Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:23:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653640 razy)
Nastolatka
adept
*
Wiadomości: 49


Jezu, Ufam Tobie!

« Odpowiedz #465 dnia: Sierpnia 19, 2011, 12:57:47 pm »

Chiałabym zapytać:
Czy diabeł ma możliwość patrzenia w przyszłość? Czy widzi on tylko teraźniejszość...
Zapisane
,,[...]Preces meae non sunt dignae:
Sed tu bonus fac benigne,
Ne perenni cremer igne[...]"

,,[...]Choć niegodne me błaganie,
Nie daj mi, dobroci Panie,
W ognia wieczne wpaść otchłanie[...]"
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #466 dnia: Sierpnia 19, 2011, 13:08:59 pm »

Chiałabym zapytać:
Czy diabeł ma możliwość patrzenia w przyszłość? Czy widzi on tylko teraźniejszość...

Tego do końca raczej się dowiedzieć nie możemy. Ale mi osobiście wydaje się że nie. Po pierwsze dlatego że nie jest wszechmocny jak Pan Bóg, a po drugie, gdyby mógł wiedzieć co się stanie na pewno ( a stanie się to, że ostatecznie przegra) - raczej nie robił by tego, co robi.  :)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #467 dnia: Sierpnia 19, 2011, 13:12:41 pm »

Diabeł - jako że jest tylko stworzeniem - nie posiada wiedzy dostępnej samemu Bogu. Widzi teraźniejszość, a ze swoich obserwacji na przestrzeni tysięcy lat, z różnych miejsc (podróżuje z prędkością myśli) zna doskonale przeszłość. Przyszłość może przewidywać jedynie na zasadzie wnioskowania, ale o wiele doskonalszego niż w przypadku człowieka (rozum ma nieskażony namiętnościami właściwymi ludziom).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #468 dnia: Sierpnia 19, 2011, 13:15:14 pm »

Pan Bartek mnie uprzedził, ale mimo to wysyłam... ;)

Przyszłość zna oczywiście tylko Pan Bóg i ci, którym ją Pan Bóg objawił.

W którejś książce o opętaniach czytałem jednak, że szatan jest bytem nieporównywalnie inteligentniejszym od człowieka. Na podstawie tego co obserwuje może z bardzo dużym prawdopodobieństwem przewidywać to co się stanie na podstawie niezliczonych wiekszych i mniejszych zdarzeń z teraźniejszości i przeszłości. Prognosta niemal doskonały. Prawie, dlatego że zawsze jakiś drobny szczegół może zmienić przewidywany przez niego bieg wydarzeń.
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #469 dnia: Sierpnia 19, 2011, 13:39:27 pm »

Mimo dwóch wcześniejszych wpisów i ja coś dodam od siebie:

Odpowiem Ci tak jak ja sobie to wyobrażam.
Diabeł a właściwie Szatan został stworzony jako anioł, ma więc pewne cechy i zdolności, których nie ma człowiek, i których do końca nie możemy sobie nawet wyobrazić. Jedną z tych cech jest mistrzowskie przewidywanie przyszłości. Diabeł jest istotą przebiegłą, sprytną ale też bardzo inteligentną, jest jak arcymistrz szachowy, który przewiduje sytuację na planszy  na wiele ruchów naprzód. Można więc na Twoje pytanie odpowiedzieć tak:

- Diabeł nie zna przyszłości ale się jej domyśla z bardzo dużym prawdopodobieństwem i może nią sterować (przynajmniej tak mu się zdaje).-

Jednakże, ponieważ Bóg jest wszechmocny może plany diabła obrócić w niwecz. Dlatego nawet diabeł nie wie „na 100%” jaka będzie przyszłość. Stąd wynika jak ważna jest wiara i modlitwa ludzi do Boga aby wyprosić u Niego, aby cele diabła nie zostały zrealizowane. Oprócz tego dał nam Bóg jeszcze jedną broń. Jest to wolna wola, która właściwie wykorzystana może pokrzyżować  plany Szatana.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #470 dnia: Sierpnia 19, 2011, 13:59:28 pm »

Dodam, że Szatan jest świetnym psychologiem. Potrafi nawet przewidzieć o czym myślisz, choć do końca nie wie w 100% co to jest.

