Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:30:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 163 164 [165] 166 167 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 654076 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #2460 dnia: Września 19, 2021, 03:09:45 am »

Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas z pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Jak podaje S. Łukomski (Konkordat, s. 110) modlitwa przed lekcjami „została ułożona przez Konferencję Ks. Ks. Biskupów d. 29 sierpnia 1919”.
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=53661

Por. WDL 1 (1918-19) nr 11/12, s. 348:
https://dlibra.kul.pl/dlibra/publication/42216/edition/38500/content

Czyli wedle wszelkiego prawdopodobieństwa została ułożona wyłącznie w języku polskim; nie było potrzeby tworzenia wersji łacińskiej.

Oczywiście można ją lepiej czy gorzej* przetłumaczyć na łacinę, tylko, prawdę mówiąc, nie za bardzo wiem po co.

* na przykład tak: Spiritus Sancte, qui corda nostra et mentes illuminas, fac nos dociles et capaces, ut haec disciplina proficiat nobis in hanc vitam et aeternam. Per Christum Dominum nostrum. Amen.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #2461 dnia: Września 19, 2021, 18:11:02 pm »

Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.
Zapisane
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2462 dnia: Października 15, 2021, 19:17:42 pm »

Grałem w pewną grę piłkarską.Zdobyłem gola i komentator powiedział( mam nadzieję ze to nie jest bluźnierstwo z mojej strony)[Oh my godness what a strike].
1.Czy to jest bluznierstwo z jego strony ?
2.Czy granie w tą grę z właczonym komentarzem w tym języku to grzech?
3.Czy granie bez komentarza jest dozwolone(albo z komentarzem w innym języku) ?


KKK 2148 Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy "bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)" (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć. Nadużywanie imienia Bożego w celu popełnienia zbrodni powoduje odrzucanie religii.
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2463 dnia: Października 17, 2021, 13:50:38 pm »

Grałem w pewną grę piłkarską.Zdobyłem gola i komentator powiedział( mam nadzieję ze to nie jest bluźnierstwo z mojej strony)[Oh my godness what a strike].
1.Czy to jest bluznierstwo z jego strony ?
2.Czy granie w tą grę z właczonym komentarzem w tym języku to grzech?
3.Czy granie bez komentarza jest dozwolone(albo z komentarzem w innym języku) ?


KKK 2148 Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy "bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)" (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć. Nadużywanie imienia Bożego w celu popełnienia zbrodni powoduje odrzucanie religii.

Panie, zacznij pan zyc, bo ze skrupulanta swietego nie bedzie, a zycie sobie pan zmarnuje tylko.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2464 dnia: Listopada 22, 2021, 10:57:38 am »

Czy fsspx uważa że mężczyzna może gotować (w związku małżeńskim) i poza nim?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2465 dnia: Listopada 22, 2021, 11:07:52 am »

Czy fsspx uważa że mężczyzna może gotować (w związku małżeńskim) i poza nim?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczynki_mi%C5%82osierdzia
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2466 dnia: Listopada 22, 2021, 15:05:31 pm »

Czy fsspx uważa że mężczyzna może gotować (w związku małżeńskim) i poza nim?


Panie, a w zakonach meskich to im zony jedzenie dowoza? :D
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Urban
uczestnik
***
Wiadomości: 132

« Odpowiedz #2467 dnia: Listopada 22, 2021, 15:16:11 pm »

Rzućcie Państwo okiem, jest to cytat ze starej książeczki (1960 rok):
"Jakie są obowiązki małżeńskie?
1. Żyć społem w zgodzie, miłości i wierności małżeńskiej aż do śmierci.
2. Wzajemnie dawać sobie dobry przykład, żyjąc bogobojnie.
3. Wychować dzieci w bojaźni Bożej.
4. Mąż powinien żonę żywić i utrzymywać, a żona powinna słuchać męża we wszystkim, co jest prawe i uczciwe".
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2468 dnia: Listopada 22, 2021, 16:57:46 pm »

Czy fsspx uważa że mężczyzna może gotować (w związku małżeńskim) i poza nim?


