Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 13, 2024, 12:23:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232259 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Bez podatku - wypad z Kościoła
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Bez podatku - wypad z Kościoła  (Przeczytany 11588 razy)
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #15 dnia: Maja 05, 2010, 20:53:12 pm »

mhm. módlmy się.

Niemieckiemu Kościołowi dzisiaj modlitwa jest na pewno bardziej potrzebna niż pieniądze.
Pomagać można też w inny sposób.

Podatki jako takie uważam za okradanie człowieka (zwłaszcza dzisiaj, kiedy większość tego, co się zarobi jest zabierane przez państwo) i na pewno takiego podatku (jeśli by został wprowadzony) najzwyczajniej w świecie bym nie płacił. Płaciłbym wtedy, tyle i na taki cel (prędzej na remont świątyni niż na studentów KULu) jaki bym uznał za stosowny.
Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Maja 05, 2010, 22:36:25 pm »

Pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji na temat podatku kościelnego.

1. Podatek kościelny zmienia perspektywę proboszcza. Proboszcz staje się petentem urzędu. Będzie musiał wykonywać mniej lub bardziej idiotyczne polecenia Urzędu ds. Wyznań, parafianie mogą odejść na drugi plan.
2. Czy odmówienie sakramentu (np. ślubu) parafianinowi odmawiającemu płacenia podatku jest możliwe?
3. Dzisiaj wierny ma możliwość wspierania tego kościoła, który mu odpowiada z różnych względów. Po wprowadzeniu podatku pieniądze wiernego, który został z parafii ,,usunięty'' np. za ciągoty tradycjonalistyczne, będą trafiać do parafii, a nie do kościoła, gdzie wierny chodzi i gdzie jest objęty opieką duszpasterską.
4. Czy po wprowadzeniu podatku trzeba będzie uiszczać stypendium mszalne?
5. Czy nie pojawią się głosy, że Kościół rzuca się na kasę i grabi maluczkich, a nawet nasyła komornika?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #17 dnia: Maja 05, 2010, 22:48:04 pm »

Ad Pan Krzysztof
1. Trafna uwaga. Jak będzie taki proboszcz na wikcie państwowym, to go mogą z urzędu osunąć, jak na przykład coś przeciw ustawodawstwu aborcyjnemu na kazaniu powie lub homoseksualizmowi.
2. Teoretycznie jeśli parafianin nie wspomagał potrzeb Kościoła i taki akt traktuje się jako apostazje, to proboszcz nawet musiałby odmówić.
3. Z parafii terytorialnej jeszcze nikogo nie usunęli za żadne ciągoty, bo nie da się tego zrobić bez zmiany miejsca zamieszkania parafianina. A co do pieniędzy z podatku, to trafiają one do wspólnej kościelnej kasy i są rozdzielane między diecezjami w zależności od ilości katolików zamieszkujących daną diecezję.
4. Tak, ale są minimalne. W Niemczech np. jest to mniej więcej 5 EURO, co dla Niemca nie jest wielką sumą.
5. Takie głosy się pojawiają nawet polskiej rzeczywistości i to chyba częściej niż w niemieckiej.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Torus
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Maja 05, 2010, 22:58:12 pm »

Cytuj
Dlaczego chybiony? W Niemczech takie zabytki nie sypią się, dzięki właśnie podatkowi kościelnemu.

Dlatego, że "kościół posoborowy - rozkwitajacy" nie może i nie musi utrzymywać wszystkich zabytków, którymi administruje/ posiada. Jest grupa zabytków, które remontowane są z funduszy landowych i federalnych.
Kościoły i zabytki przyciagaja turystów, jest obrót - knajpy, hotele, pamiatki - odprowadzane sa od tego podatki do państwa, zatem państwo ponosi nakłady na remonty.
Chyba nie osmieli sie ksiądz porównywać funduszy niemieckich i polskich przeznaczonych na renowację zabytków. Duza cześc konserwatorów zabytków (w tym ruchomych) żyje w Polsce z pracy opłacanej z Niemiec. Niemcy finansuja konserwację "poniemieckich" zabytków nawet na terenie Polski.

