawidłowymi są:
3° kto usiłował zawrzeć małżeństwo, nawet tylko cywilne, bądź sam związany węzłem małżeńskim albo święceniami lub wieczystym publicznym ślubem czystości, bądź też z kobietą związaną ważnym małżeństwem lub takim samym ślubem;

Chodzi mi o to, czy powinniśmy dopowiadać sobie "był", czy "jest", bowiem w "kto usiłował zawrzeć małżeństwo, nawet tylko cywilne" mamy ewidentnie czas przeszły. Czy więc przeszłości dotyczy także: "bądź sam związany węzłem małżeńskim albo święceniami lub wieczystym publicznym ślubem czystości, bądź też z kobietą związaną ważnym małżeństwem lub takim samym ślubem;"?
Inna sprawa, że Stolica Apostolska mogła tak czy inaczej udzielić dyspensy nawet gdyby delikwent nie był jeszcze wdowcem.

Jeśli chodzi o CIC 1917 to sprawa była prostsza, bowiem mamy tam:
Can. 987. Sunt simpliciter  impediti:
2.o Viri uxorem habentes;
... i wszystko jasne
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #18 dnia: Czerwca 01, 2010, 22:48:05 pm »

Ale o co chodzi? Czy ten wdowiec próbował bigamii? Czy też złożył ślub czystości przed ślubem? Lub jego żona?
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #19 dnia: Czerwca 01, 2010, 22:52:14 pm »

Fakt... nie wziąłem pod uwagę tejże opcji... mój błąd :p Tak czy inaczej mogliby dać "będąc" po lub przed "związany" :P
Zapisane
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #20 dnia: Czerwca 07, 2010, 14:01:24 pm »

Katolik zawsze tylko usiłuje zawrzeć małżeństwo cywilne ;)
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 24, 2012, 07:46:00 am »

W związku z doniesieniami z Argentyny pozwolę sobie odświeżyć wątek: http://info.wiara.pl/doc/1138598.Ojciec-czworga-dzieci-zostal-ksiedzem

Ojciec czworga dzieci przyjął w Argentynie święcenia kapłańskie. 62-letni ks. Antonio Salvador De Iacovo owdowiał w 2007 r. Dwa lata później wstąpił do seminarium duchownego, w którym był już raz w młodości. Udzielając święceń metropolita Corrientes, abp Andrés Stanovnik przypomniał, że neoprezbiter był jego kolegą seminaryjnym w latach 1968-72.

 Zgodnie z prawem kościelnym, wdowiec, który nie ma już dzieci na utrzymaniu, może przyjąć święcenia kapłańskie.
 
Ks. De Iacovo powiedział, że Bóg w sposób delikatny wzywa człowieka, aby wybierając spośród wielu możliwości, poszedł za Nim. Nie złości się jednak. gdy ktoś wybiera inną drogę, chce bowiem, abyśmy wszyscy byli święci tam, gdzie jesteśmy.
 
Z kolei abp Stanovnik zauważył, że ks. De Iacovo znalazł odpowiedź na swe szczere poszukiwanie Boga, który troszczy się o człowieka. – On na nas czeka, szuka nas, nawet gdy jest już późno – zaznaczył metropolita Corrientes.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 24, 2012, 07:51:16 am wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 24, 2012, 10:21:59 am »

W archidiecezji warmińskiej jest np. ksiądz który najpierw wystąpił ze stanu duchownego, ożenił się, a po śmierci żony powrócił do kapłaństwa i jeszcze aktualnie duszpasterzuje
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #23 dnia: Grudnia 15, 2013, 19:53:36 pm »

Pierwszą Mszę świętą jako kapłan (tzw. Mszę prymicyjną) odprawił w niedzielę 15 grudnia w kościele św. Wojciecha na warszawskiej Woli ks. Stanisław Kicman, 76-letni wdowiec. Dzień wcześniej na kapłana wyświęcił go metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. [...]
W 1955 r. wstąpił do seminarium duchownego, ale po dwóch latach je opuścił. Ożenił się i został ojcem dwóch synów. Decyzję o ponownym wstąpieniu do seminarium podjął wiosną 2012 r., po śmierci żony. Święcenia diakonatu przyjął w podwarszawskiej Magdalence z rąk bp. Tadeusza Pikusa. Na przygotowanie do kapłaństwa zezwolił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w porozumieniu z rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. Wojciechem Bartkowiczem.

http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x73575/swiecenia-i-prymicje-kaplanskie-latka/
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #24 dnia: Grudnia 15, 2013, 23:19:45 pm »

Ciekawa jest sytuacja znanego i zasłużonego o.Aleksandra Hauke-Ligowskiego OP.

"Ojciec Aleksandra Hauke-Ligowskiego, Kazimierz wstąpił jako wdowiec w 1947 do zakonu karmelitów i przyjął imię zakonne Aleksander."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Hauke-Ligowski

Jego ojciec wygłosił kazanie na prymicjach syna. :)

Wikipedia nie podaje, ale tu sytuacja była dodatkowo zagmatwana zawieruchą wojenną i tym, że podzielona rodzina nie mogła po IIWŚ się odnaleźć. Przekonany o śmierci najbliższych (m. in. brak informacji w Czerwonym Krzyżu i w innych instytucjach) ojciec o.Aleksandra wstąpił do Karmelu. Był w trakcie formacji, kiedy rodzina się odnalazła (tu nie wiem dokładnie, czy żona zmarła zaraz po tym i nawet nie zdążył odejść z zakonu, czy też od razu otrzymał informację, że rodzina się odnalazła, lecz żona zmarła).
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #25 dnia: Grudnia 22, 2013, 14:14:35 pm »

Pierwszą Mszę świętą jako kapłan (tzw. Mszę prymicyjną) odprawił w niedzielę 15 grudnia w kościele św. Wojciecha na warszawskiej Woli ks. Stanisław Kicman, 76-letni wdowiec. Dzień wcześniej na kapłana wyświęcił go metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. [...]
Decyzję o ponownym wstąpieniu do seminarium podjął wiosną 2012 r., po śmierci żony.
Seminarium w 1,5 roku? Nieźle...
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #26 dnia: Września 11, 2014, 16:29:40 pm »

Nie wiedziałem gdzie zamieścić, więc wybrałem wątek o nietypowych święceniach.

Ciekawa sytuacja miała miejsce w poniedziałek w amerykańskiej diecezji Nashville. Bp Raymond Choby udzielił święceń diakonatu i kapłaństwa umierającemu na raka seminarzyście (lat 51) Williamowi Carmonie. Ks. Carmona zmarł wczoraj, dwa dni po uroczystościach przy szpitalnym łóżku. Na końcu linka nagranie mszy święceń:
http://www.dioceseofnashville.com/index.cfm?load=news&newsarticle=493

Requiescat in pace...
I w związku z tym wydarzeniem mam nieśmiałe pytanie, bo nie jestem pewien czy wypada je zadać - czy ks. Carmona będąc w stanie agonalnym powinien święcenia kapłańskie  przyjąć?
Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #27 dnia: Września 29, 2014, 22:56:30 pm »

Seminarium w 1,5 roku? Nieźle...
Ale jak ktoś się potrzebuje nazywać Kicman ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy wdowiec z czwórką dzieci może zostać księdzem katolickim??? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!