Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 04:15:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 100 101 [102] 103 104 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 661287 razy)
neotomista
uczestnik
***
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #1515 dnia: Listopada 18, 2014, 21:43:17 pm »

No to mamy klopot. Bo nawet umilowany przez tradycjonalistow Benedykt XVI bywal i.w zborach luteranskich a nawet i synagogach. Czy grzeszyl publicznie modlac sie z innymi chrzescijanami a nawet zydami?
Ja nie wiem. Ale moje sumienie takiej praktyce mówi nie. Ja nie chcę oceniać duchownych a tym bardziej papieży. Co się tyczy PVI, JPII, BXVI to ja dystansuję się od ich pewnych działań
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1516 dnia: Listopada 18, 2014, 21:53:10 pm »


Ja nie wiem. Ale moje sumienie takiej praktyce mówi nie. Ja nie chcę oceniać duchownych a tym bardziej papieży. Co się tyczy PVI, JPII, BXVI to ja dystansuję się od ich pewnych działań

I jak najbardziej właściwa postawa. Ostatnio w ciekawym artykule prof. Roberto de Mattei pisał:

"Pewne jest to, że w czasach kryzysu, jakiego dziś doświadczamy, każdy ochrzczony posiada prawo do obrony własnej wiary, w tym nawet sprzeciwiając się nieprzestrzegającym jej pasterzom."

http://www.pch24.pl/pazdziernikowy-synod-a-i-sobor-watykanski,32047,i.html
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #1517 dnia: Listopada 20, 2014, 23:21:50 pm »

L.I.Ch.

I .Czy był papież wywodzący się z innego obrządku niż rzymski?
II.Czy któryś z w miare wspólczesnych papieży miał żone i dzieci z prawowitego łoża?
III.Czy właściwe jest utorsamianie Mari Magdaleny z kobietą cudzołorzną oraz tąktóra wylała olejek na stopy Pana Jezusa? Czy właściwe są w kosciele takie tytuły dla Niej jak równa apostołom?
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2014, 23:39:34 pm wysłana przez Darek » Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1518 dnia: Listopada 24, 2014, 13:37:53 pm »

umilowany przez tradycjonalistow Benedykt XVI

ke?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Entropius
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 1

« Odpowiedz #1519 dnia: Grudnia 03, 2014, 19:35:52 pm »

Witam,
mam pytanie nt Adwentu i piątków.
I. Czy w czasie Adwentu obowiązuje zakaz uczestniczenia w zabawach?
II. Czy od zawsze był piątkowy obowiązek postu, czy wprowadzono go po soborze (zamiast 40 dni w Wielkim Poście prawie każdy piątek w ciągu roku)?
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #1520 dnia: Grudnia 04, 2014, 10:38:59 am »

Witam,
mam pytanie nt Adwentu i piątków.
I. Czy w czasie Adwentu obowiązuje zakaz uczestniczenia w zabawach?
II. Czy od zawsze był piątkowy obowiązek postu, czy wprowadzono go po soborze (zamiast 40 dni w Wielkim Poście prawie każdy piątek w ciągu roku)?
I. Nie
II. Od zawsze nie był, biorąc pod uwagę czas od założenia Kościoła. Ale od wieelu wieków w piątek poszczono.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1521 dnia: Grudnia 05, 2014, 12:46:07 pm »

No to mamy klopot. Bo nawet umilowany przez tradycjonalistow Benedykt XVI bywal i.w zborach luteranskich a nawet i synagogach. Czy grzeszyl publicznie modlac sie z innymi chrzescijanami a nawet zydami?
Ja nie wiem. Ale moje sumienie takiej praktyce mówi nie. Ja nie chcę oceniać duchownych a tym bardziej papieży. Co się tyczy PVI, JPII, BXVI to ja dystansuję się od ich pewnych działań

Dawno już temu doczytałem się gdzieś, że papież z racji pełnionego urzędu korzysta ze szczególnej ochrony (czy może asystencji?) Ducha Św. przed popadnięciem w indyferentyzm. Czyli "co wolno wojewodzie...". Miałoby to jakiś związek z dogmatem o nieomylności tegoż (papieża) w sprawach wiary i moralności?
A wracając do poruszonej przeze mnie "ekumenicznej" kwestii - otóż zaopatrzyłem się w "Śpiewnik Ewangelicki" i tam w rozdziałe "Istota nabożeństwa" czytam
Cytuj
"Marcin Luter w swej reformie liturgicznej usunął ze starochrześcijańskiego i średniowiecznego nabożeństwa wszystko, co wygladałoby na ofiarę, którą człowiek składa Bogu. To nie człowiek składa Bogu bezkrwawą ofiarę, bo tego nie jest w stanie uczynić, ale Bóg składa człowiekowi krwawą ofiarę w ofierze Jezusa Chrystusa na Golgocie za nasze grzechy (pogrubienie moje). Tak uważali Reformatorzy i tak też zapisane jest w Piśmie Świętym"
Tego poziomu dogmatyki mój biedny umysł już nie jest w stanie sięgnąć.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #1522 dnia: Grudnia 05, 2014, 23:45:15 pm »

Dawno już temu doczytałem się gdzieś, że papież z racji pełnionego urzędu korzysta ze szczególnej ochrony (czy może asystencji?) Ducha Św. przed popadnięciem w indyferentyzm. Czyli "co wolno wojewodzie...".

