Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 12:42:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Requiem u św. Krzyża
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 12 Drukuj
Autor Wątek: Requiem u św. Krzyża  (Przeczytany 34064 razy)
kamilek
Gość
« dnia: Maja 03, 2010, 02:16:36 am »

.
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2010, 11:00:26 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Maja 03, 2010, 18:13:48 pm »

Eh... zamiast dać chorał gregoriański, który tak pięknie "współpracuje" z KRR, to znowu jakieś orkiestry Mozarta.

czy Kolega rozumie, ze taki komentarz wygląda na forum jak wysmarkanie nosa w zaslonę ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 03, 2010, 21:33:10 pm »

Eh... zamiast dać chorał gregoriański, który tak pięknie "współpracuje" z KRR, to znowu jakieś orkiestry Mozarta.
Taaaaaa, bo Mozart, jak wszystkim wiadomo, pisał do NOM i w związku z tym jego muzyka do KRR się nie nadaje...
Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Maja 04, 2010, 22:12:32 pm »

Cytuj
Taaaaaa, bo Mozart, jak wszystkim wiadomo, pisał do NOM i w związku z tym jego muzyka do KRR się nie nadaje...

Nie wszystkie utwory pt. "Msza..." są utworami sakralnymi. Tzw. "Msza..." to pretekst (b. czcigodny) do artystycznej ekspresji. Poza tym Mozart stawiał karkołomne wręcz wymagania wokalne. Wszystko to sprawia, że KRR jawi się jako pachnący (kadzidło) dodatek do koncertu.

Myslę, że zgoda na KRR była m.inn. wydana dlatego, że taka liturgia jawi się jako koncert historyczny - dla miłośników muzyki dawnej. Mozart na KRR to bardzo eleganckie zagłaskanie liturgii na śmierć (w białych mozartowskich rękawiczkach).
Ciekawe, że po Mszy św. w św. Annie w W-wie to już drugi koncert z mszalnym dodatkiem.
Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Maja 04, 2010, 22:20:44 pm »

Swoją drogą to dziwne. Taki wysyp uroczystych KRR na Kr. Przedmieściu, a na prowincji nie można wywalczyć KRR ???

Chyba ktoś bardzo czerwony kapelusz chce dostać.

Przypomina mi się cytat z serialu "Dom": Głośno śpiewacie ale fałszywie.
Żałosne i małe to wszystko.
Za takie dziecinne sztuczki przyznałbym czerwony kapturek.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #5 dnia: Maja 04, 2010, 22:28:30 pm »

Podkreślam, że problem byłby dopiero wtedy, gdyby takie "koncerty z mszalnym dodatkiem" odbywały się regularnie, raz na tydzień.

Żałosne i małe jest szukanie wszędzie drobnych i większych gieszefcików. Czy nie sądzi Pan, że organizatorom łatwiej jest uzgadniać muzyków, celebransa itp itd niż Panu robić napinkę w internecie ? A może zamienicie się rolami ? Dla ułatwienia zgodzę się nawet na to, że Pan zorganizuje cokolwiek
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 04, 2010, 22:30:29 pm »

Swoją drogą to dziwne. Taki wysyp uroczystych KRR na Kr. Przedmieściu, a na prowincji nie można wywalczyć KRR ???

Chyba ktoś bardzo czerwony kapelusz chce dostać.

Przypomina mi się cytat z serialu "Dom": Głośno śpiewacie ale fałszywie.
Żałosne i małe to wszystko.
Za takie dziecinne sztuczki przyznałbym czerwony kapturek.
Pan tak czesto czy to tylko zly dzien?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 04, 2010, 22:52:54 pm »

Wszystko to sprawia, że KRR jawi się jako pachnący (kadzidło) dodatek do koncertu.
Widzę, że Pan nigdy nie był na takim "koncercie z mszalnym dodatkiem". Też tak myślałem, aż poszedłem w Poznaniu na taką Mszę św.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 04, 2010, 23:27:13 pm »

Eh... zamiast dać chorał gregoriański, który tak pięknie "współpracuje" z KRR, to znowu jakieś orkiestry Mozarta.

Trzeba się cieszyć, zamiast biadolić.

