Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:39:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 158 159 [160] 161 162 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653573 razy)
Zuza
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #2385 dnia: Października 20, 2020, 10:16:03 am »

Szczęść Boże.
Chciałam zapytać o kwestię posłuszeństwa biskupowi. W jakim stopniu ono obowiązuje wiernego? Czy obowiązuje ono w każdej sprawie? Czy można gdzieś na ten temat poczytać?
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2386 dnia: Października 21, 2020, 13:20:08 pm »

W anglojęzycznéj Encyklopedyi Katholickiéj, w rozdziale "The nature of the Mass" jest podrozdział "The constituent parts of the Mass" streszczający (nie popiérający) opcję, że Komunja Kapłana należy, obok Konsekracji, do konstytutywnych części Mszy.

Wracając do staréj dyskusji: Jungmann w Missarum Sollemnia, a przynajmniéj w anglojęzycznéj wersji, poświęca jeden akapit oraz całkiem obszérny przypis (31), ciągnący się długo przez następną stronę, "potrydenckiéj theologii zniszczenia"; w przypisie są omówioné różné propozycje umiejscowienia chwili "ofiary" jako "zniszczenia rzeczy ofiarowanéj" we Mszy — mianowicie: (podwójna) konsekracja, łamanié Hostyi i komunja. Co ciekawé, ta literatura była w tamtéj dyskusji wspomniania przez mojego adwersarza, ale w odniesieniu do czego innégo:


co zaś do poważnych dyskusji, to Brinktrine w Mszy Świętej, gdy krótko (jak wyżej) opisuje Komunię papieża podczas jego Mszy, pisze, że papież przyjmuje Komunię stojąc, nie siedząc jak pisze Jungmann w Missarum Sollemia, chociaż na filmie wygląda jakby siedział.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #2387 dnia: Października 31, 2020, 11:19:09 am »

Mam pytanie:
pewna osoba z mojej rodziny (dość bliska) obchodzi w tym czasie urodziny. Prosi mnie o Brewiarz Rzymski PRZEDSOBOROWY dla wiernych, w którym obok tekstu łacińskiego jest również tekst polski. Czy toto istnieje? ??? Jeśli tak, to czy ktoś z Państwa mógłby mi zapodać jakiś wartościowy link? Byłbym wdzięczny, gdyż nie znam się na brewiarzach i nie umiem ich szukać  :-\
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2388 dnia: Października 31, 2020, 11:26:10 am »

https://www.divinumofficium.com/cgi-bin/horas/officium.pl#

Papierowego nie ma.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #2389 dnia: Października 31, 2020, 11:33:52 am »

https://www.divinumofficium.com/cgi-bin/horas/officium.pl#

Papierowego nie ma.
Dziękuję, niezmiernie. To chyba zmuszony jestem kupić porządny mszalik  ;)
Zapisane
szymon
adept
*
Wiadomości: 28

« Odpowiedz #2390 dnia: Listopada 02, 2020, 20:50:14 pm »

obok tekstu łacińskiego jest również tekst polski

http://chomikuj.pl/BREVIARIUM_ROMANUM/FK/The+Monastic+Diurnal+Latin-Polish,4602417799.pdf

Zapisane
tito
adept
*
Wiadomości: 27

« Odpowiedz #2391 dnia: Listopada 04, 2020, 19:12:01 pm »

Czy ktoś z użytkowników ma jakies informacje nt. Juliany z Norwich? Na wikipedi pisze, że była heretykiem i nie uznawała wiecznego potępienia. Z drugiej strony BXVI Poświęcił jej katecheze w której pisze, że jest "czczona w Kościele Katolickim"... . ?
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #2392 dnia: Listopada 15, 2020, 21:03:53 pm »

Czy katolicy znający pełnie prawdy o nowej mszy posoborowej dopuszczają się grzechu uczestnicząc w niej z powodu wygodnictwa (np. nie chce się im uczestniczyć w KRR bo kościół znajduje się po drugiej stronie miasta)?
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2393 dnia: Listopada 16, 2020, 09:40:03 am »

Czy katolicy znający pełnie prawdy o nowej mszy posoborowej dopuszczają się grzechu uczestnicząc w niej z powodu wygodnictwa (np. nie chce się im uczestniczyć w KRR bo kościół znajduje się po drugiej stronie miasta)?


