Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 20:01:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 109 110 [111] 112 113 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662292 razy)
Aleksander
uczestnik
***
Wiadomości: 112


« Odpowiedz #1650 dnia: Maja 15, 2015, 23:47:55 pm »

Co o tym sądzić ? Koszer czy modernizm ?

Przypadkiem znalazłem takie nabożeństwo:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_światła

Chciałem wypromować, póki jeszcze trwa okres wielkanocny. Dziwię się, że w moich kościołach tego nie odprawiają. Fragment z wiki:

Głównym celem tego nabożeństwa jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest dla chrześcijan kluczowym wydarzeniem w przeżywaniu wiary, jednak brakuje rozważania tej tematyki poza liturgią. (...)
Droga Światła i Droga Krzyżowa mają sobie wzajemnie odpowiadać. O ich podobieństwie przypominają łacińskie nazwy: Via Crucis (droga krzyża) i Via Lucis (droga światła). Identyczna jest liczba stacji. Proponowane stacje drogi światła oparte są na wydarzeniach odnotowanych w Nowym Testamencie. Są to:

Stacja I – Jezus powstaje z martwych
Stacja II – Apostołowie przybywają do pustego grobu
Stacja III – Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie
Stacja IV – Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus
Stacja V – Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba
Stacja VI – Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom
Stacja VII – Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów
Stacja VIII – Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza
Stacja IX – Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim
Stacja X – Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi
Stacja XI – Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny
Stacja XII – Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca
Stacja XIII – Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego
Stacja XIV – Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha
Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #1651 dnia: Maja 25, 2015, 07:59:42 am »

edit

Założę nowy wątek, bo tutaj chyba ta prośba zostanie dostrzeżona przez mniejszą liczbę użytkowników.
« Ostatnia zmiana: Maja 28, 2015, 03:33:07 am wysłana przez sm » Zapisane
Emte
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #1652 dnia: Maja 25, 2015, 11:34:39 am »

Poproszę adres mailowy do ks. Stehlina. Mam ten ks.stehlin@piusx.org.pl ale podejrzewam, że już nieaktualny
Zapisane
tito
adept
*
Wiadomości: 27

« Odpowiedz #1653 dnia: Czerwca 11, 2015, 17:28:55 pm »

http://www.fronda.pl/a/cejrowski-ja-zadam-by-w-kosciele-mowilo-sie-o-polityce,52601.html

"Na pytanie jak radzi sobie np. ze strachem podczas niebezpiecznych podróży, Cejrowski mówi: „Kiedy mnie pytają, jak sobie radzę ze strachem, odpowiadam: „jadę na Różańcu”. Mam taki specjalny, z papieskim przywilejem Benedykta XVI na wypadek nagłej śmierci. Wystarczy go wtedy z wiarą trzymać w dłoni i otrzymuje się łaski jak przy spowiedzi i namaszczeniu chorych”."

Czy ktoś może wyjaśnić co to za przywilej i jak się go otrzymuje?
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #1654 dnia: Czerwca 16, 2015, 19:24:06 pm »

L.I.Ch.

Czy mógł bym prosić o pełny tekst tradycyjnej fomuły sakramentu spowiedzi świętej po polsku i łacinie? (Pewien kapłan będzie pewnie zadowolony i może zrobi z niej dobry użytek). Z góry serdeczne Bóg zapłać.
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
sulpicjusz
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #1655 dnia: Czerwca 21, 2015, 19:12:55 pm »

Z góry przepraszam Państwa za to pytanie i to po dwakroć - po pierwsze dlatego, że zapewne padło gdzieś wcześniej, a ja nie potrafię odnaleźć odpowiedzi w ogromnym wątku; po drugie zaś dlatego, że jest adresowane raczej do tych z Państwa, którzy chodzą na Msze indultowe. Otóż: czy jednorazowy udział we Mszy św. (w święto nienakazane) sprawowanej przez kapłana FSSPX może stanowić materię grzechu ciężkiego, o ile oczywiście nie przyjmujemy rozpoznania sytuacji Kościoła jako 'stanu wyższej konieczności'? Proszę mnie nie zrozumieć źle - sympatyzuję z poglądami Bractwa, wszelkimi sposobami unikam NOMu, nie mam też nic wspólnego z indultową filozofią malowania trawy, ale muszę się przyznać do silnego niepokoju sumienia w związku z uczestnictwem we Mszy św., co do której nie potrafię rozstrzygnąć, czy jest godna czy nie. Czy zatem zdarza się Państwu być "tradiekumenicznymi"?
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1656 dnia: Czerwca 21, 2015, 20:15:20 pm »

http://rzymskikatolik.blox.pl/2007/05/Czy-mozna-uczeszczac-na-Msze-sw-do-kaplic-Bractwa.html

