Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 14:26:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: błogosłowiony x.Jerzy Popiełuszko
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: błogosłowiony x.Jerzy Popiełuszko  (Przeczytany 23431 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #30 dnia: Maja 31, 2010, 21:46:57 pm »

Niby tak, ale to było zmieniane sądownie, a nie przybrane imię zakonne.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #31 dnia: Maja 31, 2010, 21:48:14 pm »

Imię zmienił bo śmieli się z niego. No coż w Polsce imię Alfons kojarzy się z czyś innym :)
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #32 dnia: Maja 31, 2010, 21:53:18 pm »

Niech Pan to powie byłemu biskupowi opolskiemu ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
solid
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Maja 31, 2010, 22:04:30 pm »

Niby tak, ale to było zmieniane sądownie, a nie przybrane imię zakonne.
Ale zmienione na polecenie przełożonych kościelnych. Podobno na Podlasiu, skąd ks. Jerzy pochodził, imię Alfons nie miało negatywnych konotacji, natomiast mogło stwarzać problemy dla kapłana w Warszawie.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #34 dnia: Maja 31, 2010, 22:09:51 pm »

Przed II wojna światową można było się jeszcze spotkać z imieniem Adolf dla Polaka.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #35 dnia: Maja 31, 2010, 22:11:41 pm »

np. niejaki Adolf Dymsza.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #36 dnia: Maja 31, 2010, 22:49:04 pm »

Mam takie pytanie związane z ks. Popiełuszką.
W książeczce o której pisałem wcześniej, jest taki fragmencik:

"W parafii w Suchowoli w 1956 r. [tj. w wieku 9 lat - przyp. JRWF] Alek przyjął Pierwszą Komunię. (...) W tym samym roku, 17 czerwca, otrzymał bierzmowanie. Wybrał sobie za patrona św. Kazimierza".

Nie jest to jakieś przekłamanie? 9 letnie dziecko może przystąpić do Sakramentu bierzmowania?
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #37 dnia: Maja 31, 2010, 23:09:33 pm »

Wtedy tak robili. Biskup przyjeżdżał raz na pięć lat albo rzadziej i bierzmował kilka roczników, więc pewnie ks. Jerzy jako najmłodszy się załapał. Moja ciotka mi mówiła, że miała ok. 10 lat i miała bierzmowanie. W co nie mogłem uwierzyć, ale logicznie myśląc jest to możliwe.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #38 dnia: Czerwca 01, 2010, 00:19:39 am »

O ile mi wiadomo, przed reformami św. Piusa X bierzmowanie przyjmowano wcześniej niż I Komunię.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #39 dnia: Czerwca 01, 2010, 00:39:58 am »

Tak czy owak podają w oficjalnych dokumentach ( w tym w liście KEPu ) datę śmierci X .Jerzego - 19 X a tu IPN cały czas prowadzi b. poważne śledztwo z zupełnie innymi wnioskami ...mam osobiście wielki szacunek dla X.Jerzego jako patrioty, obawiam się jednak szczerze, ze ta beatyfikacja jest mocno przedwczesna...zbyt wiele wciąż jest okoliczności niejasnych, które oczywiście nie ujmują niczego X.Jerzemu, lecz kwestie tak istotne jak to kiedy zginął są dalej niewyjaśnione, a są to kwestie wszak chyba niebagatelne dla beatyfikacji. Piszę tu o moich osobistych w tym względzie wątpliwościach...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #40 dnia: Czerwca 01, 2010, 07:00:37 am »

Tak jak wyżej wspomniano. Alfons- i ludzie nie wiedzieli czy to imię czy zawód. :)
Subdiakonat miał na pewno i niższe święcenia. Fakt jest taki że NOM przyjmowano z radością i nie było żadnych buntów a przykład szedł z seminariów. Pszyszedł rozkaz z Rzymu to się dostosowano.
Natomiast słyszałem że w niektórych parafiach celebrowano w Polsce KRR do końca lat 70-tych 20 wieku.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #41 dnia: Czerwca 01, 2010, 07:39:59 am »

Panie Majorze, może Pan podać w jakich parafiach w Polsce sprawowowano KRR do końca lata 70 tych 20 wieku? Jakoś mi się nie chce w to wierzyć, bo to czasy kardynała Wyszyńskiego, który rządził żelazną ręka i sprzeciwów nie uznawał. Wykonał rozkaz z Rzymu z ciężkim sercem, ale wykonał. A ponadto nawet jeśli odprawiono KRR, to czy to nie był raczej ryt 65 lub 67 ( a więć juz nie końca KRR)?. Bo raczej tutaj w Polsce w latach 70 nikt sprawą Arcybiskupa Lefebrva się nie interesował, zresztą byliśmy odcięci przez żelazną kurtynę.
Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #42 dnia: Czerwca 01, 2010, 10:17:00 am »

http://www.vaticanradio.org/pol/Articolo.asp?c=396922
podobał się Państwu dziś odczytany list Episkopatu w sprawie beatyfikacji x.Jerzego?

Czy dobrze słyszałam, że nazwamy został patronem sprawiedliwości społecznej????!!!! :o
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #43 dnia: Czerwca 01, 2010, 10:33:06 am »

no ksiądz Jerzy, jakby żył to by nie chciał tego tytułu. Był duszpaszterzem ludzi pracy. Akurat te warszawkie zakłady pracy, które znał( z lat 1980-1981) poupadały dawno, lub zostały sprzedane. Część majątku rozgrabiono. Nie byłby z tego zadowolony.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #44 dnia: Czerwca 01, 2010, 10:38:46 am »

Czy dobrze słyszałam, że nazwamy został patronem sprawiedliwości społecznej????!!!! :o
W piekarskiej bazylice taki tytuł nadano Matce Bożej: Sprawiedliwości i Miłości Społecznej!
obraz
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: błogosłowiony x.Jerzy Popiełuszko « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!