Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 15:52:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231963 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 94 95 [96] 97 98 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662090 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1425 dnia: Lipca 18, 2014, 22:31:32 pm »

Taka nasza ludzka natura, ze zawsze byśmy chcieli coś więcej :) może ... inni coś tu dorzucą? A rozumowanie na pewno wyjdzie na dobre.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1426 dnia: Lipca 18, 2014, 23:04:05 pm »

Ile jest wersji melodii Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP? Bo potrzebuję nut i znalazłem takie: http://organum.pl/images/pdf/godz.pdf ale to nie jest melodia którą znam, melodia Hymnu się nieco różni.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1427 dnia: Lipca 18, 2014, 23:44:04 pm »

Bo potrzebuję nut i znalazłem takie: http://organum.pl/images/pdf/godz.pdf

Coś one tak bokiem odwrócone, proszę poprawić.

Tu nie ma nutek, ale ładnie śpiewają:

http://msza.net/i/godzinki.html
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1428 dnia: Lipca 19, 2014, 07:41:51 am »

Ile jest wersji melodii Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP?

To pytanie bardzo na forum spiewnik.katolicy.net.

Bo potrzebuję nut i znalazłem takie: http://organum.pl/images/pdf/godz.pdf ale to nie jest melodia którą znam, melodia Hymnu się nieco różni.

Rzeczywiście, inna melodia Hymnu bierze incipit z Kyrie Mszy IX.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #1429 dnia: Lipca 19, 2014, 15:39:07 pm »

Taka nasza ludzka natura, ze zawsze byśmy chcieli coś więcej :)
Prawda. I wydaje mi się to zgodne z ogólnym zamysłem Bożym: byśmy ziemię czynili sobie poddaną i poznawali świat, w jakim Bóg dał nam i przykazał żyć zgodnie z Jego wolą.

może ... inni coś tu dorzucą? A rozumowanie na pewno wyjdzie na dobre.
I ja tak uważam. Im więcej poznaję katolicką wiarę, tym bardziej widzę, że te dwie dziedziny życia - wiedza i wiara - choć są z gruntu rzeczy odrębne (jedna dotyczy spraw doczesnych, przyrodzonych, materialnych, druga nadprzyrodzonych, duchowych) są ściśle ze sobą związane i doskonale się uzupełniają, wyjaśniając wzajemnie każda z nich kwestie dla drugiej z założenia niedostępne.
Jestem przekonany i autentycznie w to wierzę, że prawdziwa (rzetelna) nauka oraz nieskażona błędem wiara zawsze będą ze sobą w tym zgodne i nie może nastąpić między nimi sprzeczność, choćby z tej prostej przyczyny, że obie opisują ten sam świat (materialny i duchowy) stworzony przez Boga.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1430 dnia: Lipca 19, 2014, 16:56:47 pm »

Bo wiara i rozum się nie wykluczają, rozum i wiara potrzebują siebie nawzajem.  :)

Katechizm kard. Gasparriego


517. Czy wiara może być przeciwna rozumowi?

Wiara, choć przewyższa rozum, w żaden sposób nie jest przeciwna rozumowi, ani też między wiarą a rozumem nigdy nie może zachodzić żadna sprzeczność.

518. Dlaczego między wiarą a rozumem nigdy nie może zachodzić żadna sprzeczność?

Między wiarą a rozumem nigdy nie może zachodzić żadna sprzeczność, ponieważ ten sam Bóg, który objawia tajemnice i wlewa wiarę, dał duszy ludzkiej światło rozumu; Bóg siebie samego zaprzeczyć nie może, ani też jedna prawda nie może się sprzeciwiać drugiej.

519. Czy wiara i rozum mogą sobie nieść wzajemną pomoc?

Wiara i rozum mogą sobie nieść wzajemną pomoc, gdy zdrowy rozum dowodzi podstaw wiary i oświecony jej światłem przyczynia się do rozwoju znajomości rzeczy Bożych, wiara zaś zachowuje rozum od błędów i broni go oraz ułatwia mu poznanie wielu rzeczy.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #1431 dnia: Lipca 19, 2014, 17:00:17 pm »


Jestem przekonany i autentycznie w to wierzę, że prawdziwa (rzetelna) nauka oraz nieskażona błędem wiara zawsze będą ze sobą w tym zgodne i nie może nastąpić między nimi sprzeczność, choćby z tej prostej przyczyny, że obie opisują ten sam świat (materialny i duchowy) stworzony przez Boga.

Bardzo ładnie powiedziane. Potwierdza to istnienie, licznych, chrześcijańskich, wierzących uczonych i intelektualistów.

