Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 22:52:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662416 razy)
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #1230 dnia: Grudnia 28, 2013, 17:38:08 pm »

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019393,opage,2,title,Kuria-Warszawsko-Praska-przeprasza-za-pijanego-ksiedza-ktory-potracil-kobiete-w-Lowiczu,wid,16289078,wiadomosc.html#opinie
Cytuj
Badanie alkomatem wykazało, że kierujący autem był pijany; miał niemal 2 promile alkoholu w organizmie. Policja zatrzymała mu prawo jazdy, a następnego dnia miał on stawić się w miejscowej komendzie.

Duchowny przyszedł na komendę w Łowiczu, ale policjant, który miał go przesłuchać, wyczuł od niego woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Miał prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany.

66-letni ksiądz usłyszał w sobotę zarzuty spowodowania wypadku oraz kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania, podejrzanemu grozi kara do 5 lat więzienia.

Według prokuratury duchowny umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa kierując samochodem w stanie nietrzeźwości. Okazało się, że ksiądz był już w 2010 roku skazany za jazdę po pijanemu.

Jak powiedział Kopania, mężczyzna przyznał się do winy. Wyjaśnił, że alkohol pił zarówno w wigilię, pierwszy dzień świąt, a także bezpośrednio przed jazdą samochodem. Jak mówił, jechał dość szybko i stracił panowanie nad pojazdem. Spieszył się, by zdążyć w jednej z miejscowości odprawić mszę.

I w związku z tym mam pytanie - jak to jest z ważnością takiej mszy odprawianej przez pijanego księdza?
Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #1231 dnia: Grudnia 28, 2013, 18:40:41 pm »

[...]
I w związku z tym mam pytanie - jak to jest z ważnością takiej mszy odprawianej przez pijanego księdza?
Do ważności są wymagane jedynie:
- ważne święcenia tego księdza,
- intencja dokonania przeistoczenia (mogła nawet być ogólna wzbudzona wcześniej i nie odwołana),
- prawidłowa materia postaci eucharystycznych,
- właściwa forma (słowa konsekracji).

Podejrzewam, że msza była ważna - nie ma powodów, by w to wątpić.
Dyskutować można jedynie o odpowiednim wewnętrznym usposobieniu księdza i ewentualnym wpływie tego na godziwość takiego odprawiania mszy.
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #1232 dnia: Stycznia 01, 2014, 22:59:16 pm »

L.I.Ch.
Wiem że w tradycyjnie Katolicy mogli przyjąć jedną komunie Św. w ciągu teraz można dwie w tę sobotę mam pogrzeb kuzyna a jest to także pierwsza sobota miesiąca przez co chciał bym wziąć także udział w nabożeństwie zadość uczynienia za grzechy przeciw sercu NMP czy w tej wyjątkowej sytuacji mogę wziąć udział w dwóch Mszach Św.? Z góry Bóg zapłać za odpowiedz, z prośbą o modlitwę za dusze Sebastiana.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 01, 2014, 23:01:56 pm wysłana przez Darek » Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
kamilek
Gość
« Odpowiedz #1233 dnia: Stycznia 02, 2014, 01:23:42 am »

.
Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #1234 dnia: Stycznia 02, 2014, 14:13:33 pm »

Można uczestnicząc słuchać dowolnej liczby Mszy dziennie.
Jeśli natomiast chodzi o przyjęcie Komunii świętej:
Cytuj
KPK 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1235 dnia: Stycznia 02, 2014, 18:20:34 pm »

L.I.Ch.
Wiem że w tradycyjnie Katolicy mogli przyjąć jedną komunie Św. w ciągu teraz można dwie w tę sobotę mam pogrzeb kuzyna a jest to także pierwsza sobota miesiąca przez co chciał bym wziąć także udział w nabożeństwie zadość uczynienia za grzechy przeciw sercu NMP czy w tej wyjątkowej sytuacji mogę wziąć udział w dwóch Mszach Św.? Z góry Bóg zapłać za odpowiedz, z prośbą o modlitwę za dusze Sebastiana.
Przecież biorąc udział w dwóch Mszach nie musi Pan za każdym razem przystępować do komunii. Może Pan np. przyjąć na Mszy pogrzebowej komunię również w intencji pierwszosobotniej a potem wziąć udział w nabożeństwie bez przyjmowania komunii, jeżeli chce Pan zachować tradycyjną dyscyplinę.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1236 dnia: Stycznia 02, 2014, 18:25:15 pm »

