Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 08:31:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: Czy obecność kaplicy FSSPx daje mozliwość uczestniczenia w liturgii cały rok?
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Czy obecność kaplicy FSSPx daje mozliwość uczestniczenia w liturgii cały rok?  (Przeczytany 28506 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #30 dnia: Maja 04, 2010, 14:10:28 pm »

Ani jedno, ani drugie. Stwierdzam po prostu fakty.
Czekam na fakty ws. łamania regulaminu i gróźb.
Jak Pan masz krótką pamięć to polecam lecytynę (podobno jest niezła). Nie bedę dla pana widzimisię przeszukiwał całego forum. Poza tym z tego co pamiętam wątek został skasowany.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #31 dnia: Maja 04, 2010, 14:17:27 pm »

Ani jedno, ani drugie. Stwierdzam po prostu fakty.
Czekam na fakty ws. łamania regulaminu i gróźb.
Jak Pan masz krótką pamięć to polecam lecytynę (podobno jest niezła).
Punkt 2 i 3 regulaminu.

Nie bedę dla pana widzimisię przeszukiwał całego forum. Poza tym z tego co pamiętam wątek został skasowany.
Skasuj Pan i ten, to nie będzie widać, gdzie Pan łamie regulamin. Będzie mniejszy obciach.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #32 dnia: Maja 04, 2010, 14:22:45 pm »

:)

Już panu odświeżam pamięć. Wątek Bolt vs. Mateusz.

Odnośnie pytania postawionego w wątku. Obecność kaplicy nie daje możliwości uczestnictwa w lityrgii w KRR przez cały rok (jeśli chodzi o kaplice) W naszym kraju jest jedno, albo dwa miejsca, gdzie FSSPX sprawuje liturgię przez cały rok, bez szans na zmianę w najbliższym czasie. I kilka, gdzie rzadziej. Jesli zaś chodzi o (jak to niektórzyy nazywają indult) to obecnie są dwa takie miejsca, ale w niedługim czasie przybęda jeszcze conajmniej dwa.

I na tym kończę dyskusję w tym watku.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #33 dnia: Maja 04, 2010, 14:27:33 pm »

Już panu odświeżam pamięć. Wątek Bolt vs. Mateusz.
Tak Pana bezstronność zaślepia, że nie pamięta Pan nawet, kto wówczas łamał regulamin... Ale zakładam, że ma Pan zarchiwizowany ten cenny dla Pańskich teoryjek wątek i zechce mi przesłać na priv dowody, że się mylę lub kłamię. Czekam.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #34 dnia: Maja 04, 2010, 14:32:43 pm »

I to jest właśnie typowe dla wizji świata niektórych- jeśli w normalnym semianrium zakazaliby chodzić na starą msze trąbiono by o tym tu dwa miesiace, jesli wspomni się w złym kontekście lub raczej ujawni prawdę o tym jak odbywa się pranie mózgów w FSSPX natychmiast jego obrońcy podnoszą larum....grożąc na dodatek.

Primo, czy seminarium "normalne" to seminarium posoborowe ? Smiec watpic. Normalne seminarium ma za zadanie ksztalcic duchowo i doktrynalnie kandydatow do kaplanstwa. Statystycznie rzecz biorac w tych dwu aspektach posoborowe semianaria tej definicji "normalnosci" nie odpowadaja. Liturgiczny aspekt litosciwie przemilcze.

Secundo, czy jest symetria miedzy zakazywaniem chodzenia na msze tradycyjna, a zakazywaniem chodzenia na NOM ? Nie ma, tak jak nie ma symetrii miedzy msza tradcyjna, a NOMem.

Tertio, z chcia zapoznalbym sie z jakimis przykladami "prania mozgu" w FSSPX. Konkretnymi i mieszczacymi sie w definicji tego pojecia.


Zas, ad meritum, to oczywiscie nie kazda kaplica daje mozliwosc uczestniczenia w liturgii caly rok, a jedynie kaplica z kaplanem na stale. To wielkie odkrycie dotyczy nie tylko FSSPX, ale takze NOMu, indultu, protestantow, wyznawcow voodoo i czcicieli Kosmicznej Cebuli.

« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2010, 14:36:31 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #35 dnia: Maja 04, 2010, 15:05:27 pm »

Tertio, z chcia zapoznalbym sie z jakimis przykladami "prania mozgu" w FSSPX. Konkretnymi i mieszczacymi sie w definicji tego pojecia.
A informacja o zakazie kontaktów z mnichami z Fontgambault i Le Barrou jest prawdziwa?
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2010, 15:47:50 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #36 dnia: Maja 04, 2010, 15:19:08 pm »

Jak na razie wiem, że klerycy  z FSSPX maja zakaz spotykania się z ksiezmi IDP,

...a czy nie słyszał Pan o jakimś przypadku namawiana seminarzysty przez Kapłana z IDP do porzucenia seminarium Bractwa? Może to skutki podobnych praktyk?

« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2010, 15:48:26 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #37 dnia: Maja 04, 2010, 16:01:07 pm »

odnoszę wrażenie , że czepianie się Piasku o to, że w ich parafji NOMowcy mieli liturgję wielkosobotnią o nieprawidłowej godzinie nie jest najlepszą kampanią promocyjną dla nowej, w przyszłości otwieranej kaplicy FSSPX. Także samo rozumuje chyba i p. Tata, który w tej kampanji udziału nie bierze.

p. Zygmunt, jak go nie było na forum, to był chyba na kursie u Kupy Wojewódzkiego, że się tak awanturuje
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Maja 04, 2010, 17:19:03 pm »

Abstrahując kto był prowodyrem tej awantury i kto niewspółmiernie zareagował, to chciałbym przypomnieć, że Pan Zygmunt napisał jakoby kaplica FSSPX była możliwością odprawienia ceremonii dla środowiska z piasku,w czym wydaje mi się mijać  z prawda. Szkoda, że każdy temat potrafi być przyczynkiem do wojny i wyciągania brudów. Niestety w większości przypadków zaczynają to nadgorliwi "sympatycy" FSSPX, a swoje dokładają ... postindultowcy.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #39 dnia: Maja 05, 2010, 11:55:28 am »

Nasz Drogi Pan AO młody jeszcze, specyfiki seminariów nie zna,  temu pewnie nie rozumie na czym rzecz polega w kwestii tego typu "zakazów". Temu też  pośpieszę wyjaśnić, żeby nie brał tak do serca sobie tego typu zjawisk. Mnie "zakaz" kontaktów kleryków FSSPX z xiężmi IBP wcale a wcale nie dziwi, a to temu , że sam będąc w seminarium podobnych doświadczałem i to w ramach posoborowia. Zakazy takie są bowiem zabezpieczeniem przed jak to zgrabnie można ując pewną "piracką formą werbunku", obecną zresztą od dawna w życiu seminaryjnem, a praktykowaną bezlitośnie przez co bardziej krewkich i rzutkich "powołaniowców" tudzież kapłanów rozmaitych zgromadzeń.

 Oto stosowne exempla. Tak więc w naszym Niższym Seminarium w Częstochowie ( już w latach osiemdziesiątych - konkretnie 1983 ) na samych egzaminach krążył po korytażach jak "sęp nad padliną" ( co jako żywo odzwierciedlało nasz stan fizyczny w owych ciężkich ekonomicznie i politycznie czasach ) pewien zażywny Xiądz Dobrodziej słusznej tuszy, o licu Cheruba, wyłapując nieszczęśników, którzy egzaminy oblali by przedstawiać im wizję "niebiańskiej szczęśliwości" w jednym ze zgromadzeń braci zakonnych ( tych z zielonymi pasami na sutannach co to "cieciują" po kuriach w tym wrocławskiej ) bezlitośnie młodocianych nagabując i ku akcesowi skłaniając. Przełożeni w końcu po kilku dość bezskutecznych próbach przegonienia intruza z korytarzy również zakazywali z nim kontaktu. Ten jednakoż kontynuował z zapałem swój proceder na podwórcu, lubo przede bramą.

W NSD była całkiem żywa grupka zwolenników tezy "o wyższości powołania zakonnego nade diecezjalnem", ( do której to i ja się wonczas zaliczałem ), przy czym kilku z nich już wówczas było związanych ze zgromadzeniem Paulistów, także co do paulistów stosunek przełożonych był niechętny,z czasem zaś po interlokowaniu rzeczonych do siedziby zgromadzenia, skąd przybywali do nas jeno na naukę, również zaostrzono poprzez zakazy możliwości kontaktów  z innymi zgromadzeniami. Tak ja dostałem "zakaz" kontaktowania się z salezjanami, co musiałem czynić cichcem "nielegalnie" podczas przewidzianych regulaminem trzy razy na tydzień ( o ile się nie wyłapało kary za niesubordynację ) "wyjść na miasto".