Dodam tylko, że rozumowanie w przypadku wiary musi mieć swoje ograniczenia, bowiem gdyby rzeczy, powiedzmy, metafizyczne dawały się udowodnić
to już nie byłaby wiara a pewność.  Pewnością jest dla nas to, że 2+5=7, a to, ze wraz z moją śmiercią nie skończy się moje istnienie - to już wiara.
A my tak bardzo chcielibyśmy mieć pewność.
Dlatego głowimy się, rozumujemy, ale jak powiedział Don Quijote de la Mancha;
"De mucho leer y mucho pensar se le sequó el cerebro" -= od od dużego czytania i myślenia wysechł mu mózg.  :)
 
Zapisane
Marusia
uczestnik
***
Wiadomości: 145

« Odpowiedz #1432 dnia: Lipca 22, 2014, 11:21:49 am »

Czy w niedzielę można prać ubrania w pralce? :)
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1433 dnia: Lipca 22, 2014, 11:56:30 am »

Szabas został uczyniony dla człowieka, nie człowiek dla szabasu.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Marusia
uczestnik
***
Wiadomości: 145

« Odpowiedz #1434 dnia: Lipca 22, 2014, 17:35:13 pm »

Jasne, tylko w ten sposób otwieramy furtkę do nadużyć.
Pytam, ponieważ o ile jest dla mnie rzeczą oczywistą, że nie wolno prać w rzece czy w inny sposób wymagający ręcznego wysiłku, o tyle pranie w pralce wydaje mi się ok, jako że robi to maszyna.
Ale pracująca pralka może być powodem zgorszenia dla tych, którzy słyszą jej pracę - mogą mieć przed oczami "wielkie pranie" z porozstawianymi wszędzie miskami, fruwającą w powietrzu pianą - widok zapewne niezbyt niedzielny.
W tym kontekście również ciekawi mnie zamykanie w niedzielę tego sklepu internetowego http://sklepkolonialny.com/ który należy do p. Cejrowskiego. Zamówienia nie muszą być przecież realizowane w niedzielę, przyjmowane są i tak automatycznie, ale w niedzielę nie można tam nawet wejść. W moim odczuciu chodzi tu raczej o pewien manifest wiary.
I z tej perspektywy właśnie nie wiem czy nie trzeba rozpatrywać tego prania...
Zapisane
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #1435 dnia: Lipca 22, 2014, 20:12:39 pm »

Pani Marusiu Kardynał Gousset powołując się na św. Alfonsa Liguoriego pisał:

Cytuj
Według zwyczaju powszechnego, wolno jest w niedziele i dni świąteczne, gotować pożywienie, nawet w ilości zbytkownej; przygotowywać rzeczy potrzebne na ucztę, nawet wykwintną, robić zachód około czystości ciała i domu (...)

Za Teologia Moralna dla użytku plebanów i spowiedników przez Kardynała Gousset abpa w Reims, T I, Warszawa 1958.
Zapisane
Marusia
uczestnik
***
Wiadomości: 145

« Odpowiedz #1436 dnia: Lipca 23, 2014, 11:23:15 am »

Dziękuję za odpowiedź.
Zapisane
Seb. Kozłowski
rezydent
****
Wiadomości: 291

« Odpowiedz #1437 dnia: Lipca 23, 2014, 18:31:41 pm »

Ile jest wersji melodii Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP? Bo potrzebuję nut i znalazłem takie: http://organum.pl/images/pdf/godz.pdf ale to nie jest melodia którą znam, melodia Hymnu się nieco różni.
Obawiam się, że tych wersji jest mniej-więcej tyle, ile parafii w Polsce. No, może nieco mniej... czyli tyle, ile dekanatów? Ogromne mnóstwo jest tych wersji i myślę, że jest to temat nie do ogarnięcia.
Będąc kilka lat temu w Krakowie wstąpiłem do kościoła o.o. Franciszkanów, właśnie śpiewano Gorzkie Żale... melodia hymnu była ... bogatsza i nawet bardzo ładnie to brzmiało, ale w Warszawie chyba nikt tak nie śpiewa. Potem przeszedłem parę kroków do o.o. Dominikanów... i znów ta krakowska wersja... heh... Podobnie rzecz ma się z wieloma piosnkami, żeby tylko wymienić niektóre: Zdrowaś Maryja, Bogarodzico... Wesoły nam dzień dziś nastał... Zawitaj Królowo różańca świętego...
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1438 dnia: Lipca 31, 2014, 03:54:40 am »

No cóż, od kilkunastu wydań "Śpiewniczka..." x Siedleckiego jest przedrukowywana z uporem maniaka wersja "Snopka Mirry" zapisana przez xiędza Mioduszewskiego. Ale xiądz Marcin był Galicjaninem i zapisał to co usłyszał gdzieś w habsburskiej prowincyi. Nie ma żadnego rozumnego powodu, by w całym kraju był ten sam wariant jakiejkolwiek pieśni.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1439 dnia: Sierpnia 02, 2014, 15:21:22 pm »

Akt przekazania "znaku pokoju" w świadomości "wiernych posoborowych" wyewoluował na centralny punkt ich celebracji.

I tak zostanie! Dobry pomysł Benedykta XVI nie przeszedł.

Kongregacja ds. Kultu Bożego: znak pokoju w rzymskiej liturgii mszalnej ma pozostać na dotychczasowym miejscu

Przekazanie znaku pokoju w rzymskiej liturgii mszalnej ma teologiczne znaczenie związane z tajemnicą paschalną. Jest to jakby pocałunek Chrystusa zmartwychwstałego obecnego na ołtarzu pod postaciami chleba i wina. Ma być zatem utrzymany na dotychczasowym miejscu, po konsekracji, między Ojcze nasz a Komunią św. – wskazuje Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w liście okólnym do wszystkich episkopatów, zatwierdzonym 7 czerwca b.r. przez Papieża Franciszka.

(...)

Radio Watykańskie
Zapisane
Strony: 1 ... 94 95 [96] 97 98 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!