Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 19:17:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 89 90 [91] 92 93 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662244 razy)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1350 dnia: Maja 12, 2014, 12:42:52 pm »

Starus czyli msza po staremu przez podobieństwo do Novus ;) Jeśli dobrze kojarzę, to pan pisał wcześniej że jeszcze na Katolickim Rycie Rzymskim nie był. Ja wiem, że godzina dojazdu to długo, sam do przeoratu jeździłem 40 minut, ale to poświęcenie ma sens, można czas w komunikacji poświęcić na lekturę duchową i taka wędrówka staje się niemal pielgrzymką. Wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec osoby które codziennie więcej niż godzinę dojeżdżają do pracy. Powiem panu tak, kiedy pan wysłucha kilka razy mszy, prawdopodobnie sam pan zdecyduje, że lepiej poświęcić dodatkowe dwie godziny dla bezpieczeństwa duchowego, dla bezpiecznej mszy i katolickiej ortodoxji.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #1351 dnia: Maja 12, 2014, 12:47:38 pm »

Dziś byłem na NOM, kazanie miał jakiś diakon. Przez cała Mszę nie byłem pewien, czy to jest ksiądz, diakon, kleryk. Przyjąłem Komunię z jego rąk, ciężko byłoby się udać gdzie indziej, był tłok w kościele(zawsze omijam szafarzy i udaję się do księdza). Czy popełniłem grzech ciężki przez to?
Gdyby nie siedzenie na tym forum od lat, pomyślał bym że ktoś uprawia niezły trolling..
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1352 dnia: Maja 12, 2014, 12:49:24 pm »

Jest Kościół Bractwa w moim mieście, ale po drugiej jego stronie. Dojazd zajmuje mi godzinę. I chyba zdania odnośnie słuszności uczęszczania do Bractwa są podzielone na tym forum.

Jeśli jest Pan z Warszawy to jest też Msza u św. Klemensa. Jeśli jest Pan z Gdyni to w Trójmieście też jest Msza w ramach Summorum Pontificum. To w czym problem?
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #1353 dnia: Maja 12, 2014, 13:30:59 pm »

Przecież diakon może komunii udzielać nawet w KRR.
Jest to kontrowersyjna sprawa, bo wg KPKan 1917 diakon jest jedynie nadzwyczajnym szafarzem Komunii św.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1354 dnia: Maja 12, 2014, 13:57:56 pm »

www.versusdeum.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=254:gdynia-witomino-tymczasowe-miejsce-niedzielnych-celebracji&catid=63:aktualnoci

Wie Pan, używanie google nie boli. Naprawdę.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1355 dnia: Maja 12, 2014, 14:03:12 pm »

Oczywiście, że można chodzić do FSSPX.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1356 dnia: Maja 12, 2014, 14:28:38 pm »

Gdzie Pan wyczytał że "Msze u Bractwa są nieważne"???
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #1357 dnia: Maja 12, 2014, 14:30:48 pm »

Dziękuję pięknie. Niestety często w niedzielę o godzinie 15:00 pracuję, dlatego zależałoby mi na Mszy w godzinach porannych i również w tygodniu, wtedy mam wolne. Dlatego najbardziej sensowną alternatywą pozostaje w moim przypadku Przeorat Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Gdyni. Tylko nie wiem, jak jest z tym Bractwem, czekam na klarowne wypowiedzi.

Sam Pan musi zdecydować i postąpić zgodnie ze swoim sumieniem. Nikt za Pana decyzji nie podejmie. Moim zdaniem,  jeśli , będzie Pan chodził, to powinien Pan umieć swój wybór uzasadnić i obronić go, a nie chodzić dlatego, że tak orzekli forumowicze z FK.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1358 dnia: Maja 12, 2014, 14:37:22 pm »

A dlaczego niektórzy chodzą tylko w ramach Summorum Pontificium i mówią, że Msze u Bractwa są niegodne albo nieważne?
Z tego samego powodu  dla którego niektórzy nazywają okaleczonego Krzysztofa Bęgowskiego "Anna Grodzka"

Tutaj też niektórzy pisali, że o ile można przyjmować Komunię i chodzić na Msze do Bractwa, to do spowiedzi lepiej jest c hodzić do "posoborowych" księży. Każdy mówi co innego i każdy się czymś podpiera.
Msze u FSSPX są ważne pod tymi samymi warunkami co u Pana w parafii.
Msze u FSSPX mogą być niegodziwe jeśli:
- kapłan odprawia ją wbrew Mszałowi, lub
- odprawia ją kapłan ukarany imiennie karą suspensy, lub
- odprawia ją kapłan ukarany "late sententiae" karą suspensy o ile Msza nie jest na prośbę wiernego o sakrament z jakiegokolwiek godziwego powodu.
Nie można zadekretować kary suspensy na jakąkolwiek organizację.

Co do spowiedzi (i zbliżony przy małżeństwie)- problemem może być ważność spowiedzi, bo oprócz władzy święceń kapłan musi mieć jeszcze władzę rządzenia jaką dostaje od Kościoła. Tyle, że tu w przypadku jakiejkolwiek pozytywnej wątpliwości Kościół uzupełnia tę władzę. 

