Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:13:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: O Łodzi ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 19 Drukuj
Autor Wątek: O Łodzi ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE  (Przeczytany 58729 razy)
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #90 dnia: Sierpnia 25, 2009, 13:12:22 pm »

:)a gdyby kozy nie dalo sie usunac to mialbym tracic czas na marudzenie,ze ona jest czy zabranie sie za ta dziure ozonowa? :)

Podzielam ten tok rozumowania. Jednak zauważy kolega, że Pan Fidelis jedynie nadmienił, iż stół Jemu nie odpowiada. I tyle. :)
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #91 dnia: Sierpnia 25, 2009, 13:47:20 pm »

:)a gdyby kozy nie dalo sie usunac to mialbym tracic czas na marudzenie,ze ona jest czy zabranie sie za ta dziure ozonowa? :)

Podzielam ten tok rozumowania. Jednak zauważy kolega, że Pan Fidelis jedynie nadmienił, iż stół Jemu nie odpowiada. I tyle. :)
Oczywiscie,nie czepiam sie,zwrocilem tylko uwage na to,ze nie ma co tracic czasu na to, ze kamyczek lezy i uwiera gdy tymczasem glaz nie pozwala dalej przejsc :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #92 dnia: Sierpnia 25, 2009, 18:05:47 pm »

:)a gdyby kozy nie dalo sie usunac to mialbym tracic czas na marudzenie,ze ona jest czy zabranie sie za ta dziure ozonowa? :)

A czy narzekanie na koze w czymkolwiek koliduje z lataniem dziury ozonowej?
Poza tym marudzenie ma swoj sens: szpecjalistom z kwaterunku nie mozna pozostawic nawet cienia watpliwosci, ze nigdy nie pogodzimy sie z nowa wspollokatorka. Powinni wiedziec, ze jesli nie wykwateruja kozy, ktoregos dnia wyniesiemy ja na widlach, a ich razem z nia ;p

A serio - trudno mi zrozumiec dlaczego uwaza Pan kwestie stolu za mniej istotny detal. Wg mnie jest to jedno z istotniejszych ogniw w lancuchu nowej teologii: oderwanie oltarza od sciany to warunek konieczny do sprawowania versus populum, a sprawowanie versus populum to kwintesencja idei novusa.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #93 dnia: Sierpnia 26, 2009, 08:27:11 am »

Zgoda,jestem przeciwnikiem tych wszystkich stolów.W Opolu tez musimy go miec,chodzi mi tylko o to,ze takie marudzenia malo wnosza :)Gdyby zalezalo to ode mnie wszystkie zniknely by juz z kosciolow w chwili jak to pisze.Natomiast zawsze staram sie pokazac,ze nalezy robic wszystko co w naszej mocy zeby bylo jak najwiecej Mszy KRR w wielu miejscach.O stoly i korygowanie innych rzeczy przyjdzie czas.Bo lepiej zeby byl stol i KRR niz nie bylo stolu i brakowalo Mszy.Nie zawsze moze byc tak idealnie zeby bylo wszystko na raz :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #94 dnia: Sierpnia 26, 2009, 09:03:36 am »

To nie są stoły tylko ołtarze, na których sprawowana jest Ta sama Ofiara, która ma miejsce w Ordo Missae. Rozumiem argumenty dot. kierunku celebracji, ale boli mnie tak obraźliwe określenie w stosunku do części ołtarza. Stoły to stoją np. w knajpach i gra się się na nich w karty.
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #95 dnia: Sierpnia 26, 2009, 10:16:00 am »

To nie są stoły tylko ołtarze, na których sprawowana jest Ta sama Ofiara, która ma miejsce w Ordo Missae. Rozumiem argumenty dot. kierunku celebracji, ale boli mnie tak obraźliwe określenie w stosunku do części ołtarza. Stoły to stoją np. w knajpach i gra się się na nich w karty.

O! Znakomicie Pan to ujął! Niech one sobie będą w knajpach, a nie w kościoła! !
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #96 dnia: Sierpnia 26, 2009, 11:24:17 am »

To nie są stoły tylko ołtarze, na których sprawowana jest Ta sama Ofiara, która ma miejsce w Ordo Missae. Rozumiem argumenty dot. kierunku celebracji, ale boli mnie tak obraźliwe określenie w stosunku do części ołtarza. Stoły to stoją np. w knajpach i gra się się na nich w karty.
Wie Pan, że "stawianie ołtarza przeciw ołtarzowi" było uznawane za objaw schizmy... (poza tym "Błądzą ci, którzy chcą nadać Ołtarzowi formę stołu...")
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #97 dnia: Sierpnia 26, 2009, 11:32:03 am »

To nie są stoły tylko ołtarze, na których sprawowana jest Ta sama Ofiara, która ma miejsce w Ordo Missae. Rozumiem argumenty dot. kierunku celebracji, ale boli mnie tak obraźliwe określenie w stosunku do części ołtarza. Stoły to stoją np. w knajpach i gra się się na nich w karty.
Wie Pan, że "stawianie ołtarza przeciw ołtarzowi" było uznawane za objaw schizmy... (poza tym "Błądzą ci, którzy chcą nadać Ołtarzowi formę stołu...")
Rozumiem. Ale problemem jest kierunek celebracji a nie część (a-la stół) oderwana od reszty ołtarza. Przecież i w NOM i w Ordo Missae Pan Jezus jest ten sam. I tu i tam kapłan ten ołtarzostół całuje.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #98 dnia: Sierpnia 26, 2009, 11:32:43 am »

