Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:16:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 169 170 [171] 172 173 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 654070 razy)
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2550 dnia: Lutego 28, 2023, 22:19:11 pm »

Eh. Czy ja ciezko grzesze posiadajac do pracy laptopa za okolo 11 tysiecy zlotych, chociaz uzywam go glownie do wysylania maili i prostego programowania? A czy grzesze jeszcze ciezej posiadajac komputer do celow prywatnych za podobna kwote? A jak ciezkim grzechem jest jezdzenie nowym golfem ze 190-konnym silnikiem, podczas gdy do wyboru mialem skode z silniekiem 96-konnym?


Panie Random, pan nie ksiedza potrzebuje, a psychiatry.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2551 dnia: Marca 03, 2023, 13:18:28 pm »

Dlaczego ZW  promują tekst "Najmniejsza liczba wybranych" napisany przez  św. Leonarda z Porto Maurizio ; czy  nie uważacie  że wizja że ułamek procenta ludzi zostanie zbawiony może przyczynić się do zaognienia skrupułów (skoro tak mało będzie zbawionych to trzeba więcej rzeczy uważac za grzech ciężki ... ) ?

Uważam że magisterium KK powinno się do tego tekstu odnieść bo on jest niezłym "motorem" napędzającym skrupuły/nerwice  czy psychozy

Chodzi o ten tekst
https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/2445

« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2023, 13:30:05 pm wysłana przez random1414 » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2552 dnia: Marca 03, 2023, 17:52:02 pm »

Kto zawsze miernych czyta
Ten o zdrowie pyta
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #2553 dnia: Marca 03, 2023, 18:44:01 pm »

Dlaczego ZW  promują tekst "Najmniejsza liczba wybranych" napisany przez  św. Leonarda z Porto Maurizio ; czy  nie uważacie  że wizja że ułamek procenta ludzi zostanie zbawiony może przyczynić się do zaognienia skrupułów (skoro tak mało będzie zbawionych to trzeba więcej rzeczy uważac za grzech ciężki ... ) ?

Uważam że magisterium KK powinno się do tego tekstu odnieść bo on jest niezłym "motorem" napędzającym skrupuły/nerwice  czy psychozy

Chodzi o ten tekst
https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/2445

Św. Leonard nie jest wyjątkiem. Wielu świętych miało podobną naukę, choćby św. Tomasz z Akwinu, mówiąc o arce Noego w prologu komentarza do pierwszego listu do Tesaloniczan. Podobną doktrynę można znaleźć np. u św. Grzegorza Wielkiego, św. Augustyna. Samo nauczanie naszego Pana ukazało, że bardzo wielu go odrzucało, nie porwał on tłumów, przynajmniej na stałe. Wydaje mi się, że to jest teologia bliska św. Janowi.

Czy to dobrze, że różni święci to mówią, przecież mogą nastraszyć skrupulantów? Skrupulant to nie jest norma, którą trzeba zakładać. Podobnie jak heretyk to nie jest norma. Ewangelia jest przede wszystkim uniwersalna, a nie dla skrupulantów wyłącznie. Wiadomo, że trzeba dostosować naukę do wieku, wykształcenia ludzi, pochodzenia, żeby to było pojętne. Mówić do małych dzieci jak do studentów to absurd, wiadomo. Ale Ewangelia jest ze swej natury skierowana do wszystkich, a nie do jakiejś jednej grupy. Skrupulant potrzebuje spowiednika, musi być mu posłuszny, żeby ze skrupułów wyjść, jak to mówił św. Alfons z tej pychy. Wtedy spokojnie będzie słuchał o wszelkich prawdach, wygodnych i nie. Myślę, że racja, którą Pan przytacza jest zbyt mała. Myślę, że można powiedzieć: ok, tego autora nie ma co dawać skrupulantom.

Czy to może rodzić strach? Pewnie. Czy to może być zły strach? tak. Mimo wszystko ta nauka jest głęboko zakorzeniona u wielu różnych dobrych autorów. Nie jest to dogmat wiary, o ile wiem, były z nią związane nadużycia, jak w przypadku herezji jansenistów.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2554 dnia: Marca 06, 2023, 19:46:36 pm »

Czy jak pomyślałem sobie w myślach i postanowiłem sobie  (na zasadzie odpowiedzi na pojawiające sie myśli że studiowanie obecnego kierunku to grzech bo marnotrastwo (patrz inny post) ) że jeśli nie uda mi się przepisać na inny kierunek  na tej uczelni to pójdę na podobny kierunek do innego miasta to trzeba to traktować jako ślub prywatny czy jak obietnice Panu Bogu - czy trzeba domyślnie takie postanowienia w myślach jako odpowiedz na myśli zarzucające mi i zachęcające do zmiany kierunku itp  traktować jako że było to wobec Pana Boga postanowienie?

tak się stało jednak że nie zmieniałem i nie składałem prośby do dziekanatu o zmiane kierunku
« Ostatnia zmiana: Marca 06, 2023, 19:51:01 pm wysłana przez random1414 » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2555 dnia: Marca 06, 2023, 21:43:52 pm »

Czy jest pan krową by nie zmienić poglądu?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #2556 dnia: Marca 07, 2023, 16:53:56 pm »

W nagraniu 8 min. i 35 sek.

https://youtu.be/hkDag79cAhQ

Z tego co wiem Benedykt XVI zniósł ekskomunikę nałożoną na 4 biskupów Bractwa św. Piusa X.
Czy biskup ma prawo ekskomunikować wiernych z FSSPX?
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2557 dnia: Marca 08, 2023, 21:06:40 pm »