BTW - były już wypowiedzi publiczne hierarchów jakoby "wszystkie sakramenty" sprawowane przez FSSPX były nieważne (więc chrzest też ;))
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1359 dnia: Maja 12, 2014, 14:38:47 pm »

Gdzie Pan wyczytał że "Msze u Bractwa są nieważne"???
W "Naszym Dzienniku" pisali. Że największym problemem Bractwa jest brak sukcesji apostolskiej czy jakoś tak ;)
Brak sukcesji=brak ważnych święceń= Msza nieważna, chyba, że odprawiana przez księdza, który nie był w FSSPX wyświęcony.
A więc i takie kuriozalne opinie można spotkać.
Poza tym chyba ks. Hans Kung pisał, że... święcenia biskupie w starym rycie są nieważne odkąd Paweł VI promulgował nowy pontyfikał.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #1360 dnia: Maja 12, 2014, 14:42:17 pm »


Msze u FSSPX są ważne pod tymi samymi warunkami co u Pana w parafii.
Msze u FSSPX mogą być niegodziwe jeśli:
- kapłan odprawia ją wbrew Mszałowi, lub
- odprawia ją kapłan ukarany imiennie karą suspensy, lub
- odprawia ją kapłan ukarany "late sententiae" karą suspensy o ile Msza nie jest na prośbę wiernego o sakrament z jakiegokolwiek godziwego powodu.
Nie można zadekretować kary suspensy na jakąkolwiek organizację.

Co do spowiedzi (i zbliżony przy małżeństwie)- problemem może być ważność spowiedzi, bo oprócz władzy święceń kapłan musi mieć jeszcze władzę rządzenia jaką dostaje od Kościoła. Tyle, że tu w przypadku jakiejkolwiek pozytywnej wątpliwości Kościół uzupełnia tę władzę. 

Mógłbym prosić o odnośnik do przepisów, które to regulują?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1361 dnia: Maja 12, 2014, 15:46:44 pm »

- odprawia ją kapłan ukarany imiennie karą suspensy, lub
- odprawia ją kapłan ukarany "late sententiae" karą suspensy o ile Msza nie jest na prośbę wiernego o sakrament z jakiegokolwiek godziwego powodu.
Nie można zadekretować kary suspensy na jakąkolwiek organizację.


Tu jest napisane, że na kapłanach FSSPX ciąży suspensa i to chyba sam Benedykt XVI potwierdza.
Owszem. Late Sententiae- nie z powodu FSSPX, a z powodu braku przełożonego kanonicznego (którym jest bp. Fellay). FSSPX nie ma przełożonego kanoonicznego, ale przełożonym FSSPX jest superior FSSPX -biskup Fellay. Fajna schizofrenia...
Ale abstrahując od tego - ma czy nie przełożonego - w przypadku suspensy LS - prośba wiernego o sakrament czyni sprawowanie sakramentu godziwym. Zaś wierny może o niego prosić z jakiegokolwiek słusznego powodu. Ergo - nawet zakłądając, że są suspendowani - jeśli nie są imiennie - to i tak Msza św. odprawiana na prośbę wiernego (de facto wszystkie) - są godziwe. Kiedyś, dawno temu Jezuici pisali bodajże o "akcie apostazji" księdza Wesołka jak przestał być SJ a zaczął FSSPX ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1362 dnia: Maja 12, 2014, 15:50:19 pm »

Moje pytanie:
- czy można udzielać Komunii św w kościele poza prezbiterium? O ile pamiętam pierwsze próby walki z klęczącym przy balaskach ciemnogrodem polegały na tym, że kapłan z cyborium szedł przez środek nawy, wierni ustawiali się po bokach i coś mi świta, że z powodów teologicznych zastąpiono to kolejeczką wiernych.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1363 dnia: Maja 12, 2014, 16:19:55 pm »

W przedsoborowiu był nawet nakaz - na który zwraca uwagę Nowowiejski w "Mszy świętej" - by nie rozdawać Komunii przy ołtarzu głównym, lecz przy którymś z bocznych ("Ceremoniale Episcoporum" liber II, c. XXX, n. 5: Caeteri vero de parochia utriusque sexus...)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1364 dnia: Maja 12, 2014, 16:24:41 pm »

W dodatku nie wiem, czy chodzenie na Msze indultowe jest do końca uczciwe. Nie czuję, żeby Kościół podążał właściwą drogą , a gdy słyszę papieża Franciszka, to krew mnie zalewa. FSSPX wydaje mi się dobrym wyborem z ludzkiego punktu widzenia, ale nie chciałbym obrazić Pana Boga chodzeniem tam.

W starych, dobrych czasach chrześcijaństwa, to jest po akademicku - w średniowieczu - fundatorzy, artyści i proboszczowie[pomimo una cum] nie widzieli niczego złego w malowaniu złych duchownych, biskupów i papieży w piekle.  I tego katolickiego spokoju sobie i wam wszystkim życzę.

Ze spokojem na starusa chodzić. Sumnienie panu podpowie, czy lepiej panu w towarzystwie piusackim, czy indultowym.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 ... 89 90 [91] 92 93 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!