Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 21:57:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231946 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 148 149 [150] 151 152 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 658992 razy)
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2235 dnia: Listopada 17, 2019, 23:08:15 pm »

Aż się właśnie niedawno zdziwiłem, że p. Jarosław Wałęsa nie powiedział "tak mi dopomóż Bóg" przy zaprzysiężaniu na posła.

Mam takie pytanie, czy ktoś wie jak po polsku brzmi tytuł "chorepiscopus", ("chorbishop" po angielsku)? Bo nie mogę znaleźć, czy jest w ogóle polska forma?

Mitrat?
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2236 dnia: Listopada 18, 2019, 15:11:12 pm »

Mam takie pytanie, czy ktoś wie jak po polsku brzmi tytuł "chorepiscopus", ("chorbishop" po angielsku)? Bo nie mogę znaleźć, czy jest w ogóle polska forma?

1. Tytuł czy raczéj funkcja?
2. O ile dobrze pamiętam, WAMowskié wydanié dokumentów soborowych (tom I, Nicejski I-II) spolszcza jako "chorepiskop".
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2237 dnia: Listopada 18, 2019, 18:47:16 pm »

Aż się właśnie niedawno zdziwiłem, że p. Jarosław Wałęsa nie powiedział "tak mi dopomóż Bóg" przy zaprzysiężaniu na posła.

Mam takie pytanie, czy ktoś wie jak po polsku brzmi tytuł "chorepiscopus", ("chorbishop" po angielsku)? Bo nie mogę znaleźć, czy jest w ogóle polska forma?

Chórbiskup, albo biskup wiejski.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
(se)cessio
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 240

ochrzczon, azali znów jakoby katechumen?

« Odpowiedz #2238 dnia: Listopada 27, 2019, 19:20:29 pm »

Może wątek był poruszany (ew. poproszę namiar) ale spytam: daczego niemal wymarły wszystkie sposoby publicznego odmawiania Różańca/Korony NMP prócz "dominikańskiego"?
Z tego co rozeznałem np. rodzimi OFMconv się poddali, a mają przecież swoją, tak bogatą tradycję.
Zapisane
accessus XII... (było-minęło) Aktualnie raczej Kakure-kirishitan. Silentium !

Należy "skasować" samorodnych/domorosłych likwidarorów Towarzystwa, które przecież NIE samo(wolnie) zwyciężyło stary Kościół. W Nim in saecula saeculorum.

Lange Leben für Kaiserin und 1. Bischof in Rom+
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2239 dnia: Grudnia 02, 2019, 13:00:46 pm »

a o co chodzi? ???
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2240 dnia: Grudnia 02, 2019, 16:54:18 pm »

Mam takie pytanie, czy ktoś wie jak po polsku brzmi tytuł "chorepiscopus", ("chorbishop" po angielsku)? Bo nie mogę znaleźć, czy jest w ogóle polska forma?

1. Tytuł czy raczéj funkcja?
2. O ile dobrze pamiętam, WAMowskié wydanié dokumentów soborowych (tom I, Nicejski I-II) spolszcza jako "chorepiskop".
  https://en.wikipedia.org/wiki/Chorbishop
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2241 dnia: Grudnia 02, 2019, 23:05:14 pm »

Cytuj
Od greckiego chorepiskopos jest arabskie chury vel khoury, czyli ksiądz.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #2242 dnia: Stycznia 02, 2020, 23:49:19 pm »

Kiedy – pytam o dokładną datę – wszedł w Polsce NOM? (W miejsce, jak rozumiem, hybrydy z 1967).
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #2243 dnia: Stycznia 03, 2020, 16:26:35 pm »

Kiedy – pytam o dokładną datę – wszedł w Polsce NOM? (W miejsce, jak rozumiem, hybrydy z 1967).


Pierwszy mszał do nowej mszy w Polsce został wydany w 1986 roku (dopiero).
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
solid
Gość
« Odpowiedz #2244 dnia: Stycznia 03, 2020, 22:27:30 pm »

Kiedy – pytam o dokładną datę – wszedł w Polsce NOM? (W miejsce, jak rozumiem, hybrydy z 1967).

NOM w Polsce zaczęto odprawiać od pierwszej niedzieli Adwentu 1970 roku. Mszał z 1986 to była już druga wersja NOM-u z nowym tłumaczeniem niektórych fragmentów oraz większą ilością modlitw eucharystycznych.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #2245 dnia: Stycznia 03, 2020, 22:32:32 pm »

Nie, nie. Do wydania w 1986r. "nowego" mszału w Polsce odprawiono praktycznie z tzw. mszału Wyszyńskiego z 1968r. wydrukowanego w Paryżu i rozesłanego pocztą do każdego kościoła w Polsce z różnego rodzaju maszynopisami, "kserówkami" dopasowującymi go do NOM-u, czyli wklejono nowe prefacje i ME, formularze, itp.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Talerpimmut
uczestnik
***
Wiadomości: 132

