Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:18:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: O Łodzi ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19 Drukuj
Autor Wątek: O Łodzi ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE  (Przeczytany 58742 razy)
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #105 dnia: Sierpnia 26, 2009, 12:26:05 pm »


Widzi Pan - dążeniem ludzi jest to, aby liturgię maksymalnie upiększyć. Czasem jest to świeczka, czasem komplet złoconych szat liturgicznych...
Tylko to upiększenie musi być szczere, jak wdowi grosz. Jedna świeczka od serca może być więcej warta niż komplet lichtarzy i piękne szaty.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #106 dnia: Sierpnia 26, 2009, 12:36:44 pm »

Bywa różnie, nie przeczę.
A co do tej ubogości dzisiejszych kościołów czy ołtarzy to myślę, że może był taki zamysł Boży po części, żeby ludziom przypomnieć, że On wybrał sobie niezbyt czterogwiazdkową ubogą stajenkę ... Gdy widzę tą tradycyjną pompę, zdobne szaty, fotki z Mszy itd. to mam wrażenie, że w tym przepychu gubi się często Treść i zmierza to czasami w kierunku jakiegoś elitarnego okultyzmu. Nie chodzi mi o kierunek celebracji, tylko o ogólne wrażenie.

Panie Mateuszu: nie należy mylić kościołów ubogich z byle jakimi. Kiedyś większość kościołów była ubogich. Może Pan o tym przeczytać. Wskazują jednoznacznie na to dokumenty po wizytacjach. Polecam Materiały do dziejów Ziemi Płockiej, wyd Michał Marian Grzybowski. Tam można zapoznać się z konkretnymi przypadkami. O gospodarstwach plebanów w diecezji płockiej napisał książkę Dariusz Główka. Oni żyli niewiele lepiej od chłopów. A jednak w katalogu zabytków z tych terenów jest dużo do oglądania.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #107 dnia: Sierpnia 26, 2009, 12:44:29 pm »

Tylko to upiększenie musi być szczere, jak wdowi grosz. Jedna świeczka od serca może być więcej warta niż komplet lichtarzy i piękne szaty.
No i co z tego? Świeczka się spali - i poza odrobiną sadzy na murach - nie ma po niej śladu. Szat wypada używać, dopóty się nie zużyją. Nawet jeśli odprawiający w nich kapłan głoduje od czasu do czasu...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #108 dnia: Sierpnia 26, 2009, 12:48:34 pm »

No i co z tego?
?
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #109 dnia: Sierpnia 26, 2009, 13:15:13 pm »

Na poczatku myslalem,ze jest Pan osoba,ktora chce zmienic tok myslenia,ale na przeszkodzie stoja ludzie.Mysle jednak,ze obecnie droczy sie Pan dla samego droczenia i jest Pan betonem na argumenty.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #110 dnia: Sierpnia 26, 2009, 13:18:54 pm »

To źle Pan myślał. A ja się nie droczę, tylko dzielę się przemyśleniami i własnymi spostrzeżeniami. Nie rozumiem Pańskiego uniesienia.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2009, 13:21:00 pm wysłana przez Mateusz » Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #111 dnia: Sierpnia 26, 2009, 13:20:59 pm »

Skad wrazenie,ze sie unioslem? :) he he Wydaje mi sie Pan bardzo mlody :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #112 dnia: Sierpnia 26, 2009, 13:21:47 pm »

Skad wrazenie,ze sie unioslem? :) he he Wydaje mi sie Pan bardzo mlody :)
Sądząc po Pana zdjęciu to dużo starszy od Pana.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #113 dnia: Sierpnia 26, 2009, 13:29:38 pm »

Skad wrazenie,ze sie unioslem? :) he he Wydaje mi sie Pan bardzo mlody :)
Sądząc po Pana zdjęciu to dużo starszy od Pana.
O,i chyba duzo bardziej spiety i smiertelnie powazny,biorac kazde zdanie chyba jako mini atak,czy nie? :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #114 dnia: Sierpnia 26, 2009, 13:35:13 pm »

Taki już ze mnie spięty katol ;)
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #115 dnia: Sierpnia 26, 2009, 13:39:40 pm »

Miałem sie nie odzywać, ale jednak po przeczytaniu paru postów napisze co ja sądzę na ten temat.

W momencie gdy kapłan odprawia Mszę versus populi jest rozproszony, co prawdopodobnie prowadzi do bylejakości - następuje tu sprzężenie zwrotne - kapłan - wierni. Chcąc odprawiać Mszę godnie siłą rzeczy kapłan powinien odwrócić się versus Deum i wtedy znika i trema i nikt xiędza nie rozprasza. Stół... cóż, na pewno przeszkadza. I na pewno nie taki był zamysł, żeby w kościołach stało coś takiego, ale postawienie stołu wymusiło odprawianie Mszy versus populi - kolejne sprzężenie zwrotne. Więc podsumowując: Chcąc odprawiać godnie i pobożnie Mszę Świętą kapłan powinien ją odprawiać versus Deum, co automatycznie wymusza usunięcie stołu, bo bedzie przeszkadzał. A to czy będzie to KRR, czy NOM to już inna para kaloszy.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #116 dnia: Sierpnia 26, 2009, 13:55:32 pm »

Miałem sie nie odzywać, ale jednak po przeczytaniu paru postów napisze co ja sądzę na ten temat.