Odpowiedź Pontyfikalnej Komisji Ecclesia Dei
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
sulpicjusz
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #1657 dnia: Czerwca 21, 2015, 21:21:53 pm »

Serdecznie dziękuję. Chociaż, jak Pan zapewne wie, był potem kolejny list, na który odpowiedź została udzielona w duchu 'jesteśmy za a nawet przeciw'.

http://www.pch24.pl/ecclesia-dei-o-obowiazku-niedzielnym-w-kaplicach-fsspx,10363,i.html

Wydaje mi się, że odpowiedź z pierwszego listu sugeruje, że uczestnictwo we Mszy św. FSSPX może być dopuszczalna w sytuacji, gdy w okolicy żaden kapłan nie celebruje tridentiny, co raczej nie zachodzi w przypadku Krakowa.
Zapisane
B Rumm
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #1658 dnia: Czerwca 21, 2015, 22:48:58 pm »

Wydaje mi się, że odpowiedź z pierwszego listu sugeruje, że uczestnictwo we Mszy św. FSSPX może być dopuszczalna w sytuacji, gdy w okolicy żaden kapłan nie celebruje tridentiny, co raczej nie zachodzi w przypadku Krakowa.

Ale odróżnijmy dwie kwestie: czy uczestnictwo we Mszy w FSSPX wypełnia obowiązek święta nakazanego, i czy grzechem jest uczestnictwo nie nakazane.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1659 dnia: Czerwca 22, 2015, 14:56:46 pm »

Z góry przepraszam Państwa za to pytanie i to po dwakroć - po pierwsze dlatego, że zapewne padło gdzieś wcześniej, a ja nie potrafię odnaleźć odpowiedzi w ogromnym wątku; po drugie zaś dlatego, że jest adresowane raczej do tych z Państwa, którzy chodzą na Msze indultowe. Otóż: czy jednorazowy udział we Mszy św. (w święto nienakazane) sprawowanej przez kapłana FSSPX może stanowić materię grzechu ciężkiego, o ile oczywiście nie przyjmujemy rozpoznania sytuacji Kościoła jako 'stanu wyższej konieczności'? Proszę mnie nie zrozumieć źle - sympatyzuję z poglądami Bractwa, wszelkimi sposobami unikam NOMu, nie mam też nic wspólnego z indultową filozofią malowania trawy, ale muszę się przyznać do silnego niepokoju sumienia w związku z uczestnictwem we Mszy św., co do której nie potrafię rozstrzygnąć, czy jest godna czy nie. Czy zatem zdarza się Państwu być "tradiekumenicznymi"?

Panie Sulpcjuszu -
1) nawet do luteran czy prawosławnych można iść bez grzechu acz nie wypełnia to "obowiązku niedzielnego".
2)  Skoro Msza u FSSPX wypełnia obowiązek niedzielny - to znaczy, że jest rytem katolickim.
3) Jedyne ryzyko grzechu - to chodzenie tam (ale i do swojego parafialnego kościoła na Msze) z intencją zerwania z całą resztą Kościoła.
4)  FSSPX jest częścią Kościoła. Oficjalnie kapłani prawdopodobnie są zasuspendowani (choć udzielenie władzy kanonicznej przez KDW Przełożonemu Generalnemu FSSPX jest bardzo mocną przesłanką wskazującą, że nie - KDW nie udziela jurysdykcji nad nieistniejącym bractwem nieistniejącemu Przełożonemu Generalnemu. By udzieliła jurysdykcji - musi uznawać i stanowisko przełożonego i Bractwo!!!) - choć nie do końca to wiadomo (kara jeśli jest - jest Late sententia, a to w myśl CIC wiele zmienia). W związku z tym wolno prosić kapłana FSSPX z jakiejkolwiek słusznej przyczyny o jakikolwiek sakrament*.

