Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 23:12:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 103 104 [105] 106 107 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662425 razy)
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #1560 dnia: Stycznia 06, 2015, 18:06:48 pm »

Jeśli zatoki to prędzej jakąś opaskę niż czapkę. W odkrywaniu głowy chodzi o to by jej czubek był goły - stąd tonzura i stąd piuska.
Może pójść do cieplejszego kościoła. Może za zgodą spowiednika unikać nabożeństw w czasie mrozów.
Kościół miłosierny jest.

Proszę o przypomnienie..., dlaczego w kościele akurat mężczyźni maja mieć odsłonięte głowy - wbrew obyczajom Starego Testamentu?

A sw. Paweł nie powiedział: I List to Koryntian 11?

Wygląda jednak na to, ze zdaniem sw. Pawła Pan Bóg zmienił zdanie, skoro kiedyś był nakaz, by mężczyzna przed Panem miał zakrytą głowę...?

"Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę! 7 Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny. 8 To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. 9 Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny. 10 Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów. 11 Zresztą u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny. 12 Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga. 13 Osądźcie zresztą sami! Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga? 14 Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy, 15 podczas gdy dla kobiety jest właśnie chwałą? Włosy bowiem zostały jej dane za okrycie. 16 Może ktoś uważa za właściwe spierać się nadal, my jednak nie jesteśmy takiego zdania, ani my, ani Kościoły Boże."

Zastanawiam się, czy te refleksje sw. Pawła tak głęboko osadzone we współczesnych mu czasach - I TRADYCJI - maja wymiar PONADCZASOWY?
Apostoł nie tłumaczy, w czym Panu Bogu przeszkadza czapka u mężczyzny...
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
Whale
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #1561 dnia: Stycznia 06, 2015, 20:07:12 pm »

Koloratka to w pewnym sensie część sutanny, przepisy pozwalają nosić każdemu kto nosi sutannę. Świadomość jest oczywiście inna;)
Pasy birety piuski etc są zakazane przez SKO.
Pozdrawiam
Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #1562 dnia: Stycznia 06, 2015, 20:55:56 pm »

Koloratka to w pewnym sensie część sutanny, przepisy pozwalają nosić każdemu kto nosi sutannę. Świadomość jest oczywiście inna;)
Pasy birety piuski etc są zakazane przez SKO.
Pozdrawiam

Aha, dziękuję. Znajdę ten dokument online?
Zapisane
lspp
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 15

« Odpowiedz #1563 dnia: Stycznia 06, 2015, 21:25:25 pm »

Koloratka to w pewnym sensie część sutanny, przepisy pozwalają nosić każdemu kto nosi sutannę. Świadomość jest oczywiście inna;)
Pasy birety piuski etc są zakazane przez SKO.
Pozdrawiam

Aha, dziękuję. Znajdę ten dokument online?
Nie lepiej sobie kupić jakiś poradnik do Tridentiny?
Interpretacja prawa kościelnego przez świeckich zdecydowanie nieOK.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #1564 dnia: Stycznia 06, 2015, 21:47:37 pm »

Proszę o przypomnienie..., dlaczego w kościele akurat mężczyźni maja mieć odsłonięte głowy - wbrew obyczajom Starego Testamentu?

Dziwi mnie trochę - zwłaszcza, że pytanie wyraźnie wskazuje także na kontekst poza obyczajami wywodzącymi się z ST / początków NT - że dotąd nikt nie wskazał na bardzo silne uwarunkowania obyczajowości bardziej współczesnej,
mam na myśli czasy już od starożytności, poprzez średniowiecze aż do współczesności, gdzie nawet nie tylko w kulturze europejskiej gest odkrycia głowy oznacza wyraz szacunku i poddania, okazania czci.
W takim kontekście odkrycie głowy przed wejściem do świątyni jawi się czymś wręcz naturalnym i oczywistym.
Zapisane
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #1565 dnia: Stycznia 06, 2015, 22:37:32 pm »

Proszę o przypomnienie..., dlaczego w kościele akurat mężczyźni maja mieć odsłonięte głowy - wbrew obyczajom Starego Testamentu?

Dziwi mnie trochę - zwłaszcza, że pytanie wyraźnie wskazuje także na kontekst poza obyczajami wywodzącymi się z ST / początków NT - że dotąd nikt nie wskazał na bardzo silne uwarunkowania obyczajowości bardziej współczesnej,
mam na myśli czasy już od starożytności, poprzez średniowiecze aż do współczesności, gdzie nawet nie tylko w kulturze europejskiej gest odkrycia głowy oznacza wyraz szacunku i poddania, okazania czci.
W takim kontekście odkrycie głowy przed wejściem do świątyni jawi się czymś wręcz naturalnym i oczywistym.

