Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 01:56:59 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy są jakieś przepisy odnośnie użycia określonej ME?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Czy są jakieś przepisy odnośnie użycia określonej ME?  (Przeczytany 1876 razy)
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« dnia: Kwietnia 21, 2010, 09:25:25 am »

Pytam, ponieważ pewna starsza osoba poprosiła mnie o zamówienie intencji mszalnej (NOM) i pomyślałem, że może mógłbym prosić jej proboszcza o Pierwszą ME. Czy to możliwe? Słyszałem (czytałem?, nie pamiętam), że użycie ME jest "ad libitum" ale pewności nie mam.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 21, 2010, 09:50:58 am »

Pierwszą Modlitwę Eucharystyczną można odmawiać ZAWSZE.

Pomysł świetny i zgodny z wielowiekową tradycją Kościoła zamawiania Mszy, jakkolwiek w zgodzie z tąż tradycją musi się Pan przygotować na dodatkową "cołaskę".


Za "Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego":

365.  Zasady wyboru Modlitwy eucharystycznej są następujące:
a) Pierwszą Modlitwę eucharystyczną (Kanon rzymski), którą zawsze można odmawiać, zaleca się stosować w dni mające własne Zjednoczeni i w Mszach z własnym Boże, przyjmij łaskawie tę ofiarę, a także w święta Apostołów i Świętych, których imiona wspomina się w tekście tej modlitwy; wskazane jest również stosowanie tej modlitwy w niedziele, jeśli racje duszpasterskie nie zalecają wyboru trzeciej Modlitwy eucharystycznej.
b) Druga Modlitwa eucharystyczna, ze względu na jej cechy charakterystyczne, zalecona jest w dni powszednie i w specjalnych okolicznościach. Modlitwa ta ma wprawdzie własną prefację, ale można ją stosować i z innymi prefacjami, z tymi zwłaszcza, które w sposób syntetyczny ujmują misterium zbawienia, np. z prefacjami zwykłymi. Kiedy Mszę sprawuje się za jakiegoś zmarłego, można użyć specjalnej formuły zamieszczonej przed Pamiętaj także.
c) Trzecią Modlitwę eucharystyczną można stosować w połączeniu z każdą prefacją. Zaleca się stosować tę modlitwę w niedziele i święta. Jeśli używa się jej w Mszach za zmarłych, można zastosować specjalną formułę, którą wprowadza się po słowach: Zjednocz ze sobą wszystkie swoje dzieci rozproszone po całym świecie.
d) Czwarta Modlitwa eucharystyczna ma prefację niezmienną i podaje pełniejsze streszczenie dziejów zbawienia. Można się nią posłużyć, gdy Msza nie ma własnej prefacji, i w niedziele "w ciągu roku". Do tej modlitwy, ze względu na jej budowę, nie można wprowadzać specjalnej formuły za zmarłego.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 21, 2010, 10:50:46 am »

Wniosek z tego taki, że używanie II ME w niedziele i święta chyba jest nadużyciem... dobrze myślę?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 21, 2010, 11:21:38 am »

co nie jest zakazane jest dozwolone. a tu brak "nie można", "zakazuje się" czy jakkolwiek to jeszcze sformułować.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 21, 2010, 12:21:29 pm »

Ja nic z tego nie rozumiem. Ta ME bo do tej jest własna prefacja, albo inna ME bo można coś tam dodać w mszy za zmarłych, w jeszcze innej ME można sobie wybrać prefację.
A mówią że nowa msza jest prosta, a stara trudna. Nieprawda.
W starej jest tylko jedna ME i napisane jest jasno czarno (czerwono) na białym (kremowym).
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 21, 2010, 13:55:19 pm »

co nie jest zakazane jest dozwolone. a tu brak "nie można", "zakazuje się" czy jakkolwiek to jeszcze sformułować.


Owszem, nie zabrania się użycia w niedzielę, ale wyraźnie sugeruje się, że na niedziele to jest do wyboru Kanon lub III ME, natomiast II ME jest na dni powszednie. W niedzielę powinna być zgodnie z tym używana rzaaaaaaaaaaaaaaaaaaadko...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 21, 2010, 14:54:42 pm »

Wniosek z tego taki, że używanie II ME w niedziele i święta chyba jest nadużyciem

Nie jest, bo są to tylko zalecenia. Raczej złe podejście niż nadużycie
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 21, 2010, 17:53:26 pm »

Bo trzeba skończyć z zalecaniem i polecaniem, a zacząć zakazywać i nakazywać.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy są jakieś przepisy odnośnie użycia określonej ME? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!