* - kwestia jurysdykcji przy małżeństwie i pokucie to już inna dyskusja.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
sulpicjusz
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #1660 dnia: Czerwca 22, 2015, 15:16:20 pm »

P. jp7

1) Ale widzi Pan, gdyby chodziło o nabożeństwo luterańskie czy też tańce szamańskie Indian Guarani oglądane w celach poznawczych, nie miałbym żadnych oporów. Rzeczywista obecność i wymiar ofiary sprawowanej na Mszy Bractwa jest właśnie źródłem tych wątpliwości - nie wybieram się na Mszę FSSPX z ciekawości, tylko w celu pełnego uczestnictwa w sensie kapłaństwa powszechnego. To poważna sprawa. 
2) Czy wiemy z całą pewnością, że wypełnia? Odpowiedź, którą podlinkowałem w poprzednim poście jest wymijająca; pierwszy zaś głos w tej sprawie dotyczył, zdaje się, jednej, konkretnej osoby. Chyba, że ma Pan na myśli wypełnianie w takim sensie, w jakim obowiązek wypełnia liturgia prawosławna, w sytuacji braku kościoła rzymskiego. W tym drugim sensie niewątpliwie ma Pan rację, ale to mocno ogranicza okazje, w których udział we Mszy FSSPX jest dozwolony.
3) O udzieleniu władzy kanonicznej przez KDW nie słyszałem, czy mogę prosić o jakieś źródło?

Z pozdrowieniami,
P.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 22, 2015, 16:51:26 pm wysłana przez sulpicjusz » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1661 dnia: Czerwca 22, 2015, 16:34:45 pm »

Rzeczywista obecność i wymiar ofiary sprawowanej na Mszy Bractwa jest właśnie źródłem tych wątpliwości - nie wybieram się na Mszę FSSPX z ciekawości, tylko w celu pełnego uczestnictwa w sensie kapłaństwa powszechnego. To poważna sprawa. 

Nie chodzić i nie narzekać, w swoim czasie może bardziej Pan dojrzenie do pewnych spraw, to inaczej będzie patrzył na wiele. Ja nie mam takiego problemu. Sa Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej  to chodzić tam :)
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1662 dnia: Czerwca 22, 2015, 17:04:46 pm »

Panie Sulpcjuszu -
1) nawet do luteran czy prawosławnych można iść bez grzechu acz nie wypełnia to "obowiązku niedzielnego".
2)  Skoro Msza u FSSPX wypełnia obowiązek niedzielny - to znaczy, że jest rytem katolickim.
3) Jedyne ryzyko grzechu - to chodzenie tam (ale i do swojego parafialnego kościoła na Msze) z intencją zerwania z całą resztą Kościoła.
4)  FSSPX jest częścią Kościoła. Oficjalnie kapłani prawdopodobnie są zasuspendowani (choć udzielenie władzy kanonicznej przez KDW Przełożonemu Generalnemu FSSPX jest bardzo mocną przesłanką wskazującą, że nie - KDW nie udziela jurysdykcji nad nieistniejącym bractwem nieistniejącemu Przełożonemu Generalnemu. By udzieliła jurysdykcji - musi uznawać i stanowisko przełożonego i Bractwo!!!) - choć nie do końca to wiadomo (kara jeśli jest - jest Late sententia, a to w myśl CIC wiele zmienia). W związku z tym wolno prosić kapłana FSSPX z jakiejkolwiek słusznej przyczyny o jakikolwiek sakrament*.

* - kwestia jurysdykcji przy małżeństwie i pokucie to już inna dyskusja.
I tu przyszły mi do głowy następujące myśli. Dlaczego xięża FSSPX są suspendowani? Bo nie są nigdzie inkardynowani, są bezpańscy. Ale, jeśli KDW uznaje jurysdykcję Przełożonego Generalnego, uznaje tym byt prawny FSSPX, ergo xięża FSSPX są ważnie inkardynowani, ergo nie są suspendowani. No suspens, no problem.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sulpicjusz
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #1663 dnia: Czerwca 22, 2015, 17:14:02 pm »

P. Kefasz

Cytuj
I tu przyszły mi do głowy następujące myśli. Dlaczego xięża FSSPX są suspendowani? Bo nie są nigdzie inkardynowani, są bezpańscy. Ale, jeśli KDW uznaje jurysdykcję Przełożonego Generalnego, uznaje tym byt prawny FSSPX, ergo xięża FSSPX są ważnie inkardynowani, ergo nie są suspendowani. No suspens, no problem.


Szach mat, Komisjo Episkopatu.


P. Anna

Cóż, nie jest miło słyszeć, że się do czegoś dorośnie mając 26 wiosen, ale zapewne ma Pani rację, przyjmuję z pokorą. :)
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1664 dnia: Czerwca 23, 2015, 09:13:27 am »

A co to jest 25 wiosen? To uważa Pan że juz do wszystkiego dorósł?
Zapisane
Strony: 1 ... 109 110 [111] 112 113 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!