« Odpowiedz #2246 dnia: Stycznia 03, 2020, 22:48:09 pm »

   Ksiądz na Mszy świętej trydenckiej odmawia wszystkie modlitwy albo przy samym ołtarzu, albo w drodze do niego. Natomiast na Novus Ordo Missae widzę, że ksiądz stoi przy ołtarzu tylko wtedy, kiedy trzeba złożyć Ofiarę. Część modlitw, wezwań typu ,,Pan z wami", spowiedź powszechna są odmawiane przez kapłana na miejscu przewodniczenia. Miejsce przewodniczenia jest dosyć daleko od ołtarza, przy jakimś pulpicie w prezbiterium. W związku z tym nasuwa mi się następujące pytanie -  jak w przeszłości podchodzono do sprawy miejsca odmawiania modlitw przez kapłana? Przez przeszłość rozumiem okres od najstarszych zachowanych źródeł na temat Mszy świętej do czasów współczesnych.
Zapisane
Ulikkaluttuinnarpoq. Ullut 4o-t unnuallu 40-t siallersorujussuujuarpoq. Kiisa qaqqat portunerit allaat ulugussaapput. Inuit uumasullu umiarsuarmiinngitsut tamarmik ajunaarput, soorlu Guuti oqarsimasoq. umiarsuarmiittulli annapput.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #2247 dnia: Stycznia 04, 2020, 00:58:53 am »

Kiedy – pytam o dokładną datę – wszedł w Polsce NOM? (W miejsce, jak rozumiem, hybrydy z 1967).

Pierwszy mszał do nowej mszy w Polsce został wydany w 1986 roku (dopiero).
To jest odpowiedź na pytanie, kiedy weszła w życie pełna polska wersja Mszału Pawła VI. Ale pan Michał pytał się o coś innego: od kiedy obowiązuje w Polsce NOM.

NOM to skrót od „novus Ordo Missae” (nowe obrzędy Mszy świętej). A Ordo Missae (czyli Obrzędy Mszy świętej) to tylko jedna z części Mszału Rzymskiego. I ona zaczęła obowiązywać w Polsce (jak to już podał pan solid) od I niedzieli Adwentu 1970 r. (czyli od 29 XI 1970).

Od tego momentu rzeczywiście korzystano z Mszału polsko-łacińskiego (paryskiego), ale w którym nie było już starego Ordo Missae, tylko NOM. Jak pisze o. Małaczyński: „Już po rozprowadzeniu części nakładu trzeba było opracować przekład nowego Ordo Missae i nowych modlitw eucharystycznych, aby go włączyć do mszału. Dokonało się to w ciągu letnich miesięcy 1970 roku. Tekst wydrukowano we Francji”.

/o. Franciszek Małaczyński OSB, Praca nad polskimi przekładami ksiąg liturgicznych, [w:] Prasa i książka religijna. Materiały z IV Warmińskich Dni Duszpasterskich. Olsztyn 1987.08.27-29, Olsztyn 1987, ss. 80-92, na s. 84./

Pełny polski przekład Mszału Pawła VI rzeczywiście ukazał się dopiero w 1986 r., ale już w 1979 r. wydrukowano wydanie studyjne (niepełne).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #2248 dnia: Stycznia 04, 2020, 11:50:32 am »

Część modlitw, wezwań typu ,,Pan z wami", spowiedź powszechna są odmawiane przez kapłana na miejscu przewodniczenia. Miejsce przewodniczenia jest dosyć daleko od ołtarza, przy jakimś pulpicie w prezbiterium

Bo to nie jest nic nowego w rycie rzymskim, w starszej formie też to istnieje, konkretnie na mszach pontyfikalnych. Biskup tam odmawia modlitwy od Introitu aż do początku Mszy Wiernych de facto też z "miejsca przewodniczenia" (nie lubię tego określenia) którym jest tron lub faldistorium. Z kolei zwykły prezbiter nie oddala się od ołtarza, nawet musi go dotykać jedną ręką podczas pewnych obrzędów, co symbolizuje to, że jest "przywiązanym" do swojego biskupa pomocnikiem i odprawia mszę w łączności z nim. Biskup jest w pewnym sensie niezależny, dlatego nie jest "przywiązany" do ołtarza i część mszy odprawia w oddaleniu od niego.

NOM to ujednolicił i w kilku miejscach upodobnił mszę prezbitera do liturgii biskupiej.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 04, 2020, 16:44:05 pm wysłana przez Natanael » Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2249 dnia: Stycznia 04, 2020, 12:52:47 pm »

NOM to ujednolicił i w kilku miejscach upodobnił mszę prezbitera do liturgii biskupiej.
Skasował jednak Missa Solemnis, którą dzięki dopuszczeniu ogromnej dowolności w mszale NOM'owym daje się emulować.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: 1 ... 148 149 [150] 151 152 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!