1) Dlaczego pyta Pan o stanowisko FSSPX a nie na przykład Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego (z siedzibą w Białymstoku)?
2) Dlaczego rozróżnia Pan gotowanie przez mężczyzn w związku małżeński i poza nim?
3) Czy Pańskim zdaniem stan cywilny mężczyzny może warunkować sposób przygotowania posiłków?
4) Czy Pańskim zdaniem mieszanie w garnku jest czynnością paraseksualną?
5) Czy Pańskie pytanie uwzględnia intencje gotującego, czy celem jego ma być w perspektywie trwały związek sakramentalny, czy jedynie zaspokojenie doraźnej chuci?
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2021, 19:16:25 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #2469 dnia: Listopada 23, 2021, 11:32:57 am »

Nie wierzę, żeby dorosły człowiek mógł zadać takie pytanie na serio.
Pan Random niechybnie sobie z nas dworuje.
Zapisane
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2470 dnia: Listopada 29, 2021, 13:50:37 pm »

Już spieszę z wyjaśnieniem ...

Zaniepokoiłem się o to czy jest to moralnie dozwolone gdy zobaczyłem że xDO  polubił komentarz  pod tym postem;i bardzo mi było przykro z tego powodu że ktoś ma takie poglądy.O ten fragment zwłaszcza mi chodziło...
"Oraz to, ze mężczyzna może czasem wypełniać obowiązki należące bardziej dla kobiet, a kobiety wypełniać obowiązki należące bardziej do mężczyzn, wcale nie oznacza ze to zaprzecza czyjejś męskości czy kobiecości. Głupota"

https://www.facebook.com/theologuscatholicus/posts/2279216942189315

Swoją drogą czy wiecie że ten fragment o kobiecosci i męskosci  w AL zaprzeczył wczesniejszym dokumentom KK ?

P.S niestety też xDO zoblokował możliwosc komentowania jego postów na FB ;(
Zapisane
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2471 dnia: Listopada 29, 2021, 13:54:19 pm »

"Tacy raczej nigdy nie walczyli z grzechami i pokusami pożądliwości rzeczy, pożądliwości wygody, pożądliwości przyjemnych odczuć czy doznań, pożądliwości posiadania uznania od ludzi, pożądliwości przyjemnego towarzystwa, pożądliwości oczu, pożądliwych myśli."
  I z tym fragmentem też mam problem bo myslalem że wygoda czy przyjemnosc,czy przyjemne towarzystwo same w sobie nie są czyms złym chyba i przykro mi że taki komentarz powstał :C
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2472 dnia: Grudnia 28, 2021, 12:56:34 pm »

4) Czy Pańskim zdaniem mieszanie w garnku jest czynnością paraseksualną?

Niech Pan doceni długo utrzymaną dziecięcą niewinność :D

5) Czy Pańskie pytanie uwzględnia intencje gotującego, czy celem jego ma być w perspektywie trwały związek sakramentalny, czy jedynie zaspokojenie doraźnej chuci?

Nie wiém, jak w tym przypadku, gdy mężczyzna gotuje dla kobiéty, ale gdy mężczyzna gotuje dla mężczyzny, to z tego dzieci nie będzie ;)
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2473 dnia: Stycznia 01, 2022, 17:51:51 pm »

Może ktoś coś wie? Była taka strona nonpossumus.eu były tu różne encykliki, o kard. Stefanie Wyszyńskim, Psalmy etc ... no treści wiary katolickiej. I od pewnego czasu nie ma tam tych treści, które były.  Wyświetla się jakaś strona  gdzie można przeczytać:

"O NONPOSSUMUS
NONPOSSUMUS.PL to nowoczesny portal o medytacji, mindfullness i rozwoju osobistym. Pomagamy odmienić sposób myślenia, oczyścić umysł i nakierować na to, co ważne."

Ale proszę otworzyć tę stronę i popatrzeć na te zakładki na górze i je porozwijać:



... takie tu rzeczy pozamieszczane, że trudno mi ogarnąć. Nic nie ma kto to prowadzi.  Wg. mnie to taka podpucha, troszkę z Biblii (ale nie wiadomo z jakiej) o kard. Wyszyńskim krótkie wspomnienie, żeby ludzi zwodzić.

 https://www.nonpossumus.pl/
« Ostatnia zmiana: Stycznia 01, 2022, 17:58:55 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2474 dnia: Stycznia 01, 2022, 18:59:34 pm »

Zapewne ktoś zapomniał opłacić domenę i ktoś stronę przejął. Tak jak było z nieodżałowaną Rebelką  :-\
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 ... 163 164 [165] 166 167 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!