W podanym materiale był podany ciekawy artykuł:
Ani schizmatycy, ani wyklęci
Wynika z niego, że ekskomunika wypowiedziana wbrew celowi istnienia Kościoła, z pogwałceniem prawa "Zbawienie dusz niech będzie zawsze najwyższym prawem", wobec katolika znajdującego się w stanie konieczności jest nieważna i niewiążąca.
Zapisane
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2558 dnia: Marca 17, 2023, 10:04:50 am »

Jak wygląda odpowiedzialność moralna po stronie osoby ocenianej czy to w szkole czy to podczas komisji(zaocznej czy stacjonarnej) przyznającej  czy to rentę czy stopien niepełnosprawności?
Czy jeśli ubiegający się o stopień niepełnosprawności czy uczeń oddający sprawdzian postąpili uczciwie tzn ubiegający nie popełnił zła korupcji ale czytając czy to podstawę programowa czy ustawę o orzekaniu niepełnosprawności itp nie widzi spełnienia kryteriów na stopien niepełnosprawności który dostał to, czy nie spełnia wymogów na ocenę która dostał w szkole, może pobierać zasiłki stypendia wynikające z oceny nauczyciela czy zespołu orzekającego?
A jeśli widzi przynajmniej teoretyczna możliwość spełnienia warunków na niższą ocenę czy niższy stopień to może pobierać stypendia  wynikające np z stopnia umiarkowanego ale wydając różnice między umiarkowanym a lekkim na cel charytatywny itp?
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2559 dnia: Marca 17, 2023, 13:42:05 pm »

Sprawiedliwość to oddawanie każdemu tego, co mu się należy. Niesprawiedliwe jest także zachowywanie tego, co nam się nie należy, np. jak ktoś nam wyda za dużo reszty. Cudzy błąd nie sprawia, że nie musimy czynić zadość sprawiedliwości.
Zapisane
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2560 dnia: Marca 17, 2023, 15:50:49 pm »

No jak się pytałem kilku Księży( w tym jednego z fssp) o tą kwestię  to otrzymałem odpowiedź twierdzącą ze dozwolone jest pobieranie tych stypendiów  w tej sytuacji co przedstawiłem.
I czy wystarczy aby uczynić zadosc sprawiedliwośći spełnienie zapisów prawnych co kwalifikuje się do otrzymania stopnia niepełnosprawności który daje możliwość świadczeń?
Bo miałem taką myśl że spełniona jest sprawiedliwosc  przez to że oceniła ta sprawę komisja która powinna to ocenić i że wnioskodawca poddał się badaniom lekarskim psychologicznym i z jego strony było zrobione to jak należy, czy to teza za którą można pójść-czy jest sprzeczna ze sprawiedliwością?
Pojawił się argument że nie muszę sprawdzac(sięgając do ustaw czy innych dokumentów prawnych) czy komisja dobrze mnie oceniła

Ale właśnie jak dostaniemy ocenę pozytywną w danego egzaminu a nie mieliśmy 50% procent to co mamy wtedy za obowiązek zrobić?
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2023, 15:56:58 pm wysłana przez random1414 » Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #2561 dnia: Marca 17, 2023, 16:31:59 pm »

Moralność po stronie oceniającego jest nieistotna. Pytanie jak sam poradzi w praktyce zawodowej. Osoba niepełnosprawna nigdy nie zdobędzie kariery zawodowej i spali na panewce. Kariera zawodowa wymaga większego wysiłku i sprawności fizycznej. Np:

Ktoś skończył studia medyczne z wyróżnieniem. Na zachodzie przed przyjęciem do pracy, robią ankietę psychologiczną. Czy jest pan/pani gotów poświęcić karierę zawodową kosztem swojej rodziny? Skoro nie chce robić specjalizację ani być chirurgiem, to takich osób nie przyjmują do pracy w szpitalu. Pozostaje pracować w przychodni. W dzisiejszych czasach jest wyścig szczurów.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2562 dnia: Marca 17, 2023, 16:48:45 pm »

Co to znaczy że "moralność po stronie oceniającego jest nieistotna"?
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2563 dnia: Marca 17, 2023, 17:16:56 pm »

To nie zgodność z prawem świeckim jest sprawiedliwością, a zgodność z Prawem Bożym. Szczególnie, gdy to pierwsze przeczy drugiemu. Jest możliwość, że Pan nie ocenił słusznie, że kryteriów jest więcej, że w tym werdykcie jest jakiś pierwiastek uznaniowości orzecznika, etc. Jeśli ma Pan wątpliwości, to najlepiej je wyjaśnić z tym orzecznikiem, czy kto tam i co ocenia, bo to on ma odpowiednie kompetencje do tego. Niech skoryguje to, co trzeba i będzie jasne czy/co/komu się należy.
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #2564 dnia: Marca 17, 2023, 17:28:19 pm »

Jak wygląda odpowiedzialność moralna po stronie osoby ocenianej czy to w szkole czy to podczas komisji(zaocznej czy stacjonarnej) przyznającej  czy to rentę czy stopien niepełnosprawności?

Co to znaczy że "moralność po stronie oceniającego jest nieistotna"?

Źle przeczytałem twojego pytania. Powinno być moralność po stronie "ocenianej" a nie oceniającego.

Przed orzecznikiem nie ma co oszukiwać. Powiedzieć prawdę i ocenić swoje możliwości.
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2023, 18:00:11 pm wysłana przez Baltazar » Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Strony: 1 ... 169 170 [171] 172 173 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!