Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:11:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Nowy Mszał Benedykta XVI będzie bardziej przypominał Tridentine
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Nowy Mszał Benedykta XVI będzie bardziej przypominał Tridentine  (Przeczytany 19326 razy)
Kamil S. BAJDAK
Gość
« dnia: Marca 23, 2009, 18:38:07 pm »

Temat na forum Angelqueen.org: Pope to abolish Novus Ordo, to introduce Benedictine Missal
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1 dnia: Marca 23, 2009, 18:45:26 pm »

Cytuj
“I believe that in the long term the Roman Church must have a single Roman Rite … The Roman Rite of the future should be a single rite, celebrated in Latin or in vernacular, but standing completely in the tradition of the rite that has been handed down…”

Jesli tkwi w tym choc ziarno prawdy to ta wypowiedz z forum wydaje sie najbardziej prawdopodobna, jak i tam, ze papiez moze nie zdazyc z ta reforma. Swoja droga jesli doszloby to do skutku, to czy mozna sie spodziewac NOMowych "lefebrystow"?
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Marca 23, 2009, 20:29:53 pm »

Swoja droga jesli doszloby to do skutku, to czy mozna sie spodziewac NOMowych "lefebrystow"?

Z całą pewnością. Założyli by Bractwo Pawła VI i wkrótce zostali by ekskomunikowani za nieposłuszeństwo i liczne nadużycia liturgiczne.To jest zbyt oczywiste, że w KK jest zbyt wielu modernistów, czas ich wykurzyć raz na zawsze.
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Marca 23, 2009, 20:32:10 pm »

Mam nadzieję, że Nowy Mszał Benedyktyński będzie bardziej podobny do Tridentiny niż nieszczęsne Ordo 1965, które jak wiemy nie charaktyeryzowało się zbyt niewinnymi zmianami, na dodatek Hanibal maczał w nim swoje paluchy.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #4 dnia: Marca 23, 2009, 21:25:07 pm »

Swoja droga jesli doszloby to do skutku, to czy mozna sie spodziewac NOMowych "lefebrystow"?
Z całą pewnością. Założyli by Bractwo Pawła VI i wkrótce zostali by ekskomunikowani za nieposłuszeństwo i liczne nadużycia liturgiczne.
To jest zbyt oczywiste, że w KK jest zbyt wielu modernistów, czas ich wykurzyć raz na zawsze.

... albo Bractwo Łagiewnickie im. Jana Pawła Drugiego.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Marca 23, 2009, 21:29:37 pm »

Mam nadzieję, że Nowy Mszał Benedyktyński będzie bardziej podobny do Tridentiny niż nieszczęsne Ordo 1965, które jak wiemy nie charaktyeryzowało się zbyt niewinnymi zmianami, na dodatek Hanibal maczał w nim swoje paluchy.

21 kwietnia o. Leon Knabit będzie wygłaszał referat pt. "Msza święta w tradycji benedyktyńskiej" o godzinie 12.15 w ramach konferencji naukowej  "Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej w dzisiejszej Europie" :)

Więcej: http://liturgista.pl/?menu_id=&&display=sekcja&&sekcja=a&&view=post_details&&id=118
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 23, 2009, 21:41:51 pm »

Cytuj
Z całą pewnością. Założyli by Bractwo Pawła VI i wkrótce zostali by ekskomunikowani za nieposłuszeństwo i liczne nadużycia liturgiczne.To jest zbyt oczywiste, że w KK jest zbyt wielu modernistów, czas ich wykurzyć raz na zawsze.
Myślę, że ekskomunik by nie było do czasu ewentualnego konkretnego bardzo poważnego aktu, święceń jakichś nielegalnych albo czegoś. W każdym razie ekskomuniki za same nadużycia liturgiczne bym się nigdzie nie spodziewał.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 23, 2009, 21:51:01 pm »

Mam nadzieję, że Nowy Mszał Benedyktyński będzie bardziej podobny do Tridentiny niż nieszczęsne Ordo 1965, które jak wiemy nie charaktyeryzowało się zbyt niewinnymi zmianami, na dodatek Hanibal maczał w nim swoje paluchy.

czy może Pan skonkretyzować swoje zarzuty przeciw Ordo 65 ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 23, 2009, 22:04:33 pm »

Taki jest ogólny cel reformy reformy J. Św. Benedykta XVI - stworzenie jednego Mszału opartego na Tradycji Kościoła. Sądzę, że pozostawionoby instytuty takie jak IBP, FSSPX czy ICRSS z Mszałem własnym 50s / 62 i wspólnoty nowej ordy, a reszcie narzucono nowy Mszał.

Tyle, że nie widzę realnych szans na posłuszeństwo Nowoordian dla takich regulacyj.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 23, 2009, 22:17:05 pm »

Mam nadzieję, że Nowy Mszał Benedyktyński będzie bardziej podobny do Tridentiny niż nieszczęsne Ordo 1965, które jak wiemy nie charaktyeryzowało się zbyt niewinnymi zmianami, na dodatek Hanibal maczał w nim swoje paluchy.

czy może Pan skonkretyzować swoje zarzuty przeciw Ordo 65 ?