Rozumiem, zgoda, tylko dlaczego u niewiast ma być odwrotnie i każe się im głowę ... zakrywać... Gesty przypisane do płci, takie religijne gender:-)?
Chociaż jestem facetem, zawsze mi zimno w kościele w głowę...
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1566 dnia: Stycznia 06, 2015, 23:42:31 pm »

Chyba cośprzeoczyłem: gdzie w ST jest nakaz zakrywania głowy podczas modlitwy mężczyzn?!?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #1567 dnia: Stycznia 07, 2015, 00:01:47 am »

Wśród uczniów jeszubotu:
– Skąd ty masz pewność, że już patriarcha Abraham nosił jarmułkę?
– To bardzo proste. Przecież w księdze Genezis czytamy: "I rzekł Pan do Abrahama: wyjdź z domu ojca swego..." – a jakiż pobożny Żyd wyszedłby z domu bez jarmułki?!
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
sm
Gość
« Odpowiedz #1568 dnia: Stycznia 07, 2015, 00:17:20 am »

Koloratka to w pewnym sensie część sutanny, przepisy pozwalają nosić każdemu kto nosi sutannę. Świadomość jest oczywiście inna;)
Pasy birety piuski etc są zakazane przez SKO.
Pozdrawiam

Aha, dziękuję. Znajdę ten dokument online?
Nie lepiej sobie kupić jakiś poradnik do Tridentiny?
Interpretacja prawa kościelnego przez świeckich zdecydowanie nieOK.

Nie rozumiem Pana wypowiedzi.

Moje pytanie brzmiało, czy laik ministrant może nosić pas i mucet. Padła odpowiedź, że nie z powołaniem się na ŚKO. Dopytuję więc o dokładne "namiary" na ten zakaz.
Zapisane
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #1569 dnia: Stycznia 07, 2015, 20:47:49 pm »

Chyba cośprzeoczyłem: gdzie w ST jest nakaz zakrywania głowy podczas modlitwy mężczyzn?!?

Moze ktoś, kto jest na bieżąco z lekturą ST sie wypowie...
Nie wyobrażam sobie modlącego sie i pobożnego żyda z odkrytą głową...
Przypominają mi sie np. widziane w życiu wizualizacje Jezusa modlącego się w Getsemani...
Zawsze z głową przykrytą, chyba... nazywa się to coś szal modlitewny...
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
sm
Gość
« Odpowiedz #1570 dnia: Stycznia 07, 2015, 22:05:39 pm »

Chyba cośprzeoczyłem: gdzie w ST jest nakaz zakrywania głowy podczas modlitwy mężczyzn?!?

Moze ktoś, kto jest na bieżąco z lekturą ST sie wypowie...
Nie wyobrażam sobie modlącego sie i pobożnego żyda z odkrytą głową...
Przypominają mi sie np. widziane w życiu wizualizacje Jezusa modlącego się w Getsemani...
Zawsze z głową przykrytą, chyba... nazywa się to coś szal modlitewny...

http://the614thcs.com/40.199.0.0.1.0.phtml

http://the614thcs.com/40.1094.0.0.1.0.phtml
Zapisane
Whale
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #1571 dnia: Stycznia 07, 2015, 22:38:32 pm »

Rzadko tu bywam, stąd taka cisza.
Cytuj
Aha, dziękuję. Znajdę ten dokument online?
Proszę sobie wpisać "Costumes of prelates of the Catholic Church" w google, ebook jest powszechnie dostępny.
Pozdrawiam
Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #1572 dnia: Stycznia 08, 2015, 01:04:02 am »

Rzadko tu bywam, stąd taka cisza.
Cytuj
Aha, dziękuję. Znajdę ten dokument online?
Proszę sobie wpisać "Costumes of prelates of the Catholic Church" w google, ebook jest powszechnie dostępny.
Pozdrawiam

dzięki
Zapisane
B Rumm
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #1573 dnia: Stycznia 08, 2015, 01:06:02 am »

Czy jest formalnie dopuszczalne, by lektor siedział sobie z resztą wiernych, wchodził po schodkach do prezbiterium, odczytał swoje i wracał do ławki?
Jakoś zawsze mi to zgrzyta, a stało się nagminne w mojej parafii. Wydaje mi się, że powinien być ubrany jak reszta ministrantów i z nimi siedzieć.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1574 dnia: Stycznia 08, 2015, 01:22:44 am »

Czy jest formalnie dopuszczalne, by lektor siedział sobie z resztą wiernych, wchodził po schodkach do prezbiterium, odczytał swoje i wracał do ławki?
Jakoś zawsze mi to zgrzyta, a stało się nagminne w mojej parafii. Wydaje mi się, że powinien być ubrany jak reszta ministrantów i z nimi siedzieć.

W mojej (formalnie, bo faktycznie to ex-) wchodzi nie tylko żeby odczytać, ale i odśpiewać swoje. W garniturku, po czym wraca między wiernych. Tak jest już od kilku lat, więc zapewne tak można, a czy wolno...?
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: 1 ... 103 104 [105] 106 107 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!