A w Polsce? Obiekty wciągane są do rejestru zabytków a finansowania remontów nie ma. Kiedyś było dofinansowanie sięgajace ok. 20 % poniesionych nakładów.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #19 dnia: Maja 05, 2010, 23:05:15 pm »

Panie Torus,
nie mówimy tu o polskiej gospodarności. Niestety ta w porównaniu z niemiecką jest w opłakanym stanie. Np. u nas z opłatami pobiera się podatek na autostrady i w Niemczech też. Efekt jest taki, że w Niemczech autostrady są, są w bardzo dobrym stanie i zupełnie bezpłatne (na ile wiem), a w Polsce autostrad prawie nie ma, to co jest, jest płatne i w większości w opłakanym stanie. Problemem nie jest system, tylko mentalność.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Maja 06, 2010, 00:18:01 am »

3. Z parafii terytorialnej jeszcze nikogo nie usunęli za żadne ciągoty, bo nie da się tego zrobić bez zmiany miejsca zamieszkania parafianina.

Dlatego napisałem w cudzysłowie ,,usunięty''  :)

Cytuj
A co do pieniędzy z podatku, to trafiają one do wspólnej kościelnej kasy i są rozdzielane między diecezjami w zależności od ilości katolików zamieszkujących daną diecezję.

I tu jest pies pogrzebany. Jeśli niewielka wspólnota jest na tyle ofiarna, że w niebagatelny sposób dokłada się do utrzymania kościoła, to dzisiaj jest wszystko OK. Ale po wprowadzeniu podatku kościelnego, po przeliczeniu średnio na wiernego, okaże się, że kościółek trzeba będzie sprzedać na pizzerię, bo nie da go rady utrzymać. Cóż, centralne zarządzanie.
 
Cytuj
4. Tak, ale są minimalne. W Niemczech np. jest to mniej więcej 5 EURO, co dla Niemca nie jest wielką sumą.

To niedobrze. Teraz można na tacę nie dawać, ale na Mszę dać. Po wprowadzeniu podatku, i podatek będzie trzeba płacić, i na Msze stypendium dać. Niefajnie. Co innego jest jak daję z własnej woli, a co innego jak mnie do ofiarności przymuszają komornikiem.

Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #21 dnia: Maja 06, 2010, 00:58:20 am »

3. Z parafii terytorialnej jeszcze nikogo nie usunęli za żadne ciągoty, bo nie da się tego zrobić bez zmiany miejsca zamieszkania parafianina.

Dlatego napisałem w cudzysłowie ,,usunięty'' 

Ten cudzyslow zbedny, bo przeciez ksiadz sprawujacy sakramenty w rycie, ktory oddala sie od teologii katolickiej oraz gloszacy jeszcze bardziej oddalajace sie wymysly w sferze wiary i moralnosci uniemozliwia mi realizowanie w swojej parafi celu, dla ktorego zostala powolana czyli uswiecania duszy, a wiec usuwa mnie z niej tym samym zupelnie bez cudzyslowiu. Zaprzestanie wspierania finansowego takiej parafii jest swietym prawem katolika, a niekiedy i obowiazkiem, zeby uniknac wspoludzialu w grzechu. Pisalem juz, ze w kosciele FSP, w ktorym zdarza mi sie bywac nie daje na tace odkad dowiedzialem sie, ze calosc sumy idzie do kurii. Wole dac koperte ksiedzu z sasiedniej kaplicy FSSPX.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #22 dnia: Maja 06, 2010, 03:14:40 am »

Panie Fons Blaudi, w tym sensie, to zgoda. Ja pisałem o czysto administracyjnych rozwiązaniach, a wg. tych Pan należy do jakiejś parafii i proboszcz niezależnie jak bardzo by Pana nie lubił, nie może wykreślić Pana z listy parafian.
Ad Pan Krzysztof
Komornik w tej sytuacji nie wchodzi w grę. Są tylko dwie alternatywy: płacić podatek lub apostazja :D.
Gwoli jasności: ja wcale nie jestem za wprowadzeniem niemieckiego rozwiązania w polskim Kościele. W Polsce to się nie sprawdzi (nie ta mentalność) i jak na razie dawny system w miarę się sprawdza. Pisałem tylko o niemieckiej rzeczywistości, którą na przełomie tysiącleci miałem okazję poznać i chciałem powstrzymać trochę zbyt ostrą krytykę podatku kościelnego, która się zaczęła. Ten podatek ma sporo słabych punktów, ale nie jest całkowicie zły.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #23 dnia: Maja 06, 2010, 12:07:03 pm »

Możnaby trochę poprawić: cześć (np. 80%) z tego podatku ze wskazaniem podatnika na: konkretną parafię, zakon, grupę, misje, zabytki kościelne, itd.
Podatek kościelny płacą wszyscy (zdolni płacić) ludzie, niezależnie od wyznania.
Podatek kościelny może być wpłacany wyłącznie na Kościół katolicki.
Kto nie chce wpłacać na KK, może mieć możliwość wpłacania na jakieś działalności państwowe (np. szklanka mleka dla głodnych), bądź oddania kwoty państwu.

