Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 13:12:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 118 119 [120] 121 122 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662952 razy)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1785 dnia: Marca 23, 2016, 03:04:15 am »

Potem - o. Paweł Sczaniecki suponował, że w Polsce w XVI wieku - zaczął się rozprzestrzeniać zwyczaj zostawania z odkrytą głową przez całą Mszę, ale nie słyszałem o uchwałach synodalnych to nakazujących. W XVII w. był wyraźny zakaz przychodzenia na Mszę z psami i fuzją, ale w czapce - nie :-)
Mogę prosić o źródło do Sczanieckiego oraz do wyraźnego zakazu przychodzenia na mszę z psami i bronią? Właśnie, na mszę czy w ogóle do kościoła??
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1786 dnia: Marca 23, 2016, 06:35:50 am »

1) "Służba Boża w dawnej Polsce", seria II. Na końcu jest skorowidz rzeczowy, szukać pod: "Ewangelia - udział ludu".

2) Z pamięci podaję, że synod piotrkowski z r. 1621. Może kiedyś poszukam tekstu źródłowego.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1787 dnia: Marca 23, 2016, 10:14:52 am »

Tak się kończy budowanie "na Piasku". To dopiero przygrywka do ŚDM.

http://breviarium.blogspot.com/2016/03/biskupi-wrocawscy-w-dalszej.html

PS
Czy ten biskup-raper to opiekun dusztradłacia wrocławskiego?


Odnosnie tego wpisu, jest informacja na stronie GN, ale ... komentarze nie są dla kazdego, jest tylko jeden komentarz:

"Widok tych występów pod koniec Wielkiego Postu jest żenujący. Wskazuje on na to, że obaj biskupi nie posiadają nawet podstawowej intuicji etycznej i estetycznej."

... i na tym koniec.

http://wroclaw.gosc.pl/doc/3043223.Tak-oni-spiewaja-wideo


Ale z drugiej strony dlaczego się dziwić? Przecież od dawna promują herezję pod swoim dachem, bo inaczej tego nazwać nie można, skoro herezji daje się prawo i udostępnia swoje lokum na terenie budynków kurialnych, obok kościoła św. Idziego, a na przeciwko katedry - Matki kościołów diecezji. Którzy piszą wyznanie "ekumenizm" --> spytam, a cóż to za wyznanie? Mówią o Chrystusie, jest tam wiele oprócz spowiedzi sakramentalnej, komuniii św. Ofiary Mszy św. i Maryi - rzeczy podstawowych dla katolika.


Wiele można przeczytać tu:
(...)
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8766.msg196288.html#msg196288
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #1788 dnia: Marca 23, 2016, 14:01:20 pm »

Mam nawet hasło: "nie gitara lecz łacina zrobi z Ciebie chrześcijanina".

Gorąco popieram i życzę powodzenia. Proszę potem napisać, jak poszło.

Ale wielkich nadziei niech Pan sobie nie robi - trzeba się posuwać małymi kroczkami, i cieszyć z minimalnych nawet sukcesów. Dawno temu, kiedy byłem jeszcze w parafii NOM, tez miałem plan promowania łaciny. Niestety, niewiele z tego wyszło - opór był o wiele większy, niż sobie wyobrażałem. Może zresztą wina była trochę po mojej stronie.

Jednego się wówczas nauczyłem: nie można zaczynać od krytyki najgłupszych nawet śpiewów gitarowych, bo niektórzy odbiorą to jako zamach na fundament  ich jestestwa. Można coś osiągnąć wyłącznie proponując łacinę jako "dodatkową atrakcję" i liczyć na to, że choć w małym procencie umysłów będzie to zarzewiem jakiejś głębszej refleksji.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1789 dnia: Marca 24, 2016, 13:36:54 pm »

Nie sądzę, by zabroniono. Owszem, pod hasłem "Kopfbedeckung" u Jungmanna czytamy o średniowiecznych nakazach zdejmowania nakryć głowy (nie u niewiast: https://books.google.pl/books?id=zUYRn1miTM0C&pg=RA4-PT912#v=onepage&q&f=false) na Ewangelię i Podniesienie, ale nic poza tym. Potem - o. Paweł Sczaniecki suponował, że w Polsce w XVI wieku - zaczął się rozprzestrzeniać zwyczaj zostawania z odkrytą głową przez całą Mszę, ale nie słyszałem o uchwałach synodalnych to nakazujących. W XVII w. był wyraźny zakaz przychodzenia na Mszę z psami i fuzją, ale w czapce - nie :-)

A skąd się wziął ten obyczaj?


Ks. Gregory Hesse  - fragment o nakrywaniu głów ... to jest kwestia dyscypliny,  wyjaśnia na przykładzie  Austrii jak i kiedy tam zaniechano.

https://youtu.be/QP8ta2EfnE4?t=1213


Pani Anno, x. Grzegorz mówi tutaj o kobiecych welonach. Ja pytam o mężczyzn.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1790 dnia: Marca 24, 2016, 14:00:03 pm »

Być może myślał Pan o mężczyznach, ale napisane było tak ogólnie i ja tak odczytałam:

Kto i kiedy wzbronił noszenia nakrycia głowy w kościele?
Ojciec Krzysztof ostatnio przy kazaniu powiedział, że w XVII wieku zabroniono. Bardzo ciekaw jestem kto i w jaki sposób zabronił.

Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #1791 dnia: Marca 24, 2016, 14:36:29 pm »

Kobiet to raczej dotyczyłby nakaz noszenia nakrycia głowy...
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1792 dnia: Marca 24, 2016, 15:31:52 pm »

Kobiet to raczej dotyczyłby nakaz noszenia nakrycia głowy...

