Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:55:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653403 razy)
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #435 dnia: Lipca 21, 2011, 21:54:17 pm »

Czy Pan Wołodyjowski popełnił samobójstwo? :-\
postac literacka. nie zyla, nie byla, nie wazne.

A gdyby dajmy na to, kiedyś w tamtych czasach i nie tylko, bo jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogła istnieć postać, która popełniła samobójstwo (...)

Pan Wołodyjowski to postać z literatury. Ale przecież zdarzało się w rzeczywistości. Chociażby kpt. Wladysław Raginis - dowódca obrony Wizny w 1939 roku.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #436 dnia: Lipca 21, 2011, 21:57:39 pm »

Czy Pan Wołodyjowski popełnił samobójstwo? :-\
postac literacka. nie zyla, nie byla, nie wazne.

A gdyby dajmy na to, kiedyś w tamtych czasach i nie tylko, bo jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogła istnieć postać, która popełniła samobójstwo (...)

Pan Wołodyjowski to postać z literatury. Ale przecież zdarzało się w rzeczywistości. Chociażby kpt. Wladysław Raginis - dowódca obrony Wizny w 1939 roku.

Jest to godne potępienia w całości, tak?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
yukoma
uczestnik
***
Wiadomości: 187


Święty Pawle Chung, męczenniku módl się za nami!

« Odpowiedz #437 dnia: Lipca 21, 2011, 22:48:25 pm »

Z przykrością i po namyśle.....
Panie Guldenmond  >:( >:( >:(
Zapisane
Przez posłuszeństwo ku apostazji - w Kościele posoborowym ta rzeczywistość stawała się moim udziałem :-(

Msza Święta Wszechczasów i Jej bogactwo to największe Odkrycie mojego życia
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #438 dnia: Sierpnia 01, 2011, 10:50:53 am »

Czy używanie I Modlitwy Eucharystycznej w NOM jest obwarowane jakimiś formalnymi ograniczeniami, czy można jej używać dowolnie, np. podczas Mszy odprawianej w dzień powszedni, który w kalendarzu liturgicznym nie jest ani uroczystością, ani świętem? Pewnie wstyd nie wiedzieć, ale ja nie wiem... Mam nadzieję, że nie ma żadnych ograniczeń, ale wolę dopytać, bo 100-procentowej pewności nie mam, tylko taką na 99%...
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #439 dnia: Sierpnia 01, 2011, 10:51:26 am »

Nie ma żadnych ograniczeń.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #440 dnia: Sierpnia 01, 2011, 10:56:31 am »

Czy używanie I Modlitwy Eucharystycznej w NOM jest obwarowane jakimiś formalnymi ograniczeniami, czy można jej używać dowolnie, np. podczas Mszy odprawianej w dzień powszedni, który w kalendarzu liturgicznym nie jest ani uroczystością, ani świętem? Pewnie wstyd nie wiedzieć, ale ja nie wiem... Mam nadzieję, że nie ma żadnych ograniczeń, ale wolę dopytać, bo 100-procentowej pewności nie mam, tylko taką na 99%...
To kwestia wolnego wyboru. Wiem to od Księdza - prawnika, który dość często używał Kanonu na rannych Mszach w dnie powszednie.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #441 dnia: Sierpnia 01, 2011, 11:07:11 am »

Aczkolwiek trudno zaprzeczyć, że regularne stosowanie np. Confiteor oraz tej samej modlitwy eucharystycznej jest postępowaniem wbrew duchowi odnowionej liturgii.

"Synod wzywa jednocześnie wszystkich kapłanów do korzystania z całego bogactwa Mszału (różnych modlitw Eucharystycznych, Mszy wotywnych, formuł aktów pokutnych i błogosławieństw)."