Oczywiście spowodowało to mój akces do rzeczonego zgromadzenia, w którym kiedy się znalazłem również obowiązywały tego typu zakazy, mianowicie nie mogłem spotykać się z jezuitami ( z powodów podobnych ) oraz franciszkanami ( bowiem mój Ś.p. X. Przełożony prowadził swą świętą wojnę z miejscowym Ojcem Gwardianem z położonego niemal za rogiem klasztoru na wzgórzu Przemysława ( z im dwojgu i Panu Bogu tylko wiadomych powodów ). w końcu ów "zakaz" został rozszerzony nawet na drugą placówkę własnego zgromadzenia a przynajmniej ograniczony do wizyt tylko za zezwoleniem  Ponadto w ogóle by utrzymywać kontakty z innymi zgromadzeniami należało mieć zgodę przełożonych. Tak było jak Pan widzi nawet w posoborowiu w latach osiemdziesiątych jeszcze.

Nie jest to więc niczym dziwnym i choć kiedyś mnie owe "zakazy" bawiły, dziś po latach sądzę, że w obliczu sytuacji w której poszczególne zgromadzenia czy instytuty z wielką radością i ochotnie sobie wzajem "podkradają" powołania ( na które wszak wciąż jest spory deficyt ) zakaz ów ma podstawy całkiem zasadne.
Co zaś do FSSPX i IBP praxis dotychczasowa wskazuje przynajmniej na podobne możliwości. To jest dla każdego zgromadzenia czy seminarium poważny problem, kiedy formuje się przez lata kleryka, wiąże z nim plany i nadzieje a on potem ( najlepiej zaraz po święceniach ) robi "hyc i nie ma nic"  ;D

W przypadku FSSPX jest to problem szczególny zważywszy na fakt że ich seminaria są wyjątkowymi miejscami formacji wiernej Tradycji Katolickiej, w dzisiejszym świecie w pełnym wymiarze. Stąd nie dziwią ewentulane apetyty np. IBP na "polowanie" na przebywających tam kleryków, jak też zakazy kontaktów jako forma obrony. Mniemam, że takowe zapewnie stosują obie strony, choć nic o tym nie wiem. Dla nas świeckich wiernych jednakoż aspekty tej swoistej "monachomachii" nie powinny mieć żadnego większego znaczenia...
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2010, 12:00:25 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #40 dnia: Maja 05, 2010, 17:44:50 pm »

Panie Tato, w ciekawych czasach przyszło Panu żyć  ;D. Lata 90-te, czyli moje były zupełnie różne. Z nowicjuszami dominikańskimi graliśmy raz w tygodniu w piłkę nożną w pewnej szkole położonej mniej więcej w pół drogi od naszego klasztoru do dominikanów. Z chrystusowcami chodziłem razem na WF. Przełożeni nigdy w żaden sposób nie zabraniali tych kontaktów. Nie było też żadnego prozelityzmu.
Nie słyszałem, by klerycy IBP mieli jakikolwiek zakaz kontaktowania się z księżmi lub klerykami z FSSPX czy jakiegokolwiek instytutu tradycyjnego czy zreformowanego. Przejścia się zdarzają i każdy przełożony musi się liczyć z podobnymi stratami. Żadne zakazy tego nie zmienią, a wg mnie nawet mogą wzmocnić tendencję, bo zakazany owoc smakuje lepiej.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #41 dnia: Maja 05, 2010, 20:43:50 pm »

Różne zakazy w seminarium są rzeczą naturalną, pozwalają się też pozbyć miłośników zakazanych owoców.
Pamiętam, że swego czasu bez problemu pisywałem sobie ot tak z pewnym nowicjuszem u posoborowym kapucynów. Z tego co mi wiadomo taka rzecz u tradycyjnych kapucynów raczej nie wchodzi w grę.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #42 dnia: Maja 05, 2010, 21:00:28 pm »


 Dobra szefie zamilcz już!
W ilu kaplicach triduum było co? ?

Zawsze mnie ujmuje serdecznosc moderatorow na tym forum, szczegolnie A O.
Slia nienawisci do B.K.PX zaiste zastanawiajaca.
Chyba z obawy o nie sfalszowana konkurencje.
Bo z czym do gosci, gdy jest sie wlasciwie NOMowcem i postepowym katolikiem posoborowym i jedynie wrazeniami estetycznymi mozna zaszpanowac.
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2010, 21:16:42 pm wysłana przez Krzysztof Kałębasiak » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Maja 05, 2010, 21:05:54 pm »

...a mnie daje do myślenia, że Ks. Konstantyn Najmowicz nie odcina się od takich praktyk.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #44 dnia: Maja 05, 2010, 21:14:34 pm »

A ja się nie dam wciągnąć panie Zygmuncie w pańskie intrygi.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: Czy obecność kaplicy FSSPx daje mozliwość uczestniczenia w liturgii cały rok? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!