Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 18:07:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 117 118 [119] 120 121 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662194 razy)
dorka
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #1770 dnia: Marca 17, 2016, 14:46:10 pm »

Novus ordo missae

Ja wiem, że to Novus, ale jak pierwszym razem przewinęłam nagranie, trafiłam na kanon i wtedy zwątpiłam.
Może lepszym pytaniem byłoby, ile jest procent NOM w tej mszy, a ile KRR?  ;)
W każdym bądź razie jest to msza w "miks-rycie", czy jakby to tam nazwać...
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1771 dnia: Marca 17, 2016, 17:42:57 pm »

Ale i na NOM-ach niektórzy księża czytają kanon taki nie okrojony. A są tacy co tylko dyżurna dwójeczka.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1772 dnia: Marca 18, 2016, 10:51:40 am »

Kto i kiedy wzbronił noszenia nakrycia głowy w kościele?
Ojciec Krzysztof ostatnio przy kazaniu powiedział, że w XVII wieku zabroniono. Bardzo ciekaw jestem kto i w jaki sposób zabronił.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1773 dnia: Marca 18, 2016, 13:20:46 pm »

Ojciec Krzysztof ostatnio przy kazaniu powiedział, że w XVII wieku zabroniono.

Bardzo słuszny kierunek przyjęła nasza Partia.
Skoro Kosciol nigdy nie mial się lepiej niż teraz, tradsow można zająć pomponami i firankami.
Tak trzymać Towarzyszu.  ;D
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1774 dnia: Marca 21, 2016, 10:04:30 am »

Może ktoś bardziej obeznany jak ja w tych nowych trędach wyjaśni mi o co to chodzi.  Trafiła wczoraj do mojego domu ulotka na której pisze:

"Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży"
24.III.2016 - 26.III.2016.


I jest rozpiska na te trzy dni, gdzie i co będzie, jak ... przywitanie, przyjęcie tych relikwii, modlitwy czuwania, etc ...  Nie mam nic przeciwko modlitwie, czuwaniom, ale tak sie zastanawiam, czy nie jest czy nie będzie to takie spłycenie tego co jest najważniejsze w tych dniach?  Rozpoczął się święty tydzień. Kościół i liturgia pogrążyła się całkowicie w męce Jezusa, a tu na pierwszy plan wchodzi "Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży".
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #1775 dnia: Marca 21, 2016, 12:09:31 pm »

Może ktoś bardziej obeznany jak ja w tych nowych trędach wyjaśni mi o co to chodzi.  Trafiła wczoraj do mojego domu ulotka na której pisze:

"Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży"
24.III.2016 - 26.III.2016.


I jest rozpiska na te trzy dni, gdzie i co będzie, jak ... przywitanie, przyjęcie tych relikwii, modlitwy czuwania, etc ...  Nie mam nic przeciwko modlitwie, czuwaniom, ale tak sie zastanawiam, czy nie jest czy nie będzie to takie spłycenie tego co jest najważniejsze w tych dniach?  Rozpoczął się święty tydzień. Kościół i liturgia pogrążyła się całkowicie w męce Jezusa, a tu na pierwszy plan wchodzi "Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży".


Biorąc pod uwagę, że symbolami ŚDM jest krzyż i ikona NMP, to można to zręcznie połączyć...
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #1776 dnia: Marca 21, 2016, 16:18:35 pm »

Ja też mam pytanie co do ŚDM: wielokrotnie czytałem, że ŚDM wydają "obfite owoce".  Czy ktoś z Państwa widział kiedyś jakieś rzetelne opracowanie wyjaśniające czym są te "owoce" i co to znaczy, że są "obfite"?

No bo jeśli ktoś powie, że założenie zakonu Jezuitów wydało obfite owoce, to moża to sprecyzować i obiektywnie wyliczyć wymierne efekty działalności Jezuitów (powołania, zatrzymanie reformacji, niezliczone szkoły, kolegia, wydawnictwa, etc.)  Albo jeśli ktoś powie, że np. nawrócenie Chlodwiga albo chrzest Polski wydały obfite owoce, to podobnie można podać obiektywne sprawdzalne fakty.

