Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 23:43:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Mural w kościele sprayem malowany
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Mural w kościele sprayem malowany  (Przeczytany 3403 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« dnia: Marca 24, 2009, 12:52:15 pm »

Cytuj
Szerokość: 9 metrów. Wysokość: 4 metry. Temat: Stworzenie światła. Najnowszy mural krakowskiego grafficiarza Jerzego Rojkowskiego tym razem powstanie w miejscu, gdzie zazwyczaj malowanie sprayem uchodzi za profanację - w kościele. Prace Rojkowskiego krakowianie dobrze znają. To on jest autorem gigantycznego muralu "Silva Rerum" na estakadzie nad al. 29 Listopada i realistycznego portretu Jana Pawła II namalowanego na murze przy ul. Głowackiego. Swoją kolejną pracę malarz właśnie ukończył. Tym razem sięgnął do tematyki biblijnej - stworzenia światła.

- Poproszono mnie, bym wykorzystał jedną ze ścian kościoła i wykonał na niej graffiti. Ucieszyłem się, bo temat stworzenia światła za mną chodził od dawna - mówi Rojkowski. - Pracowałem tydzień. Zazwyczaj światy w moim graffiti są ciemne. Ten jest jasny, wręcz radosny, jak każda chwila stwarzania. Na pomysł kościelnego graffiti wpadła parafia NMP Matki Kościoła z ul. Pasteura 1. Księżom pracującym w tej parafii zależy na ściągnięciu do kościoła młodych ludzi. Wykorzystali moment rekolekcji wielkopostnych. Ogłosili, że 24 kwietnia rozpoczną się rekolekcje pod hasłem "Wyjdź z cienia, wejdź w światło", a atrakcją tegorocznych spotkań ma być właśnie mural Rojkowskiego.

Co o kościelnym graffiti myślą studenci mieszkający na Prądniku Białym? - Słyszałem, że robi wrażenie. Informację o muralu przeczytałem na przystanku autobusowym. Pomysł ciekawy, choć żałuję, że będzie można obejrzeć już gotowe graffiti. O wiele bardziej interesujące byłoby to wtedy, gdyby można było grafficiarza obserwować przy pracy - mówi 22-letni Karol Pitrus, student, który wynajmuje mieszkanie na Prądniku.

Święte graffiti jako chwyt promocyjny ostrożnie komentuje ks. Jacek Stryczek, najbardziej znany w Krakowie duchowny organizujący happeningi (chleb z popiołem w Środę Popielcową pod budką z kebabami na Grodzkiej; konfesjonał pod galerią handlową przed Bożym Narodzeniem). - Współczesny marketing mówi o segmentacji rynku. Z wiernymi jest podobnie. Do każdej grupy trzeba mówić innym językiem. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić, bo może się okazać, że chwyt nie działa na tych, na których miał działać, a na dodatek odstręcza tych, którzy stale pojawiają się w kościele - mówi. Jak twierdzi, taką zasadę poczuł na własnej skórze, gdy do swoich kazań wprowadził multimedia. - Okazało się, że część ludzi przestała przychodzić na moją mszę, bo denerwowały ich te efekty specjalne. Zauważyłem migrację. Dlatego trzeba uważać z tymi, mówiąc językiem młodych ludzi, zakręconymi elementami - komentuje.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków




nowy "Michał Anioł" ??
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #1 dnia: Marca 24, 2009, 13:38:08 pm »

To akurat jest ładne i wolę to niż niektóre inne pomysły w kościołach. Jest to sztuka i ładnie wygląda, czemu nie? Pewnie freski też mogły ludzi szokować na początku ;) A po ścianach to ludzie malują od zawsze :D
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #2 dnia: Marca 24, 2009, 14:12:29 pm »

mógłby walnąć na tym napis CRACOVIA PANY
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 24, 2009, 16:08:10 pm »

Rzeczywiście, wcale źle to nie wygląda...
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #4 dnia: Marca 24, 2009, 16:17:39 pm »

mógłby walnąć na tym napis CRACOVIA PANY

Bez przesady, to jedna zupelnie inna liga niz napisy wandali. Nie wyglada to wcale zle.
Zapisane
andrea
bywalec
**
Wiadomości: 53


