Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 18:47:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 102 103 [104] 105 106 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662225 razy)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1545 dnia: Stycznia 04, 2015, 17:14:10 pm »

By inaczej było niż u żydów. Tak Paweł Tarski mówi.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Wewiórka
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 228

« Odpowiedz #1546 dnia: Stycznia 04, 2015, 17:36:43 pm »

Jeśli zatoki to prędzej jakąś opaskę niż czapkę. W odkrywaniu głowy chodzi o to by jej czubek był goły - stąd tonzura i stąd piuska.
Może pójść do cieplejszego kościoła. Może za zgodą spowiednika unikać nabożeństw w czasie mrozów.
Kościół miłosierny jest.

Proszę o przypomnienie..., dlaczego w kościele akurat mężczyźni maja mieć odsłonięte głowy - wbrew obyczajom Starego Testamentu?

A sw. Paweł nie powiedział: I List to Koryntian 11?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1547 dnia: Stycznia 04, 2015, 18:18:02 pm »

No przecież napisałem.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sm
Gość
« Odpowiedz #1548 dnia: Stycznia 04, 2015, 20:32:01 pm »

Są przepisy regulujące strój ministranta w KRR i NOM?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1549 dnia: Stycznia 04, 2015, 21:16:25 pm »

Jeśli zatoki to prędzej jakąś opaskę niż czapkę. W odkrywaniu głowy chodzi o to by jej czubek był goły - stąd tonzura i stąd piuska.
Może pójść do cieplejszego kościoła. Może za zgodą spowiednika unikać nabożeństw w czasie mrozów.
Kościół miłosierny jest.

Proszę o przypomnienie..., dlaczego w kościele akurat mężczyźni maja mieć odsłonięte głowy - wbrew obyczajom Starego Testamentu?
By inaczej było niż u żydów. Tak Paweł Tarski mówi.
To teraz poproszę o źródło dot. tego noszenia nakryć głowy przez Żydów w czasach Starego Testamentu.
Zapisane
lspp
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 15

« Odpowiedz #1550 dnia: Stycznia 04, 2015, 21:59:31 pm »

Są przepisy regulujące strój ministranta w KRR i NOM?
Oczywiście.
Nie znam zbyt dobrze przepisów w KRR, ale jeśli się nie mylę to jedynym dopuszczalnym ubiorem jest sutanna (chyba czarna lub czerwona) + komża. Nie wiem, jak z koloratką.
NOM - OWMR mówi o dwóch opcjach:
  • sutanna + komża (nie wiem, jak z kolorami, w sklepach liturgicznych można spotkać różne, ale sklepom liturgicznym się nie wierzy);
  • alba (+ ewentualnie humerał, jeśli wystaje ubranie świeckie + cingulum, jeśli alba nie przylega dobrze, czy też jest zbyt długa).
I ważna rzecz: jak się nie mylę, biskup może wydać dekret zezwalający na inny strój. Ale ciężko te dekrety znaleźć, stąd trzeba się poważnie zastanowić zanim się włoży pas, krzyż lektorski, itp. rzeczy.
Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #1551 dnia: Stycznia 04, 2015, 22:07:12 pm »

Są przepisy regulujące strój ministranta w KRR i NOM?
Oczywiście.
Nie znam zbyt dobrze przepisów w KRR, ale jeśli się nie mylę to jedynym dopuszczalnym ubiorem jest sutanna (chyba czarna lub czerwona) + komża. Nie wiem, jak z koloratką.
NOM - OWMR mówi o dwóch opcjach:
  • sutanna + komża (nie wiem, jak z kolorami, w sklepach liturgicznych można spotkać różne, ale sklepom liturgicznym się nie wierzy);
  • alba (+ ewentualnie humerał, jeśli wystaje ubranie świeckie + cingulum, jeśli alba nie przylega dobrze, czy też jest zbyt długa).
I ważna rzecz: jak się nie mylę, biskup może wydać dekret zezwalający na inny strój. Ale ciężko te dekrety znaleźć, stąd trzeba się poważnie zastanowić zanim się włoży pas, krzyż lektorski, itp. rzeczy.

Dzięki. Kilka lat temu widziałem dokument KEPu, który stwierdzał, że krzyż może być używany w stroju liturgicznym tylko przez biskupa.

Wie ktoś gdzie znajdę dokładne informacje na temat KRR?
Zapisane
B Rumm
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #1552 dnia: Stycznia 04, 2015, 23:01:11 pm »

Co mi u ministrantów bardzo przeszkadza to:

1. komża + jeansy
   -- to nie ma jakichś lepszych spodni, najlepiej czarnych? albo zakryć sutanną czy inną suknią.

