Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:46:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: stopnie natchnienia Pisma św.?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: stopnie natchnienia Pisma św.?  (Przeczytany 2394 razy)
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« dnia: Marca 24, 2009, 08:55:44 am »

O co chodzi z tym, że Pismo św. ma różne stopnie natchnienia? Czy np. tekst z 1 Kor 7,12nn lub 1 Kor 7,25nn (w.12: "Pozostałym małżeństwom oświadczam ja, a nie Pan...", w.25: "Nie mam jednak nakazu Pana dotyczącego dziewic. Daję jednak jednak radę jako człowiek zasługujący na zaufanie, dzięki miłosierdziu, jakiego doznałem od Pana. Uważam więc,że...") - czy te teksty są w mniejszym stopniu natchnione niż pozostała część Pisma św.?

Powyższa wypowiedź jest w wątku pytania błahe i trywialne. Ale prawdopodobnie nie jest to pytanie błahe i trywialne, dlatego pozwoliłem sobie otworzyć nowy wątek.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Marca 24, 2009, 09:18:57 am »

po zgłoszeniu takich wątpliwości zawsze skłaniam się do zdania, że katolik nie powinien samodzielnie czytać Pisma Świętego
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 24, 2009, 16:23:43 pm »

Co nie znaczy że nie powinien go czytać wcale. Takie argumenty w ustach katolika są wodą na młyn propagandy protestanckiej- która zarzuca Kościołowi manipulowanie wiernymi którzy nie znają Pisma Świętego. Po prostu warto przy okazji tej lektury (zwłaszcza fragmentów budzących wątpliwość) zaglądać do jakichś katolickich komentarzy. 
Zapisane
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 24, 2009, 17:54:38 pm »

Warto przed zabraniem się za lekturę Pisma przeczytać jakiś dobry katolicki Wstęp, gdzie dokłądnie omówiono kwestię natchnienia.
Polecam Wstęp do Pisma Swiętego bpa. Szlagi, PALLOTINUM
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Marca 24, 2009, 22:25:48 pm »

katolik powinien czytać Pismo i Nim żyć (wchłaniać Je) a nie poddawać analizie jak wiersze na lekcji języka polskiego od tego są naukowcy.
Już w pierwszych wiekach odróżniano same cytaty z mów Jezusa Pana od narracji, ba tworzono kompilacje 4 ewangelii gdzie zbierano suche cytaty i uzupełniano narracją. Ja uważam iż są stopnie natchnienia, to znaczy że są teksty gdzie człowiek miał większy wpływ a są gdzie przemawiał sam Bóg.
ja często skłaniam się do tezy iż Biblia ZAWIERA Słowo Boże. Zawiera/Jest robi małą różnicę :)
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 25, 2009, 05:43:58 am »

katolik powinien czytać Pismo i Nim żyć (wchłaniać Je) a nie poddawać analizie jak wiersze na lekcji języka polskiego od tego są naukowcy.
Już w pierwszych wiekach odróżniano same cytaty z mów Jezusa Pana od narracji, ba tworzono kompilacje 4 ewangelii gdzie zbierano suche cytaty i uzupełniano narracją. Ja uważam iż są stopnie natchnienia, to znaczy że są teksty gdzie człowiek miał większy wpływ a są gdzie przemawiał sam Bóg.
ja często skłaniam się do tezy iż Biblia ZAWIERA Słowo Boże. Zawiera/Jest robi małą różnicę :)

Czyli zamiast "Oto slowo Boze" powinno byc "Oto tekst zawierajacy Slowo Boze"?
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 25, 2009, 14:41:02 pm »

Wróćmy do wątku, czy Pismo Święte jest w różnych stopniach natchnione? Jaka jest nauka Kościoła na ten temat?
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
marcin
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 25, 2009, 19:47:29 pm »

katolik powinien czytać Pismo i Nim żyć (wchłaniać Je) a nie poddawać analizie jak wiersze na lekcji języka polskiego od tego są naukowcy.
Już w pierwszych wiekach odróżniano same cytaty z mów Jezusa Pana od narracji, ba tworzono kompilacje 4 ewangelii gdzie zbierano suche cytaty i uzupełniano narracją. Ja uważam iż są stopnie natchnienia, to znaczy że są teksty gdzie człowiek miał większy wpływ a są gdzie przemawiał sam Bóg.
ja często skłaniam się do tezy iż Biblia ZAWIERA Słowo Boże. Zawiera/Jest robi małą różnicę :)

Czyli zamiast "Oto slowo Boze" powinno byc "Oto tekst zawierajacy Slowo Boze"?

nie,
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #8 dnia: Marca 26, 2009, 05:16:37 am »

katolik powinien czytać Pismo i Nim żyć (wchłaniać Je) a nie poddawać analizie jak wiersze na lekcji języka polskiego od tego są naukowcy.
Już w pierwszych wiekach odróżniano same cytaty z mów Jezusa Pana od narracji, ba tworzono kompilacje 4 ewangelii gdzie zbierano suche cytaty i uzupełniano narracją. Ja uważam iż są stopnie natchnienia, to znaczy że są teksty gdzie człowiek miał większy wpływ a są gdzie przemawiał sam Bóg.
ja często skłaniam się do tezy iż Biblia ZAWIERA Słowo Boże. Zawiera/Jest robi małą różnicę :)

Czyli zamiast "Oto slowo Boze" powinno byc "Oto tekst zawierajacy Slowo Boze"?

nie,

To by wyniikalo z panskich blyskotliwych przemyslen, ale ok, jak nie to nie.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 26, 2009, 12:04:05 pm »

te przemyślenia nie są ani moje ani błyskotliwe. Napisałem nie bo liturgia nie jest miejscem na takie rozbudowane definicje czym jest czytany tekst. Już sama postawa podczas czytania listów i ST i Ewangelii wskazuje na ich różny charakter.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 26, 2009, 12:07:02 pm »

te przemyślenia nie są ani moje ani błyskotliwe. Napisałem nie bo liturgia nie jest miejscem na takie rozbudowane definicje czym jest czytany tekst. Już sama postawa podczas czytania listów i ST i Ewangelii wskazuje na ich różny charakter.

Zawsze myslalem,ze wynika to z innych pobudek, ale skoro pan tak stwierdza to pozostaje mi tylko wierzyc na slowo.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: stopnie natchnienia Pisma św.? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!