Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 23:02:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 146 147 [148] 149 150 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 659362 razy)
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2205 dnia: Stycznia 24, 2019, 13:38:11 pm »

A to dlaczego pan to robi podle i bez godności?

A Pan to wogóle robi ? A próbował chociaż (nawet bez godności i podle) ?
Daj Pan pokój, Panie PTRF, to dlatego świnie rogów nie mają, bo by ludzi bodły
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2206 dnia: Stycznia 24, 2019, 13:59:15 pm »

Daj Pan pokój, Panie PTRF, to dlatego świnie rogów nie mają, bo by ludzi bodły
BTW, szanownego czasem jednorożec nie zaatakował?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #2207 dnia: Stycznia 24, 2019, 18:31:35 pm »

Nie jest?  Upadek genomu Habsburgów

No ale to ze względów zdrowotnych, chodziło mi o moralne zło, to podobnie jak dajmy na to z osoba u której lekarz stwierdził, że gdy będzie miała dziecko to jest bardzo duże prawdopodobieństwo choroby/wady. Czy taka osoba powinna wchodzić w związek małżeński w takim razie? Teoretycznie lepiej jakby tego nie robiła, no ale nie byłoby to moim zdaniem zło ze swej natury, tylko z powodu zaistniałych okoliczności.
Myślę, że jedynie taka opcja wchodzi w grę jeżeli chodzi też o kazirodztwo, bo właśnie na początku rodzaju ludzkiego było to czymś normalnym, wręcz nakazanym przez Boga.

W roku 2018 na fk ten temat byl poruszony. Przytoczone dokumenty koscielne (dawne) jednoznacznie potwierdzaja, ze zakaz takich malzenstw ma podloze "zdrowotne" i kropka.
Nauka tylko wyjasnila zjawiska, ktore byly obserwowane przez ludzi od zarania dziejów.

Kurczę, to musiałem coś pokręcić albo nie doczytałem wtedy do końca wątku, muszę go znaleźć w takim razie.
Dziękuję za sprostowanie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 24, 2019, 18:35:52 pm wysłana przez Albertus » Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2208 dnia: Stycznia 24, 2019, 20:32:25 pm »

Jednak dawniej niewiasty miały wiele dzieci a dożywały jednostki najsilniejsze, stąd negatywny układ genów się eliminował. Teraz medycyna jest w stanie większość rachitycznych dzieci doprowadzić do pełnoletności. Do ludzi nie można zastosować schematów zootechnicznych --- próby dzielności i eliminacja z hodowli jednostek słabszych. Stąd konieczność wprowadzenia zakazów.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #2209 dnia: Stycznia 25, 2019, 09:21:50 am »

Kazirodztwo kazirodztwem, to mały pikuś przy bożym nakazie wybicia wszystkich mieszkańców Jerycha, ten przypadek chyba bardziej podpada pod domniemany/pozorny relatywizm moralny Pisma Świętego.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2019, 09:24:10 am wysłana przez Filip S » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #2210 dnia: Stycznia 25, 2019, 09:57:27 am »

Kazirodztwo kazirodztwem, to mały pikuś przy bożym nakazie wybicia wszystkich mieszkańców Jerycha, ten przypadek chyba bardziej podpada pod domniemany/pozorny relatywizm moralny Pisma Świętego.

Biblia pełna jest "mowy nienawiści".
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
sm
Gość
« Odpowiedz #2211 dnia: Stycznia 25, 2019, 11:29:19 am »

Stamtąd poszedł do Betel*. Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: «Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku!» 24 On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci.
Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #2212 dnia: Stycznia 25, 2019, 11:32:49 am »


Kazirodztwo kazirodztwem, to mały pikuś przy bożym nakazie wybicia wszystkich mieszkańców Jerycha, ten przypadek chyba bardziej podpada pod domniemany/pozorny relatywizm moralny Pisma Świętego.

Jerycho jest jasnym symbolem, notabene występującym w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2213 dnia: Lutego 03, 2019, 09:25:12 am »

W czasie, gdy powstawało Caeremoniale episcoporum (XIX wiek) po prostu nie było mowy o tym, aby ceremoniarzem mógł być ktoś świecki. A to z prostego powodu - nie bylo świeckich tak wykształconych i zaangażowanych jak dzisiaj. Nie wiem, czy zdają sobie Państwo sprawę z tego, że we mszy śpiewanej kapłana (bez subdiakona i diakona) ceremoniarzem (choc lepiej nazwać go asystującym przy mszale) może być świecki ministrant dopiero właściwie od lat 50 XX wieku? Wcześniej również musiał to być kleryk?
Wszystko dlatego, że po prostu nie było wtedy odpowiednio wykształconych osób świeckich. Rubryka mówiąca wymaganych od ceremoniarzy święceń już od dawna nie była przestrzega - tak że nawet bardzo szanowany ceremoniał Adriana Fortescue przytaczając ją zaznacza, że powszechnie się jej nie zachowuje. A trzeba pamiętać, że łamana przez długi czas rubryka, podczas gdy nie spotyka sie jej łamanie z krytyką biskupa lub Rzymu, staje się z czasem prawomocnym zwyczajem.

