Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:02:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653503 razy)
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #480 dnia: Listopada 09, 2011, 13:41:54 pm »

Jak obalić pogląd, że II ME nie jest najstarszą modlitwą eucharystyczną? Jeśli na Forum jest już wątek poświęcony tej kwestii (wydaje mi się, że już kiedyś natknęłam się na ten temat), to proszę o wskazanie. Jeśli nie ma, to gorąco proszę o oświecenie.
(Wyjaśnienie dla tych, w których moje pytania mogę rodzić posądzenie o prowokację czy inne złe intencje, co już kiedyś się zdarzyło - dziękuję Panu Bogu, że mam dostęp Mszy św. w krr i do FK - ogromnie cennego źródła wiedzy, której brakuje mi w różnych okolicznościach. Właśnie teraz taka okoliczność się zdarzyła i przychodzę po pomoc. Proszę o zrozumienie.)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #481 dnia: Listopada 09, 2011, 14:57:37 pm »

II Modlitwę Eucharystyczną napisano dopiero w XX wieku. Starożytny Kanon Hipolita, z którym często się ją utożsamia, stanowił dla niej jedynie inspirację:
http://breviarium.blogspot.com/2007/04/rnice-midzy-2me-kanonem-hipolita.html
Dość długo uważano Kanon Hipolita za starszy od Kanonu Rzymskiego. Ta błędna opinia wślizgnęła się nawet do jednego ze starszych numerów „Zawsze wierni”. Tymczasem dziś wiemy, że w starożytności modlitwy tej najprawdopodobniej nie używano w obrządku rzymskim ani w ogóle w żadnej liturgii. Pierwsze świadectwa wskazują na jej użycie dopiero w średniowieczu i to w liturgii... etiopskiej.

Oczywiście, dzięki „bajce” o starożytności Kanonu Hipolita, udało się tę modlitwę „wylansować” jako eucharystyczną najpierw u protestantów, a po II Soborze Watykańskim – u katolików, pod postacią II Modlitwy Eucharystycznej.

W rozmowie może się Pani powołać na autorytet o. Macieja Zachary MIC (pkt 3.3.)
http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2010/03/czy-jest-mozliwe-wspoistnienie-dwoch.html
« Ostatnia zmiana: Listopada 09, 2011, 14:59:15 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #482 dnia: Listopada 09, 2011, 22:07:31 pm »

Panie Bartku, serdecznie dziękuję za wyjaśnienie i linki. To jest wystarczająca pomoc.  :)
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #483 dnia: Grudnia 02, 2011, 11:52:21 am »

Szukałem po encyklopediach, wikipediach i słownikach. I niegdzie nie znalazłem wyjaśnienia tego zawiłego terminu. No właśnie, jak wyjaśnić często spotykany tutaj termin, zwięźle i logicznie. Oto i on:
brawarysta
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #484 dnia: Grudnia 02, 2011, 11:54:25 am »

Szukałem po encyklopediach, wikipediach i słownikach. I niegdzie nie znalazłem wyjaśnienia tego zawiłego terminu. No właśnie, jak wyjaśnić często spotykany tutaj termin, zwięźle i logicznie. Oto i on:
brawarysta
Hahahahahahaha ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #485 dnia: Grudnia 02, 2011, 11:59:02 am »

Szukałem po encyklopediach, wikipediach i słownikach. I niegdzie nie znalazłem wyjaśnienia tego zawiłego terminu. No właśnie, jak wyjaśnić często spotykany tutaj termin, zwięźle i logicznie. Oto i on:
brawarysta
??? Pan tak na poważnie. ???
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #486 dnia: Grudnia 02, 2011, 13:31:01 pm »

Ja tam wiem, ale warto uściślić, bo nieznający spotykają się z tym terminem i nie wiedzą. Poza tym, być może każdy z nas rozumie to na troszkę inny sposób. Oprócz tego "Dziecięce poszukiwania" do czegoś w końcu zobowiązuje. W końcu to nie "Miś": "Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta".
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #487 dnia: Grudnia 02, 2011, 13:38:18 pm »

