Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:26:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 145 146 [147] 148 149 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653601 razy)
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #2190 dnia: Stycznia 22, 2019, 16:30:22 pm »

Dziękuję Panie @sm.

Cytuj
Chodziło mi o to, że szanujący się tradycjonalista, nie będzie próbował godzić Humani Generis z nauką, to początek modernizmu, jeżeli nauka się nie zgada Magisterium, tym gorzej dla nauki.

Dlaczego Pan tak sądzi?

Swoją drogą ciekawe rozważania nt. kazirodztwa. Skoro Bóg stworzył tylko jedną ludzką parę i nakazał jej rozmnażać się, to nakazał jej kazirodztwo. Czy zatem kazirodztwo kiedyś było dobre, a dziś jest złe jak np. jedzenie wieprzowiny? Jeżeli kazirodztwo jest złe ze swej natury to czy Bóg mógł nakazać czynienie zła? (Oczywiście Adam i Ewa nie byli rodzeństwem, jednak na późniejszym etapie związki kazirodcze musiały się pojawić.

Przyznam się szczerze, że przy teorii poligenicznej mam problem z teologią św. Pawła: Chrystus jako drugi Adam. Czy usunięcie tego drugiego lub jego przesunięcie do sfery symbolicznej nie implikuje takiego samego przesunięcia Jezusa Chrystusa?
Po drugie, wbrew artykułowi, który Pan przytoczył, Pius XII w Humani Generis wypowiedział się dość jasno w tym temacie.
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2191 dnia: Stycznia 22, 2019, 16:50:18 pm »

Nigdzie Pan Bóg nie zaproponował Adamowi i Ewie metody prokreacji znanej nam(tak zakładam) dzisiaj. Jak nas informuje i poucza Katechizm, Adam i Ewa po Stworzeniu byli osobami świetymi i sprawiedliwymi. Przypuszczam wiec, ze prokreacja zamyślona przez Pana Boga miała bardziej wzniosły i godny charakter niż ten po upadku pierwszych rodziców. Tak swoją drogą, to powracanie do dylematow Frazera, Haynesa czy Murdocha sprzed blisko 200 lat, to odgrzewanie dawno przetrawionych kotletów. Pisze Pan BMK....Adam i Ewa nie byli rodzeństwem....jak to nie...mieli identyczne, czy tam bardzo bliskie DNA, Ewa stworzona z ciała Adama
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2019, 17:02:21 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #2192 dnia: Stycznia 22, 2019, 18:07:12 pm »



Dlaczego Pan tak sądzi?



Bo od około 20 lat czytam i słucham tradycjonalistów.

Długo nie trzeba było czekać, pan Sławek125 już ma odpowiedź, trącącą manicheizmem, ale zgodną z pobożnością ludową (żeby nie pisać mitologią) np. zawartą w pismach bł. Katarzyny Emmerich:

Cytuj
Widziałam zarazem, że niebo się nad nimi otworzyło, widziałam też radość aniołów i Trójcy św. i związek tejże z poczęciem Maryi. Oboje byli w stanie nadprzyrodzonym. Gdy się ściskali i blask ich otaczał, dowiedziałam się, że to jest poczęciem Maryi, a zarazem, że Maryja została poczęta tak, jakby poczęcie się odbywało, gdyby nie było upadku pierwszych rodziców.


A co do dalszej części, to dla niektórych pewnie będzie skutkować takim przesunięciem, dla innych (większości) nie, dla jednych Pius XII wypowiedział się jasno, dla innych jaśniej. 