Można uczestnicząc słuchać dowolnej liczby Mszy dziennie.
Jeśli natomiast chodzi o przyjęcie Komunii świętej:
Cytuj
KPK 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy

Czyli można Komunię św. przyjmować wielokrotnie, pod warunkiem że podczas Mszy? A mnie jeszcze kilka lat temu na katechezach szkolnych uczono, że Komunię przyjmujemy raz dziennie, chyba, że jesteśmy na pasterce i w Boże Narodzenie na Mszy w dzień - wtedy można 2 razy.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1237 dnia: Stycznia 02, 2014, 18:36:34 pm »

Z kanonu 917 wynika raczej możliwość dwukrotnego przyjęcia komunii, a nie wielokrotnego.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1238 dnia: Stycznia 02, 2014, 18:44:00 pm »

Swoją drogą pamiętam, że przy mojej pierwszej spowiedzi przedkomunijnej (2004) księża wymawiali formułę rozgrzeszenia jeszcze po łacinie.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #1239 dnia: Stycznia 02, 2014, 19:16:29 pm »

Swoją drogą pamiętam, że przy mojej pierwszej spowiedzi przedkomunijnej (2004) księża wymawiali formułę rozgrzeszenia jeszcze po łacinie.

Nową (Deus, Pater misericordiarum; Et ego te absolvo) czy starą (Dominus noster; Passio; Ego te absolvo)?
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1240 dnia: Stycznia 02, 2014, 19:46:20 pm »

Swoją drogą pamiętam, że przy mojej pierwszej spowiedzi przedkomunijnej (2004) księża wymawiali formułę rozgrzeszenia jeszcze po łacinie.

Nową (Deus, Pater misericordiarum; Et ego te absolvo) czy starą (Dominus noster; Passio; Ego te absolvo)?

Myśli Pan, że ja to pamiętam?  ;D
Ale raczej nową.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #1241 dnia: Stycznia 02, 2014, 20:02:55 pm »

Myśli Pan, że ja to pamiętam?  ;D

Wie Pan, kiedy w mojej parafii było dwóch księży emerytów, u których się spowiadałem, to też się nie zastanawiałem, jaką oni stosują formułę po łacinie. Ale kiedy później zacząłem się interesować liturgią, doszedłem do wniosku, że była to stara formuła – trudno byłoby wymagać od starszych kapłanów, żeby uczyli się nowych słów, kiedy stare wypowiadali już niejako rutynowo, po tylu latach spowiadania.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1242 dnia: Stycznia 03, 2014, 00:28:57 am »

Swoją drogą pamiętam, że przy mojej pierwszej spowiedzi przedkomunijnej (2004) księża wymawiali formułę rozgrzeszenia jeszcze po łacinie.

Nową (Deus, Pater misericordiarum; Et ego te absolvo) czy starą (Dominus noster; Passio; Ego te absolvo)?
To też zmieniono?! Czy może pan podać pełne teksty?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #1243 dnia: Stycznia 03, 2014, 00:38:23 am »

Nowa:
Deus, Pater misericordiárum, qui per mortem et resurrectiónem Fílii sui mundum sibi reconciliávit et Spíritum Sanctum effúdit in remissiónem peccatórum, per ministérium Ecclésiae indulgéntiam tibi tríbuat et pacem.
ET EGO TE ABSOLVO A PECCATIS TUIS IN NOMINE PATRIS ET FILII, + ET SPIRITUS SANCTI.
R. Amen.

Stara:
Dóminus noster Iesus Christus te absólvat, et ego auctoritáte ipsíus te absólvo ab omni vínculo excommunicatiónis, (suspensiónis) et interdícti, in quantum possum, et tu índiges. Deínde ego te absólvo a peccátis tuis, in nómine Patris, et Fílii, + et Spíritus Sanctus. Amen.
Pássio Dómini nostri Iesu Christi, mérita beátæ Maríæ Vírginis, et ómnium Sanctórum, quidquid boni féceris, et mali sustinúeris, sint tibi in remissiónem peccatórum, augméntum grátiæ, et prǽmium vitæ ætérnæ. Amen.
EGO TE ABSOLVO AB OMNIBUS CENSURIS, ET PECCATIS, IN NOMINE PATRIS, ET FILII, + ET SPIRITUS SANCTI. AMEN.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1244 dnia: Stycznia 03, 2014, 01:08:34 am »

Więc w filmie Don Giovanni była nowa formuła. (albo skrócona)
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!