No więc jakie są owe owoce ŚDM? Nie chodzi mi o jakieś złośliwości, ale tak konkretnie, w duchu miłości chrześcijańskiej, jakie pozytywne skutki ŚDM można by wyliczyć?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1777 dnia: Marca 21, 2016, 16:55:36 pm »

Kto i kiedy wzbronił noszenia nakrycia głowy w kościele?
Ojciec Krzysztof ostatnio przy kazaniu powiedział, że w XVII wieku zabroniono. Bardzo ciekaw jestem kto i w jaki sposób zabronił.

Nie sądzę, by zabroniono. Owszem, pod hasłem "Kopfbedeckung" u Jungmanna czytamy o średniowiecznych nakazach zdejmowania nakryć głowy (nie u niewiast: https://books.google.pl/books?id=zUYRn1miTM0C&pg=RA4-PT912#v=onepage&q&f=false) na Ewangelię i Podniesienie, ale nic poza tym. Potem - o. Paweł Sczaniecki suponował, że w Polsce w XVI wieku - zaczął się rozprzestrzeniać zwyczaj zostawania z odkrytą głową przez całą Mszę, ale nie słyszałem o uchwałach synodalnych to nakazujących. W XVII w. był wyraźny zakaz przychodzenia na Mszę z psami i fuzją, ale w czapce - nie :-)
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2016, 17:00:57 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
B Rumm
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #1778 dnia: Marca 21, 2016, 18:10:47 pm »

Cytuj
W XVII w. był wyraźny zakaz przychodzenia na Mszę z psami i fuzją, ale w czapce - nie :-)
To powstaje pytanie - czy w ogóle kiedykolwiek zabroniono?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1779 dnia: Marca 21, 2016, 18:32:25 pm »

Ks. Gregory Hesse  - fragment o nakrywaniu głów ... to jest kwestia dyscypliny,  wyjaśnia na przykładzie  Austrii jak i kiedy tam zaniechano.

https://youtu.be/QP8ta2EfnE4?t=1213
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1780 dnia: Marca 21, 2016, 19:07:27 pm »

Cytuj
Ja też mam pytanie co do ŚDM: wielokrotnie czytałem, że ŚDM wydają "obfite owoce".

@ Regiomontanus
Nie wiem czy jest Pan pełnoletni, powiem tylko, że będą to owoce takie jak zawsze po ŚDM - błogosławione.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #1781 dnia: Marca 21, 2016, 20:52:07 pm »

Niestety pełnoletniość osiągnąłem już w czasach, kiedy Jerzy Urban wysyłał koce bezdomnym w Ameryce a w kinach grali Krokodyla Dundee.  :)

Ale choć moje pytanie jest dziecięco-naiwne, to zapewniam, że jest szczere. Przecież musi być choć jeden pozytywny skutek tych Dni Młodzieży, skoro tyle energii i pieniędzy w to włożono.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1782 dnia: Marca 21, 2016, 21:27:03 pm »

Niestety pełnoletniość osiągnąłem już w czasach, kiedy Jerzy Urban wysyłał koce bezdomnym w Ameryce a w kinach grali Krokodyla Dundee.  :)

Ale choć moje pytanie jest dziecięco-naiwne, to zapewniam, że jest szczere. Przecież musi być choć jeden pozytywny skutek tych Dni Młodzieży, skoro tyle energii i pieniędzy w to włożono.

I już Pan sobie odpowiedział. :-D

https://www.youtube.com/watch?v=uPZj1p_smCA
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #1783 dnia: Marca 21, 2016, 22:25:24 pm »

No cóż, ja jako parafialny tradi partyzant i piąta kolumna lefebrystów staram się przemycić jak najwięcej łaciny. Mam, mówiąc poważnie, plan szerzenia łaciny wśród młodzieży czy w ogóle parafian. Nie wiem jak mi to wyjdzie, ale jest okazja.  (a co mnie to obchodzi, że nasi goście nie znają. To grupa francuskojęzyczna wiec może będzie im i łatwiej).
Mam nawet hasło: "nie gitara lecz łacina zrobi z Ciebie chrześcijanina".
Ale ponieważ nie jestem "grupą trzymającą mszał", a co najwyżej własny mszalik, nie wiem jak mi to wyjdzie.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1784 dnia: Marca 21, 2016, 22:34:56 pm »

Tak się kończy budowanie "na Piasku". To dopiero przygrywka do ŚDM.

http://breviarium.blogspot.com/2016/03/biskupi-wrocawscy-w-dalszej.html

PS
Czy ten biskup-raper to opiekun dusztradłacia wrocławskiego?
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2016, 22:36:34 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 ... 117 118 [119] 120 121 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!