Panie Mateuszu,stoly to wytwor przewaznie drewniany,taki pospolity na ktorym codziennie spozywam posilki.W niektorych kosciolach mam wrazenie,ze patrze wlasnie na takie cos co mi z kuchni wlasnie gwizdneli :) Przykra to rzeczywistosc,niestety na takim czyms skladac Cialo Najswietsze?? :( To naprawdse z oltarzami ma niewiele wspolnego.Niektorzy dodaja ogolnie,ze stoly oltarzowe zeby to troche powazniej brzmialo,ale co to takiego?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #99 dnia: Sierpnia 26, 2009, 11:42:53 am »

Bywa różnie, nie przeczę.
A co do tej ubogości dzisiejszych kościołów czy ołtarzy to myślę, że może był taki zamysł Boży po części, żeby ludziom przypomnieć, że On wybrał sobie niezbyt czterogwiazdkową ubogą stajenkę ... Gdy widzę tą tradycyjną pompę, zdobne szaty, fotki z Mszy itd. to mam wrażenie, że w tym przepychu gubi się często Treść i zmierza to czasami w kierunku jakiegoś elitarnego okultyzmu. Nie chodzi mi o kierunek celebracji, tylko o ogólne wrażenie.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #100 dnia: Sierpnia 26, 2009, 11:48:50 am »

Zewnetrzna postawa czesto ukazuje uporzadkowane wnetrze.Osobiscie uwazam, ze dzisiejszy kicz z zamyslem Pana Boga ma niewiele wspolnego.Natomiast niezaprzeczalnie Pan Bog takie sytuacje dopuszcza co widac wyraznie.Stajenka,no coz.. Mysle,ze to nie prostote dzis widzimy a najzwyczajniejsze dziadostwo.Przerost formy nad trescia mialby miejsce wowczas,gdyby kazdy z nas sobie stworzyl wlasna liturgie i ja wlasnie robil z pompa i blichtrem.Natomaist cala klasyczna liturgia jest wychwalaniem Pana Boga w mozliwie doskonaly sposob.Nie ma to zadnego zawiazku z pokazowka.Przeciez chcemy rowniez  z materialnych rzeczy oddac Bogu co najlepsze?A, ze dzisiejszy przecietny czlowiek ma problemy ze zrozumieniem piekna taki wlasnie wykrzywiony obraz.To nie cios w Pana,ale wynik wieloletnich obserwacji.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #101 dnia: Sierpnia 26, 2009, 11:54:22 am »

To nie cios w Pana,ale wynik wieloletnich obserwacji.
No cóż, mamy w takim razie różne spostrzeżenia a życie toczy się nadal. Z jednym się zgodzę Ordo Missae to przykład dyscypliny, której w NOM nierzadko brakuje i tą dyscyplinę oraz killka elementów warto by było przywrócić. Ale całkowitego powrót do Trydentiny absolutnie nie popieram.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #102 dnia: Sierpnia 26, 2009, 11:55:42 am »

Da sie zauwazyc :) Byl Pan kiedys na Mszy w KRR?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #103 dnia: Sierpnia 26, 2009, 12:08:38 pm »

Da sie zauwazyc :) Byl Pan kiedys na Mszy w KRR?
Był taki okres, że tylko na taką Mszę chodziłem. Wyjątkami były niedzielne NOM-y.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #104 dnia: Sierpnia 26, 2009, 12:12:42 pm »

To nie są stoły tylko ołtarze, na których sprawowana jest Ta sama Ofiara, która ma miejsce w Ordo Missae. Rozumiem argumenty dot. kierunku celebracji, ale boli mnie tak obraźliwe określenie w stosunku do części ołtarza. Stoły to stoją np. w knajpach i gra się się na nich w karty.
Wie Pan, że "stawianie ołtarza przeciw ołtarzowi" było uznawane za objaw schizmy... (poza tym "Błądzą ci, którzy chcą nadać Ołtarzowi formę stołu...")
Rozumiem. Ale problemem jest kierunek celebracji a nie część (a-la stół) oderwana od reszty ołtarza. Przecież i w NOM i w Ordo Missae Pan Jezus jest ten sam. I tu i tam kapłan ten ołtarzostół całuje.
Kierunek celebracji nie ma tu nic do rzeczy. (Mszę świętą według) NOM można sprawować "tyłem do ludu". Zatem dostawianie drugiego ołtarza (do 2002 roku, w którym to roku proceder zalegalizowano, o czym dalej) było nadużyciem. Skoro zatem w prezbiterium jest ołtarz "legalny"  i "nielegalny" - ten drugi niekoniecznie musi być traktowany jak ten pierwszy. Zresztą sam "drugi" ołtarz" ma jedną z nazw własnych "stół soborowy"...

(IGMR z 2002 przewiduje dostawienie ołtarza tam, gdzie obecny ołtarz utrudnia uczestnictwo wiernych. Zastosowanie ma to wyłącznie w starych katedrach, gdzie ołtarz niejako "ukryty" jest w prezbiterium z dala od oczu wiernych...

A co do tej ubogości dzisiejszych kościołów czy ołtarzy to myślę, że może był taki zamysł Boży po części, żeby ludziom przypomnieć, że On wybrał sobie niezbyt czterogwiazdkową ubogą stajenkę ... Gdy widzę tą tradycyjną pompę, zdobne szaty, fotki z Mszy itd. to mam wrażenie, że w tym przepychu gubi się często Treść i zmierza to czasami w kierunku jakiegoś elitarnego okultyzmu.
Widzi Pan - dążeniem ludzi jest to, aby liturgię maksymalnie upiększyć. Czasem jest to świeczka, czasem komplet złoconych szat liturgicznych...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 19 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: O Łodzi ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!