I uwierzył Pan w to?
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1523 dnia: Grudnia 06, 2014, 08:41:01 am »

Dawno już temu doczytałem się gdzieś, że papież z racji pełnionego urzędu korzysta ze szczególnej ochrony (czy może asystencji?) Ducha Św. przed popadnięciem w indyferentyzm. Czyli "co wolno wojewodzie...".
I uwierzył Pan w to?
Po pierwsze, to Sobór Watykański I nie zdążył (wybuchła wojna francusko-pruska) po ogłoszeniu Dogmatu o Nieomylności Papieża opracować problemu, co robić i jaki jest jego stan w Kościele, gdyby Papież zaczął głosić herezje.

Po drugie, panoszący się pogląd że Papież czy Sobór w trakcie obrad czy biskupi, cokolwiekby nie twierdzono, nie mogą się mylić, bo wszystkim zarządza Duch Święty, wynika z błędów Lutra, któremu (ze wzgledu na popełnione zabójstwo) wygodniej było zanegować wolną wolę człowieka, głosić tezę o predystynacji (do zbawienia lub potępienia), tym samym tworząc obraz Boga okrutnego co jest w jawnej sprzeczności z Nauczaniem Pana Naszego Jezusa Chrystusa głoszonym przez Kościół przez Niego ustanowiony. Wydawać się to może wygodne zwalić wszystkie błędy popełnione na Pana Boga, ale w godzinie śmierci diabeł wystawi rachunek i w miejsce ufnego powierzenia się Panu pojawić się może rozpacz i bunt.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
neotomista
uczestnik
***
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #1524 dnia: Grudnia 06, 2014, 09:21:11 am »

A wracając do poruszonej przeze mnie "ekumenicznej" kwestii - otóż zaopatrzyłem się w "Śpiewnik Ewangelicki" i tam w rozdziałe "Istota nabożeństwa" czytam
Cytuj
"Marcin Luter w swej reformie liturgicznej usunął ze starochrześcijańskiego i średniowiecznego nabożeństwa wszystko, co wygladałoby na ofiarę, którą człowiek składa Bogu. To nie człowiek składa Bogu bezkrwawą ofiarę, bo tego nie jest w stanie uczynić, ale Bóg składa człowiekowi krwawą ofiarę w ofierze Jezusa Chrystusa na Golgocie za nasze grzechy (pogrubienie moje). Tak uważali Reformatorzy i tak też zapisane jest w Piśmie Świętym"
Tego poziomu dogmatyki mój biedny umysł już nie jest w stanie sięgnąć.
Lubię to
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1525 dnia: Grudnia 06, 2014, 12:17:44 pm »

Wydaje mi się to tak odległe od katolicyzmu, że raczej odpuszczę sobie nawiedzenie ichniej "wieczerzy", nawet dla zaspokojenia ciekawosci, tzn. z mocnym przekonaniem, że jestem i pozostanę rzymskim katolikiem. Bracia Grecy czy Ormianie za to jak najbardziej. Przedwczoraj u OO Bazylianów na Miodowej w Wwie nabyłem (jedyne 15 zł) mszalik z Boską Liturgią Św. Jana Chryzostoma. Po wstępnej lekturze - zdecydowanie zamiast NOM przy braku możliwości uczestnictwa w KRR!

@Andrzej75
Raczej nie, bowiem "nie będziesz kusił Pana Boga swego". Już prędzej uwierzę w szczególną ochronę osoby papieża w przypadku dokonywania przezeń egzorcyzmów

Witam,
mam pytanie nt Adwentu i piątków.
I. Czy w czasie Adwentu obowiązuje zakaz uczestniczenia w zabawach?
/.../
I. Nie
/.../

Hmm, z dzieciństwa przypominam sobie taki zakaz. I dla mnie nadal on obowiązuje
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #1526 dnia: Grudnia 06, 2014, 14:12:31 pm »

Hmm, z dzieciństwa przypominam sobie taki zakaz. I dla mnie nadal on obowiązuje

Jeszcze może zakaz zabaw w piątki był? :)
Zapisane
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #1527 dnia: Grudnia 06, 2014, 20:03:33 pm »

Dziś jest św. Mikołaja. Rozpatrzmy taką sytuacje. Ma być spotkanie dzieci ze św. Mikołajem i opowiedzeniem jego prawdziwej historii. Czy osoba udająca Mikołaja może włożyć prawdziwe szaty, ornat, stułe itd., codziennie używane w liturgii?  Nie chodzi mi tu o prawdę historyczną tzn. czy ornat ma być skrzypcowy, czy gotycki,  po pewnie nie był ani jeden ani drugi, ale o używanie szat prawdziwych.
Zapisane
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #1528 dnia: Grudnia 06, 2014, 22:07:13 pm »

A czy osoba udająca św. Mikołaja będzie udawać, że odprawia Mszę Św.? Moim zdaniem wystarczą długie szaty, mitra i pastorał. Poza tym zdaje się, że ornatu można użyć, ale jeszcze nie poświęconego, bo rzeczy poświęcone do liturgii są tylko do liturgii, w przeciwnym razie byłoby to świętokradztwo.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1529 dnia: Grudnia 08, 2014, 09:20:43 am »

Hmm, z dzieciństwa przypominam sobie taki zakaz. I dla mnie nadal on obowiązuje

Jeszcze może zakaz zabaw w piątki był? :)
Poza zakazami jest jeszcze kultura osobista.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: 1 ... 100 101 [102] 103 104 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!