Wracam do staréj dyskusji dla uzupełnienia źródeł — nie wiém, gdzie w ceremoniale Fortescue jest napisané to, do czego się odwołuje pan Woland, ale w podobnym duchu w opisie Mszy śpiéwanéj bez djakona i subdjakona w uroczystszéj formie (z okadzeniami) w akapicie "When the celebrant has sung Oremus..." rozróżnia się dwa przypadki: gdy ceremoniarzem jest tonsurowany kleryk oraz gdy nim takowy nie jest, czyli jako ceremoniarz służy świecki. Oczywiście to się odnosi do Mszy zwykłégo kapłana, nie biskupa.

Nie znalazłem, bo było na początku ;) Akapit "þe rubrics suppose" na stronie 32 tu:
"According to the Caerimoniale Episcoporum, the Master of Ceremonies should be a priest, or at least in holy orders. But this rule is rarely observed."
Sądzę, że tén akapit miésza niepotrzebnie zalecenia dla Mszy pontyfikalnéj z rzeczywistością parafjalną.
« Ostatnia zmiana: Lutego 03, 2019, 09:27:17 am wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2214 dnia: Marca 03, 2019, 20:16:15 pm »

W kwestii pocztów sztandarowych podczas Mszy Św.

Wiem, że etykieta mówi, że mają nie klękać, czy tak było zawsze, czy teraz taka praktyka jest?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2215 dnia: Marca 04, 2019, 16:25:20 pm »

Nie etykieta, tylko ceremoniał.
Tak, zawsze.

To ceremoniał tudzież regulamin zachował starsze i lepsze praktyki. Na przykład żołnierze pozostają w nakryciach głowy prócz momentu przyjmowania komunii.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2216 dnia: Marca 04, 2019, 19:14:36 pm »

Nie etykieta, tylko ceremoniał.
Tak, zawsze.

To ceremoniał tudzież regulamin zachował starsze i lepsze praktyki. Na przykład żołnierze pozostają w nakryciach głowy prócz momentu przyjmowania komunii.


Dziękuję, a ma pan ten ceremoniał dostępny?  Nie tyle mnie to potrzebne i tak ciekawi, co pewną osobę.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2217 dnia: Marca 04, 2019, 20:05:44 pm »

Nie mam podorędziu. Trzeba pytać starych oficerów albo pogrzebać w bibliotekach cyfrowych.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1491

« Odpowiedz #2218 dnia: Marca 04, 2019, 22:04:40 pm »

Czy zatem kazirodztwo kiedyś było dobre, a dziś jest złe jak np. jedzenie wieprzowiny? Jeżeli kazirodztwo jest złe ze swej natury to czy Bóg mógł nakazać czynienie zła?

Nie pamiętam już czy to na tym forum było, ale czytałem, że Kościół zakazywał małżeństw pomiędzy osobami z jednej rodziny aby niejako zmusić do mieszania się ludzi z różnych rodów, plemion, często skłóconych ze sobą i aby w ten sposób zacierać różnice i konflikty między ludźmi, aby przybliżać ich ze sobą i taki argument miał być podawany, a nie np. eugeniczny, bo to by znaczyło, że traktowałoby się dziecko z takiego związku jako gorsze.

Na pewno małżeństwo między bratem a siostrą nie jest czymś złym ze swej natury, a jedynie w określonych okolicznościach jak np. właśnie zakaz Kościoła (no bo czemu miałoby być - pamiętam jak byłem mały to sobie myślałem, że takie małżeństwo by było najlepsze, wydawało mi się czymś naturalnym żeby brat poślubiał siostrę zamiast kogoś obcego szukać gdzieś spoza rodziny). Natomiast obecna genetyka potwierdza, że wszyscy ludzie na Ziemi są spokrewnieni, czyli są kuzynami, różnice są tylko w stopniu tego pokrewieństwa.

Jeszcze dodam, że kiedyś na Discovery albo innym tego typu kanale w jakimś programie popularnonaukowym który oglądałem naukowcy mówili, że kiedyś, gdy jeszcze było mniej ludzi na Ziemi kod genetyczny był o wiele bardziej zróżnicowany, tak, że nawet u rodzeństwa były o wiele większe różnice w genach niż są obecnie. Natomiast w miarę jak ludzi się rodziło coraz więcej to kod genetyczny stawał się coraz bardziej powtarzalny i dlatego teraz to może stanowić problem przy dziecku (chociaż nie ma zasady że zawsze dziecko zrodzone z bliskich krewnych będzie miało jakąś wadę, po prostu procentowo jest tego większe prawdopodobieństwo przy większym pokrewieństwie).
Prosta przyczyna - ludzie zostali 70tys lat temu zdziesiątkowani - wtedy było jedynie kilka tysięcy pozostało. https://www.youtube.com/watch?v=5RYoQI79-KA
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2219 dnia: Marca 10, 2019, 11:18:35 am »

Taki cytat:

"Jeśli kapłan z powodu swego nieuctwa lub niedbalstwa nie potrafi wytyczyć ludziom drogi do zbawienia, to będzie odpowiedzialny przed Bogiem za dusze, które zginęły, gdy znajdowały się pod jego pieczą."

... przypisany św. Tomaszowi z Akwinu, czy ktoś wie z jakiego źródła to jest? Czy z Summy czy z czegoś innego?   Dobrze by było gdyby  "cytowacze" podawali konkretne odniesienie do danej wypowiedzi św. Tomasza z Akwinu. Ja ostatnio też podawałam fragment ze św. Tomasza, ale podałam konkretne odniesienie do źródła wypowiedzi.
Zapisane
Strony: 1 ... 146 147 [148] 149 150 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!