Proszę posłuchać ks. Gregory Hesse  - fragment o nakrywaniu głów ... to jest kwestia dyscypliny,  wyjaśnia na przykładzie  Austrii jak i kiedy tam zaniechano.

https://youtu.be/QP8ta2EfnE4?t=1213
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1793 dnia: Marca 24, 2016, 16:29:26 pm »

A skąd się wziął ten obyczaj?

Myślę, że po prostu rozszerzono zdejmowanie nakryć głowy z tych dwóch szczególnych momentów na całą Mszę. Głowę odkrywano przed wyższym godnością.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1794 dnia: Marca 25, 2016, 01:07:59 am »

A skąd się wziął ten obyczaj?

Myślę, że po prostu rozszerzono zdejmowanie nakryć głowy z tych dwóch szczególnych momentów na całą Mszę. Głowę odkrywano przed wyższym godnością.

No to msza mszą, ale że w ogóle w budynku kościelnym?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
McBekon
adept
*
Wiadomości: 9

« Odpowiedz #1795 dnia: Marca 26, 2016, 20:26:59 pm »

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Mam kilka pytań (odnośnie NOM):
1. Czy dopuszczalne jest, żeby zamiast Kyrie śpiewać jakieś "kanony" z Taize? Spotkałem się jeszcze w swojej parafii z pieśnią "Jak łania...", która jest pieśnią ewangelicką. Można tak?
2. Na ile kapłan może upodobnić NOM do Tridentiny, nie chodzi mi o takie oczywiste sprawy jak Kanon, ad orientem czy łacinę. Mam na myśli odmawianie Kanonu szeptem, większą ilość przyklęknięć (chociażby przed podniesieniem), kreślenie znaku Krzyża Ciałem i Krwią przy Komunii kapłana, formułka i znak Krzyża przy udzielaniu Komunii wiernym, modlitwy u stopni Ołtarza, ostatnią Ewangelię czy też Kyrie 3x3 a nie 2x3.
3. Przypuśćmy, że jakaś osoba zostaje obłożona ekskomuniką, co jeśli się nie mylę skazuje na wieczne potępienie. Ta osoba umiera i po X latach ekskomunika zostaje ściągnięta. Co się wtedy dzieje? Okazuje się, że jednak nie jest potępiona i wydostaje się z Piekła? Czy jest to bardziej symboliczny gest, a Pan Bóg i tak będzie sądził po swojemu?

Bóg zapłać za odpowiedzi.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #1796 dnia: Marca 26, 2016, 23:32:41 pm »

Kyrie 3x3 można śpiewać na NOMie - jeśli linia melodyczna tego wymaga (czyli w przypadku chorały chyba zawsze)/
Zapisane
zdewirtualizować awatary
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1797 dnia: Marca 26, 2016, 23:42:33 pm »

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Mam kilka pytań (odnośnie NOM):
1. Czy dopuszczalne jest, żeby zamiast Kyrie śpiewać jakieś "kanony" z Taize? Spotkałem się jeszcze w swojej parafii z pieśnią "Jak łania...", która jest pieśnią ewangelicką. Można tak?
2. Na ile kapłan może upodobnić NOM do Tridentiny, nie chodzi mi o takie oczywiste sprawy jak Kanon, ad orientem czy łacinę. Mam na myśli odmawianie Kanonu szeptem, większą ilość przyklęknięć (chociażby przed podniesieniem), kreślenie znaku Krzyża Ciałem i Krwią przy Komunii kapłana, formułka i znak Krzyża przy udzielaniu Komunii wiernym, modlitwy u stopni Ołtarza, ostatnią Ewangelię czy też Kyrie 3x3 a nie 2x3.
3. Przypuśćmy, że jakaś osoba zostaje obłożona ekskomuniką, co jeśli się nie mylę skazuje na wieczne potępienie. Ta osoba umiera i po X latach ekskomunika zostaje ściągnięta. Co się wtedy dzieje? Okazuje się, że jednak nie jest potępiona i wydostaje się z Piekła? Czy jest to bardziej symboliczny gest, a Pan Bóg i tak będzie sądził po swojemu?

Bóg zapłać za odpowiedzi.

2. Nie można nic dodawać do tego co jest w rubrykach.
3. Myli się Pan. Ekskomunika nie skazuje na piekło.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1798 dnia: Marca 27, 2016, 00:51:08 am »

3. Przypuśćmy, że jakaś osoba zostaje obłożona ekskomuniką, co jeśli się nie mylę skazuje na wieczne potępienie. Ta osoba umiera i po X latach ekskomunika zostaje ściągnięta. Co się wtedy dzieje? Okazuje się, że jednak nie jest potępiona i wydostaje się z Piekła? Czy jest to bardziej symboliczny gest, a Pan Bóg i tak będzie sądził po swojemu?

Bóg zapłać za odpowiedzi.

Exkomunika wyłącza obłożonego z Kościoła wojującego. Co do zbawienia Bóg nie jest skrępowany.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1799 dnia: Marca 27, 2016, 10:43:26 am »

Mam kilka pytań (odnośnie NOM):
1. Czy dopuszczalne jest, żeby zamiast Kyrie śpiewać jakieś "kanony" z Taize? Spotkałem się jeszcze w swojej parafii z pieśnią "Jak łania...", która jest pieśnią ewangelicką. Można tak?

Należy zaśpiewać Kyrie "zwykłe" lub tropowane ("Panie Jezu, który..."). Zabronione jest zastępowanie Kyrie inną pieśnią.

"Jak łania" jest pieśnią ewangelicką? Kto jest jej autorem?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 118 119 [120] 121 122 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!