Pelnie prawdy to pan poznasz po smierci.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Jotes
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #2394 dnia: Listopada 16, 2020, 12:10:08 pm »

Czy katolicy znający pełnie prawdy o nowej mszy posoborowej dopuszczają się grzechu uczestnicząc w niej z powodu wygodnictwa (np. nie chce się im uczestniczyć w KRR bo kościół znajduje się po drugiej stronie miasta)?
Skądże znowu? Nic podobnego, jakże można dopuścić się grzechu, przyjmując Pana Jezusa do swego serca?
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #2395 dnia: Listopada 16, 2020, 15:56:49 pm »

Skądże znowu? Nic podobnego, jakże można dopuścić się grzechu, przyjmując Pana Jezusa do swego serca?
Czy to sarkazm? Pytam na poważnie bo nie zawsze chodziłem na KRR (z lenistwa) a wiem że NOM jest mszą sprawowaną co prawda ważnie ale niegodziwie. 99% katolików nie ma świadomości że uczestniczą w czymś złym więc na pewno nie zaciągają grzechu.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2396 dnia: Listopada 16, 2020, 16:40:36 pm »

Czy katolicy znający pełnie prawdy o nowej mszy posoborowej dopuszczają się grzechu uczestnicząc w niej z powodu wygodnictwa (np. nie chce się im uczestniczyć w KRR bo kościół znajduje się po drugiej stronie miasta)?

Przyjmowanié Komunji jest dobrem, odmawianié jakichś formuł pokutnych złem nie jest, czytanié Pisma Świętégo raczéj jest dobrem, modlitwy są dobrem*, śpiéw piosenek religijnych w świątyni jest złem do ściérpienia, śpiéwanié tradycyjnych części stałych w rodzaju Gloria w przekładzie polskim jest dobrem, dawanié na tacę złem nie jest.

* a w przypadku głupiéj intencji w modlitwie wiernych można nie odpowiadać i nikt się krzywo nie spojrzy.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #2397 dnia: Listopada 22, 2020, 21:14:44 pm »

Czy w NOMie dopuszczalne jest, żeby wierni klęczeli od Sanctus aż do doxologii jak w Trydencie? Pytanie może trochę głupie, bo klęczeć można całą mszę, ale czy xiądz może o to prosić lud  ??? bo jak weźmie I ME to trochę długo stać, lepiej sobie poklęczeć  ;D
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2398 dnia: Listopada 22, 2020, 21:36:25 pm »

Czy w NOMie dopuszczalne jest, żeby wierni klęczeli od Sanctus aż do doxologii jak w Trydencie? Pytanie może trochę głupie, bo klęczeć można całą mszę, ale czy xiądz może o to prosić lud  ??? bo jak weźmie I ME to trochę długo stać, lepiej sobie poklęczeć  ;D
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,832.msg50936.html#msg50936
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #2399 dnia: Listopada 22, 2020, 21:54:20 pm »

Czy w NOMie dopuszczalne jest, żeby wierni klęczeli od Sanctus aż do doxologii jak w Trydencie? Pytanie może trochę głupie, bo klęczeć można całą mszę, ale czy xiądz może o to prosić lud  ??? bo jak weźmie I ME to trochę długo stać, lepiej sobie poklęczeć  ;D
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,832.msg50936.html#msg50936
Deo gratias! + kolejne pytanie wścibskiego  człowieka: czy na NOM można unosić ornat na podniesienie? Ciekawe, bo nigdzie tego nie widziałem. Chyba, że zostało to zniesione, bo ,,nie pasuje do ducha naszych czasów i bleblebleble...”. Wiem, że przy celebracjach ryjam ad ludziam nie ma to sensu (chociaż?), ale przy odprawianiu ad orientem? I tak abstrahując już od tematu: skąd u licha w Polsce się wziął gong? Nie ma go za granicą, a na przedsoborowych zdjęciach próżno go szukać. Czyżby szukano nowych efektów dźwiękowych  ;D?

Przepraszam za brak składu w powyższej wypowiedzi, ale po prostu przelałem na ekran moje myśli  ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 158 159 [160] 161 162 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!