Taka forma, myślę, byłaby do zaakceptowania.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #24 dnia: Maja 06, 2010, 12:29:31 pm »

A czy przypadkiem koszty obsługi administracyjnej poniesione przez państwo nie przekroczą wysokości samego podatku ( na pewno powstaną nowe etaty w urzędach )?
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #25 dnia: Maja 06, 2010, 13:04:33 pm »

Wyczuwam w tej dyskusji smrodek siarki:
 
1. Pomysł wprowadzenie „podatku kościelnego” jest kolejnym gwoździem do trumny powszechności Kościoła Katolickiego. Wielka apostazja murowana. Kryzys Kościoła na zachodzie jest właśnie skutkiem takich pomysłów.

2. Taki podatek uzależnia Kościół od państwa – przecież to oczywiste.

3. Kościół ze zgromadzenia wiernych staje się zgromadzeniem podatników – nieważne w co wierzysz ważne, że płacisz. Moralne dno.

4. Księża w jeszcze większym stopniu z kapłanów stają się urzędnikami (z tym, że nie kościelnymi tylko państwowymi!).

5. Kościoły (budynki) stają się muzeami a nie miejscami kultu.

6. Rządzi zasada „płacę – wymagam”. Co w praktyce oznacza: powszechność „komunii na rękę” lub jeszcze w inny sposób, sakramenty dla rozwodników, pederastów lub innych jawnogrzeszników, wzrost unieważnień ślubów (w rzeczywistości rozwody) itd.

7. Odejście dużej liczby najwartościowszych wiernych do kościołów „katakumbowych” (schizma?).

Sam deklaruję, że takiego podatku nie będę płacił, a jeżeli będę musiał, to na jakiś inny kościół lub związek wyznaniowy. Niech inni się demoralizują – ja do upadku Kościoła Katolickiego ręki przykładać nie będę.

Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Maja 06, 2010, 21:51:52 pm »

Obserwując ostatnie celebry państwowo-religijne odnoszę wrażenie, że Episkopalny Polsko-Katolicki Kościół im. J-P II dąży właśnie do takiego finansowego rozwiązania:

1. Wy politycy załatwicie taką ustawę, która da nam pensje i emerytury bo jak wiadomo wiernych coraz mniej a jeść trzeba.

2. My Wam damy rozgrzeszenie na wszystko jak leci (aborcja - minister zdrowia, milczącą zgodę na in vitro i inne mniejsze zła, zdejmowanie krucyfiksów)

3. Zapewnimy wam oprawę wielce pobożną wszystkich waszych imprez estradowo - państwowych niezależnie czy to pis czy sld czy lsd

poza tym wzorce z RFN, jak wiadomo, lubieją być kopiowane przez KEP (np. wytyczne dot. stosowania MP SP, strój krótki, handkomunia) ;)

« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2010, 22:13:39 pm wysłana przez Torus » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #27 dnia: Marca 08, 2012, 14:14:59 pm »

Odgrzewam stary watek przy okazji wezwania niemieckiego dystryktu Bractwa sw. Piusa X do zaprzestania placenia podatku koscielnego.


http://www.kipa-apic.ch/index.php?pw=&na=0,0,0,0,f&ki=229516

http://www.kreuz.net/article.14820.html
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #28 dnia: Marca 08, 2012, 15:13:13 pm »

Odgrzewam stary watek przy okazji wezwania niemieckiego dystryktu Bractwa sw. Piusa X do zaprzestania placenia podatku koscielnego.


http://www.kipa-apic.ch/index.php?pw=&na=0,0,0,0,f&ki=229516

http://www.kreuz.net/article.14820.html

Słuśny apel ... przynajmniej przestaną wspołfinansować z podatków pornograficzne portale niemieckiego odpowiednika KEPui
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #29 dnia: Marca 08, 2012, 15:33:26 pm »

Słuśny apel ... przynajmniej przestaną wspołfinansować z podatków pornograficzne portale niemieckiego odpowiednika KEPui
Jak znam życie to te portale są jednym z głównych źródeł finansowania DEK...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Bez podatku - wypad z Kościoła « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!