Dlatego pisałem, że dość ciekawe jest to, czym był grzech pierworodny i jak różnie jest rozumiany:
https://prawy.pl/67195-grzech-pierworodny-w-prawoslawiu/
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2019, 18:18:44 pm wysłana przez sm » Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #2193 dnia: Stycznia 22, 2019, 18:17:33 pm »

Nigdzie Pan Bóg nie zaproponował Adamowi i Ewie metody prokreacji znanej nam(tak zakładam) dzisiaj. Jak nas informuje i poucza Katechizm, Adam i Ewa po Stworzeniu byli osobami świetymi i sprawiedliwymi. Przypuszczam wiec, ze prokreacja zamyślona przez Pana Boga miała bardziej wzniosły i godny charakter niż ten po upadku pierwszych rodziców. Tak swoją drogą, to powracanie do dylematow Frazera, Haynesa czy Murdocha sprzed blisko 200 lat, to odgrzewanie dawno przetrawionych kotletów. Pisze Pan BMK....Adam i Ewa nie byli rodzeństwem....jak to nie...mieli identyczne, czy tam bardzo bliskie DNA, Ewa stworzona z ciała Adama

Dość dziwny ten zamysł Boga, że pierw wymyślił w ogóle jakiś "godny" sposób rozmnażania, ale z grubej rury zmusił ludzi do kazirodztwa, jak Ewa zjadła jabłko.

"Twoja mamusia zjadła jabłuszko? uuuu to kopulowanko z siostrzyczką!" . Nie wnikam, jacy ludzie wymyślają takie rzeczy, dla mnie ważne, żeby nie wmawiać innym, że tak naucza Kościół.


Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2194 dnia: Stycznia 22, 2019, 18:40:54 pm »

" Bo od około 20 lat czytam i słucham tradycjonalistów...."

Dla idei, czy dla zysku :-)
I dalej krew w piach, nawet nie doczytał do tego momentu, że Pan Bóg nie zmusza ludzi do grzechu.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2195 dnia: Stycznia 22, 2019, 19:49:27 pm »

Skoro Bóg stworzył tylko jedną ludzką parę i nakazał jej rozmnażać się, to nakazał jej kazirodztwo.
Można sobie podywagować. Nawet dzisiaj widać, że Pan Bóg wbudował w swoje dzieło mechanizmy pozwalające obchodzić reguły uchodzące za tabu. W hodowli koni wyścigowej intensywnie stosuje się chów w pokrewieństwie (inbred), dzięki intensywnej selekcji w wyścigach eliminuje się sztuki nieudane. Nieraz na stołówce w S.K. trafia się kotlet z ponad dwusetletnim rodowodem  ;).
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2019, 19:51:15 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2196 dnia: Stycznia 22, 2019, 23:27:15 pm »

. Nieraz na stołówce w S.K. trafia się kotlet z ponad dwusetletnim rodowodem  ;).

Na jakiej stołówce?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2197 dnia: Stycznia 22, 2019, 23:28:29 pm »

Przypuszczam wiec, ze prokreacja zamyślona przez Pana Boga miała bardziej wzniosły i godny charakter niż ten po upadku pierwszych rodziców.

A to dlaczego pan to robi podle i bez godności?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sm
Gość
« Odpowiedz #2198 dnia: Stycznia 22, 2019, 23:44:27 pm »

" Bo od około 20 lat czytam i słucham tradycjonalistów...."

Dla idei, czy dla zysku :-)

Ciekawość chyba bardziej.  Kiedyś byłem mocno wewnętrznie (a nawet trochę zewnętrznie) zaangażowany w ten ruch. Nie mam fb, rebelya padła, nie jestem aż takim modernistą, żebym wolny czas poświęcał na modlitwę, aktywność internetowa to coś, co zostało mi z tradycjonalisty.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #2199 dnia: Stycznia 22, 2019, 23:58:50 pm »

A to dlaczego pan to robi podle i bez godności?

A Pan to wogóle robi ? A próbował chociaż (nawet bez godności i podle) ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2200 dnia: Stycznia 23, 2019, 06:33:03 am »

Przypuszczam wiec, ze prokreacja zamyślona przez Pana Boga miała bardziej wzniosły i godny charakter niż ten po upadku pierwszych rodziców.