Słownikowa definicja brawaryzmu była podana na takim nieistniejącym już serwisie "rebelya-­watch.­pl".
Szkoda, że jakiś "życzliwy" kompletnie usnął tę stronę... Niestety wtedy nie pomyślałem o jej zarchiwizowaniu.
Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #488 dnia: Grudnia 02, 2011, 13:49:12 pm »

II Modlitwę Eucharystyczną napisano dopiero w XX wieku. Starożytny Kanon Hipolita, z którym często się ją utożsamia, stanowił dla niej jedynie inspirację:
http://breviarium.blogspot.com/2007/04/rnice-midzy-2me-kanonem-hipolita.html
Dość długo uważano Kanon Hipolita za starszy od Kanonu Rzymskiego. Ta błędna opinia wślizgnęła się nawet do jednego ze starszych numerów „Zawsze wierni”. Tymczasem dziś wiemy, że w starożytności modlitwy tej najprawdopodobniej nie używano w obrządku rzymskim ani w ogóle w żadnej liturgii. Pierwsze świadectwa wskazują na jej użycie dopiero w średniowieczu i to w liturgii... etiopskiej.
jakie sa, jesli sa, argumenta przeciw hipotetycznemu stosowaniu oryginalnej formy kanonu hipolitowego w liturgii?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #489 dnia: Grudnia 04, 2011, 19:24:37 pm »

To, że tzw. Kanon Hipolita (a właściwiej: anafora z "Tradycji Apostolskiej", jako że autorstwo św. Hipolita Rzymskiego coraz intensywniej się kontestuje) ma formę anafory (zawiera dialog przed prefacją, słowa ustanowienia, końcową doksologię oraz wskazówki liturgiczne), według badaczy nie wystarcza jako dowód jej użycia w liturgii. To mógł być nawet utwór literacki liturgią inspirowany. Zresztą, małoż to mamy średniowiecznych mszałów-fałszywek, które uwiarygadniano dorabiając im tytuł np.: "Według Świętey, Nieprzerwaney a Niepodważalney Tradycyi samego Jakóba Apostoła"? Nawet do "Martyrologium Rzymskiego" trafiła pono jakaś buddyjska bajka...

W którymś z kolejnych tomów serii Źródło i szczyt (współwydawcy: Dominikański Ośrodek Liturgiczny i "Christianitas"), autorstwa Paula F. Bradshawa, ma się znaleźć rozdział traktujący o kontrowersjach wokół "Tradycji Apostolskiej".
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2011, 19:50:29 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #490 dnia: Grudnia 20, 2011, 14:27:38 pm »

Laudetur Jesus Christus! Czy można uczestniczyć w NOM na wzór KRR, np. klęcząc na Sanctus, czyniąc znak krzyża na Benedictus, oprócz, oczywiście przyjmowania Przenajświętszej Komunii na klęcząco?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #491 dnia: Grudnia 20, 2011, 14:30:04 pm »

Laudetur Jesus Christus! Czy można uczestniczyć w NOM na wzór KRR, np. klęcząc na Sanctus, czyniąc znak krzyża na Benedictus, oprócz, oczywiście przyjmowania Przenajświętszej Komunii na klęcząco?
Daje się, najtrudniej uniknąć grabulki na "znak pokoju".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #492 dnia: Grudnia 20, 2011, 14:36:14 pm »

Laudetur Jesus Christus! Czy można uczestniczyć w NOM na wzór KRR, np. klęcząc na Sanctus, czyniąc znak krzyża na Benedictus, oprócz, oczywiście przyjmowania Przenajświętszej Komunii na klęcząco?
Wg OWMRu - nie. Według Tradycji i własnego sumienia - jak najbardziej.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #493 dnia: Grudnia 20, 2011, 14:39:10 pm »

(...) oprócz, oczywiście przyjmowania Przenajświętszej Komunii na klęcząco?

A dlaczego ? I skąd to "oczywiście" ?!
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #494 dnia: Grudnia 20, 2011, 14:40:32 pm »

A "oczywiście" nie jest oczywiste?
Zapisane
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!