Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 18:47:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 86 87 [88] 89 90 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662224 razy)
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #1305 dnia: Marca 31, 2014, 20:01:57 pm »

L.I.Ch.

I. Czy można jednocześnie przyjąć komunie Świętą w intencji zadośćuczynienia (I piątki i soboty) i uzyskanie odpustu np. za udział w drodze krzyżowej jest możliwe na raz?
II. Czy aby uzyskać odpust wszystkie warunki  muszą być spełnione w ciągu i określonej kolejności czy można np. o 10:00 przyjąć Najświętszy Sakrament a o 20:00 odmodmówić różaniec?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Katia
adept
*
Wiadomości: 8

« Odpowiedz #1306 dnia: Kwietnia 07, 2014, 02:11:27 am »

L.I.Ch.

I. Czy można jednocześnie przyjąć komunie Świętą w intencji zadośćuczynienia (I piątki i soboty) i uzyskanie odpustu np. za udział w drodze krzyżowej jest możliwe na raz?
II. Czy aby uzyskać odpust wszystkie warunki  muszą być spełnione w ciągu i określonej kolejności czy można np. o 10:00 przyjąć Najświętszy Sakrament a o 20:00 odmodmówić różaniec?

I.Można.
II.ZTCW, kolejność jest nieistotna. W słowniku Opoki znalazłam tylko takie "cóś": "Jeżeli do uzyskania odpustu związanego z jakimś dniem wymagane jest nawiedzenie kościoła lub kaplicy, to można go dokonać od południa dnia poprzedzającego, aż do północy kończącej dzień oznaczony." Przypadek odpustu związanego z jakimś działaniem nie jest tam nawet nadmieniony.  :)
Zapisane
Katia
adept
*
Wiadomości: 8

« Odpowiedz #1307 dnia: Kwietnia 07, 2014, 02:15:04 am »

Aż wstyd takie głupie pytanie zadawać, ale jak inaczej można się czegoś dowiedzieć? ;)

W czasie Mszy następuje konsekracja jednej tylko hostii, tej spożywanej następnie przez celebransa, prawda? W takim razie kiedy konsekrowane są hostie, które podaje się wiernym?
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1308 dnia: Kwietnia 07, 2014, 07:21:09 am »

Na ogół w czasie Mszy. Jak kończą się w tabernakulum, to poza tą jedną, kapłańską, konsekruje się też hostie dla wiernych.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1309 dnia: Kwietnia 07, 2014, 10:34:00 am »

O ile moje Osobowe Źródła Informacji nie zostały przewerbowane przez ajentów modernizmu, to mogę utrzymywać, że Komunikanty trzymane w tabernakulum i rozdawane przy pozostałych mszach konsekruje proboszcz danego kościoła. Na niedzielnej sumie a potem przez cały tydzień są rozdawane komunikującym.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #1310 dnia: Kwietnia 07, 2014, 14:10:06 pm »

O ile moje Osobowe Źródła Informacji nie zostały przewerbowane przez ajentów modernizmu, to mogę utrzymywać, że Komunikanty trzymane w tabernakulum i rozdawane przy pozostałych mszach konsekruje proboszcz danego kościoła. Na niedzielnej sumie a potem przez cały tydzień są rozdawane komunikującym.
Nie słyszałem o czymś takim. Wiele razy widziałem jak ksiądz (nie proboszcz) konsekrował nawet w dni powszednie, gdy było mało Komunikantów. (Ale może to modernizm :) )
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #1311 dnia: Kwietnia 07, 2014, 18:06:12 pm »

Było też gdzieś chyba jakieś takie zalecenie (a może to urban legend), że jeśli jest Msza, na której nie ma wielu ludzi (albo w jakiejś wspólnocie), to żeby konsekrować też od razu komunikanty dla wiernych, które od razu będą im rozdane. Tak robią, np. dominikanie. Zawsze jest na kielichu patena, a na niej, poza jedną dużą hostią (kapłańską, którą, jeśli nie ma koncelebry, kapłan i tak częściowo rozdziela dla wiernych), jest też kilkanaście/kilkadziesiąt komunikantów do konsekracji.
Z czego to wynika?
Żeby ludzie dostawali "świeże"? Nie wiem.
Zapisane
Katia
adept
*
Wiadomości: 8

« Odpowiedz #1312 dnia: Kwietnia 07, 2014, 18:44:14 pm »

Dzięki za odpowiedzi. Zastanawiałam się też, dlaczego czasem zamiast okrągłej małej dostaję ćwiartkę dużej, a teraz już wiem  :)
Zapisane
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #1313 dnia: Kwietnia 09, 2014, 11:01:04 am »

Było też gdzieś chyba jakieś takie zalecenie (a może to urban legend), że jeśli jest Msza, na której nie ma wielu ludzi (albo w jakiejś wspólnocie), to żeby konsekrować też od razu komunikanty dla wiernych, które od razu będą im rozdane. Tak robią, np. dominikanie. Zawsze jest na kielichu patena, a na niej, poza jedną dużą hostią (kapłańską, którą, jeśli nie ma koncelebry, kapłan i tak częściowo rozdziela dla wiernych), jest też kilkanaście/kilkadziesiąt komunikantów do konsekracji.
Z czego to wynika?
Żeby ludzie dostawali "świeże"? Nie wiem.