A to dlaczego pan to robi podle i bez godności?
A to już nie za dużo poufałości.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2201 dnia: Stycznia 23, 2019, 16:46:08 pm »

Przypuszczam wiec, ze prokreacja zamyślona przez Pana Boga miała bardziej wzniosły i godny charakter niż ten po upadku pierwszych rodziców.

A to dlaczego pan to robi podle i bez godności?
A to już nie za dużo poufałości.
Sam żeś pan to odpalił, to wypadałoby to "przyjąć na klatę" a nie mazać się jak z przeproszeniem posłanka Sawicka.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #2202 dnia: Stycznia 23, 2019, 18:49:14 pm »

Czy zatem kazirodztwo kiedyś było dobre, a dziś jest złe jak np. jedzenie wieprzowiny? Jeżeli kazirodztwo jest złe ze swej natury to czy Bóg mógł nakazać czynienie zła?

Nie pamiętam już czy to na tym forum było, ale czytałem, że Kościół zakazywał małżeństw pomiędzy osobami z jednej rodziny aby niejako zmusić do mieszania się ludzi z różnych rodów, plemion, często skłóconych ze sobą i aby w ten sposób zacierać różnice i konflikty między ludźmi, aby przybliżać ich ze sobą i taki argument miał być podawany, a nie np. eugeniczny, bo to by znaczyło, że traktowałoby się dziecko z takiego związku jako gorsze.

Na pewno małżeństwo między bratem a siostrą nie jest czymś złym ze swej natury, a jedynie w określonych okolicznościach jak np. właśnie zakaz Kościoła (no bo czemu miałoby być - pamiętam jak byłem mały to sobie myślałem, że takie małżeństwo by było najlepsze, wydawało mi się czymś naturalnym żeby brat poślubiał siostrę zamiast kogoś obcego szukać gdzieś spoza rodziny). Natomiast obecna genetyka potwierdza, że wszyscy ludzie na Ziemi są spokrewnieni, czyli są kuzynami, różnice są tylko w stopniu tego pokrewieństwa.

Jeszcze dodam, że kiedyś na Discovery albo innym tego typu kanale w jakimś programie popularnonaukowym który oglądałem naukowcy mówili, że kiedyś, gdy jeszcze było mniej ludzi na Ziemi kod genetyczny był o wiele bardziej zróżnicowany, tak, że nawet u rodzeństwa były o wiele większe różnice w genach niż są obecnie. Natomiast w miarę jak ludzi się rodziło coraz więcej to kod genetyczny stawał się coraz bardziej powtarzalny i dlatego teraz to może stanowić problem przy dziecku (chociaż nie ma zasady że zawsze dziecko zrodzone z bliskich krewnych będzie miało jakąś wadę, po prostu procentowo jest tego większe prawdopodobieństwo przy większym pokrewieństwie).
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #2203 dnia: Stycznia 24, 2019, 00:15:21 am »

Cytuj
. Nie pamiętam już czy to na tym forum było, ale czytałem, że Kościół zakazywał małżeństw pomiędzy osobami z jednej rodziny aby niejako zmusić do mieszania się ludzi z różnych rodów, plemion, często skłóconych ze sobą i aby w ten sposób zacierać różnice i konflikty między ludźmi, aby przybliżać ich ze sobą i taki argument miał być podawany, a nie np. eugeniczny, bo to by znaczyło, że traktowałoby się dziecko z takiego związku jako gorsze.

W roku 2018 na fk ten temat byl poruszony. Przytoczone dokumenty koscielne (dawne) jednoznacznie potwierdzaja, ze zakaz takich malzenstw ma podloze "zdrowotne" i kropka.
Nauka tylko wyjasnila zjawiska, ktore byly obserwowane przez ludzi od zarania dziejów.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2204 dnia: Stycznia 24, 2019, 07:38:35 am »


Na pewno małżeństwo między bratem a siostrą nie jest czymś złym ze swej natury,

Nie jest?  Upadek genomu Habsburgów
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: 1 ... 145 146 [147] 148 149 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!