Jak widzę nadal nie zmienił Pan swojego pozytywnego podejścia do Rytu 1965, no cóż nie zamierzam wcale Pana przekonywać do mych racji, których jednak będę się trzymał.Mój punkt widzenia na Ryt 1965 jest taki, że oczywiście jest to o niebo lepsza liturgia od NOMu, jednakże moim zdaniem nie można traktować Ordo 1965 jako alternatywę na NOM i nadużycia liturgiczne ponieważ ten sam autor NOMu - abp. Hannibal Bugnini majstrował w nim, zdecydowanie lepszym remedium na NOM od Rytu'65 jest Missale Romanum 1962.Ponadto św. ojciec Pius z Pietrelciny kategorycznie odmówił celebrowania tego rytu.Nie musi Pan oczywiście się ze mną zgadzać bo to jest tylko mój własny punkt widzenia, aczkolwiek postawa świętego mistyka wiele wyjaśnia i dlatego wolę brać przykład z wielkiego świętego naszych czasów - ojca Piusa niż z arcybiskupa, który w ciekawych okolicznościach został zesłany do Teheranu i który to do swojej śmierci nie wytłumaczył się ze swoich promasońskich koneksji.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Marca 23, 2009, 22:42:49 pm »

Panie Janie XXIII, abp Kanibal Bugnini majstrował przy reformach już za Piusa XII, dlatego nasi koledzy sedecy są uprzejmi je odrzucać. Równocześnie mówią, że Msza bez reform J23 jest lepsza, bardziej katolicka ... ponoć można to nawet odczuć, w liturgji uczestnicząc :|

Anyway - np. abp Lefebvre widział pozytywne strony wdrożenia soborowej reformy liturgicznej, zapewne mając świadomość, że nie wszędzie jest ta liturgja idealnie celebrowana. Prócz tego nawet przy naszych Mszałach (do 62 włacznie) realizowano już najdziwniejsze pomysły "odnowicielskie" począwszy od lat 30-tych. Wiele się o nich na forum pisało - o śpiewaniu pieśni po polsku dość luźno nawiązujących do treści liturgicznych, o świeckich "przewodnikach" liturgji itp itd.

Słowem - liturgja 65 i coś do niej podobnego ma większe szanse na upowszechnienie się dziś w Kościele niż liturgja celebrowana wg najpiękniejszych chyba wzorców przez Instytut Chrystusa Króla
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 23, 2009, 22:50:08 pm »

Jeśli coś do niej podobnego to nie mam nic przeciwko, aczkolwiek lepsza by była cała Msza Trydencka w językach narodowych  bez żadnych zmian i bez zmian w kierunku celebracji.Wiem, że w latach 30 - tych i nawet za pontyfikatu Piusa XII były już zmiany, ale z tych niektórych zmian zamiast dobrych owoców odnowy wytworzyły się nadużycia liturgiczne, i dlatego jest to politowania godne.
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Marca 23, 2009, 22:50:43 pm »

Swoja droga jesli doszloby to do skutku, to czy mozna sie spodziewac NOMowych "lefebrystow"?
Z całą pewnością. Założyli by Bractwo Pawła VI i wkrótce zostali by ekskomunikowani za nieposłuszeństwo i liczne nadużycia liturgiczne.
To jest zbyt oczywiste, że w KK jest zbyt wielu modernistów, czas ich wykurzyć raz na zawsze.

... albo Bractwo Łagiewnickie im. Jana Pawła Drugiego.

Lub też Instytut Złego Pasterza
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #13 dnia: Marca 24, 2009, 05:34:00 am »

Taki jest ogólny cel reformy reformy J. Św. Benedykta XVI - stworzenie jednego Mszału opartego na Tradycji Kościoła. Sądzę, że pozostawionoby instytuty takie jak IBP, FSSPX czy ICRSS z Mszałem własnym 50s / 62 i wspólnoty nowej ordy, a reszcie narzucono nowy Mszał.

Tyle, że nie widzę realnych szans na posłuszeństwo Nowoordian dla takich regulacyj.

Mysle, ze w przewazajacej masie msza sie przyjmie, nie bez bolow oczywiscie. Jesli te pogloski to oczywiscie prawda. Najbardziej nalezy sie obawiac zametu, bo bylaby to druga czy nawet trzecia reforma w ciagu 40 lat. Najbardziej obawialbym sie Neonow czy roznych Odnow.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Marca 24, 2009, 06:45:30 am »

Proponuje zatem utworzenie Bractwa Kapłańskiego Jana Pawła II, które będzie odprawiac NOM tylko raz w miesiącu i zawsze w garażach  ;D

Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Nowy Mszał Benedykta XVI będzie bardziej przypominał Tridentine « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!