W momencie gdy kapłan odprawia Mszę versus populi jest rozproszony, co prawdopodobnie prowadzi do bylejakości - następuje tu sprzężenie zwrotne - kapłan - wierni. Chcąc odprawiać Mszę godnie siłą rzeczy kapłan powinien odwrócić się versus Deum i wtedy znika i trema i nikt xiędza nie rozprasza. Stół... cóż, na pewno przeszkadza. I na pewno nie taki był zamysł, żeby w kościołach stało coś takiego, ale postawienie stołu wymusiło odprawianie Mszy versus populi - kolejne sprzężenie zwrotne. Więc podsumowując: Chcąc odprawiać godnie i pobożnie Mszę Świętą kapłan powinien ją odprawiać versus Deum, co automatycznie wymusza usunięcie stołu, bo bedzie przeszkadzał. A to czy będzie to KRR, czy NOM to już inna para kaloszy.
Jest coś w tym. Na pewno tradycyjna orientacja kapłana versus Deum sprzyja jego koncentracji i bardziej go dyscyplinuje.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #117 dnia: Sierpnia 28, 2009, 18:57:02 pm »

To nie są stoły tylko ołtarze, na których sprawowana jest Ta sama Ofiara, która ma miejsce w Ordo Missae. Rozumiem argumenty dot. kierunku celebracji, ale boli mnie tak obraźliwe określenie w stosunku do części ołtarza. Stoły to stoją np. w knajpach i gra się się na nich w karty.
Obrazliwe?
Chyba sie Panu cos pomylilo?
A co stoi blizej sciany, za tym stolem?
Prawie w kazdym starszym kosciele?

Obraza jest wstawianie takich stolow do kosciolow.

I nie chodzi o kierunek cele bracji. Chodzi o wspolne skladanie Ofiary, a nie kolacje. Tym bardziej, ze niedzielne NOMy odbywaja sie raczej przed poludniem, wiec nazywanie ich "wieczerzami panskimi" jest smieszne.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #118 dnia: Sierpnia 28, 2009, 19:02:26 pm »


Widzi Pan - dążeniem ludzi jest to, aby liturgię maksymalnie upiększyć. Czasem jest to świeczka, czasem komplet złoconych szat liturgicznych...
Tylko to upiększenie musi być szczere, jak wdowi grosz. Jedna świeczka od serca może być więcej warta niż komplet lichtarzy i piękne szaty.

bla, bla, bla.
Czepia sie Pan, jak pijany plotu.
A jak ktos chce chwalic Boga szescioma swieczkami, to zle?
Falszywa skromnosc jest gorsza od okazywanej pychy.
Piekne koscioly, z pieknymi oltarzami, duchownymi w pieknych szatach sa dla okazania czci Bogu, wielkiej czci.
Jesli ktos zaluje Bogu odwzajemnienia piekna, ktore nam stworzyl, to jest... chcialem napisac palantem, ale nie napisze.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #119 dnia: Sierpnia 28, 2009, 19:34:44 pm »

Piekne koscioly, z pieknymi oltarzami, duchownymi w pieknych szatach sa dla okazania czci Bogu, wielkiej czci.

To taki paradoks naszych czasów: teraz usiłujemy sobie wmówic, że brzydota współczesnych wnętrz kościołów, szat i naczyń liturgicznych to wyraz naszej skromności, choć częstokroś bywa to przejawem zupelnie czego innego, mianowicie cynicznego wyrachowania.

Podróżując po Ameryce spotkałem nieraz niesamowicie piękne kościoły wzniesione w XVIII i XIXw przez niewielkie wspólnoty emigranckie, przez cieżko pracujących niewykształconych chłopów irlandzkich, włoskich czy polskich. Patrząc na nie, jedno jest pewne: ci ludzie zbudowali te kościoły kosztem wielkich wyrzeczeń, odmawiając sobie innych rzeczy, ale dając na budowę kościoła. Dlaczego? Dla mnie to proste: bo mieli wiarę, i mówiąc dosadnie, stawiali na jednego konia, będąc pewnym wygranej.

Natomiast my jesteśmy w XXI w. w znacznie lepszej sytuacji materialnej, ale straciliśmy pewność celu. Już nie stawiamy na jednego konia, ale obstawiamy ich wiele. Na budowę kościoła możemy owszem dać, ale z tego, co nam zbywa, a nie, żeby sobie przez to czegoś tam odmawiać. Okazanie czci Bogu nie jest juz naszym priorytetem - jest poniekąd takim ubezpieczeniem, tak "na wszelki wypadek".

A wszystko to usprawiedliwiamy skromnością i niechęcią do przepychu.



Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: O Łodzi ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!