Stat crux dum volvitur orbis

« Odpowiedz #5 dnia: Marca 24, 2009, 16:27:59 pm »

ja mam tylko jedno pytanie, a gdzie symbole wiary, i jak ma to pomóc w skupieniu modlitewnym? Mnie raczej zaczęło by drążyć pytanie czy są kosmici, tzw. UFO. ;) Jako masońska świątynia czegoś tam, to faktycznie może być. Ale jako Kościół Katolicki, nie wzbudza to u mnie entuzjazmu. pomylono miejsca.
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2009, 17:53:17 pm wysłana przez andrea » Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 24, 2009, 22:02:08 pm »

Pytanie jedno, ale kluczowe dla ustalenia czy jest to "sztuka" sakralna, czy nie.
Zapisane
Bartek Gajos
bywalec
**
Wiadomości: 98

Ipsa conteret!

« Odpowiedz #7 dnia: Marca 24, 2009, 23:57:09 pm »

Źle to nie wygląda. Fakt. Zupełnie jak źle nie wyglądają portrety śp. Jana Pawła. Tych Krakowskich akurat nie znam, ale widziałem jeden z okna pociągu w Poznaniu jadąc w kierunku Wrocławia. Problem w tym, że to wygląda jak tapeta w kinie Helios.
Zapisane
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 25, 2009, 13:16:17 pm »

Pytanie jedno, ale kluczowe dla ustalenia czy jest to "sztuka" sakralna, czy nie.

No właśnie, wg mnie nie jest, choć nie jestem zagorzałym przeciwnikiem graffiti, to uważam jednak, że takie dzieła nie pasują do nabożeństw (no chyba  że do tych organizowanych przez ojców salezjanów :)).

mógłby walnąć na tym napis CRACOVIA PANY


Dlaczego akurat CRACOVIA? :P
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 25, 2009, 16:39:25 pm »



Dlaczego akurat CRACOVIA? :P

Lech Areczka Cracovia, Lech Areczka Cracovia, Lech Areczka Cracovia , Hej!  ;D

A poza tym mozemy byc dumni ze mamy pierwszy oltarz graffiti. Msza techno by pasowala, ale do tego trzeba zaprosic misjonarzy z Francji.
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 26, 2009, 08:58:46 am »

Paskudne, szczególnie te satanistyczne kolumienki :P.
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Don Kichote
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #11 dnia: Marca 26, 2009, 09:12:59 am »

Chłopina mógłby choć czapkę zdjąć w kościele.
Obrazek ładny, ale raczej nie do kościoła.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #12 dnia: Marca 26, 2009, 10:16:52 am »

Chłopina mógłby choć czapkę zdjąć w kościele.
Właśnie!

Obrazek ... raczej nie do kościoła.
Oczwiście. Z tym, że od czasu upowszechnienia transmisji z Auli Pawła VI nic mnie już nie dziwi, dgyd dowiedziałem się, że ten topielec wśród alg i wodorostów w zamyśle autora przedstawiać ma Zmartwychwstanie Pańskie.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Marca 26, 2009, 10:51:30 am »

Talent ten człowiek ma. Pozostaje problem ikonografii. Kiedyś często dawani artyście grafikę, na której miał się wzorować i problem był rozwiązany.
Jeśli chodzi o technikę - decydującym argumentem jest trwałość. Nie wiem, czy jest to technika trwała. To że farba jest rozpryskiwana, a nie nakładana pędzlem nie stanowi chyba problemu. Kiedyś różne napisy na domach robiono przy pomocy pędzla.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #14 dnia: Marca 26, 2009, 11:41:35 am »

Chłopina mógłby choć czapkę zdjąć w kościele.
Właśnie!

Obrazek ... raczej nie do kościoła.
Oczwiście. Z tym, że od czasu upowszechnienia transmisji z Auli Pawła VI nic mnie już nie dziwi, dgyd dowiedziałem się, że ten topielec wśród alg i wodorostów w zamyśle autora przedstawiać ma Zmartwychwstanie Pańskie.

Jaki znowu topielec?
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Mural w kościele sprayem malowany « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!