Byłem jakiś czas temu na pogrzebie w małej kapliczce cmentarnej. Kapłan przed mszą zapytał ile osób przystąpi do komunii i konsekrował tyle komunikantów ilu wiernych podniosło rękę. Osób które ostatecznie przyjęły komunię było o jedną lub dwie mniej, więc człowiek, który przyjął komunię ostatni zmieszał się bo dostał dwa komunikanty (jakby sklejone) ale ksiądz dał znać szybkim ruchem ręki i skinieniem głowy, że tak ma być. To pewnie nadużycie z jego strony ale widać chciał się "pozbyć" wszystkich komunikantów ???
Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #1314 dnia: Kwietnia 09, 2014, 11:51:40 am »

Było też gdzieś chyba jakieś takie zalecenie (a może to urban legend), że jeśli jest Msza, na której nie ma wielu ludzi (albo w jakiejś wspólnocie), to żeby konsekrować też od razu komunikanty dla wiernych, które od razu będą im rozdane. Tak robią, np. dominikanie. Zawsze jest na kielichu patena, a na niej, poza jedną dużą hostią (kapłańską, którą, jeśli nie ma koncelebry, kapłan i tak częściowo rozdziela dla wiernych), jest też kilkanaście/kilkadziesiąt komunikantów do konsekracji.
Z czego to wynika?
Żeby ludzie dostawali "świeże"? Nie wiem.

Byłem jakiś czas temu na pogrzebie w małej kapliczce cmentarnej. Kapłan przed mszą zapytał ile osób przystąpi do komunii i konsekrował tyle komunikantów ilu wiernych podniosło rękę. Osób które ostatecznie przyjęły komunię było o jedną lub dwie mniej, więc człowiek, który przyjął komunię ostatni zmieszał się bo dostał dwa komunikanty (jakby sklejone) ale ksiądz dał znać szybkim ruchem ręki i skinieniem głowy, że tak ma być. To pewnie nadużycie z jego strony ale widać chciał się "pozbyć" wszystkich komunikantów ???
Widziałem w podobnej sytuacji, gdy nie było tabernakulum a zostały Hostie, że kapłan po komunii wiernych spożył pozostałe komunikanty.
Czy są jakieś przepisy?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1315 dnia: Kwietnia 09, 2014, 12:00:19 pm »

Mnie też zawsze mówiono, że to kapłan pożywa pozostałe po rozdaniu komunji komunikanty.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #1316 dnia: Kwietnia 09, 2014, 12:18:07 pm »

Mnie też zawsze mówiono, że to kapłan pożywa pozostałe po rozdaniu komunji komunikanty.
Co jest logiczne jako postępowanie analogiczne do spożycia partykuł podczas puryfikacji.
Zapisane
Tomas
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #1317 dnia: Kwietnia 09, 2014, 22:48:24 pm »

Jeśli ktoś otrzyma dwa, złożone razem, komunikanty, to i tak przyjmie jednego, całego Chrystusa. Jeśli kapłan umie tak te komunikanty złożyć, żeby mu żaden nie wypadł.

Jeśli komunikant jest konsekrowany, to niezależnie, czy konsekracja miała miejsce na danej Mszy, czy nie (i był przechowywany w tabernakulum) i jaki ksiądz konsekracji dokonał, to mamy ten sam Sakrament. W formie tzw. zwyczajnej jest chyba zalecenie, żeby przynajmniej części wiernych udzielać Komunii św. z darów konsekrowanych na danej Mszy. Stąd niektórzy księża mają co Mszę jakieś naczynie z komunikantami, inni mają kilka na patennie, jeszcze inni przełamują pół hostii i też de facto to zalecenie spełniają, a jeszcze inni nie spełniają go z tzw. względów duszpasterskich (czyli dlatego, że to tylko zalecenie).
Niemniej z naszego, świeckiego punktu widzenia jest to zupełnie bez różnicy.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1318 dnia: Kwietnia 10, 2014, 22:01:50 pm »

Czy katolik może poddać się hipnozie?
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Emte
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #1319 dnia: Kwietnia 18, 2014, 23:14:46 pm »

Pytanie bardzo trudne.

Jak wiemy, w obecnych czasach otrzymanie stwierdzenia nieważnie zawartego małżeństwa nie jest najtrudniejsze. Co jednak w przypadku, gdy sąd kościelny orzeknie o nieważnie zawartym związku, a w oczach Pana Boga dalej ono jest ważne. Czy osoba, która wstąpi w kolejny związek małżeński (sakramentalny) grzeszy?
Zapisane
Strony: 1 ... 86 87 [88] 89 90 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!