Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:04:15 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 161 162 [163] 164 165 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653407 razy)
MatBlaszczak
adept
*
Wiadomości: 21

« Odpowiedz #2430 dnia: Kwietnia 08, 2021, 11:25:31 am »

Gdzie w pontyfikale (do Pontyfikału odsyła Mszał) znajdę potrójne błogosławieństwo biskupie po rozesłaniu we mszy pontyfikalnej? Czy jest ono z zapisem nutowym, czy tylko czytane? Pytanie dotyczy usus antiquior.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2431 dnia: Kwietnia 08, 2021, 11:42:48 am »

https://gregobase.selapa.net/chant.php?id=3014
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
MatBlaszczak
adept
*
Wiadomości: 21

« Odpowiedz #2432 dnia: Kwietnia 08, 2021, 12:01:10 pm »

Pięknie dziękuję! Rozumiem, że to odniesienie do Pontyfikału w Mszale to trochę fałszywy trop?
Zapisane
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #2433 dnia: Kwietnia 08, 2021, 16:49:41 pm »

Które określenie jest bardziej (państwa zdaniem oczywiście) poprawne: w mszy się uczestniczy (określenie chyba posoborowe, wydaje mi się, że widziałem je kiedyś w jakiejś książce z lat 50. XX wieku), czy mszy się wysłuchuje?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2434 dnia: Kwietnia 08, 2021, 17:48:38 pm »

Pięknie dziękuję! Rozumiem, że to odniesienie do Pontyfikału w Mszale to trochę fałszywy trop?
Błogosławieństwo z nutami też pewnie jest w Pontyfikale, ale Google jako pierwsze podpowiedział mi Liber Usualis, więc zalinkowałem.

Które określenie jest bardziej (państwa zdaniem oczywiście) poprawne: w mszy się uczestniczy (określenie chyba posoborowe, wydaje mi się, że widziałem je kiedyś w jakiejś książce z lat 50. XX wieku), czy mszy się wysłuchuje?
Ja wolę określenie "uczestniczyć", bo jest po prostu szersze. Termin "słuchać Mszy" (Missam audire) wszedł w powszechne użycie zanim wprowadzono Msze ciche, dla mnie to tylko pobożna staropolszczyzna i jak już chcemy staropolszczyzną mówić, to precyzyjniejsze jest "być przytomnym Mszy" (interesse Missae, attendere Missam).

Współcześnie problem leży w faworyzowaniu "czynnego uczestnictwa" a potępianiu tradycyjnych form jednoczenia się ze składaną Ofiarą.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2435 dnia: Kwietnia 08, 2021, 21:57:43 pm »

Które określenie jest bardziej (państwa zdaniem oczywiście) poprawne: w mszy się uczestniczy (określenie chyba posoborowe, wydaje mi się, że widziałem je kiedyś w jakiejś książce z lat 50. XX wieku), czy mszy się wysłuchuje?
Zdecydowanie we Mszy Świętej się uczestniczy, a nawet bym powiedział bierze udział (taka forma lepiej oddaje stronę aktywną). Msza Święta jest urzeczywistnieniem Ofiary Jezusa Chrystusa na Kalwarii. To nie jest słuchowisko. Kapłan jako Jezus składa bezkrwawą ofiarę na ołtarzu, która jest w łączności z krwawą ofiarą na krzyżu. Wierni nie przychodzą na spektakl, tylko biorą w tej ofierze aktywny udział, modlą się oraz sami składają ofiarę.
Zwrot "słuchanie mszy" to faktycznie nowa rzecz, skutecznie odwraca ona uwagę od tego, co jest istotą Mszy Świętej. Bo do kościoła nie przychodzimy po słuchać księdza, tylko złożyć ofiarę.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2436 dnia: Kwietnia 08, 2021, 22:12:58 pm »

Mszy się słucha. To najpiękniejsza wielką narracja ludzkości.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #2437 dnia: Kwietnia 08, 2021, 23:06:52 pm »

Cytuj
oraz sami składają ofiarę.

Na tacę składamy ofiarę.