Nie wierzę własnym oczom... podobno w listopadzie ma być konsystorz... 


Za takie dziecinne sztuczki przyznałbym czerwony kapturek.

Używając żargonu księży, to on jest już czerwonym kapturkiem, od ponad 20 lat :D
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2010, 23:29:32 pm wysłana przez triregnum » Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 04, 2010, 23:39:35 pm »

Eh... zamiast dać chorał gregoriański, który tak pięknie "współpracuje" z KRR, to znowu jakieś orkiestry Mozarta.

Może kolega nie przychodzic na msze z muzyką Mozarta, ja chodze z chęcia i mi pięknie współgra z KRR. Nie ma musu przychodzenia i jojczenia na forum.
Zapisane
Bartolucci
adept
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #10 dnia: Maja 05, 2010, 00:15:12 am »

Cytuj
Nie wszystkie utwory pt. "Msza..." są utworami sakralnymi. Tzw. "Msza..." to pretekst (b. czcigodny) do artystycznej ekspresji. Poza tym Mozart stawiał karkołomne wręcz wymagania wokalne.
Jakie więc kryterium "sakralności" Pan proponuje? Może "brak artystycznej ekspresji"... A może brak "karkołomnych wymagań wokalnych"?

Cytuj
Eh... zamiast dać chorał gregoriański, który tak pięknie "współpracuje" z KRR, to znowu jakieś orkiestry Mozarta.
A czy, miły Panie DominoNR, wie Pan co to jest chorał gregoriański? Może już dowiedział się Pan, co oznacza słowo "Solesmes". Może też sprawdził już Pan proweniencję Pańskiej ulubionej "Missa de Angelis"?
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2010, 23:48:16 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
ovensko
uczestnik
***
Wiadomości: 136

« Odpowiedz #11 dnia: Maja 05, 2010, 00:34:57 am »

Zamiast się cieszyć ,że taka wspaniała inicjatywa to niektórzy podkreślają walor koncertu. Myślę, że po części jest to związane z posoborowym jednak myśleniem. W czasach Mozarta nikt by nie traktował tej Mszy z tą oprawą jako Msza + Koncert. Zresztą w Wiedniu co niedziela (sic!) w jednym z kościołów w centrum miasta są Msze (niestety novusy) z częściami stałymi mszy Haydna i Mozarta. I nikogo to nie dziwi. Wiadomo, że chorał jako taki stoi najwyżej w hierarchii, jednak z tego co pamiętam zaraz za nim idzie polifonia (a za taką można uznać msze Mozarta), potem dopiero tzw. śpiewy-pieśni ludowe a potem już nic. Chyba nawet obecny papież o tym pisał. Ja się ogromnie cieszę w każdym razie, że taka Msza będzie w Warszawie. Szkoda tylko, że ta o 19.00 z abp. Nyczem będzie w żałosnych fioletach.
Niemniej to chyba Poznań ma najdłuższą i bardzo udaną tradycję Mszy Requiem z muzyką Mozarta. Nie znam osoby, która by nie wyszła zachwycona. Osobiście też uważam, że taka np. Msza Brukselsa z 1701 r czy Salzburska jest jeszcze bardziej "uwzniaślająca", bardziej sakralna, u Mozarta rzeczywiście jawi się już ten rys oświeceniowy - świecki w muzyce.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Maja 05, 2010, 02:26:51 am »

.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 05, 2010, 14:15:40 pm »

Szkoda tylko, że ta o 19.00 z abp. Nyczem będzie w żałosnych fioletach.
A z kond   pan wie jak będzie na tej mszy. Bo ja się nie doczytałem kto ma odprawiać i nie jest powiedziane ze będzie czarno ornat, ciekawe czy będzie nawet manipularz.
A to ciekawe ze coraz więcej CM ma doczynienia mszą trydencką, najpierw bp. Albin Małysiak, teraz bazylika św. Krzyża. Może chcicą odkupić winy stwórcy NOM?
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Maja 05, 2010, 14:24:36 pm »

Panie Mac, wyłączył się Panu korektor błędów :////
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] 2 3 ... 12 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Requiem u św. Krzyża « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!