Moja odpowiedz na pytanie jak koledzy wyżej. :)
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #471 dnia: Sierpnia 19, 2011, 14:15:30 pm »

No to jeszcze ja dorzucę kolejne dwa grosze... ;)

a po drugie, gdyby mógł wiedzieć co się stanie na pewno ( a stanie się to, że ostatecznie przegra) - raczej nie robił by tego, co robi.  :)

Decyzja szatana (i wszystkich zbuntowanych aniołów) była w pełni świadoma. Doskonale znali Boską wszechmoc i zdawali sobie sprawę z konsekewncji które ich czekają. Oni doskonale wiedzą, że przegrają i następstwem tego będzie ich wieczne potępienie.
Mimo to walczą - z nienawiści do Boga i wszelkiego Jego stworzenia.
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #472 dnia: Sierpnia 19, 2011, 14:23:06 pm »

Dodałbym jeszcze takie obrazowe porównanie:

Mam do wyboru dwie zamknięte skrzynie. W jednej jest skarb, a w drugiej nie ma nic. Muszę wybrać jedną z nich. Diabeł wie (w odróżnieniu ode mnie), która skrzynia jest pusta i będzie podstępnie zachęcał mnie do złego wyboru, ale ponieważ Bóg dał mi wolną wolę, to Szatan do końca nie będzie pewien co wybiorę.
Ja natomiast powinienem przed podjęciem decyzji zwrócić się w modlitwie do Boga aby pozwolił mi dokonać właściwego wyboru. Jednocześnie jeżeli nawet wybiorę źle, to Bóg ponieważ jest miłosierny i wszechmogący nadal ma możliwość cudownego przeniesienia skarbu ze skrzyni pełnej do pustej.
Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #473 dnia: Września 28, 2011, 10:40:00 am »

Proszę o oświecenie w temacie wyrażenia używanego na koniec rozmowy: "Z Bogiem!"... Czy pozdrowienie "Z Panem Bogiem" jest poprawne? Wiadomo - bezwzględnie "Pan Jezus", ale czy poprawnie brzmi "Pan Bóg"? Przecież myśląc Bóg mamy w głowie Trzy Osoby Boskie, nie jedną, więc stąd moje niemowlęce pytanie.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #474 dnia: Września 28, 2011, 10:47:25 am »

Cytuj
Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #475 dnia: Września 28, 2011, 11:01:59 am »

Cytuj
Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth.

Ależ ze mnie matołek! Bardzo Panu dziękuję!
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #476 dnia: Września 28, 2011, 11:24:04 am »

Zwrot "Pan Bóg" jest poprawny i uwypukla kluczowe Boże przymioty: to że jest różny od swego stworzenia i że nim rządzi (czyli Jego panowanie: pan - panowanie; dominus - dominatio). Nie jest to więc tytuł grzecznościowy. Współcześnie z powodu dewaluacji tytułu "Pan", trudno wyłapać ten kontekst. Dzieci nie zwracają się już do mamy per "Pani Matko" itd.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #477 dnia: Września 28, 2011, 11:29:24 am »

Dzieci nie zwracają się już do mamy per "Pani Matko" itd.

A do mnie niekiedy córka mówi "Panie Ojcze!". Zwłaszcza kiedy coś ode mnie chce. ;D
Zapisane
Emte
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #478 dnia: Listopada 01, 2011, 20:55:11 pm »

Ile zazwyczaj trwa Msza św. w tygodniu o 7.15 w Przeoracie na Garncarskiej? Chodzi mi konkretnie o jutrzejszy dzień. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #479 dnia: Listopada 01, 2011, 21:09:33 pm »

do ok. 7.50 w normalne dni, ale jutro w Dzień Zaduszny może trwać dłużej. Zwykle są to msze ciche lub recytowane. Uwaga w najbliższy piątek i sobotę w Przeoracie nie ma mszy o 7.15. Są tylko wieczorne
Zapisane
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!