Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:27:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653980 razy)
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #495 dnia: Grudnia 20, 2011, 14:45:23 pm »

Nie. W tym wypadku nie. Chyba, że się panu kolana nie zginają.

Edit :
Typowy przykład nieprecyzyjnej wypowiedzi : "czy można uczestniczyć w NOM na wzór KRR (...) OPRÓCZ OCZYWIŚCIE przyjmowania Komunii św. na klęcząco".
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2011, 14:52:19 pm wysłana przez PTRF » Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #496 dnia: Grudnia 20, 2011, 14:52:11 pm »

Dla p.Kosmy postawa klęcząca jest oczywista, dla OWMR - nie.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #497 dnia: Grudnia 20, 2011, 14:53:44 pm »

Dla p.Kosmy postawa klęcząca jest oczywista, dla OWMR - nie.

No mam nadzieję. Chodzi o precyzję wypowiedzi.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #498 dnia: Grudnia 20, 2011, 15:08:24 pm »

Oczywiście, precyzja wypowiedzi jest ważna - "Bóg zapłać" PTRF  oraz bruno1960 za uchwycenie właściwego sensu:)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #499 dnia: Grudnia 20, 2011, 15:35:49 pm »

Panie kosmo (dobrze odmieniam? ;))

Co do klęczenia podczas Modlitwy Eucharystycznej - jest OWMR 43, który nakazuje zachować ten zwyczaj, o ile on w danej społeczności istnieje.
Znaki krzyża na Benedictus, na końcu Gloria czy Credo - tu sugerowałbym się OWMR 42, według którego w stosowaniu gestów i postaw liturgicznych należy zwracać uwagę na "tradycyjną praktykę obrządku rzymskiego".

Z drugiej strony, w OWMR znajdujemy duży nacisk na jednolitość postaw w całym "zgromadzeniu liturgicznym", jak również potępienie dla kierowania się w tej dziedzinie "prywatnymi upodobaniami".

Z trzeciej, mamy rozbieżne z OWMR zdania liturgistów: Buxa (po Komunii św. można usiąść/wstać dopiero po schowaniu Najświętszego Sakramentu do tabernakulum) czy - odbiegając od zagadnienia udziału wiernych - Ratzingera (Kanon Rzymski może być w całości mówiony po cichu).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #500 dnia: Grudnia 21, 2011, 07:38:52 am »

Liturgia to 2 000 lat istnienia i wielowiekowa tradycja, zróżnicowana i niejednolita. Nie może być traktowana jak kodeks karny, jednolicie i kategorycznie. Ujednolicenie postaw to owoc działania komisji abp Bugniniego i jego reform. Spotykam takie postawy:
" Jak wolno stać, to wszyscy stoimy, jak język polski to nie łacina, a Msza Wszechczasów to w ogóle pogański zabobon."
To trochę wojskowe podejście i uniformizacja liturgii. Jednolitość postaw nie może zabijać osobistego przeżywania Mszy św. No dobrze, wszyscy stoimy, a jak wjedzie inwalida na wózku to też ma wstać? Ważniejsze jest jak odczytujemy dany gest i czym on jest dla mnie, a nie to jak postępuje dana wspólnota. Oczywiście, ważne są lokalne tradycje i zwyczaje, ale nie za wszelką cenę.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #501 dnia: Grudnia 21, 2011, 09:00:26 am »

No dobrze, wszyscy stoimy, a jak wjedzie inwalida na wózku to też ma wstać?

O niepełnosprawnych, starszych, chorych traktuje osobna rubryka.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #502 dnia: Grudnia 21, 2011, 16:14:49 pm »

No dobrze, wszyscy stoimy, a jak wjedzie inwalida na wózku to też ma wstać?

O niepełnosprawnych, starszych, chorych traktuje osobna rubryka.