Tylko kapłan jako ofiarnik w imieniu naszym składa ofiarę ołtarza. Nie mylmy kapłaństwa powszechnego z sakramentalnym.
Mówiąc "uczestniczyć" obecnie oczekuje się skakania, klękania na gwizdek, kołysania w rytm " Barki" i innych zachowań znanych z festiwalu piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2438 dnia: Kwietnia 08, 2021, 23:44:03 pm »

Z takim zamysłem pisałem, dlatego napisałem, że to kapłan składa ofiarę na ołtarzu. To, że wierni sami składają ofiarę, to chodziło między innymi o ofiarę na tacę, różnie można ofiarować na Mszy. Ale fakt, warto takie rzeczy wyjaśniać.
Zapisane
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #2439 dnia: Kwietnia 09, 2021, 09:49:39 am »

Ile mszy może kapłan odprawić w ciągu dnia? Słyszałem, że tak: w wersji przedsoborowej jedną, w wersji NOMowej dwie (chociaż w FSSPX odprawiają i po trzy dziennie :P). I czy zależy to od stopnia święceń, np. xiądz liczbę ,,x" a biskup ,,y"?
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2440 dnia: Kwietnia 09, 2021, 10:50:00 am »

Ile mszy może kapłan odprawić w ciągu dnia? Słyszałem, że tak: w wersji przedsoborowej jedną, w wersji NOMowej dwie (chociaż w FSSPX odprawiają i po trzy dziennie). I czy zależy to od stopnia święceń, np. xiądz liczbę ,,x" a biskup ,,y"?


Ks. Janczewski napisal na ten temat cala rozprawe, polecam sie zapoznac :)
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2441 dnia: Kwietnia 09, 2021, 11:40:31 am »

Cytuj
Ks. Janczewski napisal na ten temat cala rozprawe, polecam sie zapoznac :)

Dobrze by było dać jakiéś namiary.
Ile mszy może kapłan odprawić w ciągu dnia? Słyszałem, że tak: w wersji przedsoborowej jedną, w wersji NOMowej dwie (chociaż w FSSPX odprawiają i po trzy dziennie :P). I czy zależy to od stopnia święceń, np. xiądz liczbę ,,x" a biskup ,,y"?

Jeśli szuka Pan odnośnika do Kodexu Prawa Kanonicznégo, to proszę, kanon dziewięćset piąty (wytłuszczenié moje):
Cytuj

Can. 905 — § 1. Exceptis casibus in quibus ad normam iuris licitum est pluries eadem die Eucharistiam celebrare aut concelebrare, non licet sacerdoti plus semel in die celebrare.

§ 2. Si sacerdotum penuria habeatur, concedere potest loci Ordinarius ut sacerdotes, iusta de causa, bis in die, immo, necessitate pastorali id postulante, etiam ter in diebus dominicis et festis de praecepto, celebrent.

To są prawnicze nudy, ciekawsza jest zawsze odpowiedź historyczno-liturgiczna. Otóż pewnym (jednym z wielu) wzorcem jest liturgja miasta Rzymu, gdzie biskup odprawia od wieków kilka Mszy bożonarodzeniowych (spisuję ze mszalika): o północy w kościele Najświętszéj Maryi Panny, wczesnym rankiem w kościele świętéj Anastazji (z jéj kommemoracją) oraz zwyczajnie za dnia ponownie u Najświętszéj Maryi Panny; stąd téż w sakramentarzach i mszałach kilka formularzy mszalnych (tutaj sakramentarz gelazjański). To w charakterze wyjątku, normą jest jeden formularz mszalny, a więc i jedna msza; nié ma téż rozumnégo powodu, żeby zwykli kapłani mnożyli Msze w Bożé Narodzenié, ale z racji istnienia różnych formularzy tak się przyjęło i ostatecznie na to zezwolono. Regułą jest więc jedna Msza, ale są możliwé wyjątki.

Edycja kilkadziesiąt minut po: dam jeszcze odnośnik do przekładu dzieła Jungmanna na język afroamerykański (akapit "The ninth century is the time...", a także daléj może znaleźć Pan coś interesującégo w themacie).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2021, 12:11:23 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2442 dnia: Kwietnia 09, 2021, 23:53:20 pm »

Rekwie tudzież specjalne wotywy były poza ograniczeniem jednej mszy dziennie.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #2443 dnia: Kwietnia 10, 2021, 09:42:20 am »


To są prawnicze nudy, ciekawsza jest zawsze odpowiedź historyczno-liturgiczna.


https://rbl.ptt.net.pl/index.php/RBL/article/download/2866/2953/

male polaczenie
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2444 dnia: Maja 23, 2021, 11:30:56 am »

Gdzie można znaleźć proroctwa odczytywane przed Mszą Św. odprawianą w Wigilię Zesłania Ducha Św.? W posiadanym przeze mnie reprincie Szmyda ich nie ma (nawiasem konstatując to spore rozczarowanie przeżyłem).
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: 1 ... 161 162 [163] 164 165 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!