Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:51:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 91 92 [93] 94 95 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653330 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1380 dnia: Maja 28, 2014, 12:37:08 pm »

Cytuj
Tradycyjnie to tak się robi - kapłan lub diakon powinien sam wyprać bieliznę kielichową w wodzie bez detergentu, którą potem wylewa do Sacrarium. Następnie świecki może normalnie wyprać w pralce. Jeśli z kapłanem jest problem, to świecki pierze w czystej wodzie sam, ale trzymając za dwa końce tak, żeby palców nie zanurzyć w wodzie. Jeśli nie ma Sacrarium, to wodę wylewamy na ziemię, najlepiej gdzieś do ogródka, grunt, żeby była ziemia czysta

Dobrze, ze w kuriach nie czytają fk, bo umarliby ze śmiechu.
Naturalnie, bo to jest "ciężki dowcip eklezjalny".
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1381 dnia: Maja 28, 2014, 12:50:30 pm »

Co do zagadki - sądzę, że do sakrarium należy wrzucić prochy zwierzęcia, jeśli zwierzę spożyło Ciało lub Krew pańską. Tylko nie wiem czy mamy czekać aż do śmierci zwierzaka, czy samemu zabić? Serio pytam.

Co do traktowania bielizny kielichowej i paramentów liturgicznych w parafiach nowokatolickich - to, co widziałem u siebie jest jednym z powodów dla których unikam tam chodzenia. I jednym z powodów, dla których czuję niesamowitą ulgę chodząc do FSSPX.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1382 dnia: Maja 28, 2014, 16:29:16 pm »

Co do zagadki - sądzę, że do sakrarium należy wrzucić prochy zwierzęcia, jeśli zwierzę spożyło Ciało lub Krew pańską. Tylko nie wiem czy mamy czekać aż do śmierci zwierzaka, czy samemu zabić? Serio pytam.

De defectibus... X, 5
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Asmina
adept
*
Wiadomości: 19

« Odpowiedz #1383 dnia: Czerwca 09, 2014, 08:12:00 am »

Nie zabijałabym. Tym bardziej gdyby to było moje zwierzę.
Zapisane
Asmina
adept
*
Wiadomości: 19

« Odpowiedz #1384 dnia: Czerwca 09, 2014, 08:15:38 am »

A w ogóle to jest jakiś trolling? W jakich okolicznościach zwierzę może spożyć Ciało lub Krew Pańską?
Zapisane
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #1385 dnia: Czerwca 09, 2014, 09:43:31 am »

A w ogóle to jest jakiś trolling? W jakich okolicznościach zwierzę może spożyć Ciało lub Krew Pańską?
http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/msza-dla-zwierzat/e01z1
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1386 dnia: Czerwca 09, 2014, 19:24:51 pm »

A w ogóle to jest jakiś trolling? W jakich okolicznościach zwierzę może spożyć Ciało lub Krew Pańską?
Żaden trolling - ja zadałem zagadkę, na którą odpowiedział Pan Andrzej75, z kolei Pan conservative_revolutionary przywołał przykład zjedzenia przez zwierzę Ciała Pańskiego. Rzeczywiście obecnie taka sytuacja wydaje się niemożliwa, jednak w średniowieczu Durandus pisał o tym co robić, gdy przez zaniedbanie myszy spożyją Ciało Pańskie (np. dobierając się do tabernaculum). Ponadto rubryki mszału z 1962 mówią, co robić, gdy w czasie mszy np. ptak porwie hostię i nie da się jej odzyskać.
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #1387 dnia: Czerwca 09, 2014, 19:52:43 pm »

L.I.Ch.

 Wiem że Św. Tereska od Dzieciątka Jezus napisała na karteczce Credo własną krwią i nosiła je przy sobie, obiło się mi o uszy że i inni święci i pobozni ludzie robili takie akty. Czy dzisiaj jest to dopuszczalne można tak samemu z własnej inicjatywy np. napisać własną kwią akt odnnani się NSPJ lub NMP i np. pozostawić go w kościele lub spalić jako akt naszego oddania?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Asmina
adept
*
Wiadomości: 19

« Odpowiedz #1388 dnia: Czerwca 10, 2014, 00:22:55 am »

A w ogóle to jest jakiś trolling? W jakich okolicznościach zwierzę może spożyć Ciało lub Krew Pańską?
Żaden trolling - ja zadałem zagadkę, na którą odpowiedział Pan Andrzej75, z kolei Pan conservative_revolutionary przywołał przykład zjedzenia przez zwierzę Ciała Pańskiego. Rzeczywiście obecnie taka sytuacja wydaje się niemożliwa, jednak w średniowieczu Durandus pisał o tym co robić, gdy przez zaniedbanie myszy spożyją Ciało Pańskie (np. dobierając się do tabernaculum). Ponadto rubryki mszału z 1962 mówią, co robić, gdy w czasie mszy np. ptak porwie hostię i nie da się jej odzyskać.