Z dokumentów II Polskiego Synodu Plenarnego (1991-1999):
http://angelus.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2631:liturgia-zaproszenie-do-odpowiedzialnopci-wskazania-i-zalecenia-synodalne&catid=326:ii-polski-synod-plenarny-o-liturgii&Itemid=683
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #442 dnia: Sierpnia 01, 2011, 11:49:04 am »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Zatrzymam się jeszcze na swoim problemie i poproszę o pomoc w temacie: planowana "Msza prywatna" (w kaplicy męskiego domu zakonnego) w dzień powszedni, tzn. kapłan sprawujący Mszę + maluuuteńka garstka wiernych. Czy mam prawo do tego, by poprosić księdza o krzyż pośrodku ołtarza i o dwie świece? Jak to pragnienie dyplomatycznie uzasadnić...? Dodam tylko, że w kaplicy, w której będzie odprawiana Msza, krzyż stoi w dużej odległości od ołtarza, ale jest to krzyż ołtarzowy i można go przenieść na właściwe miejsce, na ołtarzu nie ma świec poza Mszą, w czasie Mszy nie wiem, gdzie stoją (w ogóle kaplica jest bardzo modernistyczna). Relacje z księdzem są bardzo dobre (w sensie: akceptuje fascynacje wiernych klasycznym rytem Mszy) i wiem, że wszystko zależy od sensownego przedstawienia prośby. Będę Państwu wdzięczna za każdą wskazówkę i radę w tym temacie; z pewnością skorzystają z nich też inni pragnący mieć wpływ na utradycyjnienie NOM-u.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 01, 2011, 12:13:52 pm wysłana przez Rita » Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #443 dnia: Sierpnia 01, 2011, 12:44:37 pm »

@tosia

Radzę czytać ZE ZROZUMIENIEM i nie wyładowywać się na forum, kiedy ma się gorszy dzień :p
Na szczęście nigdy Pani nie będzie na miejscu żadnego księdza.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 01, 2011, 12:49:56 pm wysłana przez Rita » Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #444 dnia: Sierpnia 01, 2011, 14:10:57 pm »

Tyle wylanych łez i rozdartych szat na FK z powodu powszechnej mody NOM-owej nie pokrywającej się z przykładem, jaki daje Benedykt XVI, a kiedy pada konkretne pytanie, w jaki sposób poprosić o ustawienie krzyża na środku ołtarza i świec po bokach (w sytuacji, gdy kapłan jest bardziej "otwarty" niż "zamknięty"), to wszyscy milczą (oprócz pani tosi, która wyczytała w moim wpisie, co chciała, splunęła na bliźniego swego i z pewnością poczuła się dzięki temu lepiej) .
Zastanawiam się, dlaczego nikt nie odpowiedział na moją prośbę. Dla mojego rozumienia pewnych spraw, dobrze by było, gdyby mi się to wyjaśniło. Czy osoba zadająca pytania w dziale dla nowicjuszy, nie zasługuje na poważne potraktowanie? Pytam, bo nie rozumiem. Przecież nie takie pytania tu padały, a Forumowicze śpieszyli z życzliwymi odpowiedziami... 
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #445 dnia: Sierpnia 01, 2011, 14:33:23 pm »

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2011/07/krzyz-w-centrum-tak-chce-papiez.html

Myślę, że to może pomóc.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #446 dnia: Sierpnia 01, 2011, 14:35:29 pm »

Pani Rito, proszę nie brać sobie do serca tego milczenia: są wakacje, ruch na forum mniejszy i zainteresowanie ograniczone w dużej mierze do wątków z wzajemnymi naparzankami  ;)
Co do argumentów - skoro ksiądz otwarty, to może wystarczy powołać się na przykład Benedykta XVI?
Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #447 dnia: Sierpnia 01, 2011, 14:57:02 pm »

@Teresa

Serdecznie dziękuję Pani za odpowiedź. Jakoś lżej mi się na sercu zrobiło...
Nie wiedziałam, czy mogę tak wprost powołać się na Ojca Świętego. Być może nie będzie potrzeby powoływać się na kogokolwiek, bo prośba może okazać się oczywista i niewymagająca większych tłumaczeń (ów kapłan dobrze zna moją miłość do Mszy trydenckiej). Obawiałam się tylko, że z racji niewielkiej wiedzy, jaką mam o liturgii Mszy św., popełnię błąd, jeśli w takiej sytuacji przywołam przykład Papieża... Nie byłam pewna, czy ustawienie krzyża na środku ołtarza w NOM nie dotyczy tylko Mszy papieskich... Moim wielkim pragnieniem jest uczestniczyć choć raz w życiu w nowej Mszy, mając takie bezpośrednie odniesienie do Krzyża Chrystusa, jakie ma miejsce w KRR... 
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #448 dnia: Sierpnia 01, 2011, 14:58:29 pm »

Niech pani uda się wprost na KRR, na przykład do kaplicy Bractwa, w zależności od miejsca zamieszkania, wtedy będzie pani miała pełne odniesienie. :)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #449 dnia: Sierpnia 01, 2011, 15:01:21 pm »

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2011/07/krzyz-w-centrum-tak-chce-papiez.html

Myślę, że to może pomóc.

Bardzo dziękuję!
Zapisane
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!