Co nie zmienia faktu, że jedność postaw jest naruszona. Osobna rubryka jest też o postawie klęczącej, a mimo to nie jest ona mile widziana.
Zapisane
Jakub Horbacz
Gość
« Odpowiedz #503 dnia: Grudnia 21, 2011, 20:41:19 pm »

Dodam, że Szatan jest świetnym psychologiem. Potrafi nawet przewidzieć o czym myślisz, choć do końca nie wie w 100% co to jest.

Moja odpowiedz na pytanie jak koledzy wyżej. :)

Potrafi przewidzieć? Zdaniem wielu teologów Szatan nie ma wstępu do ludzkich myśli. Posłużę się tu cytatem :

"Duchy nieczyste nie mogą znać naszych myśli. Mogą się tylko domyślać na podstawie widzialnych oznak lub badając nasze skłonności, nasze słowa albo rzeczy, ku którym zwraca się nasza uwaga. Natomiast to, czego nie wyraziliśmy zewnętrznie, co pozostaje w głębi naszych dusz, jest dla nich zupełnie niedostępne. Nawet owe myśli, które one same nam podsuwają, nasze przyzwolenie na nie, reakcja, którą w nas wywołują, z powodu samej istoty naszej duszy nie mogą być im znane (...), poznają je jedynie poprzez nasze ruchy i zewnętrzne przejawy."

~(bodajże) ks. Jan Kasjan

Widziałem też pewną prywatną wypowiedz: "Przypuszczam, że szatan może poznać nasze myśli tylko wtedy, gdy w myślach tych zwracamy się bezpośrednio do niego. Podobnie Anioł Stróż - słyszy, gdy w myślach mówimy do niego." - proszę się ustosunkować do tego cytatu. Z góry dziękuję :)
Zapisane
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #504 dnia: Grudnia 21, 2011, 21:59:30 pm »

"Mogą się tylko domyślać na podstawie widzialnych oznak" - dla mnie to znaczy "potrafią przewidzieć". Psycholog nie czyta w myślach...
Zapisane
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #505 dnia: Grudnia 21, 2011, 22:09:54 pm »

Bóg zapłać Panie Bartku, że jako Administrator fatygował się Pan odpowiedzieć na moje pytania "błahe i całkiem poważne". Dręczy mnie jeszcze jedno: czy Bóg zsyła więcej łask, gdy uczestniczy się we Mszy Świętej sprawowanej w KRR? Tak, jak, np. sanktuaria słyną z tego, że są miejscami otrzymywania obfitszych łask. Pomijam sprawę nastawienia wewnętrznego i  otwarcia serca jako oczywistą.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #506 dnia: Grudnia 22, 2011, 09:45:05 am »

: czy Bóg zsyła więcej łask, gdy uczestniczy się we Mszy Świętej sprawowanej w KRR? Tak, jak, np. sanktuaria słyną z tego, że są miejscami otrzymywania obfitszych łask.
Niestety mój przenośny łaskomierz jest w tej chwili w naprawie, nie mogę sprawdzić...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Jakub Horbacz
Gość
« Odpowiedz #507 dnia: Grudnia 22, 2011, 10:50:19 am »

Bonus 50% ?  :P
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #508 dnia: Grudnia 22, 2011, 11:24:51 am »

KRR +10 do łask :D To już Pan Bóg wie, gdzie łaski zsyła i ile.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #509 dnia: Grudnia 22, 2011, 11:27:31 am »

Dręczy mnie jeszcze jedno: czy Bóg zsyła więcej łask, gdy uczestniczy się we Mszy Świętej sprawowanej w KRR? Tak, jak, np. sanktuaria słyną z tego, że są miejscami otrzymywania obfitszych łask. Pomijam sprawę nastawienia wewnętrznego i  otwarcia serca jako oczywistą.

Co do ostatniego zdania - stopień otwarcia się na łaskę wynika również z rytu Mszy świętej i sposobu Jej sprawowania.

Niestety mój przenośny łaskomierz jest w tej chwili w naprawie, nie mogę sprawdzić...

Certyfikowany on chociaż? Ostatni łaskomierz, o jakim słyszałem, miała sekta "oławian". Okazało się potem, że to jakaś kupiona na bazarze podróba.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!