To przepraszam najmocniej, nie czytałam całego wątku tylko cztery ostatnie strony. Wciąż ogarniam ten wortal i jeszcze trochę się gubię.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #1389 dnia: Czerwca 10, 2014, 09:09:13 am »

L.I.Ch.

 Wiem że Św. Tereska od Dzieciątka Jezus napisała na karteczce Credo własną krwią i nosiła je przy sobie, obiło się mi o uszy że i inni święci i pobozni ludzie robili takie akty. Czy dzisiaj jest to dopuszczalne można tak samemu z własnej inicjatywy np. napisać własną kwią akt odnnani się NSPJ lub NMP i np. pozostawić go w kościele lub spalić jako akt naszego oddania?

Przepraszam... a po co "krwią"??? To nie wystarczy Panu złożenie takiego aktu osobiście słowami przed Najświętszym Sakramentem na przykład? Albo skoro już koniecznie chce Pan "pisać" to można to zrobić atramentem, długopisem, czy też może za pomocą gęsiego pióra i kałamarza jak Pan woli. Myśli Pan, ż takie akty są "mniej ważne" albo "ważne inaczej" niż jakby Pan pisał swoją krwią ? ( Bo o "cudzą" to raczej nie podejrzewam ....brrr ).
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Tomas
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #1390 dnia: Czerwca 10, 2014, 09:43:51 am »

Ponadto rubryki mszału z 1962 mówią, co robić, gdy w czasie mszy np. ptak porwie hostię i nie da się jej odzyskać.
Tak z ciekawości: co wtedy zrobić? Knsekrować kolejną?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1391 dnia: Czerwca 10, 2014, 11:30:58 am »

Tak. Zresztą jest to logiczne.

Si hostia consecrata dispareat, vel casu aliquo, ut vento, vel ab aliquo animali accepta, et nequeat reperiri; tunc altera consecretur ab eo loco
incipiendo: "Qui pridie quam pateretur", facta eius prius oblatione, ut supra.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1392 dnia: Czerwca 10, 2014, 12:00:05 pm »

Tak. Zresztą jest to logiczne.

Si hostia consecrata dispareat, vel casu aliquo, ut vento, vel ab aliquo animali accepta, et nequeat reperiri; tunc altera consecretur ab eo loco
incipiendo: "Qui pridie quam pateretur", facta eius prius oblatione, ut supra.

To jest bardzo ciekawa rubryka, bo jeszcze w latach '50 miała między słowem "vento" a "vel" znajdowały się "aut miraculo". Poza tym w mszale Piusa V znajdował się zapis "vel a mure accepta vel alio animali". Faktycznie mszał dominikański zawierał zapis, że zwierzę należy zabić, spalić i prochy do sacrarium lub pod ołtarz http://books.google.pl/books?id=usYHAAAAQAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q=illud%20animal&f=false s. 337
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1393 dnia: Czerwca 10, 2014, 12:16:45 pm »

W Mszale cysterskim z 1606 r. też jest taka wzmianka. Ciekawe, kiedy to usunięto z Mszału rzymskiego.
http://books.google.pl/books?hl=pl&id=ujpbDyww034C&q=fi+capi+poteft#v=snippet&q=fi%20capi%20poteft&f=false
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #1394 dnia: Czerwca 10, 2014, 16:24:28 pm »

L.I.Ch.

 Wiem że Św. Tereska od Dzieciątka Jezus napisała na karteczce Credo własną krwią i nosiła je przy sobie, obiło się mi o uszy że i inni święci i pobozni ludzie robili takie akty. Czy dzisiaj jest to dopuszczalne można tak samemu z własnej inicjatywy np. napisać własną kwią akt odnnani się NSPJ lub NMP i np. pozostawić go w kościele lub spalić jako akt naszego oddania?

Przepraszam... a po co "krwią"??? To nie wystarczy Panu złożenie takiego aktu osobiście słowami przed Najświętszym Sakramentem na przykład? Albo skoro już koniecznie chce Pan "pisać" to można to zrobić atramentem, długopisem, czy też może za pomocą gęsiego pióra i kałamarza jak Pan woli. Myśli Pan, ż takie akty są "mniej ważne" albo "ważne inaczej" niż jakby Pan pisał swoją krwią ? ( Bo o "cudzą" to raczej nie podejrzewam ....brrr ).
Wiem że najważniejsza jest postawa serca i takie aksty są ważne interesuje mnie jednak postawa bądz co bądz wmiare współczesnej świętej i mocno czczonej i znanej jak Św. Tereska od Dzieciątka Jezus nie koniecznie musi to być nawet napisanie co być może podpisanie zastanawia mnie czy Św. Tereska pytała o zgode spowiednika czy coś takiego może być jedynie z własnej inicjatywy? Wiem że kiedyś śluby zakonne podpisywano krwią może z tąt ta metoda nie wiem do kiedy obowiązywał ten zwyczaj był napewno obecny za życia Św. Małgorzatry Marii Alacoque chodziło chyba o symboliczne oddanie czegoś symbolizującego życie jak w przypadku włosów przy tonsurze?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Strony: 1 ... 91 92 [93] 94 95 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!