2. sutanna a spod niej wyzierające trampki, czasami nawet żarówiaste.

Ministrancie! Ubierz się porządnie. Nie wystarczy przyjść jak na boisko i narzucić komżę.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1553 dnia: Stycznia 04, 2015, 23:33:58 pm »

Ja tam się nie znam, ale słyszałem, że ministrant jako zastępca kleryka może mieć koloratkę i pas.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1554 dnia: Stycznia 04, 2015, 23:56:30 pm »

Są przepisy regulujące strój ministranta w KRR i NOM?
Oczywiście.
Nie znam zbyt dobrze przepisów w KRR, ale jeśli się nie mylę to jedynym dopuszczalnym ubiorem jest sutanna (chyba czarna lub czerwona) + komża. Nie wiem, jak z koloratką.
NOM - OWMR mówi o dwóch opcjach:
  • sutanna + komża (nie wiem, jak z kolorami, w sklepach liturgicznych można spotkać różne, ale sklepom liturgicznym się nie wierzy);
  • alba (+ ewentualnie humerał, jeśli wystaje ubranie świeckie + cingulum, jeśli alba nie przylega dobrze, czy też jest zbyt długa).
I ważna rzecz: jak się nie mylę, biskup może wydać dekret zezwalający na inny strój. Ale ciężko te dekrety znaleźć, stąd trzeba się poważnie zastanowić zanim się włoży pas, krzyż lektorski, itp. rzeczy.

Mszał mówi tylko o komży.

[bo domyślnie - znaczy jako pobożne życzenie - służą tylko tonzuraci]
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
lspp
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 15

« Odpowiedz #1555 dnia: Stycznia 05, 2015, 00:46:09 am »

Mszał mówi tylko o komży.

[bo domyślnie - znaczy jako pobożne życzenie - służą tylko tonzuraci]
Chodzi o KRR?

Bo OWMR NOMu przeglądałem kiedyś i była tam mowa o sutannie (ale mogę się mylić). I mnie tak ciekawi: co z zakonami? Czy habit liczy się jako sutanna, czy też zakony mają oddzielne regulacje?

Ja tam się nie znam, ale słyszałem, że ministrant jako zastępca kleryka może mieć koloratkę i pas.
Chodzi oczywiście o pas do sutanny? Bo gdzieniegdzie zakłada się pasy na alby.
Co do koloratki to czytałem, że jest to po prostu kołnierz od sutanny. Stąd dziwny wydaje się pomysł nie noszenia jej przez świeckich (mowa ciągle o liturgii).
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1556 dnia: Stycznia 05, 2015, 00:50:43 am »

Ja tam się nie znam, ale słyszałem, że ministrant jako zastępca kleryka może mieć koloratkę i pas.
Koloratka jak najbardziej, bo to higieniczny dodatek do sutanny, element bielizny. Pas już nie. Są tacy co narzekają na "dalmatyki lektorskie" itd a sami paradują w pasach, mucetach, jakichś podróbkach pektorałów itd.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1557 dnia: Stycznia 05, 2015, 01:12:37 am »

Spotkałem się z interpretacją, że ministrantowi przysługuje podczas liturgii dokładnie to co klerykowi, łącznie z biretem (chociaż nie wiem w sumie w którym momencie Mszy ministrant miałby nosić biret, może najwyżej pozować do pomszalnej foci :P).

Wracając do koloratek, to nigdy w sumie nie widziałem na na zdjęciach z polskich Mszy FSSPX/SP, ani tym bardziej nie widziałem jeszcze na żywo, ministrantów nie-kleryków z koloratkami. I sądzę że celebransi by raczej się krzywili na koloratki u ministrantów.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
sm
Gość
« Odpowiedz #1558 dnia: Stycznia 05, 2015, 01:39:17 am »

Ja tam się nie znam, ale słyszałem, że ministrant jako zastępca kleryka może mieć koloratkę i pas.
Koloratka jak najbardziej, bo to higieniczny dodatek do sutanny, element bielizny. Pas już nie. Są tacy co narzekają na "dalmatyki lektorskie" itd a sami paradują w pasach, mucetach, jakichś podróbkach pektorałów itd.

no więc właśnie. noszenie pasów i mucetów przez ministrantów w KRR jest nadużyciem?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1559 dnia: Stycznia 05, 2015, 08:26:20 am »

nie, bo noszenie ich nie jest przywilejem
można, tylko po co?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 ... 102 103 [104] 105 106 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!