Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:46:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653665 razy)
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #555 dnia: Lutego 13, 2012, 02:51:28 am »

Prosze tez pamietac ze Msza "trydencka" nie tylko po lacinie sie odprawiala.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #556 dnia: Lutego 13, 2012, 07:35:34 am »

I ponoć w Czechach raz do roku i w Chorwacji się w innym języku (scs) odprawia :D
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #557 dnia: Lutego 13, 2012, 21:02:00 pm »

I ponoć w Czechach raz do roku i w Chorwacji się w innym języku (scs) odprawia :D
a w polsce to juz w ogole codziennie po naszemu :D
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #558 dnia: Lutego 13, 2012, 23:04:21 pm »

Mnie powalił wczoraj tekst jednego z księży Bractwa: Jeśli ktoś mówi, że na mszę po łacinie nie chodzi bo nie rozumie, to znaczy że jest leń, albo czytać nie umie.
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #559 dnia: Lutego 14, 2012, 20:53:11 pm »

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Nie ma jak gotowe linki, co nie?  ;)

Na to czekałem ;)

5) Skucha. Mszał Jana XXIII to właśnie Msza Trydencka. Modernistyczny jest NOM - nowa Msza - wytwór szemranego

Wiedziałem, że ten mszał to msza trydencka tylko gdzieś na tym forum ktoś kiedyś napisał że Bractwo uważa ten mszał za modernistyczny i że używają wcześniejszy.

Mam inne pytanko:
Czy reformy liturgii z lat 60. dotyczyły tylko rytu Rzymskiego. Czy grekokatolicy mają taką samą mszę i święcenia co wcześniej? Jak jest z innymi obrządkami?

Z góry dziękuje za odpowiedź
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #560 dnia: Lutego 14, 2012, 21:21:08 pm »

Czy reformy liturgii z lat 60. dotyczyły tylko rytu Rzymskiego.
nie. np. dominikanski de facto skasowano, a ambrozjanski przerobiono.
Czy grekokatolicy mają taką samą mszę i święcenia co wcześniej?
generalnie mowiac: tak. ale w wielu miejscach sie, jak to sie szumnie-pieknie nazywa, nastapila delatynizacja
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #561 dnia: Lutego 14, 2012, 21:29:27 pm »

W zasadzie zmiany u grekokatolików są niewielkie, zdaje się że tylko Bractwo św. Jozafata na Ukrainie sprawuje msze z latynizmami.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bractwo_%C5%9Awi%C4%99tego_Jozafata
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #562 dnia: Lutego 15, 2012, 06:01:15 am »

Bractwo św. Jozafata na Ukrainie
i okazyjnie w polszy ;p

u unitow (poza kostomlotami) mamy w tej chwili ryt, ktory ani nie jest czysto rusko-prawoslawny, ani rusko-karpacki, ani unicko-zlatynizowany, tylko taki miszmasz w/w z jezykiem ukrainskim na dokladke
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
MSFZ
adept
*
Wiadomości: 4

« Odpowiedz #563 dnia: Lutego 15, 2012, 18:39:46 pm »

u unitow (poza kostomlotami) mamy w tej chwili ryt, ktory ani nie jest czysto rusko-prawoslawny, ani rusko-karpacki, ani unicko-zlatynizowany, tylko taki miszmasz w/w z jezykiem ukrainskim na dokladke

A tak z ciekawości, jak wygląda teraz kondycja obrządku bizantyjsko-rusińskiego?
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #564 dnia: Lutego 15, 2012, 19:24:19 pm »

Mam inne pytanko:
Czy reformy liturgii z lat 60. dotyczyły tylko rytu Rzymskiego. Czy grekokatolicy mają taką samą mszę i święcenia co wcześniej? Jak jest z innymi obrządkami?

Z góry dziękuje za odpowiedź
Nie, gdyż albowiem usunięto większość latynizmów (czyli elementów, które przejęto z liturgii łacińskiej)- co jest na plus, ale jednocześnie nieco zreformowana na minus. Nie dokonano takiej destrukcji, jak w wypadku liturgii łacińskiej, ale są pewne elementy, które zezwolono opuszczać itp. Tak więc można odprawić ją całkiem poprawnie, a można też trochę "okrojoną" wersję.
No i niestety panoszy się w cerkwi ukraińskiej język ukraiński w liturgii...
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #565 dnia: Lutego 15, 2012, 19:52:27 pm »

Mam inne pytanko:
Czy reformy liturgii z lat 60. dotyczyły tylko rytu Rzymskiego. Czy grekokatolicy mają taką samą mszę i święcenia co wcześniej? Jak jest z innymi obrządkami?

Z góry dziękuje za odpowiedź
Nie, gdyż albowiem usunięto większość latynizmów (czyli elementów, które przejęto z liturgii łacińskiej)- co jest na plus, ale jednocześnie nieco zreformowana na minus.

Dlczego na plus i dlaczego troche na minus?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #566 dnia: Lutego 15, 2012, 20:09:06 pm »

Od razu zaznaczam że dystansuje się od objawień prywatnych ale zapytam z ciekawości: czy wszyscy Tradycjonaliści są przeciwnikami Vassuli Ryden? Ja przeczytałem ok. 30 pierwszych zeszytów ale to było przed zapoznaniem się z tradi- poglądami. Podejrzewam, że zarzuty dotyczą ekumenizmu ale proszę mi powiedzieć bo jestem ciekaw.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #567 dnia: Lutego 15, 2012, 20:15:09 pm »

Mam inne pytanko:
Czy reformy liturgii z lat 60. dotyczyły tylko rytu Rzymskiego. Czy grekokatolicy mają taką samą mszę i święcenia co wcześniej? Jak jest z innymi obrządkami?

Z góry dziękuje za odpowiedź
Nie, gdyż albowiem usunięto większość latynizmów (czyli elementów, które przejęto z liturgii łacińskiej)- co jest na plus, ale jednocześnie nieco zreformowana na minus.

Dlczego na plus i dlaczego troche na minus?
Usunięcie latynizmów jest czymś korzystnym, albowiem wcześniej wschodni schizmatycy mówili, że katolicy wymagają od nawracających się porzucenia swoich liturgicznych obyczajów, tradycji, że wszystko chcą unifikować... I jako przykład pokazywali liturgię w cerkwi grekokatolickiej. Dlatego to bym zaliczył w posoborowych zmianach na plus (choć w zasadzie trudno mówić tu o zmianach posoborowych, usuwać latynizmu chciano już wcześniej). Ma to więc znaczenie dla nawracania wschodnich schizmatyków.
Na minus to inne reformy- bo przez nie jednak nie mamy czystego obrządku biznatyjsko- ruskiego. No i szkoda, że odchodzi się od scs-u na rzecz języka ukraińskiego. 
Zapisane
Emte
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #568 dnia: Lutego 27, 2012, 17:29:13 pm »

Komplikuje się moja sytuacja w pracy i możliwe, że będę musiał pracować w każdą niedzielę od rana do wieczora. Tym samym moje uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej będzie niemożliwe. Jeśli te wiadomości się potwierdzą będę myślał jak rozwiązać ten problem...
Z tego co mi wiadomo, w podobnym przypadku można spełnić obowiązek uczestnictwa we Mszy w sobotę wieczorem. A jak to dawniej to wyglądało (czyt. przed SWII)?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #569 dnia: Lutego 27, 2012, 17:43:52 pm »

http://miqra.blox.pl/tagi_b/20753/Pius-XII.html
Zapisane
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!